Program rozvoje obce Podbrdy na období od 2019 do 2024

Program rozvoje obce Podbrdy
{PAGENO} / {nbpg}
Ministerstvo pro místní rozvoj Program rozvoje obcí

Program rozvoje obce
Podbrdy
Obecní znak

na období let
2019 - 2024

Schváleno zastupitelstvem obce dne 28.12.2018

Úvod

Program rozvoje obce Podbrdy lze považovat za jakýsi strategický koncepční dokument, který pomáhá charakterizovat prioritní oblasti potřeb, které obec má a v nichž se může a především chce rozvíjet. Stanovení těchto prioritních oblastí je dáno zejména demografickou, environmentální, sociální a ekonomickou analýzou dané obce. Toto analytické zhodnocení obce se nachází v úvodní části tohoto dokumentu. Na konci analytické části jsou stanoveny slabé a silné stránky obce, dle nichž lze stanovit, v čem je možné obec dále rozvíjet. Lze dle toho také vyvodit jak využít potenciálu, jež doposud má a také jsou v této části vymezeny příležitosti k rozvoji a hrozby, jež by tomu mohly bránit.

Po analytické části následuje část návrhová, kde je uvedena vize. Ta říká, jak by měla obec vypadat v časovém horizontu 10 -20 let. Dále následuje formulace cílů, opatření a aktivit, jež by měly přispět ke splnění vymezených prioritních oblastí.

Dokument Program rozvoje obce Podbrdy na období let 2019 - 2024 byl zpracován v rámci řešení projektu "Elektronická metodická podpora tvorby rozvojových dokumentů obcí" (CZ.1.04/4.1.00/62.00008), jehož nositelem bylo Ministerstvo pro místní rozvoj ČR. Projekt byl financován z Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a ze státního rozpočtu České republiky. Představitelům obce byla poskytnuta metodická podpora jako pilotním obcím projektu, které byly vybrány za účelem praktického ověření jednoho ze vzniklých produktů projektu – metodiky tvorby programu rozvoje obce.

A. ANALYTICKÁ ČÁST

A.1 Charakteristika obce

1. Území

Obec Podbrdy je situována v okrese Beroun, ve Středočeském kraji, asi 14 km jižně od Berouna. Obec se nachází pod svahy Brdských lesů v okrese Beroun. Podbrdy jsou položeny v nadmořské výšce 350 m n. m. a rozkládají se na ploše 3,78 km2. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1788. Aktuálně zde žije 210 obyvatel (údaj k 1.1.2018).

Krajina v okolí

Z grafu níže je viditelné, že více než polovinu ploch, jež zabírá obec Podbrdy, je lesní půda, což je vzhledem k poloze u Brdských lesů, pochopitelné. Na druhém místě je pak orná půda, jejíž vlastnictví připadá jak obci, tak soukromníkům. Obec své plochy také pronajímá.


Graf č.1: Struktura využití půdy v obci Podbrdy v roce 2017
Struktura využití půdy v obci Podbrdy v roce 2017
Zdroj: ČSÚ

2. Obyvatelstvo

Demografická situace

Jak již bylo zmíněno, v 1.1.2018 bylo v obci Podbrdy registrováno 210 obyvatel. Pokud se ohlédneme za vývojem obyvatelstva v minulých letech, popř. až do r. 1910, je vidět jak se počet obyvatel změnil.

Počáteční data se pohybují mezi 225 a 250 obyvateli v obci. Od té doby, až do r. 1999 se počet snižoval, až skončil na nejnižších 150 občanech (tento fakt je viditelný na grafu č. 3).

Graf. č. 2: Dlouhodobý vývoj počtu obyvatel obce Podbrdy od roku 1910
Dlouhodobý vývoj počtu obyvatel obce Podbrdy od roku 1910
Zdroj: ČSÚ

Graf. č. 3: Vývoj počtu obyvatel obce Podbrdy 1971-2018

Od roku 1999 se ale počet obyvatel stále navyšuje a během posledních let se drží nad hranicí 200 obyvatel.

Přirozený přírůstek/úbytek, migrační saldo

Dle analýzy, která se odvíjí od demografických dat za posledních 10 let, je zřejmé, že obec Podbrdy si udržovala populační přírůstek (ať už přirozený, tak migrační). Pouze v posledním sledovaném roce se přírůstek ocitl v záporných číslech.

Od roku 2018 se počet obyvatel opět navyšuje a do budoucna obec počítá s dalším nárůstem a stěhováním nových občanů do obce.

Graf. č. 4: Demografické změny obce Podbrdy za roky 2007-2017

Věkové složení obyvatel

Z pohledu věkového složení obyvatelstva se v obci nachází nejvíce obyvatel v produktivním věku, tzn. občané mezi 15 a 64 lety. Nejméně je v obci dětí ve věku 0-14 let.

Graf č.5: Věková struktura obyvatel obce Podbrdy v roce 2017
Věková struktura obyvatel obce Podbrdy v roce 2017
Zdroj: ČSÚ

Předpokládaný vývoj podílu dětí a seniorů

Podíl seniorů se v obci nijak významně zvyšovat nebude, avšak vedení obce do budoucna předpokládá nárůst počtu obyvatel, počítá se stěhováním mladých do obce a tím také nárůstem počtu dětí v obci. Mladé lidi v obci zaujímá především klidné prostředí, blízkost přírodě a zároveň dobrá dostupnost do větších měst (Beroun, Praha).

Sociální situace

V obci se nevyskytuje žádná organizace, která by se zabývala pomoci sociálně slabším či sociálně vyloučeným občanům a celkově poskytovala jakoukoli sociální péči. Tato skutečnost je však dána především absencí těchto občanů v obci nebo okolí. V obci doposud nebyla sledována potřeba sociální služby zřizovat či zajišťovat.

Spolková činnost

V obci Podbrdy funguje Rybářský spolek, spolek včelařů a také Sbor dobrovolných hasičů. Všechny tyto spolky jsou velmi aktivní a pravidelně se podílejí na kulturním dění v obci. Spolky jsou podporovány obci jak finančně, tak materiálně - poskytnutí prostor pro fungování spolku (SDH v budově OÚ) a také poskytování prostor pro konání akcí těchto spolků.

Práce s mládeží a seniory

Obec poskytuje prostory v místním společenském sále pro pravidelné setkávání seniorů, zájemcům v rámci Dne žen a Dne matek. Dále do obce dojíždí na setkávání členové Svazu tělesně postižených z Hostomic a také Svaz zahrádkářů.

Akce pořádané v obci

Z pohledu společenských akcí má obec Podbrdy bohatý program během celého roku, pořádá jich zhruba 20 za rok. Zde je hrubý výčet akcí, které se v obci konají:

  • Masopust
  • Hasičský ples
  • oslavy Mezinárodního dne žen
  • Rybářské závody
  • pálení čarodejnic
  • Máje
  • Den dětí
  • Rybářský noční lov
  • Soustředění mladých hasičů
  • Posvícení
  • hasičská soutěž
  • Haloween
  • Vánoční jarmark

Informování občanů o dění v obci

V obci je zřízen obecní rozhlas, který je sice zastaralejší, avšak stále funkční. Dále je možné občany informovat o dění v obci prostřednictvím SMS zpráv, úřední desky a webových stránek obce.

3. Hospodářství

Ekonomická situace

Charakter ekonomických aktivit

V obci fungují dva hlavní podnikatelské subjekty - Zahradnictví Podbrdy a Palivové dřevo Podbrdy. Oba podniky se řadí do kategorie malých podniků. Dále v obci provozuje svoji živnost několik malých živnostníků a je zde v provozu také autoservis.

Charakter zemědělské výroby

Jak již bylo popsáno v kapitole 1. Území, nejen obec vlastní plochy orné/zemědělské půdy a také zde hospodaří ostatní vlastníci zemědělské půdy. Na všech těchto plochách se jedná o rostlinnou výrobu.

Služby

Z pohledu služeb je občanům k dispozici již zmíněný autoservis a dále také obchod a pohostinství/hospoda a knihovna. 

Nezaměstnanost

Počet nezaměstnaných v obci. Nárůst počtu nezaměstnaných osob v letech 2010 a 2011 byl způsoben celkovým přírůstkem obyvatelstva v těchto letech. Do té doby počet nezaměstnaných obyvatel v obci kolísá, ale spíše má klesající tendenci.

Graf č. 6: Vývoj počtu nezaměstnaných osob
Vývoj počtu nezaměstnaných osob
Zdroj: ČSÚ

Dojížďka a vyjížďka za prací

Minimálně 80 % obyvatel obce, kteří jsou ekonomicky aktivní, vyjíždí za prací. Nejvíce do blízkých Hostomic, Berouna, který je od obce vzdálen cca 14 km a není výjimkou také dojíždění do Prahy.

Opatření na podporu zaměstnanosti

Obec v minulosti zaměstnávala občana, který byl uchazečem o zaměstnání na Úřadu práce a obec si ho vybrala pro vykonávání veřejně prospěšných prací. Zaměstnávání tohoto občana bylo však v roce 2016 ukončeno.

4. Infrastruktura

Technická infrastruktura

Zásobování pitnou vodou, vodovod

Obec je vybavena vodovodem, tzn. i zdrojem pitné vody s kapacitou momentálně dostačující. Tím je vrt pod lesem nad obcí a vrt na severní hranici zastavěného území s čerpáním do vodojemu. Avšak v nárůstem obyvatel by se tato kapacita musela do budoucna zvýšit.

Kanalizační síť, ČOV

Obec nemá vlastní čistírnu odpadních vod. V tomto ohledu se o odpadní vody starají sami občané, kteří mají své domovní čističky odpadních vod. 

Do budoucna však vedení obce zamýšlí výstavbu kanalizační sítě, která by pokryla celou obec a byla by napojena na již fungující ČOV.

Plynofikace

Obec je v současné době plynofikována a v budoucnu neplánuje měnit systém zásobování plynem.

Zásobování teplem

Občané si topení ve svých obydlích zajišťují sami.

Ostatní technická infrastruktura

Obec je pokryta internetem, který však zajišťuje externí dodavatel a občané si smluvní vztahy s tímto dodavatelem zajišťují sami. Pouze ve společenském sále funguje veřejná wifi síť.

Nakládání s odpady

V obci je pravidelně vyvážen jak komunální odpad, tak i tříděný (sklo, papír, plast). Dále je 2x v roce vyvážen také nebezpečný odpad. Svoz odpadů je zajištěn společností RUMPOLD s.r.o. .

Obec nedisponuje ani sběrným dvorem, ani kompostárnou či skládkou. V budoucnu by však obec ráda vybudovala sběrný dvůr.

Dopravní infrastruktura

Obcí Podbrdy, resp. jejím okrajem prochází silnice II. třídy č. 115 Jince-Hostomice-Podbrdy-Řevnice-Dobřichovice. Vzdálenost obce od nájezdu na dálnici se odlišuje dle směru jízdy, avšak ne výrazně - pro cestující ve směru Praha je nájezd na dálnici D4 cca 19 km, pokud je to naopak směr Příbram, pak je vzdálenost obce od nájezdu na tutéž dálnici 18 km.

Na již zmíněné hlavní silnici č 115 je dopravní zátěž vysoká. Také je to úsek, kde řidiči jezdí příliš vysokou rychlostí a ohrožují tak zdraví a životy lidí, kteří podél této silnice chodí. Chodí zde také děti do školy. Především z důvodu výskytu dětí u této solnice je zde potřeba vybudování bezpečnostních prvků (zpomalovače, retardéry, semafor, bezpečný přechod, chodníky).

Technický stav této komunikace je dobrý, avšak silnice není ve vlastnictví obce.

Železniční doprava

Železniční trať ani stanice na území obce nejsou. Ve vzdálenosti 1,5 km je železniční zastávka Všeradice na trati 172 Zadní Třebaň - Lochovice.

Cyklostezky a cyklotrasy

Obcí prochází cyklotrasa č. 3 Praha, Výtoň - Strašice. 

Místní komunikace

Obcí prochází silnice III. třídy č. 11535. Na ní se napojuji další cesty a ostatní místní komunikace. Obec nemá v současné době zpracován pasport komunikací.

Stav místních komunikací je více než špatný. Všechny komunikace potřebují rekonstrukci, případně kompletně novou výstavbu. Obec usiluje o zajištění finančních prostředků především prostřednictvím vhodných dotačních možností.

Údržba a zimní údržba

O údržbu místních komunikací v obci se v současné době stará soukromá firma, kterou má zajištěn obecní úřad.

Dopravní obslužnost

V obci je zajištěna také autobusová doprava, kterou zajišťuje společnost ARRIVA STŘEDNÍ ČECHY s.r.o.

Linky projíždějící obcí:

  • C25 210025 Beroun-Hostomice
  • C50 210050 Běštín-Hostomice-Všeradice-Nesvačily-Řevnice
  • C80 470800 Strašice-Praha

Kvalita a četnost spojů je v současné době dostatečná.

5. Vybavenost obce

Zdravotnictví

Lékařské služby v obci

Přímo v obci se žádný lékař nenachází. Nejbližší ordinace jsou v obcích Lochovice a Hostomice.

Lochovice: dětský lékař, alergologická ambulance

Hostomice: praktický lékař, dětský lékař, zubní lékař, gynekologická ordinace

Dostupnost zdravotnických zařízení

Zhruba 18 km od obce Podbrdy se nachází nemocnice Hořovice. Zde jsou občanům k dispozici následující oddělení:

  • Anesteziologicko-resuscitační oddělení
  • Centrální příjem
  • Centrální sterilizace
  • Chirurgické oddělení
  • Dětské oddělení
  • Gynekologické oddělení
  • Interní oddělení
  • Klinické laboratoře
  • Neurologické oddělení
  • Novorozenecké oddělení
  • Centrální operační sály
  • Dětská následná intenzivní péče
  • Fyzioterapie
  • Patologie
  • Onkologický stacionář
  • Ortopedické oddělení
  • Porodnice U Sluneční brány
  • Radiodiagnostické oddělení
  • Transfuzní oddělení
  • Zubní oddělení
  • Soukromé ambulance

Sociální péče

Jak již bylo řečeno v kapitole 2. Obyvatelstvo, v obci se nevyskytuje žádná organizace, která by se zabývala pomoci sociálně slabším či sociálně vyloučeným občanům a celkově poskytovala jakoukoli sociální péči. V obci doposud nebyla zjištěna potřeba sociální služby zřizovat. 

Co se týče služeb seniorům, obec nemá zřízen dům pro seniory. 98 % zde žijících seniorů nemá zájem o umístění do těchto zařízení a dožívají v pohodlí svých domovů. Pouze malé procento seniorů v obci se rozhodlo pro pobytová zařízení, která se nachází v Hostomicích, Tmani a Zdicích.

Kultura a péče o památky

Z pohledu kulturních památek v obci se jich zde příliš mnoho nenachází. Obec má pouze kapličku na návsi. Tato kaplička by v budoucnu uvítala revitalizaci.

Kulturní život v obci je však velice bohatý, což bylo zmíněno již v kapitole 2. Obyvatelstvo. Akce se pořádají jak venku, tak ve společenském sále, který se nachází v jedné budově společně s OÚ, hasičskou zbrojnicí, knihovnou a obchodem. Návštěvnost obecních akcí je zhruba 500 osob/rok.

V okolních obcích je zábava k dispozici mladým - konkrétně se chodí bavit do obce Osov nebo Všeradice. Obec pravidelně pořádá zájezdy do divadla v Příbrami.

Dále se v okolí obce nacházejí další zajímavá místa, která jsou přístupná pro návštěvníky. Patří mezi ně například Koněpruské jeskyně, hrad Karlštejn, zámek Dobříš, Zámecký dvůr Všeradice či lomy Amerika.

Sport a volnočasové aktivity

V oblasti sportovních a volnočasových aktivit v obci Podbrdy fungují pravidelné lekce zumby a také do obce jezdí mladí fotbalisti z Všeradic, resp. fotbalový tým je z Všeradic, ale členy týmu jsou i děti z Podbrd. Ti mají setkání v místním sále, jelikož se v obci nenachází venkovní fotbalové hřiště. Dále na místním sále mají setkání i malí hasiči. 

Obec má na svém území plochu, která by mohla sloužit jako sportoviště. Za pomoci vlastních, ale v lepším případě i vhodných dotačních prostředků by vedení obce rádo na této ploše vybudovala multifunkční sportovní hřiště, které by soužilo nejen obci samotné, ale i dětem z obcí okolních.

V obci se nachází dětské hřiště.

6. Životní prostředí

Stav životního prostředí

Prostředí v obci je poměrně kvalitní, což je způsobeno skutečností, že veškerá doprava vede v podstatě okrajem obce (hlavní silnice č. 115). Obec jako celek tak není vystavena nadměrnému hluku či znečištění.

Vodní toky, plochy

Obcí protéká pouze místní vodoteč, která není nijak pojmenována. Na území obce však nachází tři rybníky a jedna požární nádrž. Kvalita vody v těchto vodních plochách je v pořádku.

Rozložení využití ploch v obci bylo znázorněno již v kapitole 1. Území - orná půda zaujímá 31,87% plochy, lesy tvoří 55,33% plochy. Obec má v plánu uskutečnit určité pozemkové úpravy na svém území.

Koeficient ekologické stability

Koeficient ekologické stability vyjadřuje poměr mezi přírodně stabilními plochami (jako jsou lesy, zahrady atd.) a plochami zastavěnými či intenzivně zemědělsky obdělávanými (tzv. nestabilními). Vyšší hodnota koeficientu obecně značí příznivější stav, hodnota vyšší než 1 znamená vyváženou (stabilní) krajinu. V obci Podbrdy dosahuje koeficient hodnoty 1,71 .
Zdroj: ČSÚ

Chráněná území

Přírodní park Hřebeny

Přírodní park Hřebeny (v některých dokumentech včetně tiskové zprávy kraje označovaný též jako přírodní park Brdy-Hřebeny) zahrnuje převážnou část brdských Hřebenů na území Středočeského kraje, okresů Praha-západ, Beroun a Příbram. Radou kraje bylo jeho vyhlášení schváleno 14. září 2009, účinnosti vyhlášení nabylo 11. listopadu 2009. Důvodem vyhlášení byla ochrana krajinného rázu zalesněného hřbetu (pahorkatiny) s výraznou převahou přírodních hodnot, s částmi přírodě blízkých bučin a smíšeného lesa s rozptýlenými věkovitými stromy na charakteristickém geologickém podloží, s významnými přírodními a estetickými hodnotami a s řadou kulturně historických památek. Rozlohou 184 km² je největším přírodním parkem na území Středočeského kraje.

Do přírodního parku zasahují katastrální území okresu Praha-západ Jíloviště (pouze část severně od silnice I/4 – vltavská stráň do chráněného území nespadá), Všenory, Černolice, malým cípem Líšnice u Prahy, Řitka, Dobřichovice, Řevnice, Mníšek pod Brdy a Stříbrná Lhota, Kytín, z okresu Příbram katastrální území Voznice, Dobříš, Lhotka u Dobříše (malým cípkem), Rosovice, Buková u Příbramě, Pičín, Hluboš, Čenkov u Příbramě, Běřín, Rejkovice, malými cípky i Jince, z berounského okresu pak Svinaře, Hodyně u Skuhrova, Skuhrov pod Brdy, Podbrdy, Vižina, bezlesá část Osova, dále část k. ú. Velký Chlumec, Hostomice pod Brdy, Běštín, Radouš, Lhotka u Hořovic, Lochovice, Rpety, Felbabka.

Obec se doposud nesetkala při realizaci jakéhokoli projektu s jakýmkoli střetem s ochránci přírody.

7. Správa obce

Obecní úřad a kompetence obce

Správa obce Podbrdy sídlí v jedné stavbě společně s obchodem, knihovnou, hasičskou zbrojnicí a hasičskou klubovnou. V současné době je část budovy po přestavbě a nachází se zde navíc pohostinství, místnost pro veřejná zasedání a víceúčelový sál.

Obecní úřad Podbrdy poskytuje služby kontaktního místa CzechPOINT, a to v úředních hodinách OÚ, případně v jiném termínu po dohodě.

Obec tedy poskytuje následující: výpis z katastru nemovitostí, výpis z obchodního rejstříku, výpis z Obchodního rejstříku České republiky může požádat anonymní žadatel. Výpis lze požadovat na základě znalosti IČ obchodní organizace, výpis ze živnostenského rejstříku, výpis z bodového hodnocení řidiče, výpis z insolventního rejstříku, ověřený výstup ze Seznamu kvalifikovaných dodavatelů.

Vedení obce tvoří: starosta, místostarosta a 5 dalších zastupitelů. Kromě nich je na OÚ zaměstnána jedna další osoba - úřednice.

Využívání veřejně prospěšných prací

V minulosti obec zaměstnávala uchazeče o zaměstnání z ÚP, který vykonával v obci veřejně prospěšné práce. Tato pracovní pozice byla v roce 2016 zrušena.

Hospodaření a majetek obce

Bilance rozpočtového hospodaření v posledních 5 letech

Kromě výrazného schodku v roce 2010 se obec snaží udržovat bilanci svého rozpočtu v rovnováze. Tento schodek byl způsoben investicí do výstavby vodovodu v obci. Dostupná data jsou dle ČSÚ a jsou k dispozici pouze do r. 2016. Je viditelné, že od r. 2013 se rozpočet udržuje v přebytku. Dle interní dokumentace úřadu je však prokázáno, že rozpočet se v přebytku drží i nadále, tzn. do r. 2018.

Graf č. 7: Vývoj rozpočtového hospodaření v obci Podbrdy v letech 2009 - 2016 (v tis. Kč)
Vývoj rozpočtového hospodaření v obci Podbrdy v letech 2009 - 2016 (v tis. Kč)
Zdroj: ČSÚ

Získané dotace v posledních 5 letech

Vedení obce neustále usiluje o efektivní využívání finančních prostředků a každou možnost získání dotace na projekt, který přispěje k rozvoji obce, uvítá. V minulých letech byly za pomoci dotačních prostředků realizovány tyto projekty:

  • vodovod
  • společenský sál
  • veřejné osvětlení

Nemovitý majetek obce

Obec má ve vlastnictví budovu, ve které sídlí obecní úřad spolu s hasičskou zbrojnicí, společenským sálem, obchodem a knihovnou. Dále je obec také vlastníkem vodojemu.

Bezpečnost

Řízení krizových situací

Obec má zřízenu havarijní komisi a má také zpracován povodňový plán. V případě ohrožení jsou občané informování rozhlasem či SMS zprávami.

Začlenění do integrovaného záchranného systému

Obec má zřízenou svoji vlastní Jednotku sboru dobrovolných hasičů. Pokud by se jednalo o větší zásahy, jsou místním jednotkám k dispozici i hasičská jednotka Řevnice nebo Liteň.

Vnější vztahy a vazby

Členství obce v organizacích a sdruženích

Obec je členem místní akční skupiny Karlštejnsko, z.ú. V žádných dalších sdruženích obec členem není.

A.2 Východiska pro návrhovou část

SWOT analýza

Silné stránky

  • Klidné prostředí
  • Snaha o rozvoj obce
  • Kvalita vody v tocích a vodních plochách
  • Dostačující veřejná doprava
  • Nízká nezaměstnanost
  • Bohatý kulturní program během roku
  • Podíl ekonomicky aktivního obyvatelstva
  • Pozitivní demografický výhled v budoucnu
  • Blízkost přírodě

Slabé stránky

  • Absence sportoviště
  • Havarijní stav místních komunikací
  • Absence kanalizace
  • Malý podíl místních podniků/organizací
  • Demografický propad v minulosti

Příležitosti

  • Modernizace rozhlasu
  • Oprava kulturních památek
  • Hasiči - vybavení
  • Sběrný dvůr
  • Protipovodňová opatření
  • Bezpečnost podél silnice č. 115
  • Zeleň v obci
  • Prostor pro sportovní vyžití
  • Dešťová kanalizace
  • Vyřešení situace mateřské školy
  • Lepší stav rybníků
  • Rozšíření zdrojů pitné vody
  • Rekonstrukce budovy OÚ
  • Lepší stav místních komunikací
  • Nová kanalizace

Hrozby

  • Nedostatek finančních prostředků
  • Nevhodné dotační možnosti

B. NÁVRHOVÁ ČÁST

B.1 Strategická vize

Vizí obce Podbrdy je formulace stavu, jakého by chtěla obec dosáhnout v horizontu 5 - 10 let. Vize je psána v přítomném čase, tudíž jako by se nacházela již v kýženém momentě za 5 - 10 let, kdy uskutečnila všechny své plány.

Vize obce Podbrdy: "Obec Podbrdy je klidnou obcí, zároveň blízká přírodě, avšak s velmi dobrou dostupností do větších měst. Prostředí obce je upravené, místní komunikace ve výborném stavu a zeleň v obci zajišťuje příjemné prostředí pro život. Obec je vybavena multifunkčním hřištěm, které je využíváno jak dětmi v jejich volném čase, tak malými dětmi z místní mateřské školy v době výuky. Obec má dostatečně vybudovanou technickou infrastrukturu a odpadové hospodářství je řešeno v novém sběrném dvoře. Obec se i nadále snaží o svůj rozvoj a růst."

B.2 Cíle, opatření a aktivity

Vysoká důležitost    Střední důležitost    Nízká důležitost

Cíl : „Lepší infrastruktura”

Opatření : „Dopravní infrastruktura”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Kompletní oprava místních komunikací v obci”

2019 - 2020 obec Vlastní + externí
z důvodu havarijního stavu

Opatření : „Technická infrastruktura”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Výstavba kanalizačního řádu”

2019 - 2020 obec Vlastní + externí
+ napojení na již existující síť

„Nová dešťová kanalizace”

2019 - 2021 obec Vlastní + externí

„Rozšíření zdrojů pitné vody”

2019 - 2022 obec Vlastní + externí

Opatření : „Připojení / síť”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Bezdrátový obecní rozhlas”

2019 - 2024 obec Vlastní + externí

Cíl : „Životní prostředí / příroda”

Opatření : „Vodní plochy”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Revitalizace rybníků”

2019 - 2024 obec Vlastní + externí

Opatření : „Zeleň v obci”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Výsadba nové zeleně v obci”

2019 - 2024 obec Vlastní + externí

Opatření : „Protipovodňová / protierozní opatření”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Vybudování struh, odklonů vody”

2019 - 2024 obec Vlastní + externí
k zabránění hromadění vody

Cíl : „Prostory pro volnočasové a sportovní aktivity”

Opatření : „Sportoviště”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Rekonstrukce sportoviště, vybudování víceúčelového hřiště”

2019 - 2024 obec Vlastní + externí

Cíl : „Vybavení / majetek obce”

Opatření : „SDH Podbrdy”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Vybavení hasičské zbrojnice”

2019 - 2024 obec Vlastní + externí

Opatření : „Budova OÚ”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Rekonstrukce budovy obecního úřadu”

2019 - 2021 obec Vlastní + externí

Opatření : „Umisťování dětí do MŠ”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Výstavba mateřské školy v obci”

2019 - 2024 obec Vlastní + externí
vzhledem k navyšování počtu obyvatel a dostatku dětí přímo z obce, které by MŠ dokázaly naplnit

Opatření : „Památky”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Oprava kapličky na návsi”

2019 - 2024 obec Vlastní + externí

Cíl : „Odpadové hospodářství”

Opatření : „Sběrný dvůr”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Vybudování sběrného dvora”

2019 - 2020 obec Vlastní + externí

Opatření : „Sběrná místa”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Zřízení dalších sběrných míst v obci”

2019 - 2020 obec Vlastní
po domluvě s místními obyvateli o lokalizaci těchto míst

Cíl : „Bezpečnost”

Opatření : „Bezpečnost pro občany obce u silnice č. 115”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Výstavba chodníků a bezpečnostních prvků”

2019 - 2020 obec Vlastní + externí
z důvodu vysoké rychlosti projíždějících motorových vozidel na silnici č. 115 a výskytu občanů a především dětí zde - potřeba bezpečnostních a zpomalovacích prvků

B.3 Podpora realizace programu

Realizace programu rozvoje obce

Za zajištění realizace programu rozvoje je zodpovědný starosta, místostarosta a zastupitelstvo. Zastupitelstvo, starosta, místostarosta obce koordinují všechny činnosti a aktivity, které povedou k naplnění Programu rozvoje obce. Úspěšnost realizace PRO a naplnění jednotlivých cílů závisí také na efektivní spolupráci všech aktérů, kterými je samotná obec, spolky, občané a subjekty v obci.

Zajišťování a naplňování programu rozvoje obce Podbrdy

Zajištění naplnění programu bude mít na starosti zastupitelstvo, v čele se starostou obce.

Monitoring plnění Programu rozvoje obce

Sledování bude probíhat prostřednictvím Zprávy o plnění, která bude přednesena na zastupitelstvu obce vždy k 31.12. Za zpracování zprávy o plnění je zodpovědný místostarosta obce, který zajišťuje sběr dat potřebný pro monitoring a hodnocení plnění. Hodnocení plnění probíhá na zastupitelstvu obce. Je sledováno zejména:

  • naplňování aktivit, které byly na daný rok naplánovány, jejich realizace, či případná nerealizace a důvod proč nebyly realizovány
  • projednání změn PRO
  • schvalování aktualizace

Spolu s těmito aktivitami bude prováděno i přehodnocování jednotlivých záměrů z hlediska jejich možnosti a potřebnosti jejich realizace a bude také zkontrolováno nastavení priorit záměrů.

Aktualizace PRO

Program rozvoje obce je nutno průběžně upravovat a aktualizovat jeho části. Dílčí revize budou probíhat v případě potřeby - úpravy stávajících aktivit, zařazení nových či vyřazení neaktuálních. Podkladem pro tyto revize mohou být např. výstupy z monitoringu či zápisy z jednání zastupitelstva. Aktualizace budou vždy schváleny zastupitelstvem obce.

Zpřístupnění dokumentu

Dokument bude zveřejněn na internetových stránkách obce a zároveň bude k nahlédnutí, případně i k zapůjčení v listinné podobě na obecním úřadě.