Program rozvoje obce Modřovice na období od 2016 do 2026

Program rozvoje obce Modřovice
{PAGENO} / {nbpg}
Ministerstvo pro místní rozvoj Program rozvoje obcí

Program rozvoje obce
Modřovice
Obecní znak

na období let
2016 - 2026

Úvod

Program rozvoje obce Modřovice se považuje za strategický a koncepční dokument, který pomáhá obci vymezit prioritní oblasti a okruhy potřeb, ve kterých se obec chce a především může rozvíjet. S ohledem na demografickou, environmentální, sociální a ekonomickou analýzu se tak mohou stanovit tyto prioritní oblasti. Tyto analýzy se nachází v první části tohoto dokumentu. Z nich také vychází silné a slabé stránky, které se poté promítají v následující části dokumentu. Dle nich je možné vymezit konkrétní oblasti, ve kterých se může obec rozvíjet. Spolu se stanovením silných a slabých stránek je nutné vymezit také příležitosti a hrozby, které by mohly tento rozvoj obce ohrozit.

Po analytické části následuje návrhová část, kde má obec stanovenou vizi, která vymezuje, jak by obec chtěla vypadat ve střednědobém časovém horizontu. Poté následuje stanovení samotných konkrétních cílů, opatření a aktivit, jejichž prostřednictvím bude dosahovat vytyčených cílů.

Dokument Program rozvoje obce Modřovice na období let 2016–2026 byl zpracován v rámci řešení projektu „Elektronická metodická podpora tvorby rozvojových dokumentů obcí" (CZ.1.04/4.1.00/62.00008), jehož nositelem bylo Ministerstvo pro místní rozvoj ČR. Projekt byl financován z Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a ze státního rozpočtu České republiky. Představitelům obce byla poskytnuta metodická podpora jako pilotním obcím projektu, které byly vybrány za účelem praktického ověření jednoho ze vzniklých produktů projektu – metodiky tvorby programu rozvoje obce.

A. ANALYTICKÁ ČÁST

A.1 Charakteristika obce

1. Území

Obec Modřovice leží na jihozápadním svahu útvaru zvaný Holý vrch, zhruba deset kilometrů od Příbrami. Název obce souvisí s hustým porostem modřínů, který ve starých dobách rostl na kraji kopce Holý vrch. Odtud jméno Modřejovice - později Modřovice. První zmínka o obci je z roku 1367.

Modřovice (tehdy Modřejovice) byly po několik století roztříštěny mezi několik držitelů, byly později politicky spojeny s Vysokou, když majitelem obou velkostatků, jak vysockého tak modřovického, se stal hrabě Kounic. Když pak došlo roku 1900 k prodeji panství, počala se spojitost mezi oběma vesnicemi uvolňovat, až těsně před světovou válkou došlo k odtržení obce Modřovice od Vysoké.

Obec se nachází v bývalém okrese Příbram, kde se také nachází všechny potřebné úřady.

Obec se skládá pouze z jedné části a to jsou samotné Modřovice.

Obec se postupně v posledních letech rozrůstala o nové domy a dále se také v současné době v obci nachází další stavební parcely, kde se bude v budoucnu moci stavět. Veškeré tyto záměry jsou zaneseny i v územním plánu obce, který v současné době prochází aktualizací dle § 188/2006 Sb.,o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), v plném znění, o pořízení úprav Územního plánu obce Modřovice.

2. Obyvatelstvo

V současné době má obec 42 čísel popisných a 80 trvale hlášených obyvatel. Samozřejmě spolu s trvale hlášenými obyvateli se v obci zdržují i obyvatelé, kteří nemají trvalý pobyt v obci.

 

Dlouhodobý vývoj počtu obyvatel obce Modřovice od roku 1910
Dlouhodobý vývoj počtu obyvatel obce Modřovice od roku 1910
Pramen: ČSÚ

Vývoj počtu obyvatel obce Modřovice v letech 2003 - 2014
Vývoj počtu obyvatel obce Modřovice v letech 2003 - 2014
Pramen: ČSÚ

Z grafů výše je vidět, že obec Modřovice nikdy neměla příliš vysoký počet obyvatel. Z historického přehledu je vidět, že měla až 200 obyvatel, od té doby se počet snižoval. Ten se v letech 2001 - 2005 snížil na své minimum. Od té doby počet obyvatel opět zvyšuje, až na dnešních 80.

 

Věková struktura obyvatel obce Modřovice v roce 2014
Věková struktura obyvatel obce Modřovice v roce 2014
Pramen: ČSÚ

Z pohledu věkové struktury je v obci nejvíce zastoupeno obyvatelstvo ve věku od 15 do 64 let, tudíž obyvatelstvo v produktivním věku. Což ovšem také znamená vysokou vyjížďku za prací.

3. Hospodářství

Ekonomická situace

Z pohledu podnikatelských subjektů a služeb se v obci nachází pila a také dvě autodílny. Na grafu je vidět struktura podnikatelských subjektů v procentuálním vyjádření. Je viditelné, že služby zaujímají tu největší část.

Struktura podnikatelských subjektů podle odvětví v obci Modřovice v roce 2013
Struktura podnikatelských subjektů podle odvětví v obci Modřovice v roce 2013
Pramen: ČSÚ

Trh práce

Obyvatelé v aktivním věku, kteří jsou ekonomicky aktivní, zaujímají největší početní zastoupení v obci, a to přibližně 65%. Je to i viditelné z grafu výše - Věková struktura obyvatel.

Z pohledu nezaměstnanosti neměla obec nikdy velký problém. Obec je malá, počet nezaměstnaných osob se v letech 2007 - 2014 pohyboval vždy v rozmezí od 3 do 5 nezaměstnaných obyvatel, přičemž v roce 2009 výjimečně klesl na 2. Od roku se zatím drží na pěti.

Obyvatelé z obce za prací vyjíždí téměř všichni. Je zde velká výhoda blízkosti velkého města - Příbrami, kde má spoustu obyvatel zaměstnání.

4. Infrastruktura

Technická infrastruktura

V obci Modřovice je zřízen pouze vodovod. Plynofikace ani kanalizační síť se v obci nenachází.

Obyvatelé v současné době vlastní pevné jímky a částečně domovní čističky odpadních vod. Vybudování kanalizační sítě v obci se jeví v současné době jako nemožné. Obec pracuje na motivaci obyvatel obce k vybudování domovních čističek a tím chce přispět k lepšímu nakládání s odpadními vodami.

Vedení obce nyní plánuje a rádo by s pomocí vhodných dotačních možností dobudovalo domovní čističky odpadních vod v částech obce, kde doposud nejsou.

S odpady v obci nemají potíže, jsou zde vhodně umístěny kontejnery na tříděný odpad. Obyvatelé mají také své vlastní popelnice. Služby v rámci sběru a likvidace odpadu provádí v obci společnost Technické služby Příbram, ve spolupráci se společnost Eko-kom Praha.

Dopravní infrastruktura

Obcí prochází pouze několik silnic III. třídy. Do nedaleké Příbrami je možné se dostat přes silnici III. třídy, č. 1911, nebo je zde možnost se přes silnice, také III. třídy, č. 1911 a č. 1914 dostat na silnici I. třídy vedoucí přímo do Příbrami.

V obci se nenachází žádné spojení železniční dopravy.

Místní komunikace

Komunikace v obci nejsou ve zcela dobrém stavu, ale obec plánuje jejich rekonstrukci v budoucích letech, po realizaci oprav vodohospodářského majetku obce, čímž se rozumí i oprava nebo dobudování dešťové kanalizace.

Nově je zrekonstruována silnice III. třídy 1911 ve směru od obce Třebsko na konec obce Modřovice. V obci se prozatím nenachází žádné chodníky.

Dopravní obslužnost

V obci je zajištěn pravidelný spoj autobusové dopravy, a to linky s trasou:

  • Příbram-Bohutín-Třebsko-Rožmitál p.Tř.
  • Hvožďany-Březnice-Příbram,  Březnice-Příbram-Praha a zpět

Spoje jsou zde dobré, kromě víkendů. O zajištění spojů o víkendových dnech bude obec jednat s dopravci. Autobusové spojení zajišťuje společnost ARRIVA PRAHA, s.r.o. a ČSAD STTRANS a.s..

5. Vybavenost obce

Školství

Děti z obce Modřovice mají možnost dojíždět do ZŠ Bohutín a nebo do Příbrami, vzdálené cca 10 km. Mateřská škola se nachází nejblíže v obci Třebsko a nebo potom také v Příbrami.

Sportovní vyžití a volnočasové aktivity

Co se týče sportovního vyžití, je v obci fotbalové hřiště a v těsné blízkosti se nachází i dětské hřiště. Občané obce mohou využít i k pěší turistice a cykloturistice místní komunikace, které se napojí v nedalekých obcích na cyklostezky.

Ovšem obec se zasazuje i o zapojení občanů obce při volnočasových aktivitách. Na místním hřišti se pravidelně pořádá Dětský den, fotbalový turnaj spolu s ostatními obcemi, a nebo také každoroční pálení čarodejnic.

Obec by ráda také v budoucnu uskutečnila opravu vybavení výše zmíněného dětského hřiště s pořízením hřiště pro nohejbal/volejbal či pro další volnočasové aktivity dětí a mládeže v obci.

Služby pro občany

V obci se bohužel nenachází ani pošta, škola (jak již bylo zmíněno), zdravotnické zařízení ani policie.

Informovanost občanů probíhá prostřednictvím úřední desky obce, sms zpráv, různých letáků přímo do schránek občanů, ale především prostřednictvím webových stránek obce. Rozhlas v obci není zprovozněn.

Vybavenost obce

Obec se v rámci svých možností zasazuje také o svůj rozvoj a zlepšování kvality života zde. Obec v současné době pořizuje pasport místních komunikací se zaznamenáním veřejného osvětlení, které je v dobrém technickém stavu.

Z pohledu historického se v obci nachází také dvě kapličky. Jedna z nich je výklenková kaple poutní cesty z Březnice na Svatou Horu. V pořadí sedmá kaple stojí při silnici na obec Chrást a byla opravena v roce 2014. Druhá kaplička je u silnice III. třídy 1917 ve směru na obec Strýčkovy. V této oblasti by se mohla, a především chtěla, obec dále rozvíjet, a to například tím, že by se zde mohly v budoucnu uskutečnit opravy a vybudování zaniklých drobných sakrálních staveb k.ú. Modřovice.

Hřbitov pro místní občany se přímo v obci nenachází, občanům slouží hřbitov ve Třebsku.

Spolková činnost

V obci je zřízen Sbor dobrovolných hasičů, který pomáhá jak při nečekaných událostech, tak i při plánovaných akcích pro občany, na fotbalovém hřišti. Členů místního sboru je 15 a jsou středního a staršího věku, avšak nadšení a snaha pomoci je žene dále. Snaží se ale také nabrat nové a mladší členy.

6. Životní prostředí

Dle grafu níže zjišťujeme, že největší podíl na územních pozemcích zaujímá orná půda, a to 85%. K obci také patří přilehlé obecní lesy.

Struktura využití půdy
Struktura využití půdy
Pramen: ČSÚ

V obci se také nachází dva rybníky. Z nichž jeden je v majetku obce a druhý (na návsi) je majetkem státu. Revitalizace a rekonstrukce je ale velmi potřebná u obou rybníků.

7. Správa obce

Úřad obce

Obec spadá pod ORP Příbram. Spolu s ní se v obci řeší otázky v oblasti sociální, odpadové a v oblasti školství.

Pobočka finančního úřadu slouží místním obyvatelům v Příbrami, stejně tak stavební úřad, matriční úřad a pověřený úřad s rozšířenou působností se nachází v Příbrami.

Hospodaření a majetek obce

Vývoj rozpočtového hospodaření v obci Modřovice v letech 2009 - 2013 (v tis. Kč)
Vývoj rozpočtového hospodaření v obci Modřovice v letech 2009 - 2013 (v tis. Kč)
Pramen: ČSÚ

Z grafu výše je viditelné, že rozpočet byl do roku 2013 vyrovnaný a nešel do schodku. Od té doby se změnilo vedení obce, které se snaží hospodařit s obecním majetkem a financemi stejně dobře, ba lépe a také se snaží o obnovu obce a zlepšování jejího prostředí.

Obci patří pouze budova obecního úřadu, která zároveň slouží jako jediná k setkávání obyvatel, či veřejným zasedáním.

Bezpečnost

V obci se nenachází policie, ani nemá Jednotku požární ochrany. Je zde zřízen pouze Sbor dobrovolných hasičů.

Vnější vztahy a vazby

Podbrdsko

Obec Modřovice je v zájmovém území MAS Podbrdsko

Svazek obcí Antonín Dvořák

Do svazku obcí Antonín Dvořák patří spolu s Modřovicemi také Mikroregion Vysoká u Příbramě, Narysov a Třebsko. Činností tohoto svazku je například všeobecná ochrana životního prostředí v zájmovém území, příprava a realizace významných investičních akcí (především při řešení společných otázek v oblasti výstavby kanalizace, čistíren odpadních vod či při rozvoji infrastruktury). Mezi další činnosti patři také společný postup při dosahování ekologické stability, slaďování zájmů a činností místních samospráv, aj.

Svazek obcí vodovodu a kanalizací Příbram

Tento svazek čítá v současné době 21 členů a nabízí obcím např. správu vodohospodářského majetku obcí.

A.2 Východiska pro návrhovou část

Jako další východisko pro tvorbu návrhové části bylo dotazníkové šetření v obci. Jak je již v dokumentu zmíněno, obec Modřovice má nízký počet obyvatel. Běžně se při takovýchto podobných dotazníkových šetření stává, že se z celkového počtu dotazníků vrátí malá část. V obci Modřovice se jich vrátil nízký počet, avšak i tito respondenti jsou pro tvorbu plánu důležití a vedení obce k jejich názorům přihlíží. Následující grafická část zobrazuje odpovědi dotazovaných a jejich podíl na celkovém počtu navrácených dotazníků.

Zpočátku byla zmapována struktura respondentů, a to z pohledu věku, pohlaví či dosaženého vzdělání.

 

 

Bylo zjištěno, že více než polovina respondentů byly ženy. Z celkového počtu bylo nejvíce odpovídajících ve věku 30-49 let a z pohledu vzdělání převažují občané se středním odborným vzděláním s maturitou, což je viditelné na grafech níže.

 

 

Jako první byli občané dotázáni jak se jim v obci Modřovice žije, co se jim líbí nejvíce a naopak co nejméně. Obyvatelům obce se nejvíce líbí její blízkost k přírodě, klidný život a také dobrá dopravní dostupnost.

 

 

Naopak obyvatelé jako špatné v obci vnímají nezájem lidí o obec, špatné vztahy mezi lidmi, nedostatek pracovních příležitostí či nevyhovující veřejnou dopravu.

 

 

Dále bylo potřeba zhodnotit obec v jednotlivých oblastech, jako například: bydlení, kulturní a společenský život, životní prostředí, či rozvoj obce. Z grafu níže je viditelné, že největší spokojenost je s péčí obce o své prostředí, velmi spokojeni jsou také obyvatelé v oblasti životního prostředí, bydlení a informovanosti o dění v obci. Objevila se zde i nespokojenost, a to v oblasti nedostatečného kulturního života v obci a rozvoje obce. V těchto oblastech se ale obec plánuje dále rozvíjet a zlepšovat.

 

 

Až 78% respondentů by bylo ochotno udělat něco pro rozvoj své obce. Z dotazníkového šetření vyplývá, že jsou ochotni vypomoci například při obecních brigádách, při veřejných akcích, při výsadbě dřevin a zeleně v obci, při obnově lesa či při obnově památek.

 

 

Přes polovinu respondentů je toho názoru, že by se obec měla postupně rozrůstat. Jak již víme, v obci je méně než 100 obyvatel. Proto se mezi odpověďmi respondentů objevila čísla od 150ti do 250ti obyvatel. Ostatní respondenti trvají na tom, že současný počet obyvatel je vyhovující a zbývající nedovedou situaci posoudit.

 

 

Občané byli také tázáni, jak by naložili s finančními prostředky obce, pokud by měli tu možnost o tom rozhodovat.

Oblasti s největším podílem odpovědí na celkovém počtu byly: častější spoje veřejné dopravy, rekonstrukce místních komunikací a podpora bytové výstavby. Dále by občané chtěli opravit památky v obci, více podporovat jak kulturní a společenské, tak sportovní aktivity a zřízení provozoven obchodu či služeb.

Objevily se zde také i jiné odpovědi jako například revitalizace zeleně a polních cest, oprava obecního úřadu, rekonstrukce rybníka či podpora ČOV.

 

 

SWOT analýza

Silné stránky

  • Zájem lidí o bydlení v obci
  • Členství v zájmových spolcích a sdruženích
  • Udržování tradice Dobrovolného hasičského sboru
  • Migrační přírůstky
    mladí vracející se zpět do obce
  • Snaha o rozvoj obce
  • Pořádek v obci
  • Příznivá mikroregionální poloha obce
    dobrá dopravní dostupnost k většímu městu
  • Uspokojivé spoje autobusové dopravy

Slabé stránky

  • Špatný stav vodohospodářského majetku v obci
  • Absence vhodného kulturně-společenského zařízení
  • Málo zeleně podél polních cest
  • Zastaralá budova OÚ
  • Neuspokojivý stav vodních ploch v obci
  • Stav místních komunikací
  • Absence kanalizační a plynofikační sítě

Příležitosti

  • Oprava vybavení dětského hřiště
    spolu s pořízením hřiště pro nohejbal/volejbal a pro volnočasové aktivity dětí a mládeže v obci
  • Opravy a vybudování zaniklých drobných sakrálních staveb k.ú. Modřovice
  • Oprava komunikací v obci
  • Dobudování domovních čističek odpadních vod
  • Modernizace vodohospodářského majetku v obci
    s tím spojená oprava nebo dobudování dešťové kanalizace
  • Budova OÚ
    rekonstrukce
  • Rekonstrukce rybníků
  • Revitalizace zeleně v obci
  • Výsadba zeleně podél cest

Hrozby

  • Nedostatek či nevhodné dotační možnosti
  • Nedostatečné finanční prostředky

B. NÁVRHOVÁ ČÁST

B.1 Strategická vize

Vize, je jakási formulace ideálního cílového stavu, kterého chce obec v daném čase dosáhnout. Vizí také rozumíme komplexní soubor cílů, jejichž zaměření pomáhá k definování klíčových oblastí, do kterých se soustředí všechny aktivity obce.

Obec Modřovice se ve střednědobém časovém horizontu vidí jako obec s klidným prostředím, dobrými mezilidskými vztahy, bohatým kulturním životem, vhodnou a dostačující technickou infrastrukturou a upravenými dopravními sítěmi. Obec se stará o pořádek nejen v obci, ale také v okolním prostředí.

Následující část dokumentu přehledně zobrazuje cíle, opatření a jednotlivé aktivity, které pomohou cílovému stavu, kterého by chtěla obec dosáhnout. Kalkulace pro jednotlivé aktivity nebyly doposud zpracovány a budou do dokumentu zapracovány v rámci průběžných aktualizací.

B.2 Cíle, opatření a aktivity

Vysoká důležitost    Střední důležitost    Nízká důležitost

Cíl : „Zlepšení stavu majetku obce”

Opatření : „Rekonstrukce obecních budov”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Oprava budovy obecního úřadu”

2016 - 2018 obec 0 Vlastní
nutná výměna střešní krytiny, okapů, oken, dveří, zateplení omítky, atd.

Cíl : „Zvýšení kvality obecní infrastruktury a území obce”

Opatření : „Opravy vodních ploch na území obce”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Rekonstrukce rybníku - zpevnění”

2017 - 2020 obec 0 Vlastní + externí
alespoň jeden z dvou rybníků na území obce

Opatření : „Zlepšení stavu technické infrastruktury obce”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Oprava vodohospodářského majetku obce”

2017 - 2022 obec Vlastní + externí
včetně opravy nebo dobudování dešťové kanalizace

„Dobudování domovních čističek odpadních vod”

2016 - 2018 obec Vlastní + externí

Opatření : „Zlepšení stavu místních komunikací”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Opravy komunikací na území obce”

2017 - 2022 obec Vlastní + externí

Cíl : „Životní prostředí obce a jejího okolí”

Opatření : „Revitalizace zeleně”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Výsadba stromů podél cest”

2016 - 2018 obec 0 Vlastní

„Výsadba zeleně podél silnic”

2016 - 2018 obec 0 Vlastní

Opatření : „Vybavenost obce”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Zřízení odpočinkových míst pro občany”

2016 - 2018 obec 0 Vlastní + externí
lavičky

„Oprava vybavení dětského hřiště s pořízením dalšího, multifunkčního hřiště”

2017 - 2022 obec Vlastní + externí
hřiště pro nohejbal/volejbal/pro volnočasové aktivity dětí a mládeže v obci

Opatření : „Stav kulturně-historických míst na území obce”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Opravy a vybudování zaniklých drobných sakrálních staveb k.ú. obce”

2017 - 2022 obec Vlastní + externí

B.3 Podpora realizace programu

Realizace PRO

V programu rozvoje obce jsou mimo cíle a opatření především stanoveny aktivity, které chce obec v příštích letech realizovat, spolu s jejich termíny, náklady a odpovědnostmi. K jejich naplňování je však nutná efektivní spolupráce i jednotlivých aktérů, a to konkrétně obce, spolků, subjektů v obci a občanů.

Zajištění a naplňování Programu rozvoje obce Modřovice

Zajišťování naplňování programu bude mít na starosti zastupitelstvo obce v čele se starostkou. Monitoring bude probíhat každé tři roky, a bude ho provádět zastupitelstvo. Při monitoringu se budou sledovat především nashromážděná data a informace, které pomohou k vyhodnocení průběhu realizace dílčích aktivit jednotlivých opatření a programových cílů.

Bude sledováno zejména:

  • naplňování aktivit, které byly na daný rok plánovány - v případě jejich nerealizace důvody proč
  • vyhledávání a zajišťování zdrojů pro financování aktivit PRO a s tím spojena finanční náročnost
  • projednávání změn PRO
  • schvalování aktualizace PRO

Při kontrole bude sledováno naplňování strategie a bude také vyhodnocováno, do jaké míry byly plánované záměry a aktivity skutečně realizovány a v případě, že nebyly, tak důvody proč se tomu tak nestalo.

Současně bude nutné i přehodnocení každého ze záměrů, zhodnocení potřebnosti jejich realizace a případně možnost provést změny. Možné bude i přehodnocení priorit jednotlivých záměrů.

Zveřejnění PRO

Dokument bude zveřejněn na webových stránkách obce a zároveň bude přístupný i nahlédnutí v listinné podobě na obecním úřadě.

Aktualizace PRO

Tento strategický dokument je dokumentem, který je potřeba aktualizovat v závislosti na průběhu realizace jeho částí.

Dílčí revize budou probíhat průběžně dle potřeby. Tyto dílčí úpravy budou v podobě aktualizace stávajících aktivit, zařazení nových či vyřazení některých, které již nebudou aktuální. Tyto se změny se budou provádět na základě výstupů z monitoringu a aktualizovaných seznamů aktivit.

Každé změny a aktualizace dokumentu budou schvalovány zastupitelstvem obce. Dokument bude vždy zveřejněn na internetových stránkách obce.

Financování PRO

Obec Modřovice předpokládá financování prostřednictvím vhodných dotačních titulů, ať už ze strany kraje, státního rozpočtu či prostředků EU.