Program rozvoje obce Choteč na období od 2017 do 2027

Program rozvoje obce Choteč
{PAGENO} / {nbpg}
Ministerstvo pro místní rozvoj Program rozvoje obcí

Program rozvoje obce
Choteč
Obecní znak

na období let
2017 - 2027

Schváleno zastupitelstvem obce č. 37/2017 ze dne 29.12.2017

Úvod

Srategický rozvojový dokument obce Choteč na období let 2017 - 2027

Motto: Obec pro spokojený život.

 

Úvod

Vážení spoluobčané,

předkládáme Vám dokument, který je výsledkem provedené analýzy a

monitoringu parametrů získaných z dostupných zdrojů obce, krajských a státních

struktur.

Tento dokument, nazvaný STRATEGICKÝ ROZVOJOVÝ DOKUMENT OBCE

CHOTEČ 2017-2027, je nutností pro další úspěšný rozvoj obce.

Současně je podpůrným nástrojem pro zvyšování efektivity a plánování

vynaložených obecních prostředků a jejich případné doplnění nebo nahrazení

finančními zdroji z fondů EU, státního rozpočtu a dalších nadací nebo fondů.

Tento dokument určuje možné směry rozvoje obce na příštích 10 let a na základě provedených analýz definuje hlavní cíle a priority pro rozvoj obce. Umožňuje efektivnější hospodaření obce a zároveň usnadňuje čerpání dotací a grantů, které jsou mnohdy vázány právě na vypracování a existenci strategického rozvojového dokumentu. Díky zpracování tohoto dokumentu také vzroste informovanost obyvatel, spolků, podnikatelských a dalších subjektů o plánovaném směru rozvoje obce.

Zastupitelstvo obce ovšem nemůže plánovat jen na dobu svého funkčního období, případně plánovat jen na zbývající část své působnosti, ale mělo by vytvořit dlouhodobou strategii pro rozvoj obce a připravit tak podmínky pro úspěšnou práci následných zastupitelstev.

Proto je nedílnou součástí tohoto dokumentu i vize na celkové období 2017 – 2027.

Dokument je navržen jako otevřený a je tedy možné jej na základě aktuální situace doplňovat nebo provádět změny.

 

Obsahově se dělí do tří hlavních částí:

  1. situační analýza obce Choteč
  2. SWOT analýza
  3. strategie


V první části jsou charakterizovány základní rysy obce Choteč, její historie, demografie, hospodářství, dopravní obslužnost a další informace ve vztahu k obci. Tyto informace slouží jako vstup pro vypracování SWOT analýzy.

Druhou částí je SWOT analýza obce, tedy analýza silných a slabých stránek, příležitostí a ohrožení. Provedení analýzy přispěje k rozvíjení silných stránek a příležitostí obce, k jejich financování včetně odhadu finanční náročnosti, a k eliminaci obecních slabin. 

Třetí částí je praktický výstup strategického rozvojového dokumentu, tedy strategie rozvoje obce. Zde je stanovena vize, strategické oblasti, priority a konkrétní projektové záměry, spolu s možnostmi ohrožení. SWOT analýza poskytuje informace pro stanovení strategie rozvoje obce. 

Dokument byl zpracován kontrolním výborem a zastupiteli obce Choteč.

Obsah:

 Úvod

I.Situační analýza obce Choteč

  1. Charakteristika obce Choteč
  2. Obyvatelstvo
  3. Hospodářství
  4. Infrastruktura obce
  5. Vybavenost obce
  6. Životní prostředí
  7. Správa obce

II.SWOT ANALÝZA

III. STRATEGIE

  1. Vize obce Choteč
  2. Strategické oblasti rozvoje a priority
  3. Strategické pilíře v obci Choteč
  4. Výhled strategických cílů 2017-2027

 

A. ANALYTICKÁ ČÁST

A.1 Charakteristika obce

1. Území

1. Charakteristika obce Choteč

status: obec

kraj : Královéhradecký

okres : Jičín

obec s rozšířenou působností: Jičín

pověřená obec: Lázně Bělohrad

historická země: Čechy

katastrální území: Choteč u Lázní Bělohradu

katastrální výměra: 6,08 km²

počet obyvatel: 201 (k 1. 1. 2016)

zeměpisné souřadnice:

50°25′58″ s. š., 15°30′58″ v. d.

nadmořská výška: 310 m n. m.

adresa obecního úřadu: Obecní úřad Choteč

                                   Choteč 129

                                   507 81 Lázně Bělohrad

  Obr. 1 Znak obce Choteč                                                  

    

 Obr. 2 Vlajka obce Choteč   

    

 1.1. Obec

Obec Choteč leží v Královéhradeckém kraji na silnici II. třídy č. 501 spojující Jičín s Lázněmi Bělohrad, přibližně 12 km východně od Jičína a 5 km západně od Lázní Bělohrad. Rozkládá se v Jičínské pahorkatině, v mělkém úvalu Chotečského potoka (který se u Šárovcovy Lhoty vlévá do Javorky), v nadmořské výšce od 300 m (rybníček za Jiránkovými) po 320 m (vrcholek Habru). Katastrální území zaujímá rozlohu 608 ha.

 Obr. 3 Letecký pohled na obec Choteč

    



2. Obyvatelstvo

2.   Obyvatelstvo

2.1. Demografická situace

  • počet obyvatel, vývoj
  • přirozený přírůstek/úbytek, migrační saldo
  • věkové složení obyvatel (podíl seniorů, dětí)
  • předpokládaný vývoj podílu dětí a seniorů
  • vzdělanostní struktura

2.2.  Sociální situace

  • národnostní menšiny
  • výskyt sociálně slabých obyvatel/skupin
  • sociálně vyloučené lokality
  • výskyt sociopatologických jevů
  • spolková, osvětová a informační činnost
  • spolky v obci (činnost, počet členů, podíl členů do 18 let)
  • podpora spolků obcí (prostory, finance)
  • práce s mládeží a seniory
  • akce pořádané v obci
  • informování občanů o dění v obci

 

Obec má v současné době (10/2017) 201 trvale žijících obyvatel. Ze 118 domů obývají trvale žijící obyvatelé 68 domů a zbývajících cca 50 domů je ve vlastnictví chalupářů.

 

2.3.  Život v Chotči

 V obci již více jak 125 let působí Sbor dobrovolných hasičů, který stejně jako Zahrádkářský a sportovní spolek často pořádá různé kulturní, společenské a sportovní akce. Blízké okolí obce křižuje několik turistických tras a cyklostezek. Obec je ze všech stran obklopena lesy, které lze bez nadsázky označit za ráj houbařů.

Za zmínku určitě stojí některé místní zvyklosti, jako je každoroční pořádání hasičského plesu, v posledních letech zahrádkářského maškarního plesu, a dále dětského maškarního bálu. K jaru pak neodmyslitelně patří pomlázka a pálení čarodějnic, před Vánocemi potom obchůzka Mikuláše po domácnostech s dětmi. Dlouholetou tradicí je také každoroční turnaj v mariáši, nověji se datuje vznik odílu šachistů. Dále je v obci zvykem přivítat každého nově narozeného občana obce, jakožto i gratulace zástupců obce občanům, kteří se dožívají významných životních jubileí. Již jen v několika staveních se slaví pouť (2. neděle v červenci) a posvícení (neděle před 28. říjnem).

Mezi nově vzniklé tradice se dá již nyní počítat rozsvěcení vánočního stromku u obchodu, vítání Slunovratu, zahrádkářská výroční výstava. Pro děti jsou pořádány tématické výtvarné dílničky a šachový kroužek. Tradiční je již také festival Kočí v Chotči, který se každým rokem rozšiřuje o další program. Ze sportovních akcí lze určitě zmínit triatlon, míčový víceboj, tradiční účast při zdolávání Zvičiny na skládačkách.

Mezi obyčeje, které již bohužel odvál čas, lze zařadit i v minulosti velmi oblíbená ochotnická divadelní představení a silvestry s programem. Dále v obci působil Sokol, který byl na tolik aktivní, že se zasloužil o přístavbu sokolovny u místního hostince U Šulců.

3. Hospodářství

3. Hospodářství

3.1. Podnikatelské subjekty:

  • Pila Hartman
  • Skleníky Lukscheiter
  • Účetnictví a daňové poradenství M.Vinklerová
  • Živnosti:
    • Autolakýrník
    • Autoopravář
    • Daňový poradce
    • Instalatér
    • Revizní technik elektro
    • Truhlář

4. Infrastruktura

4. Infrastruktura obce

Obec disponuje jednotnou kanalizací, rozvody nízkého napětí, veřejným osvětlením, místním rozhlasem, budovou občanské vybavenosti – kulturním zařízením obce, a dále objektem s technickým zázemím, kde je skladována obecní technika. Samospráva obce sídlí v budově obecního úřadu. Obec je pokryta signálem dvou nejvýznamnějších mobilních operátorů a několika poskytovateli bezdrátového internetového připojení. V obci probíhá dvakrát ročně odvoz nebezpečného odpadu. Železný odpad je sbírán 2x ročně za pod patronací dobrovolných hasičů.

Pro tříděný odpad jsou na dvou místech instalovány sběrné nádoby pro sklo, PET lahve, papír a jeden kontejner na oděvy Třídění plastů a tetrapaků probíhá do pytlů k tomu určených přímo v domácnostech. Svoz TKO probíhá periodicky ve 14denních intervalech.

Občané mohou využívat služeb obecní knihovny, hospody, prodejny smíšeného zboží. Na území obce nesídlí žádné sociální ani zdravotní služby. Nejbližší zdravotní středisko a lékárna jsou v Lázních Bělohrad, vzdálených přibližně 5 km. Zdravotní středisko disponuje zubní ordinací, pediatrem a praktickým lékařem.

Obr. 4 Poloha obce Choteč

 

5. Vybavenost obce

5. Vybavenost obce

Celá ves má charakter venkovského sídla, kde většina zástavby je situovaná na jižním svahu. Místní požární nádrž (původně jeden z kaskády rybníků) je upravena pro možnost koupání, příležitostně je též možné využít objekt klubovny v těsném sousedství nádrže. Vedle ní jsou dva kurty s antukovým a asfaltovým povrchem pro sportovní vyžití mládeže i ostatních obyvatel. Dále se v této části obce nachází zázemí pro rodiče s malými dětmi a to pískoviště, kolotoč a lavičky k odpočinku. 

Autobusové spojení do okolních vesnic a měst je na dobré úrovni. V obci je obchod se smíšeným zbožím a hospoda. Mezi významnější firmy v obci patří Pila Hartman a skleníky p. Lukscheitera, kde se konají pravidelné květinové výstavy.

 

5.1. Historie

První písemná zmínka o obci se datuje přibližně k roku 1356 (Chotecz). Dominantou obce je nemovitá kulturní památka - kostel sv. Mikuláše, který obklopují pomníky a náhrobky místního hřbitova.

Za zhlédnutí také stojí naproti v zahradě stojící novorenesanční objekt bývalé fary. Ten v sobě skrývá jádro někdejší chotečské tvrze, která zde stála v 16. století. Ve sklepě se zachovala profilovaná ostění, zbytek portálu a deska s datem 1562. Rovněž přilehlé hospodářské stavení pochází ze 16. století. Tvrz dal v roce 1562 postavit Mikuláš Kule z Chotče. Také založil nový kostel sv. Mikuláše, kde je i pohřben. Majitelé se často střídali, až roku 1644 získal Choteč pavlánský klášter v Nové Pace. Pavláni tvrz v polovině 18. století přestavěli na barokní zámeček, který po zrušení řádu v roce 1789 sloužil jako fara. Koncem 19. století byl zbořen a nahrazen dnešní budovou. V Chotči se dochovalo také několik lidových roubených domů s vyřezávanými lomenicemi.

V obci je dále umístěna na domě číslo popisné 4 pamětní deska místního rodáka, hudebního skladatele, varhaníka a Mozartova souputníka, Jana Křtitele Kuchaře.

Obr. 5   Kostel svatého Mikuláše

 

6. Životní prostředí

 6. Životní prostředí

V rámci podpory ochrany životníhoprostředí obce jsou vytipována možná rizika. Například průzkum a následná sanace původního rybníku Oborník, který byl léta používán jako skládka odpadu. 

Pro další rozvoj a ochranu životního prostředí obce jsou vytipovány možnosti návrhu nových retenčních ploch pro zadržení vody v krajině. Nepřetržitě probíhá péče o zeleň a stromy v intravilánu obce, o obecní les a nové pozemky v majetku obce.

 

7. Správa obce

 7. Správa obce

Obec Choteč je spravována místní samosprávou v čele se starostou a šesti zastupiteli.

Obec má dále k dispozici dva obecní zaměstnance, kteří zajištují většinu drobných prací v rámci chodu a fungování obce (úklid obce, úprava zeleně, drobné opravy,...)

A.2 Východiska pro návrhovou část

 







SWOT analýza

Silné stránky

  • Vybavenost obce
    Prodejna Coop, Hospoda u Šulců, knihovna, klubovna, obecní dům se sociálními byty
  • Dopravní infrastruktura
    umístění na silnici II.třídy propojující města Jičín – Lázně Bělohrad, majoritní část místních komunikací je zrekonstruována nebo v dobrém stavu
  • Životní prostředí
    převážně individuální charakter bydlení, krajinné bohatství, „Zelené“ životní prostředí, vysoké procento lesních porostů
  • Rozvoj obce a propagace
    atraktivní okolí obce pro turistické výlety a cykloturistiku, aktivně působící zájmové spolky v obci
  • Ekonomický rozvoj a kvalita života
    dobré technické vybavení obce (s výjimkou infrastruktury odpadového hospodářství), vlastní zdroje pitné vody, investice do rozvoje a rozšiřování obce, vysoké procento obyvatel v produktivním věku, zájem obyvatel zůstat v obci, udržování místních tradic

Slabé stránky

  • Dopravní infrastruktura
    nedostatek dopravních spojů ve večerních hodinách a o víkendech, malá bezpečnost chodců (chybějící chodníky) a cyklistů
  • Životní prostředí
    nízké využití obnovitelných zdrojů energie, nedostatečná infrastruktura odpadového hospodářství (kanalizace, veřejné osvětlení), spalování domovního odpadu a vysoký podíl fosilních paliv při vytápění
  • Rozvoj obce a propagace
    nedostatečná propagace obce, nedostatek turistických cílů v obci
  • Ekonomický rozvoj a kvalita života
    nedostatky v infrastruktuře obce: chybí vodovod, chybí možnost výběru způsobu vytápění – plynofikace obce, průměrná nezaměstnanost, nižší průměrné příjmy obyvatel, nedostatek pracovních sil v dělnických profesích, odlehlost obce od center regionu a větších měst, nepřítomnost zdravotních a sociálních služeb v obci, nutnost dojíždění za prací a vzděláváním, nižší možnosti kulturního a společenského vyžití v obci, slabá podnikatelská sféra v obci, nižší obecní rozpočet a obtížná realizovatelnost investičních akcí
  • Vybavenost obce
    zdravotnické zařízení mimo obec

Příležitosti

  • Ekonomický rozvoj a kvalita života
    vytvoření podmínek pro malé a střední podnikání, využití chátrajících objektů v obci, vytvoření konkrétní strategie pro zajištění zvýšení životní úrovně občanů, zlepšení spolupráce veřejného a soukromého sektoru, zvýšení bezpečnosti v obci, zapojení obyvatel do veřejného života v obci, rozvoj základních a sociálních služeb pro občany, dobudování technické infrastruktury v obci (opravy a dostavba chodníků, oprava kanalizace, řešení osvětlení), zvýšení nabídky volnočasových aktivit, zvýšení počtu obyvatel, rozšíření obce, využití lidského kapitálu nově přistěhovaných obyvatel pro rozvoj obce, čerpání dotací a grantů z fondů EU, státního rozpočtu a dalších nadací a fondů
  • Dopravní infrastruktura
    atraktivní podmínky pro rozvoj cykloturistiky a turistiky
  • Životní prostředí
    podpora využití obnovitelných zdrojů energie, prostor pro rozšiřování veřejné zeleně, zlepšení legislativy v oblasti péče o krajinu, hospodářské činnosti v obecních lesích, krajinotvorná funkce, rozšíření a revitalizace vodních ploch
  • Rozvoj obce a propagace
    zvýšená propagace obce v rámci regionu, cílená podpora kultury, podpora turistické infrastruktury

Hrozby

  • Ekonomický rozvoj a kvalita života
    úbytek ekonomicky aktivních obyvatel (stárnutí populace, odchod z obce), dlouhodobá nezaměstnanost, nezájem občanů o veřejné dění, neúspěch při čerpání finančních prostředků ze strukturálních fondů EU a jiných zdrojů (týká se všech strategických oblastí), malý zájem o nově vytvořené stavební parcely
  • Dopravní infrastruktura
    nevybudování infrastruktury pro chodce a cyklisty, destrukce a nedostatečná údržba komunikací
  • Životní prostředí
    rostoucí znečišťování ovzduší emisemi vzniklými při vytápění rodinných domů v důsledku spalování pevných paliv a domovního odpadu, neřešení nárůstu produkce komunálního odpadu a jiných odpadů, neochota občanů podílet se na zlepšování životního prostředí, poškození obecních lesů nebo znemožnění těžby v nich v důsledku jejich špatného stavu a předchozího hospodaření, potenciál stavby zádržní vodní nádrže
  • Rozvoj obce a propagace
    přetrvávající malý zájem návštěvníků (potencionálních obyvatel) o obec, ničení obecního majetku a znečištění obce neukázněnými občany a návštěvníky obce

B. NÁVRHOVÁ ČÁST

B.1 Strategická vize

1) Vize obce Choteč

Být obcí zodpovědnou k občanům, životnímu prostředí a tradičním hodnotám, a svým rozvojem podporovat atraktivitu obce a kvalitu životních podmínek obyvatel obce. Zastupitelstvo obce bude vytvářet podmínky pro rozvoj vybraných prioritních oblastí. Současně je vedení obce otevřeno dialogu s veřejností a má zájem řešit reálné podněty a smysluplné návrhy podané obyvateli obce. Navíc si vymiňuje právo na ochranu zájmů jednotlivce a skupin obyvatel. Zastupitelstvo obce a management obce jedná seriózně, v rámci legislativy a bezodkladně v řešených požadavcích/podnětech od obyvatel a návštěvníků obce. Současně si však uvědomují, že svými rozhodnutími musí přispívat ke zkvalitňování a rozvoji obce. V současné době je obec členem sdružení Lázeňský mikroregion.

 

2) Strategické oblasti rozvoje a priority

Obec má vytyčených 6 základních priorit.

Tab. 1. Strategická oblast - Ekonomický rozvoj a kvalita života

  1. Strategická oblast - Ekonomický rozvoj a kvalita života

 

1.1 Priorita –Technická infrastruktura, bezpečnost

1.2 Priorita - Podnikání a zaměstnanost

1.3 Priorita – Školství, podpora mládeže

1.4 Priorita – Bydlení a sociální služby

1.5 Priorita –Lesní a vodní hospodářství

1.6 Priorita – Památky, kultura a volný čas

 

Tab. 2. Strategická oblast – Dopravní infrastruktura

  1. Strategická oblast – Dopravní infrastruktura

 

2.1 Priorita – Motorová doprava

2.2 Priorita – Bezmotorová doprava

 

Tab. 3. Strategická oblast – Životní prostředí

     3.   Strategická oblast – Životní prostředí

 

3.1 Priorita – Úspora energie

3.2 Priorita – Ochrana krajiny

3.3 Priorita – Odpadové hospodářství

 

 

Tab. 4. Strategická oblast – Rozvoj obce a propagace

  4.   Strategická oblast – Rozvoj obce a propagace

 

4.1 Priorita – Hledání příležitostí pro rozvoj a propagaci obce

4.2. Priorita – Propagace a komunikace

 

3) Strategické pilíře v obci Choteč

Zastupitelstvo obce hospodaří bezúvěrově, veškeré investice provádí z vlastních zdrojů a ze získaných dotací. Pro rozhodování a plánování investic má obec zpracovaný Územní plán. V plánu je také zpracování urbanistická studie, která nastíní vizi realizace rozvoje a vzhled obce. Klíčovým faktorem pro obec jsou obyvatelé. V následném období bude zastupitelstvo obce realizovat podpůrné programy pro růst počtu obyvatel. Jejich růst je klíčový pro získání prostředků do rozpočtu obce, pro udržování kulturně společenského dění a ekonomického opodstatnění poskytování některých služeb, které obec poskytuje.

Nejvýznamnějším zdrojem rozpočtu obce jsou daňové příjmy. Dalším zdrojem financí pro obecní rozpočet jsou dotační příjmy (zejména nárokové a účelové). Ostatní zdroje rozpočtu obce mají spíše marginální význam. Pro rozvoj obce je třeba zajistit finanční prostředky z nových a dostupných nenárokových dotačních titulů a zvýšit tak atraktivitu obce. Důležitým nástrojem pro rozvoj je intenzivní propagace a široké využívání marketingových nástrojů. Obec Choteč disponuje majetkem v hodnotě cca 15 000 000 Kč (roční rozpočet cca 4 200 000Kč). Jedná se o kapitál, který má potenciál k dalšímu zhodnocování a poskytování veřejných služeb.

Pro období 2017-2027 plánuje obec Choteč realizaci několika záměrů, které jsou pro větší přehlednost uvedeny jednotlivě v tabulkách a seřazeny dle strategických oblastí a priorit. V tabulkách je vždy uveden stručný popis záměru, jeho přínosy.

Termín realizace je závislý na termínu vyhlášení dotačních titulů a získání finančních prostředků pro obec, odhadované náklady a předpokládaný způsob financování. Seznam plánovaných záměrů obce bude průběžně aktualizován v průběhu celého plánovaného období.

Odhadované náklady jsou uvedeny v Kč bez DPH.

 

4) Výhled strategických cílů na období 2017 – 2027

Výhled na období 2017 – 2027 je vizí a proto je navržen pouze v bodech a je závislý na celospolečenském, politickém a ekonomickém vývoji. Významnou měrou bude vývoj obce dotvářet společensko-kulturní situace.  Stěžejním pilířem bude intenzivní podpora nové výstavby a s tím spojený potenciál růstu počtu obyvatel obce. Hodně bude záležet na managementu obce, jak silnou podporu dokáže získat pro své záměry ve všech oblastech života obce.

 

 

 

B.2 Cíle, opatření a aktivity

Vysoká důležitost    Střední důležitost    Nízká důležitost

Cíl: „Rozvoj obce”

Příprava 11 nových parcel k plánované výstavbě rodinných domů.

Opatření: „Nákup pozemků určených k plánované zástavbě”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

Opatření: „Aktualizace územního plánu”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

Cíl: „Rozvoj místní infrastruktury”

Revize kanalizace a přeložení rozvodů NN do země vč. úpravy veřejného osvětlení.

Opatření: „Rekonstrukce obecní kanalizace”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

Opatření: „Oprava pouličního osvětlení”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

Opatření: „Posílení výkonu obecního rozhlasu”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

Cíl: „Sanace ekologicky zatížených pozemků”

Průzkum ekologické zátěže a následná sanace původního rybníku Oborník.

Opatření: „Sanace prostoru bývalého rybníku Oborník”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

Opatření: „Podpora pro zajištění ekologické likvidace areálu bývalého JZD”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

Cíl: „Správa a rozvoj lesních porostů v majetku obce”

Opatření: „Odstranění napadených a kůrovcem poškozených stromů”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

Opatření: „Výsadba nových porostů”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

Opatření: „Obnova původních remízků a krajinotvorných prvků”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

Cíl: „Rozšíření zázemí pro volnočasové aktivity”

Přístavba venkovního sezení a pergoly u klubovny vč. vysázení větrolamu. Vybudování hřiště na petanque a workoutového hřiště u klubovny. Rekonstrukce místního obecního úřadu vč. vybavení společenské místnosti.

Opatření: „Úprava prostoru u požární nádrže”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

Opatření: „Hřiště pro petangue”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

Opatření: „Tréninkový prostor pro SDH Choteč”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

Opatření: „Workoutové hřiště”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

Zásobník aktivit

„Cyklostezky”

2019 - 2022 0 Externí
Propojení s okolními obcemi pomocí cyklostezek

„Obecní vodovod”

2020 - 2025 0 Vlastní + externí
Vybudování obecního vodovodu

„Plynofikace obce”

2025 - 2027 0 Vlastní + externí
Zajištění plynofikace obce

„Odstranění ekologické zátěže po bývalém ZD”

2024 - 2025 0 Externí
Sanace prostor a odstranění ekologické zátěže v bývalém ZD

B.3 Podpora realizace programu