Základním plánovacím dokumentem obce, zakotveným v zákoně č. 128/2000 Sb., o obcích, je program rozvoje obce. Jde o hlavní nástroj řízení rozvoje obce. Smyslem tvorby bylo na základě popsání situace v obci, názoru občanů a diskuse pracovní skupiny formulovat představy o budoucnosti obce včetně navržení aktivit, které pomůžou tyto představy dosáhnout. Tento dokument byl vytvářen v druhé polovině roku 2015 na období let 2016–2021. Hlavním řešitelem za obec byl starosta Ing. Jaromír Červenka, další členové realizačního týmu byli místostarosta Petr Hromek a členové rady Mgr. Jan Beneš, Ladislav Crha a MUDr. Vilém Juráň.
Do procesu tvorby programu rozvoje městyse byla také zapojena veřejnost, která se formou dotazníkového šetření podílela na formování výsledné podoby tohoto dokumentu. Dále měli občané Pozořic příležitost dokument připomínkovat v průběhu tvorby, pracovní verze byla zveřejněna k připomínkování na úřední desce, na stránkách obce a bylo uskutečněno veřejné projednání strategie na zasedání zastupitelstva.
Na analyticko-metodickém vedení se podíleli pracovníci MAS Slavkovské bojiště, z.s.:
Hana Tomanová
Vladislava Vaněčková
Dana Adamcová
Dokument Program rozvoje městyse Pozořice na období let 2016–2021 byl zpracován díky projektu „Elektronická metodická podpora tvorby rozvojových dokumentů obcí“ (CZ.1.04/4.1.00/62.00008), jehož nositelem bylo Ministerstvo pro místní rozvoj ČR.
Pozořice jsou městys v okrese Brno-venkov v Jihomoravském kraji. Nacházejí se 15 km východně od Brna pod jižními vrcholky Drahanské vrchoviny a západním směrem od Rousínova, který je vzdálen 9 km. Jako ORP pro městys funguje město Šlapanice. Městys Pozořice má vlastní matriku i stavební úřad. Pozořice se rozkládají podél Pozořičkého potoka a na úpatí vrcholku Baba (420 m n. m.), jež se zvedá severozápadně nad městečkem. Od severního okraje městysu se rozprostírají rozlehlé lesy a v okrajové části těchto lesů a nedaleko Pozořic je roztroušeno několik chat. Východním směrem od městečka jsou v oblasti lesa nevelké terénní pozůstatky po malém hrádku Hradištěk z druhé poloviny 13. století. Severovýchodním směrem od Pozořic se nachází zřícenina hradu Vildenberk, jež byl vybudován na počátku 14. století a v roce 1371 se uvádí jako pustý. Z původního hradu se dochovaly části reliéfů a dva zbytky zdí. Do Pozořic vede část Naučné stezky Bitva u Slavkova a křižuje se tu několik značených cyklistických tras. Pozořicemi vede Naučná stezka Františka Neužila a NS Poustka přes stejnojmenný vrch. Pozořice jsou členem mikroregionu Roketnice.
Obr. 1: Umístění obce na mapě
Zdroj: maps.google.cz
První písemně doložená zmínka o Pozořicích z roku 1318 je na papežské listině, kde se objevuje jméno majitele panství Půty z Pozořic, pána na hradu Vildenberk. Roku 1371 Půta z Vildenberka své panství prodal moravskému markraběti Janovi. Až do roku 1637, kdy panství zdědil Maxmilián z Lichtenštejna, se na panství střídali majitelé. V majetku Lichtenštejnů zůstaly parcely až do parcelace po 1. světové válce, lesy až do roku 1945, kdy byly Lichtenštejnům znárodněny. Nedaleko Pozořic se v roce 1805 odehrála známá bitva u Slavkova. V roce 1942 byly Pozořice administrativně sloučeny s obcí Jezera (původně samostatná obec, založená r. 1710).
V r. 1998 získaly Pozořice nový znak a prapor. Obecní znak představuje vodorovně dělený štít, v horním stříbrném poli dva zelené lipové listy, v dolním červeném poli stříbrná lilie a pod ní stříbrný srpek měsíce. Od 10. října 2006 byl obci vrácen status městyse.
Nejvýznamnější památky v obci jsou barokní kostel Nanebevzetí panny Marie postavený v letech 1704 až 1724. V areálu bývalého hospodářského dvora stojí bývalý zámek, vybudovaný v 17. století přestavbou tvrze a patrová budova Staré pošty. Před kostelem najdeme sousoší Ukřižování. V ulici V zámku jsou barokní sochy svatého Floriána, svatého Jana Nepomuckého z roku 1731 a klasicistní socha svatého Kajetána z roku 1823.
Pozořice se podle počtu obyvatel řadí mezi velké obce v rámci území MAS. Velikost obce byla určena na základě srovnání s ostatními členskými obcemi MAS Slavkovské bojiště a jejich následným rozdělením do kategorií podle počtu obyvatel na malé, střední a velké obce (viz Příloha č. 1). V obci žilo k 31. 12. 2014 celkem 2 251 obyvatel, z toho 1 121 mužů a 1 130 žen, průměrný věk obyvatel obce je 40,4 let. Za posledních patnáct let se počet obyvatel městyse stabilně zvyšuje, došlo zhruba k 14% nárůstu obyvatelstva. Převážnou část tohoto přírůstku tvoří skupina přistěhovalých.
Rozvoj obce je spjat s migrací obyvatelstva, a to především z krajského města Brna. Obec vykazuje převážně kladné přírůstky jak přirozené, tak i migrační. Přesto z následující tabulky je zjevné, že přírůstky obyvatelstva v hodnoceném období závisí převážně na migraci obyvatel. Přirozený přírůstek za celé období 2000-2014 tvoří v součtu pouze 44 obyvatel, zatímco u migračního přírůstku jde o 198 osob. Tohoto trendu bude obec i nadále využívat pro účely strategického plánování využití území i poskytování služeb. Zdá se, že v závislosti na migračním přírůstku se v posledních několika letech zvedá i přirozený přírůstek obyvatelstva – do obce se stěhují převážně mladé rodiny a mladé páry, které zakládají rodiny.
Tab. 1: Vývoj pohybu obyvatelstva a jeho počet v letech 2000-2014
Zdroj: Veřejná databáze, ČSÚ 2015, dostupné na www.czso.cz
Obr. 2: Vývoj počtu obyvatelstva v letech 1991-2014
Zdroj: Veřejná databáze, ČSÚ 2015, dostupné na www.czso.cz
Vztah jednotlivých druhů přírůstku
Závislost celkového přírůstku na migračním přírůstku je významným ukazatelem při analýze budoucího vývoje celkového přírůstku v obci. Migrační přírůstek se na rozdíl od přirozeného přírůstku dá kvalifikovaně odhadnout v závislosti na rozvojových plánech obce. Přirozený přírůstek pak doplňuje celkový obrázek o situaci v obci. Vztah mezi těmito ukazateli od roku 2000 je pro větší názornost ještě převedena do grafu níže.
Obr. 3: Vývoj přirozeného, migračního a celkového přírůstku v letech 2000-2014
Zdroj: Veřejná databáze, ČSÚ 2015, dostupné na www.czso.cz
Věkové poměry v území vyjadřuje index stáří, tedy poměr mezi počtem obyvatel ve věku 65 a více let a počtem obyvatel ve věku 0–14 let, který vypovídá o tom, zdali na daném území dochází ke stárnutí obyvatelstva. V roce 2014 byl v obci index stáří 93,3, tedy osoby ve věku 0-14 let převažují o 7 % nad věkovou kategorií 65 a více let. Počet obyvatel v produktivním věku (15 – 64 let) činil 1 470, podrobněji viz tabulka.
Tab. 2: Věkové poměry v obci v roce 2014
Zdroj: Veřejná databáze, ČSÚ, 2015
V krátkodobém horizontu zůstává poměr mezi věkovými skupinami obyvatelstva stabilní, přírůstky z posledních let naznačují pozitivní vývoj. V obci se přestalo projevovat stárnutí obyvatelstva a nejmladší věková složka začala převládat nad tou nejstarší. Poměr jednotlivých věkových skupin od roku 2006 je znázorněn v následujícím grafu:
Obr. 4: Obyvatelstvo podle věkových kategorií v letech 2006-2014
Zdroj: Počet a věkové složení obyvatel v obcích Jihomoravského kraje k 31. 12. 2006-2014, ČSÚ 2015, dostupné na www.czso.cz
Informace o vzdělanostní struktuře obyvatel ze SLDB z roku 2011 napovídají, že stejně jako jinde v okrese Brno-venkov převládá střední vzdělání bez maturity. Podíl obyvatel v produktivním věku bez vzdělání je mizivý, tento stav udávají pouze 2 osoby. Podíl vysokoškolsky vzdělaných obyvatel činí zhruba 15 %, je tedy mírně vyšší než jihomoravský průměr. Zjištěnou vzdělanostní strukturu ukazuje následující tabulka.
Tab. 3: Obyvatelstvo ve věku 15 a více dle nejvyššího ukončeného vzdělání
Zdroj: SLDB 2011, ČSÚ, 2015, dostupné na www.czso.cz
V obci nejsou významně zastoupeny národnostní menšiny. V obci žije 24 obyvatel, kteří se hlásí ke slovenské národnosti, 8 obyvatel ukrajinské národnosti, 3 Vietnamci, jeden Rus a jeden Polák. Tyto menšiny se nijak neorganizují, bez problémů se začlenily do života městyse.
Obec v současnosti neeviduje žádné významné skupiny sociálně slabých obyvatel a ani sociálně vyloučené lokality se na katastru nevyskytují. Nejsou známy žádné významné problémy s uživateli návykových látek, a to díky obecní policii a zavedenému kamerovému systému.
Činnost Orla jednoty Pozořice se zaměřuje na volnočasové aktivity všech věkových kategorií, a to především ve sportovní a kulturní oblasti. Každý den je v orlovně k dispozici posilovna, bowling, probíhá pravidelné cvičení žen, rodičů s dětmi, tréninky volejbalových družstev žákyň, juniorek, žen a mužů. Jednota se podílí rovněž na kulturní činnosti v obci konáním orelských hodů, plesů, maškarních plesů, zábavných dnů pro děti atd. Orelská jednota má za cíl nabídnout všem zájemcům příjemné prostředí orlovny a podporovat je v pravidelné sportovní činnosti. Jednota provozuje areál orlovny s přilehlým venkovním hřištěm, kromě pravidelných tréninků prostory pronajímá ke kulturním i sportovním akcím. V areálu je k dispozici sál, posilovna a tenisové hřiště.
Cílem činnosti jednoty je přispívat ke zvyšování duchovní, kulturní a fyzické úrovně občanů prostřednictvím tělesné výchovy a sportu, společenské kulturní činnosti, výchovy k mravnosti a občanské odpovědnosti. TJ Sokol Pozořice se zúčastňuje sokolských sletů a významně se podílí na výchově mládeže. Sportovní činnost Sokola se zaměřuje především na volejbal, florbal, badminton a nohejbal, jednota rovněž pořádá tréninky sebeobrany, kondiční cvičení pro ženy všech věkových skupin či taneční. Mezi sokolské akce určené široké veřejnosti, ať už jde o akce sportovní či kulturní, patří tradiční sokolské Šibřinky, cyklistické závody, oslavy Dne matek a Dne dětí, akce Pohádkový les, Martin na bílém koni a další akce, které mají sloužit k šíření povědomí o aktivitách TJ Sokol (setkání s bývalými členy, hodnocení práce členů, aj.). Sokol Pozořice vlastní budovu sokolovny se sálem, sprchami, šatnami, dětským hřištěm a travnatou plochou. V budově sokolovny je též provozován bar.
Pozořická kopaná má tradici od roku 1932, v dnešní době se pohybuje na rozmezí III. třídy a okresního přeboru. Na sklonku tisíciletí se podařilo získat pro pozořický fotbal významného sponzora – firmu Chiquita, která se několik let podílela na výkonnostním vzestupu fotbalu v Pozořicích. V dobách největší slávy Pozořice hrály špičku I. A třídy krajské soutěže. V současné době má oddíl 5 mužstev: muži „A“, muži „B“, dorost, žáci a přípravka. Největší prioritou oddílu je nyní práce s mládeží, ve které vidí budoucnost a pevné základy pozořické kopané. Značné úsilí vkládá oddíl i do budování materiálního zabezpečení pro všechny fotbalisty.
Sbor dobrovolných hasičů v obci se podílí na přípravě kulturních akcí a výchově mládeže. Vede družstvo mladých hasičů, se kterým se pravidelně účastní soutěží v požárním sportu. Mladí hasiči jsou děti ve věkové kategorii 4 - 13 let, kromě pravidelných tréninků požárního sportu pro ně vedoucí organizují též víkendová soustředění, využívají prostor chaty Jelenice. SDH se rovněž účastní zpětného odběru bílé techniky v obci. Obyvatelé městyse mohou staré drobné elektrospotřebiče odevzdávat průběžně do kontejneru před požární zbrojnicí. Hasičský sbor pravidelně pořádá soutěž v požárním sportu o Pohár zastupitelstva obce.
Farnost zabezpečuje duchovní život městyse, kde se k církevní příslušnosti podle posledního Sčítání hlásilo 575 osob, z toho 493 udává římskokatolické vyznání. Farnost pořádá koncerty, informuje o akcích v diecézi, organizuje přespávání ministrantů na faře, poutě, výuku náboženství, návštěvy nemocných, farní kavárny každý měsíc, akce pálení školy a loučení s prázdninami. Farnost se účastní noci kostelů.
Mateřské centrum se zaměřuje na nejmenší kategorii dětí, pořádá pravidelná cvičení a tvořivé dílničky pro nejmenší, pravidelné burzy oblečení, sbírky hraček pro nemocnici, pálení čarodějnic, Mikulášskou diskotéku a vánoční večírek, podílí se na akcích Pohádkový les a Martin na bílém koni.
Svaz ochránců přírody v obci získal od Lesů ČR do pronájmu chatu Jelenici pro využití skautů a ochránců přírody, ti v lokalitě vybudovali ekostředisko Jelenice, které pracuje s dětmi, pořádá osvětové akce pro veřejnost a plní dlouhodobý program péče o studánky, mokřady, aleje, ptactvo. Účastní se projektů, jejichž produktem jsou publikace, naučné mapy, tabule a stezky. Prostřednictvím své činností „Ekostředisko Jelenice“ hraje důležitou roli v ovlivňování myšlení a názorů veřejnosti na ochranu přírody po celou dobu své existence.
Mladý spolek byl založen s hlavním cílem navrátit život do zrekonstruovaného kulturního zařízení Dělnický dům v městysi. K založení spolku přispěl hlavně zájem obyvatel o akce, které byly pořádány již v minulosti, díky velikému úsilí několika dobrovolníků a finanční podpoře drobných sponzorů. Spolek pořádá kulturně gastronomické a sportovní akce, například netradiční ples, zabíjačku, pálení čarodějnic, májovou veselici, Jezerský gulášový kotlík, Jezerské odpoledne pivních znalců či Folkový Dělňák. V rámci své činnosti spolek také spolupracuje s ostatními spolky, například při spolupořádání pohádkového dne s TJ Sokol, MC Človíček a městysem Pozořice.
V obci dále působí spolek Kavyl, který provozuje lesní školku Stromík, Junák Pozořice, který se věnuje práci s mládeží a spolupracuje s ekocentrem Jelenice, Klub žen, který pořádá krojované hody, předvánoční výtvarné dílničky pro děti a jarmark, Český svaz včelařů a Kynologický klub Pozořice s tradicí od roku 1980, který se věnuje výcviku psů a výchově psovodů.
K tradicím obce patří každoroční netradiční ples na Dělňáku, krojovaný ples, dětský maškarní ples, hasičský ples, sokolské Šibřinky, velikonoční dílny a jarmark na Orlovně, country bál, dětský maškarní bál, vítání jara na Jelenici, zabíjačkové slavnosti, pietní akt k osvobození Pozořic, pálení čarodějnic, cyklozávody dětí, oslava Svátku matek, farní pouť, otvírání studánek na Jelenici, májová veselice, pohádkový den, sraz veteránů, hasičská soutěž o Pohár zastupitelstva, pálení školy, příměstský tábor ZŠ a MŠ, dny otevřených dveří na Jelenici, Jezerský gulášový kotlík, Jezerská pouť u zvoničky, pozořická pouť, loučení s prázdninami, tradiční hody, ženáčské hody, Jezerské odpoledne pivních znalců, orelské hody, výstava železničních modelů, Martin na bílém koni, Mikulášská diskotéka, vánoční koncerty a jarmark, štědrovečerní setkání u jezerské zvoničky, štěpánská koleda na Jelenici. V městysi se rovněž konají jiné, nepravidelné akce, které pořádají místní spolky i obec. Svaz žen pak pořádá zájezdy pro seniory, avšak zájem je čím dál menší.
Obec všechny spolky finančně podporuje, ve svém rozpočtu pravidelně vyčleňuje částky určené na chod jednotlivých spolků i na výjimečné akce, které se spolky rozhodnou uspořádat. Obec rovněž poskytuje prostory, stará se o provozní výdaje a údržbu svého majetku, který spolkům bezúplatně pronajímá a poskytuje součinnost při získávání dotací a financování rozsáhlejších rekonstrukcí budov, které spolky užívají.
Občané jsou o všech akcích informováni prostřednictvím Pozořického zpravodaje, místního rozhlasu a webových stránek obce.
Dle dotazníkového šetření jako základní zdroj informací ohledně dění v obci respondenti nejvíce využívají zpravodaj, který současně hodnotí jako nejkvalitnější pramen informací. Co se týče hlášení rozhlasu, vyskytly se připomínky k jeho špatné slyšitelnosti. Občané by rovněž uvítali umístění hlášených informací také na webu obce.
Struktura podnikatelských subjektů v obci
V obci působí 388 podnikatelů – fyzických osob, 48 mikropodniků (do 9 zaměstnanců), 5 malých podniků (do 49 zaměstnanců) a 1 střední podnik (do 249 zaměstnanců). Převažuje činnost v obchodu, opravách a údržbě motorových vozidel, stavebnictví a zpracovatelském průmyslu, významné je i zastoupení profesních, vědeckých a technických činností. Odvětvovou strukturu znázorňuje tabulka níže.
Tab. 4: Hospodářská činnost za rok 2014
Zdroj: http://www.risy.cz/cs/
Obr. 5: Rozdělení podniků dle počtu zaměstnanců (zjištěná aktivita)
Zdroj: Český statistický úřad, stav k 31. 12. 2013, dostupné na www.czso.cz
Charakteristika klíčových subjektů
Největším zaměstnavatelem v obci je Exterier Beton s.r.o. a Lisovna plastů K+S s.r.o.
Komerční služby v obci
Mikropodniky a podnikatelé – fyzické osoby bez zaměstnanců pokrývají široké spektrum komerčních služeb v rámci městyse, více viz následující tabulka.
Tab. 5: Nabídka služeb v obci Pozořice v roce 2015
Zdroj: Komplexní dotazníkové šetření v obcích JMK k 31. 12. 2012, Jihomoravský kraj, 2013, doplnění 2015; *údaje nejsou dostupné – města nad. 5 tis. obyv., kde se již předpokládá výskyt všech služeb (a je obtížné je spočítat) v dotazníku nevyplňovala.
Chybějící komerční služby
Z dotazníkového šetření Jihomoravského kraje z roku 2013 vyplývá, že obslužnost službami je dostačující. Za specializovanými prodejnami či bankovními službami dojíždějí obyvatelé městyse do Rousínova, Slavkova u Brna a Brna.
Občané se vyjadřovali k chybějícím službám také v rámci dotazníkového šetření „Jak se žije v obci Pozořice.“ K otázce chybějících služeb se vyjádřilo celkem 186 respondentů (47 %). Dle výsledků by nejvíce uvítali nekuřáckou restauraci, bankomat, pekárnu a opravnu obuvi. Ostatní služby by byly již na zvážení, zda by se v obci uživily.
Obr. 6: Služby, které občané v obci postrádají
Zdroj: Dotazníkové šetření, 2015
Podpora podnikání v obci
Obec se snaží podnikání podporovat dle aktuálních příležitostí. Obec nemá navázánu žádnou trvalou spolupráci s místními podnikateli. Na webových stránkách zveřejňuje seznam firem a služeb působících v obci. Aktuálně obec nevlastní plochy využitelné pro podnikatelské účely. V územním plánu počítá s rozšířením ploch pro výrobní aktivity v jižní části katastru obce při ulici Holubická s návazností na stávající průmyslovou zónu.
Občané v otevřené otázce dotazníkového šetření stran podpory podnikání vyjádřili názor, že by obec mohla podporovat podnikání, např. formou inzerce či reklamy ve zpravodaji, zadáváním zakázek místním firmám nebo případným pronájmem prostor, které by byly vhodné pro podnikání.
Charakter zemědělské výroby
Zemědělská výroba v obci se zaměřuje především na rostlinnou výrobu s využitím orné půdy v katastru obce, která je rozdělena mezi soukromě hospodařící subjekty. Na katastru obce se nejčastěji pěstují olejniny, pícniny a dále též krmné plodiny.
Pozemkové úpravy
V území dosud nebyly započaty komplexní pozemkové úpravy.
Atraktivity cestovního ruchu
Nejvýznamnější památkou v obci je kostel Nanebevzetí Panny Marie v barokním slohu, který byl postaven v rozmezí let 1704-1784. Dále se v obci nacházejí zříceniny hradů Hradišček a Vildenberk severovýchodně od obce, zříceniny jsou památkově chráněny od roku 1958. Přímo v obci pak stojí sousoší Ukřižování a soubor soch svatého Floriána, svatého Jana Nepomuckého a svatého Kajetána, památkově chráněná pošta, fara a dva venkovské domy č. p. 53 a 121. Nejvýznamnější turistické cíle v okolí obce jsou Stará pozořická pošta a Santon, z nichž ani jeden neleží přímo v katastru obce, všechny se však odkazují na významné historické dědictví napoleonských bitev.
Dnes se nachází na katastru sousedních Kovalovic. Byla postavena v roce 1785. Jedná se o historicky cennou a významnou památku z období slavkovské bitvy. V této přípřežní stanici rakouské pošty měl 28. listopadu 1805 hlavní stan maršál Murat. Téhož dne zde měl poradu se svými maršály císař Napoleon a 2. prosince 1805 zde bylo hlavní stanoviště ruského generála Bagrationa. Po vítězné bitvě císař Napoleon nocoval na Staré poště a 3. prosince 1805 zde přijal rakouského vyslance knížete Liechtensteina, aby dohodli schůzku o uzavření příměří mezi císařem Františkem I. a Napoleonem. Dnes se v těchto místech nalézá restaurační zařízení.
Vrch na severní straně bojiště nad vesnicí Tvarožná. Kdysi se mu říkalo Padělek či Tvaroženský kopeček. Exoticky znějící jméno Santon mu dali francouzští vojáci, kterým podle jedné verze připomínal stejnojmenný kopec z jejich egyptského tažení. Pahorek byl opěrným bodem francouzského dělostřelectva. Na vrcholu, který byl před bitvou uměle srovnán francouzskými ženijními jednotkami pro palposty 18 děl, stojí kaplička zasvěcená Panně Marii Sněžné z roku 1832 s pamětními deskami francouzských generálů Clapareda a Valhuberta a ruského generála Bagrationa. Opodál se nachází kopie francouzského polního děla a kousek pod ním tři pásy okopů levého křídla francouzské armády. Při těžkých bojích o Santon byl raněn i generál - Jean Marie Roger Valhubert, který zemřel několik dní poté v Brně a byl pochován na někdejším městském hřbitově, dnes Tyršově sadu, kde místo jeho odpočinku připomíná pomníček.
Turistická infrastruktura
V městysi Pozořice se nenachází žádné ubytovací zařízení. Stravovací služby jsou zde poskytovány třemi zařízeními, a to restaurací „U zámečku“, restaurací Fanda a v omezené míře restaurací „Dělnický dům. Dále se v obci nacházejí ještě dva bary. Obec v dlouhodobém výhledu plánuje vybudovat turistickou ubytovnu v budově č. 5 a také by chtěla zbudovat koupaliště popř. krytý bazén.
Počet obyvatel v aktivním věku
V obci žilo k poslednímu Sčítání 2011 1 454 obyvatel v aktivním věku, to bylo 66,8 % z celkového počtu obyvatel.
Struktura ekonomicky aktivních obyvatel
V roce 2011 žilo v obci k datu posledního Sčítání 1 063 ekonomicky aktivních obyvatel, což činilo 48,9 % z celkového obyvatelstva. Z toho 969 osob bylo zaměstnaných a 94 nezaměstnaných. V obci žilo 17 pomáhajících studentů a učňů, 34 pracujících důchodců a 29 žen na mateřské dovolené. Dle jednotlivých sektorů bylo zaměstnáno v zemědělství 2 % občanů, 37,2 % ve stavebnictví a průmyslu, 52,4 % ve službách a 8,4 % nebylo zjištěno.
Tab. 6: Zaměstnaní dle odvětví ekonomické činnosti
Zdroj: Veřejná databáze, ČSÚ, 2015, dostupné na www.czso.cz
Odvětvová struktura zaměstnanosti do značné míry kopíruje odvětvovou strukturu podnikání v obci, alespoň co se týče méně zastoupených odvětví. Na rozdíl od podnikání, v němž převažoval obchod a opravy motorových vozidel, byli občané dle SLDB 2011 nejčastěji zaměstnáni v průmyslu, byť procentuálně byly celkově nejvíce zastoupeny služby. Rozšíření území pro výrobu a smíšenou výrobní funkci je tedy logickým krokem podpory zaměstnanosti v rámci územního plánu.
Míra nezaměstnanosti
Ministerstvo práce a sociálních věcí udává míru nezaměstnanosti v obci za srpen 2015 ve výši 5,6 %, tedy o dvě desetiny vyšší než je průměr pro Brno-venkov za stejné období, který činil 5,4 %. Aktuálně (8/2015) je v obci 82 uchazečů o zaměstnání na 2 volná pracovní místa. V obci bylo k poslednímu prosinci 2014 zjištěno 31 dlouhodobě nezaměstnaných občanů (tzn. déle než 12 měsíců). Celkově je trend zaměstnanosti v obci příznivý a odráží celorepublikové tendence. Údaje z let 2012-2013 bohužel nejsou dostupné z důvodu výpadku databáze MPSV.
Tab. 7: Míra nezaměstnanosti v obci v letech 2007-2014
Zdroj: Portál zaměstnanosti MPSV, 2015, dostupné z http://portal.mpsv.cz/sz
Dojížďka za prací
Do zaměstnání vyjíždělo k poslednímu Sčítání celkem 621 zaměstnaných (59 % z celkového počtu), z toho 444 (42 % z celkového počtu zaměstnaných) dojíždí do jiného okresu kraje, nejčastěji do krajského města Brna. Dojížďka do Brna trvá do 60 minut, celková dopravní obslužnost obce je podrobněji analyzována v samostatném oddílu Dopravní obslužnost níže.
Opatření na podporu zaměstnanosti
Obec využívá v omezené míře veřejně prospěšných prací.
Technická infrastruktura v obci je problematická. Zásobování obce pitnou vodou a rozšíření plynové sítě STL patří mezi jednoznačné rozvojové priority obce.
Vodovod
Stávající obecní vodovod je zásobován pitnou vodou ze skupinového vodovodu Pozořice a pokrývá aktuální potřeby městyse. Původní vodní zdroje s čerpacími zařízeními se nacházejí v lokalitách Loučky, Haltýře a Rékoví. V územním plánu jsou tyto zdroje respektovány a bylo navrženo jejich zakonzervování. Kapacita vodovodní sítě není dostačující pro plánovaný rozvoj obce. Ve spolupráci se Svazkem obcí pro vodovody a kanalizace Šlapanicko městys připravuje rozšíření vodovodní sítě. Nově se počítá s výstavbou nového vodojemu v lokalitě Loučky-Nad Ostrůvkem a s vodojemem „ Na Panence Marii“. Technický stav vodovodu je dobrý, voda odpovídá hygienickým normám. Správcem vodovodu v obci je Vodárenská a.s. Někteří občané využívají i vody z vlastních studen, jiní nejsou vůbec napojeni na vodovodní řad, většina ovšem využívá veřejného vodovodu.
Kanalizace a ČOV
Obec nemá vlastní ČOV, odpadní vody jsou čištěny v Modřicích. Splašková kanalizace byla zkolaudována v roce 2010, je na ni napojeno zhruba 700 bytů. Dešťové vody jsou odváděny dešťovou kanalizací do místních vodních toků – Roketnice, Kovalovického potoka a Pozořického potoka.
Elektřina
Katastrem obce prochází VVN, městys je zásobován energií ze dvou primárních vedení VN 22 kV – vedení č. 320 na západě a vedení č. 145 na východě. Stav ani kapacita vedení v městysi nejsou dostatečné. V rámci modernizace distribuční sítě plánuje městys postupnou demontáž vzdušného vedení NN a jeho kabelizaci. Na modernizaci distribuční sítě bude navázáno i rozšíření pokrytí obce veřejným osvětlením.
Plyn
V městysi je zavedena rozvodná síť zemního plynu, obec plánuje její rozšíření, aby vyhovovala rozvojovým plánům Pozořic. Veškeré požadavky na dodávku potřebného množství zemního plynu vyplývající z ÚP lze zajistit prostřednictvím stávající RS 3000-VTL/STL a RS 1200 STL/NTL a distribuční sítě v městysi po jejím rozšíření do příslušných lokalit případně k jednotlivým odběratelům.
Vybavenost internetem
Připojení k internetu poskytuje v obci firma Telekomunikační sítě s.r.o. a Vivo Connection s.r.o. prostřednictvím sítě wifi. V obci je pokrytí všech tří mobilních operátorů.
Odpadové hospodářství obce
Obec provozuje kontejnery na tříděný odpad, nenachází se zde sběrný dvůr. Městys pořádá mobilní svoz odpadu ve spolupráci s firmou EKO-KOM a.s. Vybudování sběrného dvora úzce souvisí se změnou územního plánu obce. Jeho umístění je plánováno na pozemku městyse za hřbitovem.
V otevřené otázce dotazníkového šetření na téma odpadového hospodářství se vyjádřilo celkem 117 (29,2 %) respondentů. Největší potřeba je dle respondentů ve zvýšení počtu kontejnerů na tříděné složky odpadu (zejm. bioodpad) či zajištění častějšího svozu. Občané také apelují na umístění více košů po obci, uvítali by dále speciální koše na psí exkrementy. Opětovně připomínají absenci sběrného dvora, respondenti by rovněž uvítali větší osvětu mezi občany ohledně třídění odpadů.
Hřbitov
Hřbitov je jedním z důležitých míst v obci, plní funkci občanské vybavenosti, udržování tradic i místo sociální komunikace především pro seniory. V současné době již hřbitov kapacitně nedostačuje, a proto obec plánuje jeho rozšíření.
Silnice procházející obcí
Katastrálním územím obce prochází silnice II/383, která se v jižní části katastru obce napojuje na silnici II/430 a zajišťuje dostupnost Brna na západě a Rousínova na východě. Silnice 380 pokračuje na sever do Hostěnic, Ochozu u Brna, Kanic, Bílovic nad Svitavou a Obřan. Dále obcí prochází silnice III/3839 zajišťující spojení s obcemi Sivice a Tvarožná. Vzdálenost od nejbližšího nájezdu na komunikaci I. třídy D1 je přibližně 4 km.
Technický stav komunikací
Vedení silniční sítě centrem obce je problematické, v závislosti na technickém stavu silnice je obytná zóna zasažena hlukem ze silnice. Vzhledem ke stávající zástavbě a členitosti terénu na severu obce by však byla přeložka silnice mimo oblast návsi finančně velmi náročná.
Kritický je zejména stav komunikace II/383 mimo zastavěné území obce ve směru na Holubice.
Provedenou rekonstrukcí silnice Sivice - Pozořice a dále v návaznosti na průtah Pozořicemi sil. II/383 se výrazně zlepšila kvalita vozovek v městysi.
Dopravní zátěž
Dopravní zátěž na silnici II/383 vykazuje podle přiložené mapy z Ředitelství silnic a dálnic ČR hustotu provozu 501-1000 vozidel/24 h směrem na Ochoz u Brna a intenzitu 1001-3000 vozidel/24 h směrem na jih ke křižovatce se silnicí II/430. Dopravní zátěž silnice III/3839 je podle sčítání srovnatelná.
Dle vyjádření občanů v dotazníkovém šetření je obec postižena hlukovou zátěží. Za hlavní zdroj hluku je označován provoz, ať už na silnicích v obci či na blízké státní silnici a dálnici D1.
Obr. 7: Síla silničního provozu v obci Pozořice
Zdroj: http://scitani2010.rsd.cz
Železnice
Jižním okrajem sídla prochází vlečková železniční doprava do areálu Českomoravský cement a. s. Cementárny a vápenky Mokrá. Ochranné pásmo železnice je 30 m od osy krajní koleje na obě strany.
Stav a údržba místních komunikací
V oblasti prorůstání původních obcí Pozořice a Jezera, které se sloučily do městyse Pozořice, jsou často nevhodné podmínky na místních komunikacích. Především jde o nevyhovující směrové a šířkové, místy i sklonové poměry. Šíře vozovky je však dána zástavbou po obou stranách, proto ji nelze považovat za závadu. Obec plánuje zkvalitnění krytové vrstvy vozovky a opatření zvyšující bezpečnost provozu.
V dotazníkovém šetření byly právě stav komunikací a chodníků nejčastěji zmiňovaným problémem v obci. Občané poukazovali na jejich nevyhovující stav a někde i úplně chybějící chodníky, které zvyšují nebezpečí na silnicích. Problematický stav chodníků byl označen na ul. Hostěnická, Kovalovická, Holubická, Malé Lipky, Pod Kostelem.
Rekonstrukce komunikací
V roce 2015 byla zahájena rekonstrukce silnice Pozořice – Sivice a Pozořice průtah. V rámci projektu bude probíhat rekonstrukce silnic, vybudování dešťové kanalizace, přeložka vodovodu a plynu, vybudování autobusových zálivů, odstavných stání, chodníků, napojení na stávající vjezdy a místní komunikace, veřejné osvětlení. Finančně se na této rekonstrukci podílí SÚS a městys Pozořice. Celková cena dodávky pro SÚS činí 53,4 mil. Kč, celková zakázka obce je ve výši 19,4 mil. Kč a bude financována z úvěru obce ve výši 20 mil. Kč.
Parkovací místa
Parkovací kapacity v obci jsou nedostatečné, především je třeba navrhovat parkovací plochy podle potřeb jednotlivých domů a objektů. Plochy k parkování se v obci nacházejí na několika místech, nejsou však řádně označeny. K parkování jsou využívána obě náměstí, kde je zároveň nejvyšší koncentrace služeb.
Na nedostatečnost bylo poukázáno také v dotazníkovém šetření, které bylo v obci provedeno. Respondenti poukazovali především na parkování na nevhodných místech v obci, kterými jsou zatravněné plochy nebo přímo stání na komunikacích. Dále přímo z dotazníků vyplynuly konkrétní místa, kde jsou parkovací kapacity nedostatečné. Jedná se o parkování u zdravotního střediska, u OD Hruška, obecního úřadu a na ulici Úvoz.
Obec v následujících letech plánuje provést rekonstrukci centra obce, kde by měla vzniknout klidová zóna umožňující setkávání občanů při kulturních akcích, počítá se zde i se zklidněním dopravy v centru a se vznikem nových parkovacích míst. Po dokončení rekonstrukce centra bude zavedeno informační značení sloužící k lepší orientaci, kde se nacházejí jednotlivá zařízení v obci.
Cyklostezky, cyklotrasy a stezky pro pěší
Městysem prochází cyklotrasy č. 5136 Pozořice – Velešovice a č. 5137 Pozořice – Vítovice. Obě cyklotrasy jsou vedeny po silnicích a místních komunikacích. Severní část katastru obce nabízí další využití pro cykloturistiku, hrozí zde však nebezpečí eroze lesních cest. Územní plán obce navrhuje vybudování účelových komunikací, aby nebyla ohrožena vegetace v katastru obce. Intenzita cykloturistiky v obci je poměrně nízká, aktuální cyklotrasy jsou hodnoceny jako dostačující.
Pozořicemi vede naučná stezka Poustka procházející přes stejnojmenný vrch a dále naučná stezka Františka Neužila. Stezku Františka Neužila plánuje obec v roce 2016 dokončit a umístit na ni poslední chybějící zastavení.
Zapojení do IDS
Obec je zapojena do IDS JMK. Hromadná doprava v obci je zajišťována pouze autobusovými spoji.
Dostupnost spádových sídel a krajského města
Obec je dostatečně pokryta obslužností veřejné dopravy co do počtu spojů, je zde dobré spojení do spádového města, obyvatelé jsou spokojeni i s údržbou autobusových zastávek. Do Rousínova jezdí denně 27 spojů hromadné dopravy. Všechny ale vyžadují přestupy, ať už v Jiříkovicích, nebo v Brně. Spoje nejsou bezbariérové a cesta trvá od 30 minut do 1 hodiny 30 minut podle trasy konkrétního spoje. O víkendu trasu obsluhuje 13 spojů.
Ve všední dny je v provozu 31 spojů na trase Pozořice – Slavkov, žádný z nich však není přímý a plná třetina z nich vyžaduje přestup v Brně. Cesta tak může trvat od 30 minut po více než hodinu. Zároveň jen dva ze spojů umožňují bezbariérový přesun. O víkendu je v provozu 18 spojů do Slavkova, počet přestupů a celková doba strávená přepravou však stoupá na až 3 přestupy a 1 hodinu 40 minut na cestu do 11 km vzdáleného Slavkova.
Dostupnost Brna je proti Rousínovu a Slavkovu naprosto bezproblémová, ve všední dny trasu obsluhuje 59 přímých spojů, cesta trvá 25-45 minut, polovina spojů je bezbariérová. I o víkendu zůstává v provozu 18 spojů, poměr bezbariérových k ostatním je nezměněn, všechny spoje jsou přímé. Vzhledem k velikosti a statutu městyse Pozořice je Brno primárním spádovým cílem pro služby i zdravotnickou péči (především jde o specializované lékařské ordinace). S dopravní obslužností městyse jsou tedy obyvatelé podle výsledku dotazníkové šetření převážně spokojeni.
Obec se aktivně zapojuje do zajištění vyhovující dopravní obslužnosti, ročně vynakládá 127 tis. Kč na dopravní spoje. V územním plánu počítá obec s přesunem točny autobusů na severní okraj obytné zóny městyse. Tímto opatřením by se zároveň zvýšila dopravní obslužnost zmíněné části obce.
Počet domů
Podle údajů ze SLDB 2011 bylo v obci 678 domů, z nichž 72 bylo neobydlených, z toho 20 domů sloužilo k rekreaci. Z terénního šetření pro potřeby územního plánu obce lze ale vyvozovat celkově asi 50 chat v katastru obce.
Počet bytů
V domech bylo k poslednímu Sčítání 2011 celkem 857 bytů, z toho 760 bylo v rodinných domech a 63 v bytových domech, kterých je celkem 13. Obec nevlastní bytový dům ani byty, ale vlastní pozemek vhodný k výstavbě bytových domů.
Počet dokončených bytů
V období 1998-2014 bylo v obci dokončeno 155 bytů, přičemž z grafu je patrné, že k největšímu boomu výstavby došlo v letech 2004 a 2005.
Obr. 8: Bytová výstavba v obci Pozořice v období 1998-2014
Zdroj: http://www.czso.cz/xb/redakce.nsf/i/bytova_vystavba_v_obcich_jihomoravskeho_kraje
Podpora bytové výstavby
Zastavěné území v současné době umožňuje zahušťování další výstavbou, územní plán tato území blíže nespecifikuje. Počítá se jen s mírným nárůstem obyvatelstva a využitím některých stávajících neobydlených bytů. Nová výstavba by měla pokračovat jen pozvolna, aby nenarušila stabilitu sídla. Nejvýznamnější výstavba v obci probíhala v letech 1920-1970, kdy bylo postaveno 221 domů. Aktuální rozvoj je spíše pozvolný. V posledních letech sice stoupl podíl nové výstavby, a to především v letech 2004 a 2005, přesto nedosahuje hodnot ze 20. - 70. let minulého století. Aktuálně obec eviduje 25 zájemců o výstavbu rodinných domů a jednoho zájemce o výstavbu bytového domu.
Plochy pro bytovou výstavbu
Hlavní územní rozvoj je směřován spíše k zahuštění stávající výstavby a rekonstrukci nevyužitelných bytů. Do roku 2020 počítá územní plán s potřebou zhruba 100 bytů, z nichž jen zlomek by měla pokrývat nová výstavba. Další prostory pro rozvoj městyse se nalézají jižně a východně od centra sídla, v tratích Lepky, Pod Poustkou a Klínky. S výstavbou se rovněž uvažuje v severní části obce v ul. Za Mlýnem, v Líchách, Za Myslivnou a u Axmanovy hájenky. Další rozvoj městyse je podle údajů z územního plánu třeba skloubit i s rozvojem občanské vybavenosti, ploch pro sport a rekreaci a zajištěním potřeb rozvíjejícího se sídla. Dle územního plánu je určen pro zástavbu rodinnými domy též bývalý areál Cihelna, pozemek je však ve vlastnictví soukromé osoby.
Sociální bydlení
V obci byl vybudován domov s pečovatelskou službou s kapacitou 17 bytů. Příjemci této sociální služby jsou senioři především z řad obyvatel obce. Obyvatelé domova s pečovatelskou službou se zapojují do života obce, spolky i obec zvou seniory na pravidelné akce a pořádají i akce cílené přímo na skupinu seniorů. V obci tak probíhá aktivní prevence sociálního vyloučení seniorů, která se neomezuje jen na příjemce sociálních služeb.
Mateřská škola
V obci funguje mateřská škola, která je organizačně spojená se základní školou. V MŠ fungují 4 třídy, celková kapacita je 87 dětí. V roce 2012/2013 byla kapacita MŠ zcela naplněna. Ve třídách je počet dětí přiměřený velikosti třídy (19, 21, 22 a 25), přerozdělování respektuje přání rodičů a kamarádské vztahy mezi dětmi. Jsou organizovány společné akce – Dny otevřených dveří, předvánoční posezení, čarodějnický rej, ukázkové hodiny kroužků, apod. MŠ umožňuje adaptaci dětí za přítomnosti rodičů. Rodiče mají možnost zapůjčit si v MŠ odbornou literaturu, měli by respektovat školní řád a podílet se na organizování společných akcí. V MŠ pracuje 7 pedagogických pracovnic – plně kvalifikovaných. Služby učitelek jsou organizovány tak, aby byla vždy a při všech činnostech dětem zajištěna dostatečná odborná pedagogická péče, dále 4 provozní pracovnice. Stravování má na starosti vlastní kuchařka, hlavní jídlo i suroviny k přípravě svačinek jsou dováženy ze ŠJ ZŠ Pozořice.
Základní škola
Městys Pozořice je zřizovatelem úplné základní školy. Škola se nachází v třípodlažní budově s tělocvičnou, školní jídelnou a hřištěm. Škola není bezbariérová, probíhají ale snahy o bezbariérové úpravy, kterými škola vychází vstříc žákům se zdravotním postižením. Cílová kapacita školy je 500 žáků, ve školním roce 2012/2013 byla naplněnost 63,6 %. Do 1. ročníku bylo ve školním roce 2012/2013 přijato 44 žáků a průměrný počet žáků na 1 učitele (v přepočtených úvazcích) činil 15,31 žáků. Školní poradenské centrum Čtyřlístek nabízí služby psycholožky, speciální pedagožky a logopedky. Škola se zapojuje do regionálních i mezinárodních projektů, pořádá projektové dny, dny pro zdraví, spolupracuje s organizacemi v obci i mimo ni, poskytuje prostor různým oborům ZUŠ a organizuje kroužky a volnočasové aktivity. S rodiči komunikuje nejen o prospěchu a potřebách žáků, ale umožňuje zapojení rodičů do aktivit školy i tvorby ŠVP. Pro komunikaci se školou mohou rodiče využít i elektronické žákovské knížky – podle dotazníkového šetření školy jsou elektronické žákovské knížky třetím nejčastějším způsobem komunikace rodičů se školou, po třídních schůzkách a osobní komunikaci, ale před e-mailovým a telefonickým kontaktem.
Školní jídelna
Školní jídelna je příspěvková organizace s cílovou kapacitou 500 strávníků, zajišťuje stravování pro základní a mateřskou školu. Dle údajů z výroční zprávy 2013 vyjádřilo v dotazníkovém šetření 84 % respondentů svou spokojenost s kvalitou stravování ve školní jídelně.
Školní družina
Základní škola provozuje školní družinu s kapacitou 108 žáků. Ve školním roce 2012/2013 navštěvovalo školní družinu 90 žáků 1. stupně. Vedení školy plánuje rozšíření mimoškolních aktivit i na školní klub pro žáky 2. stupně. Školní družina spolupracuje s Komunitním centrem mládeže při škole, žáci zde mohou trávit čas mezi koncem vyučování a odchodem do kroužků či volnočasových aktivit.
Lesní klub Stromík
Na Axmanově hájence v Pozořicích funguje lesní klub Stromík jako alternativa k předškolnímu vzdělávání s prvky montessori a waldorfské pedagogiky, inspiruje se lesními školami v zahraničí. Program probíhá v lese za každého počasí. V případě velmi nepříznivého počasí, čímž se rozumí venkovní teplota pod -10 stupňů nebo prudký nárazový vítr (bouřka), se činnost klubu přesouvá do chráněných míst, která neohrožují zdraví dítěte – návštěva divadla nebo muzea. Pedagogická koncepce je zaměřena na rozvoj kompetencí dětí a na využití rozmanitého prostředí lesa. Plánování vychází z RVP PV, dokumentu MŠMT.
Spokojenost občanů
Dle dotazníkového šetření jsou občané poměrně spokojeni s činností školských zařízení. Vyskytlo se pouze několik připomínek týkajících se kvality výuky, vedení školy či kapacity MŠ.
Vyjížďka žáků do škol
Do škol mimo obec vyjíždělo denně dle posledního Sčítání 163 žáků, především do základních škol a středních škol v krajském městě. V rámci obce dojíždělo do školy 67 dětí.
Nároky na rozpočet obce
ZŠ a MŠ Pozořice zaměstnává celkem 51 osob na 44,8 úvazku, z toho je 33 pedagogických pracovníků v ZŠ a MŠ a dále provozní zaměstnanci a zaměstnanci školní jídelny. Celkové výdaje městyse na vzdělávání od roku 2004 jsou uvedeny v grafu níže.
Obr. 9: Výdaje na vzdělávání
Zdroj: rozpocetobce.cz
V červenci a srpnu 2013 prošla škola důkladnou rekonstrukcí. Došlo k výměně oken, zateplení budovy školy a rekonstrukci topného systému. Tento fakt se významně promítl do rozpočtu obce. Zároveň ale značnou část výdajů pokryly dotační tituly, jak bude patrné z kapitoly Hospodaření a majetek obce v závěru analytické části.
Lékařská praxe v obci
V městysi funguje zdravotní středisko, které zaštiťuje 8 lékařských ordinací. Jsou zde tři ordinace praktických lékařů, jeden dětský lékař, dvě zubní ordinace, gynekologická ambulance, interní ambulance a klinická logopedka pro děti i dospělé. V budově zdravotního střediska se nachází i rehabilitační středisko, v městysi funguje lékárna. Zdravotní péče je dostatečná pro potřeby městyse, obyvatelé jsou převážně spokojeni s nabídkou zdravotních služeb.
Dojížďka za zdravotními službami
Obyvatelé Pozořic dojíždějí do Brna do ordinací specialistů, případně na pohotovost. O víkendu je v provozu LSPP v Brně. Pohotovostní službu pro dospělé zajišťuje Úrazová nemocnice Brno, Ponávka 6, pohotovostní službu pro děti zajišťuje FN Brno, Černopolní 9.
IZS
Městys je zapojen do integrovaného záchranného systému, sanitky vyjíždějí podle potřeby z nejvhodnější stanice podle vzdálenosti a vytíženosti, při zachování 20minutového limitu dojízdnosti záchranné služby.
Komunitní plánování sociálních služeb
Obec je zapojena do komunitního plánování sociálních služeb ORP Šlapanice, sociální služby a sociální poradny se nacházejí především ve Šlapanicích. Povědomí o komunitním plánování a sociálních službách jako takových je poměrně nízké, je proto žádoucí zajišťovat dostatečnou informovanost občanů o této oblasti, ať už prostřednictvím letáčků nebo obecních webových stránek.
Sociální služby v obci
Terénní pečovatelskou službu v obci poskytuje společnost SANUS podle individuální potřeby. V obci působí MC Človíček, které pořádá každoročně sbírku šatstva a hraček pro dětskou nemocnici. Mateřské centrum se z podstaty své činnosti zaměřuje na prevenci sociálního vyloučení rodin s malými dětmi. Na aktivitách, které se zaměřují na sociální začlenění nejstarší složky obyvatelstva, se podílí spolky v obci a sociální komise obce.
Pobytová zařízení sociálních služeb
Městys Pozořice je zřizovatelem Domova s pečovatelskou službou na Holubické v Pozořicích, který byl otevřen v roce 2004. Jde o bytový fond 17 bytů s možností pečovatelské služby, z toho 3 byty jsou bezbariérové. Protože poptávka po ubytování v DPS převyšuje nabídku, mohou občané zažádat o zařazení do pořadníku, nebo využívat služby Domova s pečovatelskou službou ve Šlapanicích (kapacita 46 lůžek), Domova pro seniory v Sokolnicích (kapacita 120 lůžek) a v Brně na Holásecké (kapacita 105 lůžek). Úhrnná kapacita těchto zařízení však nedostačuje pro SO ORP Šlapanice. Obec v dlouhodobém výhledu uvažuje o zřízení dalšího zařízení pro seniory.
Podmínky pro kulturní život v obci
Na kulturním životě obce se aktivně podílejí spolky, které v obci působí a jejichž výčet je podrobně uveden v sekci Spolková, osvětová a informační činnost, kde je rovněž výčet nejvýznamnějších kulturních akcí v obci. Spolky a organizátoři kulturních akcí v městysi využívají prostor sokolovny, orlovny, tělocvičny ZŠ a kulturního střediska Dělnický dům.
Spokojenost obyvatel s kulturním životem
Co se týče kulturně-společenského vyžití, převládá dle dotazníkového šetření mezi občany všeobecná spokojenost. Objevily se však připomínky k současnému stavu sokolovny, oproti tomu rekonstrukci dělnického domu hodnotí pozitivně (uvítali by však také opravu interiéru). Vyskytlo se dále několik drobných připomínek k rozšíření nabídky knihovny o nové a modernější tituly, respondenti by rovněž přivítali více kulturních akcí.
Kulturní památky
Na katastru obce se nacházejí Boží muka, památníky, sochy a kříže, nejvýznamnější památkou v obci je barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie postavený v letech 1704 až 1724. V areálu bývalého hospodářského dvora stojí bývalý zámek, jenž byl vybudovaný v 17. století přestavbou tvrze a patrová budova Staré pošty. Před kostelem se nachází sousoší Ukřižování. V ulici V zámku jsou barokní sochy svatého Floriána, svatého Jana Nepomuckého z roku 1731 a klasicistní socha svatého Kajetána z roku 1823.
Další významné kulturní památky v okolí obce jsou podrobněji pojednány výše v sekci Ekonomická situace – Atraktivity cestovního ruchu.
Podmínky pro sportovní a volnočasové aktivity
V městysi je široká nabídka sportovních a volnočasových aktivit, v jejich organizaci se angažují spolky zmiňované v sekci Spolková, osvětová a informační činnost. Vedoucí místo, co do počtu pravidelných sportovních aktivit, zaujímá TJ Sokol a Orel jednota Pozořice. Tyto spolky provozují areály Orlovny a Sokolovny, spolupracují s ostatními spolky a s obcí. Mezi provozované sporty patří jak venkovní, tak halové aktivity, například fotbal, volejbal, aerobic, cvičení pro děti a cvičení rodičů s dětmi, floorball, badminton, nohejbal, atletika. V orlovně je k dispozici posilovna a bowling, venkovní tenisové a volejbalové hřiště s tréninkovou zdí. K areálu sokolovny též patří venkovní hřiště, na sokolovně je rovněž bar. Městys pravidelně vyčleňuje finanční dotace na provoz jednotlivých spolků. Výdaje na tělovýchovu a sport znázorňuje graf níže.
Obr. 10: Výdaje na tělovýchovu a zájmovou činnost
Zdroj: rozpocetobce.cz
Co se týče nabídky sportovních aktivit, z dotazníků vyplynulo, že jsou s ní občané relativně spokojeni. Občané by uvítali pouze více sportovních aktivit a kroužků určených dětem.
Dětská hřiště
Dětské hřiště u MŠ a dětské hřiště Oulehla byly v roce 2014 zrekonstruovány a vybaveny novými herními prvky. Před ZŠ bylo vybudováno nové dětské hřiště. Na hřišti Oulehla a před Dělnickým domem se konají i pravidelné akce, jako je pálení čarodějnic či dětský den. V areálu na Oulehlách plánuje obec ještě vybudovat zázemí, které by sloužilo pro komunitní setkávání občanů.
Chybějící sportovní zařízení
U základní školy by bylo třeba vybudovat víceúčelové hřiště s umělým povrchem a též se uvažuje o vybudování sportoviště s umělým povrchem pro veřejnost.
Půdní fond na katastru obce
Převážnou část katastru obce s celkovou výměrou 1 549 ha tvoří lesní půda (69 % celkové plochy katastru). Hodnota koeficientu ekologické stability činí 2,89. Podle těchto údajů je katastr Pozořic vcelku vyváženou krajinou, v níž jsou technické objekty relativně v souladu s dochovanými přírodními strukturami, důsledkem je i nižší spotřeba energo-materiálových vkladů. Zemědělská půda tvoří přibližně 25 % katastru obce, převládá zde rostlinná výroba a využití orné půdy pro pěstování olejnin, pícnin a krmných plodin. Územní plán městyse doporučuje ozelenění krajiny v okolí intravilánu, vysazování ovocných stromů v záhumencích a doplnění polních cest výsadbou alejí dřevin. Část lesních ploch v katastru obce je vyčleněna do zóny ochrany krajiny, jde o funkční plochy ÚSES.
Tab. 8: Druhy pozemků
Zdroj: risy.cz
Kvalita vody z lokálních zdrojů
Severovýchodní zalesněná část katastru s řadou studánek (Weiehlova, Habrová, Žalmanova, Tři studánky, Oulehla, Jelenka, Tinkova) je protkána množstvím pramenných úseků drobných potůčků, které se stékají do Kovalovického, Vítovického, Hostěnického potoka a Roketnice. V jihovýchodní zorněné a zastavěné části území pramení Pozořický a Tvaroženský potok. Celé území je odvodňováno Litavou do Svratky - východní část přes Rakovec, západní část přes Říčku. Podle regionalizace povrchových vod se jedná o nejméně vodnou oblast s malou retenční schopností, se silně rozkolísaným odtokem v průběhu roku. Zastavěným územím městyse žádný vodní tok neprochází a celkový podíl vodních ploch v krajině je velmi nízký.
Aktivity ochrany a péče o vodní plochy
Obyvatelé kladou na vodní toky a údržbu studánek v katastru obce velký důraz. V obnovování studánek je aktivní především Svaz ochránců přírody a Ekocentrum Jelenice. Tinkova studánka byla pojmenována na památku Aleše Tinky, zakladatele obecně prospěšné společnosti Větřák, která realizovala různé aktivity turistické i ekologické (např. rozšíření turistického značení, budování naučných stezek, školní park, remíz Vrchní lány, obnova staré jezerské cesty).
V místě prameniště Pozořického potoka byly vytvořeny umělé vodní plochy – tůně a byly zde vysázeny stromy a keře. Vodní plocha má bohaté litorální zóny s porostem rákosu. Celá lokalita má sloužit díky své pestrosti přírodních společenstev (biotopů) k ekologické výchově a osvětě. V současné době zajišťuje správu „rezervace“ městys Pozořice a oddíl ochránců přírody.
Kvalita ovzduší
Na katastru městyse se nenachází žádný významný stacionární zdroj znečištění ovzduší. Nejzásadnější zdroje znečištění ovzduší jsou silnice (prašnost), případně ojedinělé pálení odpadů.
Ohrožení hlukem
Dopravní zátěž silnic II/383 a III/3839 od roku 1995 vzrostla o více než 60 % na jižním okraji městyse, což s sebou nese i značné zvýšení hlukové zátěže. Vzhledem k charakteru zástavby je řešení dopravní situace v územním plánu nastíněno pomocí zjednosměrnění některých komunikací, není možné rozšíření vozovek či ochranného pásma kolem nich. K hlukové zátěži se vyjadřovali i respondenti v dotazníkovém šetření, kteří uváděli jako největší příčinu hluku silniční provoz, ale také hluk z cementárny.
Ohrožení erozí
Reliéf katastrálního území Pozořic je ohrožován vodní erozí pouze v polohách se sklonitými pozemky, popřípadě v polohách s velkou délkou svahu, ohroženo je cca 5 % zemědělských pozemků. Větrnou erozí je zemědělská půda ohrožena zejména v místech provětrávaných jihovýchodními větry, jedná se zejména o pozemky v návětrné jihozápadní části katastru. Erozi lze dobře eliminovat pěstováním méně erozně ohrožených plodin, plošné terénní úpravy nejsou nutné. Plochy nad severním okrajem městyse, které byly vodní erozí nejvíce ohroženy, byly zatravněny. Důležitou protierozní funkci plní i stávající dřevinami zarostlé meze, zarůstající staré sady a lada. Územní plán navrhuje zalesnění v trati Vinohrádky a opatření k zabezpečení odtoku a zadržení vod v tratích Kněží hora, Kopaniny, Vinohrádky a v prostoru u Panské zahrady, která mají za cíl zlepšit stávající poměry hospodaření s vodou v krajině. Přímo v městysi je pak třeba provést zabezpečení stráně v ulici Úvoz, kde dochází ke sprašování krytu ze skalního podloží. Stráň je třeba zajistit sítí a bude zde provedena výsadba. Na ulici Úvoz též obec provádí asanační práce, kdy na místě zde stojících čtyř domů bude po jejich zbourání vytvořeno veřejné prostranství, dojde zde k výsadbě zeleně a vytvoření parkovacích míst.
Složky ŽP ohrožené znečištěním
Na sousedním katastru obce Sivice byla povolena chemická fabrika Cordit s.r.o., obec se obává dopadů na ŽP ze strany této firmy.
V minulosti byly problémem na katastru obce Pozořice černé skládky, které se však podařilo, díky práci ochranářů a akci Čistíme svět, minimalizovat. Občas se tento problém objeví u hranice sivického katastru, kde se nachází rekreační chaty.
Brownfields
Areál na ulici Holubická o celkové výměře 46 500 m2 je z 65 % zastavěný. Areál v minulosti využívalo JZD 1. máj Pozořice. Dnes se zde nachází řada parcel v různém vlastnictví - asi největší část spravuje Bonagro Blažovice, dále v areálu působí Exteriér Beton Pozořice (sklad, prodej stavebnin), Vaspo Pozořice (M. Valehrach), Messeservis International. Objekty v areálu jsou vesměs využívány a jsou v poměrně dobrém stavu. Výhledově budou stávající objekty postupně přebudovány k novému využití.
V katastrálním území Pozořic se nenachází žádné chráněné území. V katastru obce je celkem 26 významných krajinných prvků, především jde o lesní porosty a území ekologické stability. Mezi nejrozlehlejší patří VKP Niva Roketnice, Na Hradě, Nad Hradem, Bukovec, Doubrava ve Vítovickém údolí, Vítovické skály a Poustka. Na revitalizaci a zbudování naučné cesty v oblasti Poustky se podílel svaz ochránců přírody a o.p.s. Větřák. Po odstranění černé skládky a obnově lučního společenstva byla Poustka s naučnou cestou otevřena veřejnosti a je využívána ke školním exkurzím.
Střety rozvojových záměrů obce s ochranou přírody dle územního plánu nehrozí.
Péče o životní prostředí v obci
V městysi působí aktivní spolky zaměřené na ochranu přírody, například již zmiňovaný Svaz ochránců přírody Pozořice, který provozuje ekocentrum Jelenice, Junák Pozořice, který působí v ekocentru Jelenice a vychovává mládež k ekologické činnosti.
Městys Pozořice spadá pod ORP Šlapanice, má však vlastní stavební úřad i matriku. Obecní úřad vykonává úkoly v samostatné působnosti obce, které mu uloží zastupitelstvo obce nebo rada obce. Zastupitelstvo má 15 členů. V obci je uvolněný starosta a místostarosta. Pozořice jsou zřizovatelem ZŠ a MŠ, je zde zaměstnáno 51 osob. Policie městyse zaměstnává 2 strážníky. Obecní úřad, stavební úřad, matrika, infocentrum a další činnosti obce zaměstnávají asi 20 osob (administrativní pracovníci, matrikářka, kronikář, knihovník, pracovní četa, uklízečky aj.).
Za posledních 15 let městys hospodaří s přebytkovým rozpočtem, proto je výsledek hospodaření obce kladný navzdory schodkovému rozpočtu v posledních 5 letech. Rozpočtové hospodaření obce znázorňuje následující graf:
Obr. 11: Saldo příjmů a výdajů obce v letech 2010-2014
Zdroj: Monitor, MF ČR 2015, dostupné z http://monitor.statnipokladna.cz/2014/
Z grafu příjmů a výdajů je patrné, že obec aktivně žádá o dotace. Využívá je především na investice do průmyslu (do této kategorie spadá i infrastruktura, doprava, odvádění a čištění odpadních vod), vzdělávání, bydlení, komunálních služeb a územního rozvoje. V posledních letech městys významně investoval i do bezpečnosti (především požární) a kultury.
Obr. 12: Příjmy obce v letech 2010-2014
Zdroj: Monitor, MF ČR 2015, dostupné z http://monitor.statnipokladna.cz/2014/
Obr. 13: Výdaje obce v letech 2010-2014
Zdroj: Monitor, MF ČR 2015, dostupné z http://monitor.statnipokladna.cz/2014/
Nemovitý majetek obce
Obec vlastní, udržuje a provozuje základní školu, mateřskou školu, budovu úřadu městyse, dělnický dům, objekt zdravotního střediska, objekt SDH a několik dalších budov. Obec průběžně provádí opravy a stavební úpravy objektu radnice. Mělo by zde dojít k úpravě obřadní síně a postupně se také počítá s celkovou rekonstrukcí tohoto objektu a jeho dvorního zázemí. Při auditech obce i jednotlivých zařízení nebyly shledány žádné chyby, závady, ani podněty k dalšímu šetření. Podíl dlouhodobého hmotného majetku na celkovém majetku a vývoj obou složek od roku 2010 je znázorněn v následujícím grafu:
Obr. 14: Hodnota majetku obce v letech 2010-2014
Zdroj: Monitor, MF ČR 2015, dostupné z http://monitor.statnipokladna.cz/2014/
Tab. 9: Nenárokové dotace obce v letech 2010-2015
Zdroj: vlastní zpracování
Míra kriminality
Městys Pozořice spadá do teritoria Obvodního oddělení Policie ČR Šlapanice. Index kriminality v obvodním oddělení Šlapanice v období leden 2014 - leden 2015 je 151,1, tedy nižší než jihomoravský průměr 251,8. Index kriminality vyjadřuje počet trestných činů na 1000 obyvatel. Za rok 2014 eviduje šlapanická policie 467 trestných činů v oblasti své působnosti, z toho 37 % bylo objasněných. Procento objasněných trestných činů je nižší, než jihomoravský průměr 41 %. Z jednotlivých druhů trestných činů mají ve Šlapanicích nejvyšší index prosté krádeže, jejichž objasňování není nijak snadné. Obvodní oddělení policie Šlapanice zvlášť varuje před krádežemi předmětů z osobních automobilů, jejichž počet zůstává meziročně stabilně vysoký.
Přestupky a trestné činy v obci
V roce 2014 bylo v katastrálním území městyse Pozořice spácháno celkem 37 trestných činů, kdy u 20 trestných činů byl zjištěn pachatel, což představuje celkem 54 % objasněnosti. Trestná činnost je tvořena zejména majetkovými trestnými činy, a to krádežemi a vloupáním, dále neplacením výživného, výtržnictvím a ublížením na zdraví. Policie upozornila obyvatele městyse, aby se v rámci prevence kriminality snažili svá vozidla parkovat v garážích nebo v jiných zabezpečených částech domů, či aby ve svých vozidlech zbytečně nenechávali volně odložené tašky s osobními věcmi, osobními doklady, penězi a jinými cennostmi. V roce 2014 bylo v katastrálním území městyse Pozořice spácháno celkem 50 přestupků, kdy u 44 přestupků byl zjištěn pachatel, což představuje celkem 88 % objasněnosti u spáchaných přestupků. Zejména se jednalo o přestupky proti bezpečnosti a plynulosti provozu na pozemních komunikacích, o přestupky proti občanskému soužití, o přestupky proti veřejnému pořádku a přestupky proti majetku.
Prevence kriminality
Na prevenci kriminality mládeže se podílí především ZŠ v rámci preventivních programů ŠVP. Na prevenci kriminality se rovněž výrazně podílí strážníci obecní policie. Jejich činnost je dána zákonem o Obecní policii a zabezpečují především záležitosti veřejného pořádku v územní působnosti obce. Přispívá k ochraně bezpečnosti osob a majetku, dohlíží na pravidla občanského soužití, dohlíží na dodržování obecně závazných vyhlášek a nařízení obce, podílí se v rozsahu stanoveným zákonem na bezpečnosti plynulosti provozu na pozemních komunikacích, podílí se na dodržování předpisů o ochraně veřejného pořádku.
Živelní ohrožení
Živelní ohrožení erozí či záplavami je poměrně nízké, rizikové plochy v blízkosti intravilánu městyse byly trvale zatravněny. Městys neleží v zóně ohrožené živelními nebezpečími.
Varování občanů
Občané jsou před živelním ohrožením varováni prostřednictvím místního rozhlasu. V případě konkrétního ohrožení pak sirénami, ohrožení likvidují místní dobrovolní hasiči.
Partnerskou obcí Pozořic je Ivanka pri Dunaji na Slovensku, obce se pravidelně navštěvují a společně se zapojily do projektu „Společná minulost – spoločná budúcnosť“. Městys Pozořice má rovněž dlouholetou družbu s obcí Untersiemau ve Spolkové republice Německo. Pozořice jsou členem Mikroregionu Roketnice a MAS Slavkovské bojiště z. s.
Mikroregion Roketnice
Svazek obcí vznikl dne 16. 6. 2000 za účelem ochrany společných zájmů a k soustředění sil a prostředků při prosazování záměrů přesahujících svým rozsahem a významem každou účastnickou obec. Náleží do něj obce Hostěnice, Kovalovice, Mokrá-Horákov, Podolí, Pozořice, Sivice, Tvarožná, Velatice a Viničné Šumice. Náplň činnosti mikroregionu zasahuje do různých oblastí, ať už školství, sociální péče, zdravotnictví, kultury, cestovního ruchu, požární ochrany, veřejného pořádku, přírody a životního prostředí a péče o zvířata. Dále se snaží o rozšiřování a zdokonalování sítí technického vybavení, předávání zkušeností a informací či vzájemnou pomoc a spolupráci.
MAS Slavkovské bojiště
Místní akční skupina (MAS) Slavkovské bojiště (dříve Za humnama) byla založena v roce 2006 a městys Pozořice je jejím členem prostřednictvím mikroregionu Roketnice. MAS je založena na principu partnerství a spolupráce veřejného, soukromého a neziskového sektoru na místní úrovni. Místní akční skupiny tvoří zástupci obcí, místních podnikatelů, neziskových organizací a aktivní občané. Z hlediska právního postavení jsou to neziskové organizace, jejich ž hlavním cílem je rozvoj a podpora regionu. Území MAS Slavkovské bojiště se postupně rozrostlo na území DSO Ždánický les a Politaví, Mikroregionu Roketnice, svazek obcí Mohyla míru a Mikroregion Cézava.
Souhrnný popis hlavních vnitřních a vnějších faktorů, které mají vliv na rozvoj obce. Vnitřními faktory jsou silné stránky, tj. pozitivní (nadprůměrné) skutečnosti a slabé stránky, tj. problémy, negativní skutečnosti, které způsobují obci problémy. Vnější faktory většinou obec nemá možnost svými silami ovlivnit; pojmenovány jsou jako příležitosti a hrozby. Výroky byly seřazeny podle důležitosti při jednávání na pracovní skupině.
Tab. 10: Silné, slabé stránky, příležitosti a hrozby v obci Pozořice
Zdroj: vlastní zpracování
Na základě SWOT analýzy vyplynuly hlavní aktivity, kterými by se měl městys Pozořice v budoucích letech zabývat. Obec ve spolupráci s MAS Slavkovské bojiště provedla dotazníkové šetření, jehož cílem bylo získat většinový pohled obyvatel na život v obci.
Dotazníky byly rozneseny do domovních schránek na jaře roku 2015. K dotazníku se měl možnost vyjádřit každý člen obce od 15 let, nebyl tedy hodnocen za domácnost jako celek, ale jednotlivými členy domácností samostatně.
Z rozdaných 1 844 dotazníků se jich vrátilo 394, což činí 21,4 % z celkového počtu.
Nejpočetnějšími segmenty, které v dotazníkovém šetření odpovídaly, byli občané ve věkové kategorii 31 – 50 let a následně ve starších věkových kategoriích. Respondenty můžeme dále rozdělit do dvou nejpočetnějších skupin - na starousedlíky, tzn. ty, kteří žijí v obci od narození (43,5 %) a pak na občany, kteří se do obce přistěhovali v dospělosti, a to před více než deseti lety (39,6 %). Respondenti uváděli nejčastěji vzdělání jako střední odborné (31,6 %) či středoškolské vzdělání zakončené maturitou (29,8 %).
Odpovědi respondentů jsou zapracovány v analytické části strategického dokumentu a ve SWOT analýze. Celkově se občané stavěli k hodnocení kladně, se zájmem.
3. Shrnutí podkladů pro návrhovou část
Městys Pozořice se řadí mezi velké obce dle počtu obyvatel, které se nacházejí se na území MAS. Obec vykazuje příznivý demografický vývoj, jehož dokládá i pozitivní hodnota indexu stáří. Do budoucna se předpokládá stálý nárůst počtu obyvatel, a to díky relativní blízkosti krajského města a dobré dopravní dostupnosti. V obci se nachází úplná základní škola, mateřská škola, knihovna, několik obchodů s potravinami, zdravotní středisko, lékárna, dům s pečovatelskou službou a množství drobných živnostníků, avšak občané by ještě uvítali nekuřáckou restauraci, bankomat, opravnu obuvi či pekárnu. Městys má také vlastní stavební úřad a matriku. Obec je vybavena dobrou technickou infrastrukturou v podobě kanalizace s napojením na ČOV v Modřicích a dalších inženýrských sítí. Do budoucna však bude třeba s ohledem na budoucí rozvoj obce provést jejich zkapacitnění a modernizaci. Městys Pozořice žije aktivním společenským životem, na němž se podílí také velké množství spolků, které v obci působí a jež jsou úřadem městyse podporovány. Spolková činnost se svými aktivitami zaměřuje na všechny věkové kategorie.
Občané hodnotí jako největší problémy v obci nevyhovující stav chodníků a komunikací, nebezpečí na silnicích spojené s hlukovou zátěží, nedostatek parkovacích ploch, pálení odpadků a trávy, vzrůstající problém vandalismu a kriminality, pasivitu občanů a špatné fungování stavebního úřadu. Občané naopak hodně oceňují provedené opravy v obci, vybudovaná hřiště pro děti, dobrou občanskou vybavenost službami a vnímají Pozořice jako místo klidného, venkovského bydlení s blízkostí přírody, které však současně poskytuje dobrou dopravní dostupnost krajského města Brna.
Městys Pozořice je členem Mikroregionu Roketnice a MAS Slavkovské bojiště, z.s. a jejich partnerskou obcí je Ivanka pri Dunaji na Slovensku a obec Untersiemau ve Spolkové republice Německo.
Městys Pozořice si v roce 2011 stanovil v dokumentu Program rozvoje městyse Pozořice a obnovy venkova na roky 2011 - 2014 aktivity, které chtěl do konce roku 2014 splnit. Z 26 aktivit stanovených na nejbližší období se podařilo zatím splnit 7, další jsou buďto v přípravě nebo jsou provedeny částečně, popř. se jejich plnění provádí průběžně. Osm aktivit stanovených na nejbližší léta nebylo zatím provedeno vůbec. Na základě domluvy s vedením obce jsou některé aktivity zahrnuty do aktivit tohoto programu rozvoje městyse na období 2016-2021, zbývající aktivity jsou potom uvedeny v zásobníku projektů. Aktivity znázorňuje tabulka níže.
Tab. 11: Aktivity z dokumentu Program rozvoje městyse Pozořice a obnovy venkova na roky 2011 – 2014
Zdroj: Program rozvoje městyse Pozořice a obnovy venkova na roky 2011-2014, vlastní zpracování
Dlouhodobá vize zachycuje představu o budoucnosti obce, jak se bude obec měnit a rozvíjet. Strategická vize obce je definována zejména na základě výsledků a závěrů předchozích bodů analytické části a také na základě jednání pracovní skupiny. Naplnění vize bude dosaženo realizací tohoto Programu rozvoje obce a následně na něj navazujících dokumentů stejného charakteru.
Vize městyse Pozořice
Rozvíjející se městys s uchováním tváře obce nabízející nové bydlení s kvalitním zázemím technické a dopravní infrastruktury a ostatními službami. Městys Pozořice klade důraz a podporuje ekologické chování svých obyvatel a nabízí širokou škálu různě zaměřených volnočasových aktivit, jež přispívají ke spokojenému životu svých občanů.
Cíl : „1. Zlepšit zázemí městyse Pozořice přispívající k lepšímu životu obyvatel”
Opatření : „1.1 Zlepšení technické infrastruktury” |
Od - do | Odpovědnost | Náklady (tis. Kč) |
Zdroj financování |
|
2017 - 2017 | Obec, Svazek | Vlastní + externí | |
Posílení dodávek pitné vody v části obce – Jezera, úprava a vyrovnání tlakových pásem vody v celé obci. Nelze v současnosti stanovit náklady. |
|
- | Obec, JME | Vlastní | |
Úprava stávajících trafostanic, výstavba nových v zástavbových lokalitách. Nelze v současnosti stanovit náklady. |
|
2018 - 2021 | Obec, JME | Vlastní | |
Postupné rušení vzdušného vedení NN. Nelze v současnosti stanovit náklady. |
|
- | Obec | Vlastní + externí | |
Nelze v současnosti stanovit náklady. |
|
2018 - 2021 | Obec | Vlastní + externí | |
Na modernizaci sítě NN bude navázána rekonstrukce i rozšíření pokrytí obce VO. Nelze v současnosti stanovit náklady. |
Opatření : „1.2 Zlepšení dopravní infrastruktury a bezpečnosti obce” |
Od - do | Odpovědnost | Náklady (tis. Kč) |
Zdroj financování |
|
- | Obec | Vlastní + externí | |
V souladu se schváleným pořadím budování a oprav chodníků v městysi. Nelze v současnosti stanovit náklady. |
|
- | Obec | Vlastní | |
Postupná rekonstrukce místních komunikací. Nelze v současnosti stanovit náklady. |
|
- | Obec | Vlastní | |
Součást přestavby centra obce, u nově budovaných lokalit pro výstavbu RD jsou parkovací plochy řešeny jako součást komunikací. Nelze v současnosti stanovit náklady. |
|
- | Obec | Vlastní | |
Přechody, značení, retardéry, zúžení, radary. Nelze v současnosti stanovit náklady. |
|
2018 - 2018 | Obec | Vlastní | |
Po dokončení přestavby centra obce. Nelze v současnosti stanovit náklady. |
|
- | Obec | Vlastní | |
Nelze v současnosti stanovit náklady. |
Opatření : „1.3 Zlepšení vzhledu obce, rekonstrukce, opravy a rozšíření budov v obci” |
Od - do | Odpovědnost | Náklady (tis. Kč) |
Zdroj financování |
|
- | Obec | 35 | Vlastní + externí |
V souladu s usnesením zastupitelstva z 03/2015 v návaznosti na připravovanou výstavbu v okolních obcích zvýšit kapacitu ZŠ o cca 180 míst a současně řešit bezbariérový přístup do budovy s vyšším zabezpečením objektu školy s cílem zamezit nežádoucímu vstupu cizích osob. Vazba na cíl ve Strategii území správního obvodu ORP Šlapanice – Školství – Problémová oblast 1 –Cíl 1.1 Rozšířit kapacity mateřských škol případně základních škol. |
|
2016 - 2020 | Obec | 30 | Vlastní + externí |
Vytvoření zóny pro možnost setkávání lidí, zklidnění dopravy v centru obce, zvýšení počtu parkovacích míst. |
|
2018 - 2018 | Obec | Vlastní | |
Vnitřní úpravy objektu navazující na vyšší využití objektu po provedené rekonstrukci obvodového pláště a úpravy vytápění. Nelze v současnosti stanovit náklady. |
|
2017 - 2021 | Soukromý investor, obec | Externí | |
Bývalý areál Cihelna je určen k zástavbě rodinnými domy-pozemek ve vlastnictví soukromé osoby. Území Pod Poustkou bude částečně transformován do zóny pro bydlení. Nelze v současnosti stanovit náklady. |
|
2016 - 2021 | Obec | Vlastní | |
Nelze v současnosti stanovit náklady. |
|
- | Obec | Vlastní | |
Nelze v současnosti stanovit náklady. |
|
- | Obec | Vlastní | |
Nelze v současnosti stanovit náklady. |
|
- | Obec | Vlastní | |
Nelze v současnosti stanovit náklady. |
Cíl : „2. Zkvalitnit kulturní, sportovní a společenské vyžití obyvatel městyse Pozořice”
Opatření : „2.1 Podpora sportu, kultury a společenského života” |
Od - do | Odpovědnost | Náklady (tis. Kč) |
Zdroj financování |
|
- | Obec | Vlastní | |
Nelze v současnosti stanovit náklady. |
|
- | Obec | Vlastní | |
Nelze v současnosti stanovit náklady. |
|
- | ZŠ, spolky | Vlastní | |
|
- | ZŠ | Vlastní | |
Nelze v současnosti stanovit náklady. |
|
- | Obec | Vlastní | |
Cíl : „3. Zlepšovat čistotu a vzhled prostředí a přispívat k ozeleňování městyse Pozořice a jeho okolí”
Opatření : „3.1 Revitalizace zeleně, prostranství a krajiny” |
Od - do | Odpovědnost | Náklady (tis. Kč) |
Zdroj financování |
|
- | Obec | Vlastní + externí | |
Ozelenění krajiny v intravilánu, výsadba ovocných stromů v záhumencích, výsadba alejí dřevin podél polních cest. Nelze v současnosti stanovit náklady. |
|
- | Obec | Vlastní + externí | |
V návaznosti na přestavbu centra obce a nové lokality dle ÚP. Nelze v současnosti stanovit náklady. |
|
- | Obec | Vlastní + externí | |
Nelze v současnosti stanovit náklady. |
|
2016 - 2016 | Obec | Vlastní | |
Nelze v současnosti stanovit náklady. |
Opatření : „3.2 Protipovodňová a protierozní opatření” |
Od - do | Odpovědnost | Náklady (tis. Kč) |
Zdroj financování |
|
- | Obec | 20 | Vlastní + externí |
|
- | Obec | Vlastní | |
Nelze v současnosti stanovit náklady. |
Opatření : „3.3. Zlepšení třídění odpadu” |
Od - do | Odpovědnost | Náklady (tis. Kč) |
Zdroj financování |
|
- | Obec | Vlastní + externí | |
Nelze v současnosti stanovit náklady. |
|
- | Obec | Vlastní | |
Nelze v současnosti stanovit náklady. |
|
2016 - 2017 | Obec | 5 | Vlastní + externí |
Za hřbitovem, čeká se na změnu ÚP. Vazba na cíl ve Strategii území správního obvodu ORP Šlapanice – Odpadové hospodářství – Problémová oblast 1 – Cíl 1.1 Vybudovat nové sběrné dvory a optimalizovat síť sběrných svorů / sběrných míst s ohledem na rovnoměrnou a dostupnou vzdálenost pro občany. |
|
- | Obec | Vlastní | |
na webu, ve zpravodaji |
Opatření : „3.4 Úspora energie a využívání OZE” |
Od - do | Odpovědnost | Náklady (tis. Kč) |
Zdroj financování |
|
2017 - 2017 | Obec | 5 | Vlastní + externí |
Zateplení obvodového pláště budovy zdravotního střediska, výměna kotlů. |
Pro úspěšnou realizaci programu rozvoje městyse Pozořice je důležité se do budoucna zaměřit především na efektivní spolupráci jednotlivých aktérů, a to konkrétně obce, spolků, občanů i subjektů vně obce. Na základě tohoto programu bude obec postupně realizovat všechny prakticky a finančně realizovatelné záměry, a to se zohledněním určených priorit k jednotlivým záměrům.
Před realizací budou jednotlivé projekty konkretizovány, ať už z hlediska projekčního, vyžaduje-li to daný záměr, tak z hlediska finančního a časového.
Zajištění řízení a naplňování Programu rozvoje městyse Pozořice
Zajišťování naplňování programu bude mít na starosti zastupitelstvo městyse v čele se starostou. Zastupitelstvo koordinuje všechny činnosti spojené s administrativní podstatou činností spojenou s naplňováním a aktualizací programu. Zodpovídá za dodržení harmonogramu vyhodnocování a monitoring. Zodpovídá za zpřístupnění dokumentů a vypořádání připomínek a podnětů, které se v průběhu platnosti programu vyskytnou. Zodpovídá za přípravu aktualizací, souhrnů, zpráv a dalších podkladů v návaznosti na využití programu. Podílí se na zajištění dodržování harmonogramu a přípravě podkladů pro vyhodnocování. Zajišťuje sběr podkladů pro monitoring programu.
Zpřístupnění dokumentu
Dokument bude zveřejněn na internetových stránkách obce a zároveň bude k nahlédnutí, případně i k zapůjčení v listinné podobě na úřadu městyse.
Monitoring a hodnocení plnění programu
Plnění strategie bude kontrolováno průběžně, bude vyhodnoceno, do jaké míry byly naplánované záměry skutečně realizovány či z jakých důvodů případně realizovány být nemohly. Současně budou případně přehodnoceny jednotlivé záměry z hlediska možnosti a potřebnosti jejich realizace a bude také zkontrolováno nastavení priorit záměrů.
Přehodnocení mohou předcházet doplňující dotazníková šetření, které zaktualizují názor veřejnosti na jednotlivé aspekty života v obci a vyhodnotí dosavadní plnění strategie a budou sloužit jako zpětná vazba pro vyhodnocení, zda se řešené aspekty života v obci zlepšily či nikoli.