Program rozvoje obce Mělnické Vtelno na období od 2021 do 2030

Program rozvoje obce Mělnické Vtelno
{PAGENO} / {nbpg}
Ministerstvo pro místní rozvoj Program rozvoje obcí

Program rozvoje obce
Mělnické Vtelno
Obecní znak

na období let
2021 - 2030

Schváleno zastupitelstvem obce dne 17.2.2021

Úvod

Strategický plán rozvoje obce Mělnické Vtelno definuje obec jako celek a zabývá se její strukturou dle různých předem definovaných oblastí. Díky tomuto dokumentu je možné identifikovat hlavní oblasti v rámci rozvoje obce. Vymezuje cesty, které povedou k větší prosperitě a ke zkvalitňování života v obci. Plán se skládá z analytické a z návrhové části.

Analytická část je zaměřena na faktická data a informace o obci - demografického, ekonomického, sociálního, kulturního a ekologického charakteru. Díky zpracování analytické části dokumentu je možné vytyčit východiska pro část návrhovou.

Návrhová část plynule navazuje na analytickou. Má za cíl především sjednocení všech dostupných informací a sloučení dílčích plánů obce do jednoho dokumentu. Jejím hlavním smyslem je organizace rozvoje na bázi slaďování jednotlivých zájmů tak, aby obec prosperovala jako celek.

Program rozvoje obce byl zpracován na základě projektu „Elektronická metodická podpora tvorby rozvojových dokumentů obcí“ (CZ.1.04/4.1.00/62.00008), jehož nositelem bylo Ministerstvo pro místní rozvoj ČR.

A. ANALYTICKÁ ČÁST

A.1 Charakteristika obce

1. Území

Obec Mělnické Vtelno

Poloha obce

Obec Mělnické Vtelno se nachází ve Středočeském kraji, ve správním obvodu ORP Mělník. Leží zhruba v půli cesty mezi Mělníkem a Mladou Boleslaví a z dálky ji charakterizují věže katolického a evangelického kostela.

Umístění v rámci kraje; zdroj: www.wikipedia.cz 

 Umístění obce v rámci větších okolních měst; zdroj: Google maps + vlastní zpracování

Krajina v okolí, využívání krajiny, přírodní útvary, vodní toky

Okolí Vtelna, stejně jako větší část východního Mělnicka, tvoří křídová Jizerská tabule s úrodnou sprašovou půdou. Vlastní obec leží v nadmořské výšce kolem 278 m, v mělkém sedle, které tvoří rozvodí Pšovky a Košáteckého potoka. Směrem k severu se tabule zvolna zvedá k horizontu se siluetou Sedla, Vrátenské hory a Bezdězu. Na jih od vsi vystupuje nevysoké návrší zvané Chlomek (293 m n.m.). Chlomek spolu se sousedním Libeňským vrchem (299 mn.m.) je součástí terénního stupně, který rozděluje východní Mělnicko na jižní, byšickou oblast a severní, výše položenou a úrodnější, oblast mšenskou. K západu terén spadá do zahájského dolu a na druhou stranu klesá do údolí Košáteckého potoka, které celou vtelenskou oblast obkružuje na jihu a východě.

Na jílovitém Chlomku jsou vydatné prameny a další prameniště je i nad vsí z druhé strany. Není tedy divu, že v dávné minulosti byly na místě Vtelna mokřiny, jejichž vrbový porost dal obci jméno - podle staročeského označení vrby „vetla“. I když úroveň spodní vody je zde stále mělce pod povrchem, není dnes ve Vtelně až na malé tůňky pod Chlomkem žádný potok ani další přirozená vodní plocha.

Poněkud fádní a jen mírně zvlněný terén vtelenských polí totiž na obou stranách přechází do dvou výrazně utvářených údolních soustav. Na západě to je se svými četnými výběžky  Řepínský důl, který se stejně jako souběžný Kokořínský důl otevírá k jihu směrem k Labi. Na sever od Vtelna začíná za Zamašským dolem a Hlubokou celá řada rovnoběžných hlubokých roklí směřujících na východ k Jizeře.

Katastrální výměra obce je 2 630,04 ha. Z hlediska klimatu spadá území obce do mírného a teplého pásu. Půda v okolí Vtelna patří k nejúrodnějším v Čechách, a to spolu s mírnými klimatickými podmínkami předurčuje zemědělský ráz okolní krajiny. Ta patrně nikdy nebyla zcela zalesněna. Dnes jsou lesní porosty omezeny pouze na jižní svah Chlomku a na okraje roklí na západním a severovýchodním okraji vtelenského katastru.

Historie

Mělnické Vtelno bylo od nepaměti přirozeným komunikačním uzlem východního Mělnicka. Právě zde, podél Košáteckého údolí, vedla obchodní cesta z Litoměřic přes Mělník k Mladé Boleslavi. U Vtelna ji křižovala další cesta směřující od brodů u Kostelce n.L. na sever a obcházející tudy již zmíněná údolí a rokle. Tato skutečnost spolu s příznivými přírodními podmínkami vedla k osídlení vtelenského okolí již ve starší době kamenné někdy před sedmi tisíci lety. Stejně se ve Vtelně a okolí nalézají pozůstatky pozdějších kultur. Celá okolní oblast byla systematicky kolonizována v průběhu 12. století.

Současnost

V dnešní době tvoří Mělnické Vtelno jeden administrativní celek spolu se sousední Radouní a Vysokou Libní. Velmi příznivá je lokace obce v okolí. Jedná se především o krátkou vzdálenost od větších měst (Mělník 19 km, Mladá Boleslav 22 km, Praha 50 km). Místní částí Vysoká Libeň prochází silnice I/16, která je páteřní komunikací mezi Mělníkem a Mladou Boleslaví. Do obce Mělnické Vtelno vede silnice číslo II/274.

2. Obyvatelstvo

Demografický vývoj

Z pohledu historického demografického vývoje obyvatelstva v obci Mělnické Vtelno je vidět, že po velkém propadu v období II. světové války a následném lehkém klesání se od počátku nového tisíciletí počet obyvatel opět začal zvyšovat.

Dlouhodobý vývoj počtu obyvatel obce Mělnické Vtelno od roku 1910
Dlouhodobý vývoj počtu obyvatel obce Mělnické Vtelno od roku 1910
Zdroj: ČSÚ

Až na mírné individuální výkyvy však od r. 2011 počet obyvatel dále stoupá.

Zdroj: ČSÚ, vlastní zpracování

 

Na území obce Mělnické Vtelno a jejích dvou částí Radouně a Vysoké Libně žilo k 31.12.2019 (poslední aktuální údaj dle ČSÚ v době tvorby tohoto plánu) celkem 993 obyvatel. Z tohoto počtu bylo 495 mužů a 498 žen. Věkový průměr je 40,7 let.

 

Přirozený přírůstek/úbytek, migrační saldo

Dle průměrných hodnot lze říci, že v obci převyšuje migrační přírůstek nad přírůstkem přirozeným. Přirozený přírůstek má však mnohem stabilnější křivku a během let se postupně zvyšuje. Migrační přírůstek se vyznačuje výraznými výkyvy.

Zdroj: ČSÚ, vlastní zpracování

 

Věkové složení obyvatelstva

Obecně má největší zastoupení na celkovém počtu obyvatel v obci Mělnické Vtelno a jejích částech obyvatelstvo ve věku 15-64 let, což je obyvatelstvo v produktivním věku.

V následujícím grafu lze vidět věkovou strukturu obyvatel. Počet obyvatel ve věku 0 až 14 let je 173, tedy 17,42% z celkového počtu. Největší základnu tvoří obyvatelstvo ve věku 15-64 let a to 660 obyvatel. Poměr žen a mužů je vyvážený. Obyvatelstvo v produktivním věku tvoří 66,47% obyvatel (viz graf níže). V poproduktivním věku žije v obci 174 obyvatel. Základna obyvatel ve věku předproduktivním je téměř vyrovnaná s poproduktivním obyvatelstvem.


Zdroj: ČSÚ, vlastní zpracování

Předpokládaný vývoj počtu dětí/seniorů

Zvyšující se počet obyvatel v obci Mělnické Vtelno je zapříčiněn také nárůstem počtu mladých rodin zde žijících. V obci se k roku 2021 realizuje výstavba nové budovy MŠ, která bude sloužit dětem již od 2 let věku. V původním zázemí MŠ (po přestěhování do nové) pak bude zřízena šatna pro ZŠ, družina a 1 speciální kmenová třída/dílny.

 

Sociální oblast

V obci funguje terénní pečovatelská služba a je zde Domov s pečovatelskou službou, kde se nachází 9 bytů. Do budoucna je nutné zateplit střechu tohoto DPS.

Díky dotačním prostředkům byl v minulých letech posílen vozový park terénních sociálních služeb Mělnické Vtelno. Obec dále jedná ohledně využití stavebního pozemku, který by mohl sloužit jako Dům seniorů.

Na území obce se nenachází žádné sociálně vyloučené lokality.

 

Spolková činnost

V obci Mělnické Vtelno či jeho částech působí následující spolky či zájmové organizace:

  • Sdružení obcí Kokořínska
  • Hasiči
  • TJ Sokol
  • Spolek rybářů
  • Myslivecký spolek Mělnické Vtelno (Pramínek)
  • Myslivecké sdružení Vysoká Libeň (Višňovec)
  • Záchranná brigáda kynologů Středočeského kraje
  • spolek Život Venkova

 

Myslivecký spolek Mělnické Vtelno (Pramínek) a Myslivecké sdružení Vysoká Libeň (Višňovec)

Hlavní náplní těchto spolků je především péče o zvěř a ochrana životního prostředí v obci, resp. v jejím přilehlém okolí. O myslivost není příliš velký zájem, ale stále jsou zde ti, kteří se tomu věnují s nadšením. Obec se snaží o maximální podporu spolků v rámci svých možností. Spolky vždy uvítají finanční či technickou podporu. Spolky se podílí s obcí například na úklidu černých skládek či na organizaci společenských a kulturních akcí.

TJ Sokol Mělnické Vtelno

Sokol pořádá především akce pro děti a rodiče, ostatní občané se mohou při těchto příležitostech setkávat. Podmínky v obci jsou pro činnost této organizace příznivé, a to hlavně z důvodu dobrých vztahů s obcí.

Spolek rybářů

Stav členské základny je stabilní, za poslední roky neměnící se. Je to způsobeno tím, že je o členství stále zájem. Mezi hlavní aktivity zde patří brigády nebo například pořádání akcí, jako jsou závody pro děti i dospělé. Pro činnost této organizace jsou podmínky v obci dobré.

Život venkova

V roce 2014 byl v Mělnickém Vtelně založen a zaregistrován neziskový spolek Život venkova. Spolek byl založen za účelem rozvoje společenského a kulturního života, na podporu sportu a tělovýchovy, vzdělávání a ochrany životního prostředí venkova a obnovení tradic. Spolek od počátku založení uspořádal mnoho akcí např. vánoční tvořivé dílny pro děti a jejich rodiče, rozsvícení vánočního stromu s jarmarkem, velikonoční tvořivé dílny s jarmarkem, divadlo na návsi, dětský den a podílí se na různých akcích ZŠ a MŠ. Dále pořádá vzdělávací akce či  besedy se zajímavými lidmi.

 

Hasiči Mělnické Vtelno

Povinně zřizovanou je JSDHO (jednotka sboru dobrovolných hasičů obce), kategorie JPO III. Tato jednotka v případě mimořádných situací vyjíždí k likvidaci požárů, technické pomoci a nehod v obci i v okolí, plní úkoly dle pokynů operačního střediska HZS. Obec pravidelně podporuje rozvoj vybavenosti jednotky. Hasiči mají již zajištěnu komunikační techniku, vybavení na zásahy, pily, čerpadla, elektrocentrálu, apod. Jednotka bude k roku 2021 mít novou hasičskou zbrojnici.

Dále je zcela třeba zajistit nové zásahové hasičské vozidlo.

Sbor dobrovolných hasičů (dále jen SDH), který byl oficiálně založen 1874, byl kolem roku 2010 pozastaven představiteli spolku bez vědomí ostatních členů. Od roku 2017 je spolek opět plně aktivní. Věnuje se především dětem a provozuje hasičský sport.

Podpora spolkové činnosti

Obec podporuje všechny spolky zde působící, a to zejména finančně.

 

3. Hospodářství

Ekonomická situace

Charakter ekonomických aktivit

V roce 2019 na území Mělnického Vtelna skutečně působilo nejvíce podnikatelských subjektů ve stavebnictví, dále pak v oblasti zemědělství, lesnictví, rybářství, průmyslu a velkoobchodu a maloobchodu.

Zdroj: ČSÚ

Podnikatelské subjekty v obci

Družstvo vlastníků Libeň-Vtelno

Mezi podnikatelské subjekty v obci patří Družstvo vlastníků "Libeň-Vtelno". Bývalá organizace Jednotné zemědělské družstvo, jakožto předchůdce, v obci působila cca od r. 1950, ale Družstvo vlastníků jako nástupnická organizace působí v obci od roku 1991. Hlavním zaměřením činnosti této organizace je zemědělství, včetně nezpracovaných zemědělských prodejů.

Pivovar Neumann

Tento rodinný pivovar se nachází ve středu vsi Mělnické Vtelno, napůl cesty mezi Mělníkem a Mladou Boleslaví. Založen byl v roce 2011 rodinou Neumannových a 17. 2. 2012 byl vysvěcen místním farářem. To, že je rodinný pro návštěvníky znamená velmi přátelský přístup a pocit domácího prostředí. Kuchyně je zde venkovská a tradiční česká. Pivovar disponuje sálem pro 150 osob a salonkem pro 30 lidí.

Nejvyšší podíl na výnosech má pak cyklistická letní sezona, kdy obcí projíždí nejvíce návštěvníků.

Dále se na území obce nachází zemědělská firma pana Lumíra Linharta, která se zaměřuje na produkci, nákup, prodej zemědělských komodit a výrobou osevního materiálu. Posledními většími firmami působícími ve Vysoké Libni jsou Bruininvest, Bruin-tech a AGROSERVIS JAS s.r.o.

 

Charakter zemědělské výroby

V obci je z velké většiny rostlinná výroba.

Služby

  • pošta
  • obchod (Mělnické Vtelno i Vysoká Libeň)
  • restaurace - pivovar Neumann Mělnické Vtelno
  • restaurace a kulturní dům Vysoká Libeň
  • kadeřnictví
  • kosmetický salon - manikúra, pedikúra, kosmetika, solárium
  • kavárna v KC Kostel

Atraktivity cestovního ruchu, turistická infrastruktura

Nejvíce návštěvníci jezdí do obce pro místní kostely, kulturní centrum Kostel a rodinný pivovar Neumann. Ubytovací kapacity jsou v obci omezené pouze na pivovar a penzion v M. Vtelně. Stravovací kapacity jsou vypsány výše.

 

Trh práce

Struktura ekonomicky aktivních obyvatel

Oficiálně je v obci registrováno 186 podnikatelských subjektů, přičemž obvyklým jevem je, že skutečně provozující činnost v daném místě je průměrně polovina z tohoto počtu. V obci Mělnické Vtelno je pak 83 podniků se skutečně zjištěnou aktivitou, což je 44,62%.

Zdroj: ČSÚ, vlastní zpracování

Data jsou evidována v rámci centrálního systému. Podniky se zjištěnou aktivitou se však ještě od skutečností liší.

 

Nezaměstnanost

Od roku 2009, kdy byla zatím nejvyšší, má tendenci nezaměstnanost klesat, což odpovídá průměru vzhledem k ORP.

Zdroj: MPSV + vlastní zpracování

Dojížďka a vyjížďka za prací

Většina ekonomicky aktivních obyvatel dojíždí za prací mimo obec, a to především do Mělníka, Mladé Boleslavi, Byšic, Neratovic, Brandýsa nad Labem - Staré Boleslavi či do Prahy.

Opatření na podporu zaměstnanosti

Subjekty vytvářející v obci pracovní místa:

V Mělnickém Vtelně 

  • Obecní úřad
  • Základní škola a Mateřská škola se školní jídelnou
  • Družstvo vlastníků Libeň – Vtelno
  • Podnikatel v zemědělství, Lumír Linhart
  • Rodinný pivovar Neumann

Ve Vysoké Libni

  • Kulturní dům
  • Firma Bruin-tech

 

4. Infrastruktura

Technická infrastruktura

Zásobování pitnou vodou, vodovod, technický stav, kapacita

Obec ve všech svých místních částech disponuje vodovodním řádem, který je však zastaralý. Jeho technický stav je částečně havarijní, materiál je nevyhovující. Je nutné zde realizovat postupné opravy či případnou dovýstavbu.

Čistění odpadních vod, kanalizační síť, ČOV, technický stav

Samotná obec Mělnické Vtelno je ze 100 % odkanalizovaná na vlastní čistírnu odpadních vod. Části Vysoká Libeň a Radouň však již ne.

Díky tomu, že obec vložila kanalizaci v Mělnickém Vtelně a ČOV do majetku VKM (obec je akcionářem), byla možnost sepsání smlouvy o vybudování kanalizace Radouň a Vysoká Libeň. Proběhne intenzifikace ČOV ve Vtelně, čímž bude rozšířen kapacitní ekvivalent ČOV tak, aby bylo možné odkanalizovat Radouň a Vysokou Libeň, a dále mimo území obce také Zahájí, Zamachy a Chorušice. Intenzifikace je plánována na 1Q/2021.

Odkanalizování Radouně a Vysoké Libně je v procesu projektového plánování. Spolu s VKM (investor) má obec, jako spoluinvestor, zasmluvněnu tuto akci, která by s ohledem na rozsah probíhala v etapách (1. etapa r. 2022, 2. etapa r. 2023, 3. etapa r. 2024). Součástí této spolupráce by bylo také zajištění přípojek.

Současná ČOV je na strategickém místě, vzhledem k pásmu ochrany podzemních vod.

Plynofikace, míra napojení, poptávka

Poptávka po plynofikaci v obci není. Pouze budovy obecního úřadu, domu s pečovatelskou službou a školy jsou vytápěny plynem z nádrží, umístěných v areálu.

Stav ostatní technické infrastruktury

Celá obec je elektrifikovaná, v obci Mělnické Vtelno se nacházejí 3 trafostanice a dvě ve Vysoké Libni. Pokud jde o alternativní zdroje energie, jsou zde využívány například fotovoltaické panely na střechy či tepelná čerpadla.

 

Nakládání s odpady

V obci Mělnické Vtelno a jejích částech je pravidelně vyvážen odpad. Systém nakládání s odpady je řešen následovně:

  • týdenním svozem komunálního odpadu
  • svozem tříděného odpadu - lze třídit na plasty, bílé a barevné sklo, nápojové kartony, papír a textil. Odvozy v pravidelných intervalech. Jak v Mělnickém Vtelně, tak v Radouni i Vysoké Libni je dostatečný počet sběrných míst.
  • celoročními svozy - velkoobjemový odpad, železo a elektrozařízení a papír (v rámci sběrného dvora)
  • svozem nebezpečného odpadu 2x ročně

Obec má dobře zajištěnou síť sběrných míst. Tříděný odpad během let stále stoupá. Přímo v Mělnickém Vtelně se nachází sběrný dvůr, který byl v nedávné době rozšířen.

Ve všech částech obce je skládka s kontejnery na bioodpad, jako například větve či tráva.

Dopravní infrastruktura

Čísla a kategorie komunikací procházejících obcí

Obcí Vysoká Libeň prochází silnice I. třídy I/16 Mělník – Mladá Boleslav. Zvyšující se provoz a velká míra těžkotonážních nákladních aut má za následek neustálé zhoršování technického stavu komunikace, nadměrný hluk a nebezpečí při pohybu chodců po komunikaci. Již byla realizována určitá opatření snižující tyto negativní vlivy dopravy. V minulosti došlo k výstavbě chodníků – již 2. etapy, nyní se připravuje 3. etapa na dostavbu chodníků na silnici I/16.

 

Zdroj: Google Maps + vlastní zpracování

 

V ostatních částech (Mělnické Vtelno, Radouň) vedou silnice II. a III. třídy a místní komunikace. Stav komunikací není zcela vyhovující. O místní komunikace obec přiměřeně pečuje. Náprava stavu komunikací závisí nejen na vhodných dotačních možnostech a finančních prostředcích obce, ale především na realizaci kanalizační sítě v obcích Vysoká Libeň a Radouň, která je nutná před započetím oprav samotných komunikací.

Problematika obchvatu

Z důvodu vysoké dopravní zátěže je připraven projekt v gesci Ředitelství silnic a dálnic ČR, který by vyřešil tento problém.

Zdroj: ŘSD ČR, https://mapapp.rsd.cz/Upload/Stavby/466/infoletak_s16-melnicke-vtelno-obchvat.pdf 

 

Vzdálenost obce od nájezdu na dálnici / rychlostní komunikaci

Z obce Mělnické Vtelno je to zhruba 17 km k dálnici D10, z obce Vysoká Libeň potom 15 km.

Dálnice D10 (do 31. prosince 2015 rychlostní silnice R10) je dálnice, která vede z Prahy přes Mladou Boleslav do Turnova, kde končí a napojuje se do silniční sítě.

Železniční doprava

V Mělnickém Vtelně není železniční trať. Občané mohou využít železniční dopravu v obci Byšice (cca 10km) nebo v obci Kropáčova Vrutice (cca 6km).

Veřejná doprava je zajištěna autobusovými spoji. 

 

Dopravní obslužnost

Dojezdové vzdálenosti do okolních obcí/měst:

  • Byšice (vzdálenost 10 km) 15 min
  • Mělník (vzdálenost 19 km) 30min
  • Mladá Boleslav (vzdálenost 22 km) 40 min
  • Mšeno (vzdálenost 15 km) 20 min

Zapojení obcí do integrovaného systému dopravy

Přibližně od r. 2017 je obec zapojena do systému PID. Změnily se spoje, které přes obec jezdily. Nyní obcí projíždí následující linky autobusů:

  • 467 Mladá Boleslav - Mělník - Roudnice nad Labem (Vysoká Libeň, Radouň a Mělnické Vtelno)
  • 668 Všetaty - Byšice – Mšeno (Vysoká Libeň, Radouň a Mělnické Vtelno)
  • 696 Mělník - Řepín - Mšeno (Vysoká Libeň)

Kvalita i počet spojů je zcela dostačující.

Cyklostezky

Občané by uvítali výstavbu cyklostezky, přičemž je již vypracován projekt (obcí Kropáčova Vrutice). Stezka povede od Střížovic, přes Kropáčovu Vrutici až do Mělnického Vtelna.

 

5. Vybavenost obce

Zdravotnictví

V Mělnickém Vtelně v současné době působí praktický lékař pro děti i pro dospělé. Lékař pro děti sídlí v areálu ZŠ, ordinace i s vybavením je v majetku obce. Péči zajišťuje lékař z nemocnice Kolín. Ordinace zubního lékaře se v obci nenachází.

Dostupnost zdravotnických zařízení

V případě závažnějších zdravotních problému se obyvatelé musí obrátit (vzhledem k umístění obce) na nemocnici s poliklinikou ve městě Mělník či v Mladé Boleslavi, popř. nemocnice přímo v hlavním městě - nejčastěji pak Na Bulovce.

Záchranná služba

Akutní a život ohrožující případy zajišťuje záchranná služba Mělník a Mladá Boleslav.

 

Sociální péče

V obci Mělnické Vtelno se nachází Dům s pečovatelskou službou, který byl otevřen v roce 2000 a je přebudován z původní  fary u evangelického kostela. Nachází se zde 9 bytů, které jsou určeny pro mobilní a samostatné seniory a jeden byt pro správce.

Nalezneme zde i zázemí terénní pečovatelské služby obce Mělnické Vtelno. Obec má registrovanou terénní pečovatelskou službu s kapacitou. Celkem 4 pečovatelky pracují v terénu a zajišťují péči o klienty. V roce 2019 byl z dotačních prostředků IROP pořízen automobil, který výrazně napomohl při práci a dojíždění za klienty. V automobilu je také výsuvná otočná sedačka, která usnadňuje nástup seniorů do auta, v případě potřeby. Pečovatelská služba od roku 2017 zajišťuje i péči pro potřebné v okolních obcích (Byšice, Řepín, Zamachy, atd.) kde pečovatelskou službu zřízenou nemají.

Pokud občané potřebují zařízení s celotýdenní péčí a jsou nemobilní, mohou využít služby sociálních zařízení v okolí (Dům pro seniory Mšeno, Mělník, Vidim).

V případě poskytování také zdravotních služeb u seniorů dojíždí do obce Český červený kříž. V oblasti sociálních služeb má obec Mělnické Vtelno velmi dobrou spolupráci s Odborem sociálních věcí a zdravotnictví Mělník.

Sociální byty

V roce 2007 byl z bývalé školy v obci Vysoká Libeň zrekonstruován bytový dům. V bytovém domě je celkem 13 bytů různých velikostí, z toho 11 bytů pro osoby nízkopříjmové a 2 byty, které jsou určeny pro osoby s omezenou schopností pohybu. Tyto byty jsou upravitelné a náleží k nim parkovací místo. 

 

Kultura a péče o památky

Podmínky pro kulturní aktivity

Ke zrekonstruovanému bývalému evangelickému kostelu v Mělnickém Vtelně byl v areálu vybudován venkovní amfiteátr a kavárna s letní terasou.

Konají se zde různé akce, včetně vystoupení dětí z místní školy.

KC Kostel, zdroj: https://kckostel.melnickevtelno.cz

V části Vysoká Libeň je ve vlastnictví obce kulturní dům s restaurací, který je pronajímán. V kulturním domě se pořádají různé zábavy a plesy či svatby.

Všechny spolky v obci fungují na stejné úrovni. SDH se zabývá především hasičským sportem a prací s mládeží a je pořadatelem letní venkovní zábavy. TJ Sokol v obci pořádá spoustu akcí pro děti i dospělé, například maškarní karneval, pálení čarodějnic, rozloučení s prázdninami či drakiádu. Spolek Život venkova pořádá také akce pro děti a dospělé.

Souhrnně se dá říci, že spolky dobře fungují a snaží se obohatit kulturní a společenský život v obci. Mezi výše jmenované akce patří dále například disco, různé karnevaly, setkání seniorů, myslivecká setkání apod.

Památky

V obci Mělnické Vtelno se nachází katolický kostel sv. Archanděla Michaela (v majetku Římskokatolické církve) a památkově chráněný evangelický kostel (v majetku obce). V obci Radouň se nachází kostel sv. Havla, který byl vybudován v roce 1260 a patří římskokatolické církvi. Zrekonstruovaná kaplička (rekonstrukce v roce 2020), která stojí ve Vysoké Libni, je zasvěcena svaté Trojici a je v majetku obce.

Kostel sv. Archanděla Michaela; zdroj: https://www.melnickevtelno.cz/ 

Duchovní život obyvatel koresponduje se současným vývojem víry v České republice. Malý počet věřících se hlásí především ke katolické víře.

 

Školství

Obec Mělnické Vtelno je zřizovatelem základní školy 1.–5. ročník a mateřské školy. V budově ZŠ sídlila také MŠ, přičemž o prázdninách 2021 se MŠ stěhuje do nové budovy, díky čemuž se zvýší kapacita školky na 50 dětí. Novou MŠ budou moci nově i navštěvovat děti od 2 let věku. V areálu ZŠ díky uvolněným prostorám vzniká šatna pro ZŠ, družina a 1 speciální kmenová třída. V původní kuchyni s jídelnou ZŠ budou nově dílny.

Školní jídelna s kuchyní, která zabezpečuje stravování pro děti, žáky i pedagogy a která disponuje vhodným a zcela moderním technologickým zařízením, bude v budově nové MŠ.

Žáci od 6. ročníku dojíždějí do 10 km vzdálených Byšic, se kterými má obec zřízenou smlouvu o školském obvodu. Děti se specifickými potřebami navštěvují speciální školy na Mělníku a v Mladé Boleslavi.

Střední školství je dosažitelné v blízkých městech (např. Mělník, Mladá Boleslav, Neratovice, Kralupy nad Vltavou, Roudnice nad Labem, Litoměřice) a vysoké školství pak především v Praze,  Ústí nad Labem nebo v Liberci.

 

Sport a tělovýchova

Podmínky pro sportovní a volnočasové aktivity

V obci Mělnické Vtelno se nachází:

  • Multifunkční hřiště - areál ZŠ:
    • běžecká dráha
    • doskočiště
    • šplh
    • míčové hry
  • 2x dětské hřiště

Ve Vysoké Libni:

  • workoutové hřiště
  • dětské hřiště

TJ Sokol nechal vybudovat malé travnaté hřiště. Avšak plnohodnotné fotbalové hřiště v obci zcela chybí. Sportovci musí dojíždět na fotbalová hřiště do Řepína či Kropáčovy Vrutice.

Dále mezi volnočasové aktivity v letních měsících patří velmi úspěšný příměstský tábor, jehož pořadatelem je obec.

Současně sportovní vyžití řeší místní SDH, které s dětmi aktivně sportuje a děti mimo jiné trénují i požární útoky v požárním sportu.

Rekreace a cestovní ruch

Území je velmi atraktivní pro rekreaci i cestovní ruch. Velmi přitažlivou je blízkost Prahy, a proto je území obce i přilehlá oblast hojně navštěvována rekreanty i lidmi, kteří si zde pořizují chaty a chalupy či letní bydlení či případně projíždějícími cykloturisty.

Ve Vysoké Libni je v letní sezóně provozováno koupaliště, které prošlo v r. 2021 revitalizací a sanací.

Velmi oblíbené je rybaření na místních rybnících v Radouni a Vysoké Libni, s možností zakoupení místní povolenky.

V nedalekém okolí obce lze nalézt mnoho přírodních, architektonických i historických atraktivit jako např. skalní útvar Pokličky, hrad Kokořín, původní roubené stavby i staré mlýny či Vrátenská rozhledna. CHKO Kokořínsko-Máchův kraj je známé pro svoji krásnou přírodu i památky.

6. Životní prostředí

Stav životního prostředí

Půdní fond, členění, kvalita

Celková plocha území obce 2 630,04 ha. Z grafu je patrné, že obec má zemědělský charakter, výměra orné půdy je 69%. Lesní plocha v obci zaujímá 22%. 

Z pohledu zeleně je v obci nejvíce zastoupena soukromá zeleň – zahrady, která svým charakterem výrazně ovlivňuje mikroklima. Soukromá zeleň je převážně udržovaná. Tyto plochy směrem k extravilánu volně přecházejí v trvalé travní porosty, lesní porosty a především zemědělské pozemky – pole.

Zdroj: ČSÚ + vlastní zpracování

Veřejná zeleň a prostranství

Zeleň na veřejných prostranstvích a pozemcích v majetku obce byla na hranici životnosti či byla v minulosti vysazena nahodile a nevhodně. Obec proto uskutečnila kroky k revitalizaci zeleně na veřejných prostranstvích - proběhla revitalizace zeleně v majetku obce jak v intravilánu, tak v extravilánu a na všech hřbitovech.

K r. 2021 již tedy došlo k:

  • výsadbě a revitalizaci v extravilánu obce (2019-2020)
  • výsadbě a revitalizaci v intravilánu obce (2017-2018)
  • v rámci těchto akcí proběhlo také kácení, zdravotní řezy u stromů, atd.

Dále proběhla obnova polních cest. Soustavná revitalizace extravilánu je i do dalších let plánována.

Na obnově zeleně se podílí nejen samotné vedení obce, ale také např. Nadace ČEZ, která pověřila dětské hasiče, jakožto patrony, a vysadili spolu lipovou alej v obci.

Obec se dále snaží revitalizovat veřejná prostranství, především pak hřbitovy. Hřbitov v Radouni je již zajištěn, u ostatních hřbitovů je plánována obnova hřbitovních zdí, výstavba plotů a obnovy cest.

Pozemkové úpravy v obci

V roce 2014 byly ukončeny komplexní pozemkové úpravy v k.ú. Vysoká Libeň s částí k.ú. Radouň. Předpokládá se pokračování pozemkových úprav v k.ú. Radouň a Mělnické Vtelno.

Kvalita ovzduší

Kvalita ovzduší je zde relativně dobrá - to především díky postupnému přechodu ze spalování pevných paliv s tím spojeným znečištěním emisemi na nové, energeticky a environmentálně méně náročné zdroje tepla. V omezení produkce skleníkových plynů jsou stále velké rezervy. Nejvýznamnějším plynem přispívajícím ke skleníkovému efektu je oxid uhličitý. Jeho hlavními zdroji je především spalování fosilních paliv (uhlí, ropa) a automobilová doprava.

Kvalita vody v tocích a vodních plochách

Pod celým územím obce se nacházejí spodní prameny vody. Zvláště v obci Vysoká Libeň vytékají nepravidelně prameny do rybníka, tzv. "Prváku". V Mělnickém Vtelně jsou na návsi svedeny prameny do požární nádrže, která se plní v návaznosti na roční období a klimatické podmínky. Za Radouní směrem ke hřbitovu je rybník, který je plněn prameny z Radouně.

Ve Vysoké Libni směrem ke Krpům jsou za sebou tři rybníky, které se nazývají "Prvák", "Druhák" a "Třeťák" z důvodu svého postupného umístění (viz. níže - v pravé polovině obrázku, uprostřed).

V prvním, který je obecní, je v části vestavěno koupaliště. Další dva jsou v soukromém vlastnictví.

Rybníky ve Vysoké Libni; zdroj: https://www.melnickevtelno.cz 

Je však nutné neustále usilovat o zlepšování stavu těchto vodních ploch, provádět revitalizaci a starat se o špatný stav jejich částí.

Na rybníku Prvák, který je v majetku obce, probíhá roku 2020 jeho revitalizace – odbahnění, výstavba nového sdruženého objektu tzv. požerák, výstavba nových hrází, přičemž dokončení je očekáváno v r. 2021.

Jelikož další dva rybníky jsou v soukromém vlastnictví a nejsou obce, obec je nemůže revitalizovat. 

Míra ohrožení hlukem, protihluková opatření

Nejvíce je hlukem ohrožena obec Vysoká Libeň, kterou prochází hlavní komunikace č. I/16. Z opatření jsou realizována pouze protihluková okna do budov umístěných bezprostředně u této silně dopravně zatížené silnice.

 

Ochrana životního prostředí

Koeficient ekologické stability vyjadřuje poměr mezi přírodně stabilními plochami (jako jsou lesy, zahrady atd.) a plochami zastavěnými či intenzivně zemědělsky obdělávanými (tzv. nestabilními). Vyšší hodnota koeficientu obecně značí příznivější stav, hodnota vyšší než 1 znamená vyváženou (stabilní) krajinu. V obci Mělnické Vtelno dosahuje koeficient hodnoty 0,34 .
Zdroj: ČSÚ

Problémy ochrany přírody v obci

Celkově obec nemá problémy s ochranou přírody při realizaci svých rozvojových zájmů. Vyskytly se v minulosti pouze drobné případy ochrany určitého druhu zvířat při plánovaných pozemkových úpravách či revitalizaci zeleně v extravilánu obce.

 

7. Správa obce

Obecní úřad a kompetence obce

Typ obecního úřadu

Obecní úřad se nachází přímo v obci Mělnické Vtelno. Pověřený obecní úřad je spolu s katastrálním a finančním úřadem pro občany dostupný na Mělníku. Obec Mělnické Vtelno však zřizuje matriku. Je zde také klasicky CZECHPoint.

V obci Mělnické Vtelno je voleno 9 zastupitelů. Obec má zřízený finanční a kontrolní výbor, oba výbory mají  tří členy, z toho je vždy jeden člen předsedou.

Česká pošta

V budově obecního úřadu se již nenachází Česká Pošta, byla nahrazena službou Pošta Partner, která se nachází ve Vysoké Libni s provozem od pondělí do pátku. Veřejné internetové místo je vytvořeno v místní knihovně v patře obecního úřadu.

V prostoru bývalé pošty je tedy nyní zasedací místnost a obřadní síň. Z bývalé zasedací místnosti je nyní knihovna, z přesunuté knihovny vznikl archiv.

Počet zaměstnanců obce

V současné době má obec celkem 12 zaměstnanců - 4x stálí zaměstnanci na úklid a údržbu zeleně, 4x pečovatelka, 1x zaměstnanec kavárny v KC Kostel, 1x správce KCK. Dále má obec ještě další 2 zaměstnance – úředník místní samosprávy a asistentka starostky.

Během let jsou přípustné personální změny.

Využívání veřejně prospěšných prací

Obec má velmi dobré zkušenosti s využíváním VPP. V této spolupráci chce i nadále pokračovat.

Organizace zřizované obcí, jejich hlavní aktivity

Mezi jediné organizace zřizované obcí patří MŠ a ZŠ. Jejich aktivity jsou popsány v kap. Vybavenost obce.

Hospodaření a majetek obce

Bilance rozpočtového hospodaření

Obec dle výkazů o hospodaření nakládá se svými finančními prostředky uváženě a rozpočet udržuje v přebytku. V případě dotačních titulů je nutné projekt předfinancovat, avšak poměrná část vydaných prostředků je následně obci navrácena.

Vývoj rozpočtového hospodaření v obci Mělnické Vtelno v letech 2009 - 2018 (v tis. Kč)
Vývoj rozpočtového hospodaření v obci Mělnické Vtelno v letech 2009 - 2018 (v tis. Kč)
Zdroj: ČSÚ

Získané dotace

Obec se neustále snaží své prostředí zlepšovat, modernizovat a zkrášlovat. V roce 2020 se podařilo získat dotační prostředky v hodnotě 37 941 320 Kč.

 

Bezpečnost

Řízení krizových situací

Obec má vypracován krizový plán a je zde zřízen také krizový štáb obce. V případě neočekávaných událostí zasahují hasiči Mělnické Vtelno. Varování obyvatel probíhá v prvé řadě rozhlasem tak, aby bylo o riziku informováno co nejvíce obyvatel v co nejkratším čase.

Míra kriminality

Každoročně se v obvodním policejním oddělení ve městě Mšeno koná schůze, která shrnuje kriminalitu a přestupky v daném obvodu. Mělnické Vtelno zaujímá podílem těchto činů 2. místo v celkovém souhrnu. Nejedná se však naštěstí o závažné případy, nýbrž o menší přestupky či problémy s omamnými látkami. Opatření na prevenci kriminality jsou závislá na počtu a lokaci těchto činů v obci (zvýšení dozoru nad prostorem, hlídky, kamery).

Přestupková komise se nachází na MěÚ Mělník.

 

Vnější vztahy a vazby

Členství obce v organizacích a sdruženích

Obec je členem Sdružení obcí Kokořínska a MAS Vyhlídky, z.s.

Sdružení obcí Kokořínska

Sdružení obcí Kokořínska je dobrovolným svazkem 15 obcí. Území svazku se rozkládá na severovýchod od Mělníka a značnou částí zasahuje do Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko-Máchův kraj. Kokořínsko je známo svojí zachovalou a unikátní přírodou, lidovou architekturou, hustou sítí turistických tras a cyklostezek a dalšími rozmanitými turistickými cíli, jako jsou rozhledna na Vrátenské hoře, město Mšeno, hrad Kokořín, skalní byt ve Lhotce, pískovcové útvary a města a Přírodní rezervace „Kokořínský důl“, což je údolí potoka Pšovky včetně postranních údolí mezi Lhotkou a Rájem u Mšena.

Svazek obcí sdružuje tyto obce: Hostín, Chorušice, Kadlín, Kanina, Kokořín, Liblice, Lhotka, Lobeč, Mělnické Vtelno, Nebužely, Nosálov, Řepín, Stránka, Střemy, Vysoká.

Sdružení má na starosti také správu Vrátenské rozhledny, jejíž kompletní rekonstrukce proběhla v r. 2019. Správa rozhledny zahrnuje případné další rekonstrukce, opravu stávajícího zázemí či případné zřízení zcela nového zázemí.

 

MAS Vyhlídky, z.s.

Území MAS Vyhlídky, z.s. se rozkládá na severu Středočeského kraje. Vznikla v roce 2014 a dnes působí v 40 obcích. Posláním spolku je veřejně prospěšná činnost, jejíž aktivity podporují rozvoj života na venkově a realizaci strategie komunitně vedeného místního rozvoje s ohledem na posílení ekonomického prostředí v regionu, zhodnocení přírodního a kulturního dědictví.

A.2 Východiska pro návrhovou část

SWOT analýza

Silné stránky

  • Dobré hospodaření s obecním rozpočtem
  • Klidný život
  • Příznivé klimatické a půdní podmínky
  • Dobrá dopravní dostupnost, poloha obce
  • Pravidelná údržba a revitalizace zeleně a zajištění úklidu obce
  • Existence zájmových sdružení a spolků
  • V obci působí firmy jakožto místní zaměstnavatelé
  • Vysoká četnost čerpání dotací
  • Veřejné osvětlení
  • Demografický vývoj
  • Zajištění požární ochrany a krizového řízení obce
  • Zájem mladých lidí neopouštět svou obec
  • Kvalita sociální péče
  • Relativně vysoký podíl ekonomicky aktivního obyvatelstva
  • Blízkost občanů obce k přírodě
  • Kulturní a spolková činnost, pořádání akcí

Slabé stránky

  • Nabídka atraktivních pracovních míst mimo území obce
  • Zastaralý způsob vytápění
  • Černé skládky
  • Stárnutí populace
  • Špatné vztahy mezi občany
  • Hluk ze silnice I. třídy
  • Výtah v budově Obecního Úřadu
    Obecní úřad se nachází v prvním patře OÚ, je špatně dostupný pro občany se sníženou hybností.
  • Špatný technický stav silnic
  • Absence stomatologa
  • Nedostatky ve vodovodním řádu
  • Kanalizace v dalších částech obce
  • Dětské hřiště v Radouni
  • Odkládání odpadů mimo sběrný dvůr
  • Absence cyklostezky
  • Nezájem lidí o dění v obci
  • Nedostatek pracovních příležitostí v rámci obce

Příležitosti

  • Znovuobnovení fotbalového hřiště v Mělnickém Vtelně
  • Vybudování obchvatu obce
  • Zateplení budovy DPS
  • Vybudování dětského hřiště v Radouni
  • Vybudování kanalizace v dalších částech obce
  • Zajištění opravářských služeb v obci
  • Opatření snižující negativní vlivy dopravy
  • Zlepšení stavu vodovodního řádu
  • Nová MŠ
  • Obnova mobiliáře kulturního dědictví
  • Získání prostředků na hasičskou techniku
  • Využít dotační prostředky
  • Nová hasičská zbrojnice a zásahové vozidlo

Hrozby

  • Odchod mladých lidí z obce za prací
  • Neschopnost občanů řádně třídit odpad
  • Nedostatek finančních prostředků
  • Nezájem o podnikatelské aktivity v obci
  • Složitá komunikace s veřejností
  • Eskalace sociálního napětí
  • Nedostatek či nevhodné dotační možnosti
  • Změna klimatu
    Sucho, vichřice - ener. blackout

B. NÁVRHOVÁ ČÁST

B.1 Strategická vize

Vize obce Mělnické Vtelno

Obec má zájem vytvořit prostředí pro klidný a spokojený život, podnikání a vzájemné dobré vztahy spoluobčanů. Obec Mělnické Vtelno neustále rozvíjí svoji infrastrukturu, spočívající v rozvoji technické infrastruktury, opravách místních komunikací a v plynulém provozu. Dále zajišťuje větší bezpečnost v obci a řeší problémy v oblasti vodního hospodářství. Obec je vhodná pro trvalé bydlení, ale i k rekreaci, zejména díky blízkosti k přírodě. Obec podporuje volnočasové aktivity a kulturní vyžití. Obec zlepšuje prostředí jak v obci - revitalizací zeleně, tak i v oblastech za hranicemi obce.

B.2 Cíle, opatření a aktivity

Vysoká důležitost    Střední důležitost    Nízká důležitost

Cíl : „Zlepšení stavu technické infrastruktury v obci”

Opatření : „Rozvoj vodovodního hospodářství”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Dobudování kanalizační sítě”

2021 - 2023 VKM a obec Vlastní + externí
Etapizace kanalizace Radouň + Vysoká Libeň

„Dobudování vodovodního řádu”

2021 - 2025 obec Vlastní + externí
na stanovených místech v obci

„Rekonstrukce dešťové kanalizace”

2021 - 2030 obec Vlastní + externí
Stávající dešťová kanalizace je zastaralá a v havarijním stavu

„Intenzifikace čistírny odpadních vod (ČOV)”

2021 - 2025 VKM Vlastní + externí

Cíl : „Zlepšení situace v oblasti dopravní infrastruktury”

Opatření : „Rekonstrukce komunikací v rámci obce”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Oprava na místních komunikacích”

2021 - 2025 obec Vlastní + externí
Prioritní oprava několika místních komunikací (Slepá, Ke Hřišti, Zamašská). Poté bude následovat rekonstrukce celé sítě místních komunikací.

Opatření : „Zvýšení bezpečnosti v obci”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Budování chodníků v části obce Vysoká Libeň”

2021 - 2025 obec Vlastní + externí
III. etapa; dobudovat až na konec obce

„Budování chodníků v obci Mělnické Vtelno”

2022 - 2026 obec 35000 Vlastní + externí
zahrnující především chodník přes celou obec od ul. Vrutická do ul. Chorušická, včetně nových autobusových zálivů a zastávek + úprava prostranství před obecním úřadem (parkoviště atd.)

„Spolupráce na řešení obchvatu obce”

2021 - 2030 obec + státní instituce 0 Externí
Vzhledem k tomu, že investorem budou státem řízené instituce nelze dovodit nákladovost, zařazení do strategického plánu je však nezbytné

„Zastávky BUS”

2021 - 2030 obec Vlastní + externí
Rekonstrukce stávajících či vybudování nových autobusových zastávek pro zvýšení bezpečí a pohodlí občanů. Zastávky ve Vysoké Libni a Radouni.

„Chodník ve Vysoké Libni směr Krpy”

2021 - 2030 obec Vlastní + externí

Cíl : „Zvýšení kvality životního prostředí”

Opatření : „Zeleň v obci i mimo ni”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Revitalizace zeleně”

2021 - 2025 obec Vlastní + externí
v extravilánu obce; jedná se o III. etapu v oblasti péče o zeleň

Opatření : „Zlepšení situace v odpadovém hospodářství, údržba obce”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Zvyšování povědomí občanů o důležitosti recyklace odpadů”

2021 - 2030 občané, obec 0 Vlastní
z důvodu úspory obecních financí na penalizaci za nesprávné třídění

„Organizace obecních brigád”

2021 - 2030 občané, obec 0 Vlastní

„Oprava hřbitovní zdi hřbitova u katolického kostela v Mělnickém Vtelně”

2021 - 2022 Obec 1500 Vlastní + externí

„Oprava cest a hřbitovní zdi hřbitova u evangelického kostela”

2021 - 2030 obec Vlastní + externí

Opatření : „Zadržování vody v krajině”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Výstavba třetí nádrže pod čističkou odpadních vod”

2018 - 2022 obec Vlastní + externí
Cílem je zadržení vody v krajině. V rámci projektu by došlo k výstavbě třetí nádrže za čističkou odpadních vod v Mělnickém Vtelně.

„Revitalizace rybníku I ve Vysoké Libni”

2020 - 2022 obec 3500 Vlastní + externí
Odbahnění rybníku, oprava netěsností hráze.

„Revitalizace rybníku v Radouni”

2021 - 2030 obec Vlastní + externí

Opatření : „Pozemkové úpravy”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Realizace prvků plánu společného zařízení”

2021 - 2030 obec Vlastní + externí
v rámci komplexních pozemkových úprav v k.ú. Vysoká Libeň včetně částí k.ú. Radouň a Krpy

Cíl : „Zajištění kvalitního života v obci a péče o občany”

Opatření : „Zhodnocení obecního majetku”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Zateplení domu s pečovatelskou službou”

2021 - 2023 obec Vlastní + externí
dokončit

„Výstavba nové Mateřské školky”

2020 - 2021 obec 10000 Vlastní + externí
Stávající prostory MŠ nejsou plně vyhovující. Výstavbou nové mateřské školy by došlo k uvolnění prostor v základní škole.

„Výstavba výtahu v budově OÚ”

2021 - 2030 Obec 1000 Vlastní + externí
Obecní úřad se nachází v prvním patře OÚ, je špatně dostupný pro občany se sníženou hybností.

Opatření : „Podpora volnočasových aktivit v obci”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Dětské hřiště v Radouni”

2021 - 2030 obec Vlastní + externí

Opatření : „Sociální služba”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Nový Dům pro seniory”

2021 - 2030 obec Vlastní + externí
ke zkvalitnění sociálních služeb v obci

Cíl : „Bezpečnost”

Opatření : „Zajištění požární jednotky JPO III”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Výstavba hasičské zbrojnice”

2021 - 2023 obec, ve spolupráci JPO 10000 Vlastní + externí

„Nákup zásahového vozidla”

2021 - 2026 obec 9000 Vlastní + externí

B.3 Podpora realizace programu

Realizace Programu rozvoje obce Mělnické Vtelno

Za zajištění realizace programu rozvoje je zodpovědný starosta, místostarosta a zastupitelstvo. Zastupitelstvo, starosta, místostarosta obce koordinuje všechny činnosti a aktivity, které povedou k naplnění Programu rozvoje obce. 

Monitoring plnění Programu rozvoje obce

Sledování bude probíhat prostřednictvím Zprávy o plnění, která bude přednesena na zastupitelstvu obce vždy k 31.12. Za zpracování zprávy o plnění je zodpovědný místostarosta obce, který zajišťuje sběr dat potřebný pro monitoring a hodnocení plnění. Hodnocení plnění probíhá na zastupitelstvu obce. 

Aktualizace 

Za aktualizaci dokumentu je zodpovědný místostarosta. Aktualizace probíhá na základě dané situace a také na základě připomínek a námětů, které se v průběhu realizace vyskytnou. Místostarosta zodpovídá za přípravu aktualizací, souhrnů a dalších podkladů pro vyhodnocování programu. Případná aktualizace proběhne na základě Zprávy o plnění Programu rozvoje obce Mělnické Vtelno a to maximálně jednou ročně. 

Zpřístupnění dokumentu

Dokument bude zveřejněn na internetových stránkách obce a zároveň bude k nahlédnutí, případně i k zapůjčení v listinné podobě na obecním úřadě.