Program rozvoje městysu Štěchovice na období od 2018 do 2028

Program rozvoje městyse Štěchovice
{PAGENO} / {nbpg}
Ministerstvo pro místní rozvoj Program rozvoje obcí

Program rozvoje městyse
Štěchovice
Obecní znak

na období let
2018 - 2028

Dokument byl schválen zastupitelstvem obce dne 7. 6. 2018; Aktualizace k 6/2022, schváleno ZO 20. 6. 2022

Úvod

Program rozvoje městyse Štěchovice lze považovat za jakýsi strategický koncepční dokument, který pomáhá charakterizovat prioritní oblasti potřeb, které obec má a v nichž se může a především chce rozvíjet. Stanovení těchto prioritních oblastí je dáno zejména demografickou, environmentální, sociální a ekonomickou analýzou dané obce. Toto analytické zhodnocení obce se nachází v úvodní části tohoto dokumentu. Na konci analytické části jsou stanoveny slabé a silné stránky obce, dle nichž lze stanovit, v čem je možné obec dále rozvíjet. Lze dle toho také vyvodit, jak využít potenciálu, jež doposud má, a také jsou v této části vymezeny příležitosti k rozvoji a hrozby, jež by tomu mohly bránit.

Po analytické části následuje část návrhová, kde je uvedena vize. Ta říká, jak by měla obec vypadat v časovém horizontu 10 až 20 let. Dále následuje formulace cílů, opatření a aktivit, jež by měly přispět ke splnění vymezených prioritních oblastí.

Dokument Program rozvoje městyse Štěchovice na období let 2018–2028 byl zpracován v rámci řešení projektu „Elektronická metodická podpora tvorby rozvojových dokumentů obcí“ (CZ.1.04/4.1.00/62.00008), jehož nositelem bylo Ministerstvo pro místní rozvoj ČR. Projekt byl financován z Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a ze státního rozpočtu České republiky. Představitelům obce byla poskytnuta metodická podpora jako pilotním obcím projektu, které byly vybrány za účelem praktického ověření jednoho ze vzniklých produktů projektu – metodiky tvorby programu rozvoje obce.

A. ANALYTICKÁ ČÁST

A.1 Charakteristika městyse

1. Území

Městys Štěchovice

Městys Štěchovice se nachází v okrese Praha-západ, kraj Středočeský, asi 29 km jižně od centra Prahy. K 1.1.2018 zde žilo 1986 obyvatel, k 1.1.2022 2148 obyvatel.

Štěchovicemi protéká řeka Vltava. Obě strany Vltavy spojuje most Dr. Edvarda Beneše, sloužící pro automobilovou dopravu. V obci se do Vltavy vlévá říčka Kocába, kolem níž je mnoho trampských osad a krásná příroda. Štěchovice jsou s Prahou spojeny okresní silnicí vedoucí souběžně s dálnicí Praha–Příbram a sítí autobusových linek příměstské dopravy.

Území městyse je rozděleno do třech částí (tj. Štěchovice, Třebenice, Masečín). Tyto části městyse se rozkládají na dvou katastrálních územích, a to katastrální území Štěchovice u Prahy (část Štěchovice a Třebenice) a katastrální území Masečín (část Masečín).

Obec má také rozpracován územní plán. Při tvorbě územního plánu zatím nebyla nalezena shoda mezi dotčenými orgány. Městys Štěchovice se společně s dotčenými orgány snaží nalézt kompromisní řešení, jehož výsledkem bude dokončení ÚP.

Historie obce

Již při bádání o historii našeho kraje a podle dosud uchovaných pomístních názvů lze usuzovat, že zde v pradávných dobách byli usídleni Keltové, kteří se zabývali rýžováním zlata na říčce Kocábě.

První písemné zmínky a zprávy o obci Scechowiczi jsou v bule krále Přemysla Otakara I z roku 1205. Druhá písemná zmínka je z r. 1206 v darovací listině pražského biskupa Daniela II. Třetí písemná zmínka o Scechoviczi je z r. 1209. V r. 1560 tehdejší panovník Ferdinand I. povyšuje Štěchovice na městys a uděluje mu městský znak. Ke Štěchovicím nyní patří osada Třebenice a Masečín. Štěchovický znak nám dává tušit, že těžba zlata byla ve středověku nedílnou součástí zdejšího života.

Kostel sv. Jana Nepomuckého vznikl hlavně v souvislosti s vltavskou plavbou. Ve své poslední vůli odkazuje na výstavbu zmíněného kostela Matěj Rada částku 20.089 zlatých a 57 krejcarů. Projekt kostela začíná v roce 1905 zpracovávat architekt Kamil Hilbert – autor dostavby chrámu sv. Víta. Kostel je postaven ve slohu posecesní romantizující architektury.

Svatý Václav prohlásil v r. 920 řeku Vltavu za svobodnou silnici na vodě. Po Vltavě se nejprve dopravovalo dříví svázané do vorů. Teprve v 16. století se na Vltavě začaly objevovat lodě. Vedle této činnosti byla rozšířena v kraji kolem Štěchovic výroba hliněného nádobí. Štěchovice byly v pravém slova smyslu hrnčířskou osadou a bylo zde sídlo slavného hrnčířského cechu. Vltava ale nebyla jenom živitelkou obyvatel Štěchovic, dokázala jim čas od času ničit výsledky jejich práce.

Již Kosmas ve své kronice píše: „Léta od narození Páně 1118, v měsíci září, byla taková povodeň, jak tuším nebylo od potopy světa na zemi“.

Na přelomu roku 1939 a 1940 přišla tak krutá zima, že síla ledu dosahovala dvou metrů. Dne 14. března 1940 kolem druhé hodiny odpolední se masívní ledy daly do pohybu. Zastavily se až v Davli u ostrova a vytvořily nepropustnou bariéru, jež měla za následek pozvolný nárůst hladiny řeky. Ta dosáhla svého maxima 9,4 m druhý den ráno.

Vodní elektrárny – přehrada

Výstavba elektrárny spolu s přehradní hrází byla započata v r. 1939 a úplného dokončení se dočkala až v r. 1948.

2. Obyvatelstvo

Demografická situace

V obci bylo k 1.1.2018 evidováno 1986 obyvatel, k 1.1.2022 již 2148 obyvatel. V následující části se zaměříme na demografický vývoj obyvatelstva z historického hlediska, konkrétně na jeho vývoj od roku 1910. A dále se také podíváme, jak se počet obyvatel změnil za posledních 15 let.

 

 

Dlouhodobý vývoj počtu obyvatel obce Štěchovice od roku 1910
Dlouhodobý vývoj počtu obyvatel obce Štěchovice od roku 1910
Zdroj: ČSÚ

Z grafu lze vidět, že od roku 1910 se během 100 let počet obyvatel zvýšil téměř na dvojnásobek své původní hodnoty. Dále se zaměříme na podrobnější demografický vývoj od roku 2003. 

Zdroj: ČSÚ + vlastní zpracování

Aktualizace r. 2022:

Zdroj: ČSÚ + vlastní zpracování

 

V roce 2012 počet obyvatel již překročil hranici 1900. Od té doby až do roku 2017 tato hodnota stále rostla. Tento fakt je přisuzován skutečnosti, že se tato obec nachází ve velmi výhodné pozici vůči hlavnímu městu a lidé se sem proto stále více a více stěhují. Problematika populačního růstu jakéhokoliv území souvisí nejen s pozitivními dopady na socioekonomickou charakteristiku obyvatelstva/území, ale například i se zvyšujícími se nároky obyvatel, které jsou kladeny na dostupnost a kvalitu veřejných služeb a občanské vybavenosti v místě bydliště. Migrační změna mezi lety 2017 a 2018 byla pak -3.

Stejně tomu tak je při porovnání mezi zimními a letními měsíci. V létě se do obce „stěhují“ chataři a též je zde obrovský nárůst turistů. Tím se rapidně zvýší počet obyvatel pohybujících se na území Štěchovic, a jak již bylo řečeno, zvyšují se nároky na dostupnost a kvalitu veřejných služeb a občanské vybavenosti. Ve spojení s chataři je zde i zvýšení využívání prvků technické infrastruktury (kanalizace, vodovody, odpady, apod.).

 

Věková struktura obyvatel obce Štěchovice v roce 2016
Věková struktura obyvatel obce Štěchovice v roce 2016
Zdroj: ČSÚ


Jak již bylo řečeno, stále více lidí se do Štěchovic stěhuje kvůli jejich strategické poloze. Je tedy jasné, že příliv nově přistěhovalých je zde především z důvodu dojíždění do práce. To jsou tedy občané v produktivním věku, popř. se svými potomky. To je vidět i z grafu výše, kdy největší podíl zaujímají právě obyvatelé ve věku 15–64 let a hned za nimi jsou děti do 14 let.

Aktualizace r. 2022 (dle dat SLDB 2021):

Věková struktura obyvatel obce Štěchovice v roce 2021
Věková struktura obyvatel obce Štěchovice v roce 2021
Zdroj: ČSÚ

Vzdělanostní struktura obyvatel obce Štěchovice v roce 2011
Vzdělanostní struktura obyvatel obce Štěchovice v roce 2011
Zdroj: ČSÚ

Obecně lze okres Praha-západ zařadit k okresům s vysokým indexem vzdělanosti, což je ovlivněno zejména blízkostí hlavního města. V obci Štěchovice dosahuje index vzdělanosti stejné hodnoty, jako je hodnota za okres Praha-západ (2,2).

Aktualizace r. 2022 (dle dat SLDB 2021):

Vzdělanostní struktura obyvatel obce Štěchovice v roce 2021
Vzdělanostní struktura obyvatel obce Štěchovice v roce 2021
Zdroj: ČSÚ

Spolky

Mezi zdejší spolky spadá: TJ Štěchovice se svými oddíly: fotbal, nohejbal, cvičení žen, turistický. Dále také TJ Sokol Masečín, SDH Štěchovice, SDH Masečín, rybáři, myslivci, Vltavan. Také zde funguje několik trampských osad (Kansas, Maják, Liberty, Louisiana, Havran, Fáberka, Ztracenka, SKOT a další). Nejnovějšími spolky jsou Klubíčko na Valše, HraDítko, Hvozdík.

Český rybářský svaz, z. s., Místní organizace Štěchovice

Atraktivní lokalita soutoku Vltavy, Kocáby a Sázavy položila základ zájmové činnosti sportovního rybářství. Psal se rok 1987 a nadšenci z řad místních občanů začali realizovat svůj sen. Ustavující členská schůze se konala 13. února 1988 za účasti 57 členů. Na konci roku 1988 měla organizace 126 dospělých členů, 13 dorostenců a 48 žáků. Celkem tedy 187 členů. Poté během následujících 25 let se MO Štěchovice přesouvala mezi několika objekty, musela se vypořádat s povodní i se ztrátou majetku při ní.

V roce 2013 přišly bohužel další záplavy. Opět o veškeré vybavení, včetně objektu, přišli. Po dlouhém vyjednávání MO od Městyse Štěchovice odkoupila torzo buněk a na vlastním pozemku byla postavena klubovna nová, se vším, co pro svoji činnost organizace potřebuje.

Místní organizace se zabývá nejen sportovní činností – rybářským kroužkem, závody pro děti a dospělé, letními dětskými rybářskými tábory, ale i činností společenskou – pořádáním zábav a zájezdů a v neposlední řadě i ochranou životního prostředí.

Že se MO ČRS v činnosti daří, o tom svědčí spokojenost rybářů a stálé rozšiřování počtu členů o dospělé, mládež a děti, a to nejen ze Štěchovic, ale i ze širokého okolí včetně Prahy.

Hasiči Štěchovice

Zásahová jednotka zařazeno v JPO III je sloučená z členů SDH Štěchovice a SDH Masečín.

SDH Štěchovice

Jednotka SDH obce Štěchovice (zásahová jednotka), jejímž zřizovatelem je Městys Štěchovice, provádí hašení požárů a záchranné práce při živelních pohromách a jiných mimořádných událostech a plní další úkoly podle zvláštního právního předpisu (zákon č. 239/2000 Sb.) ve svém územním obvodu i mimo něj.

Členové jednotky jsou fyzické osoby, které vykonávají činnost v jednotce dobrovolně, mimo své hlavní nebo vedlejší povolání.

Zařazení v kategorii JPO III, což znamená, že:

  • zasahuje i mimo území zřizovatele, zpravidla do 10 minut jízdy z místa dislokace
  • zajišťuje výjezd jednoho družstva do 10 minut od vyhlášení poplachu

Poplach je jednotce vyhlašován na výzvu KOPIS Kladno přes systém Fireport a Kanga+ pomocí SMS zpráv.

SDH Masečín

Dne 11.6.2022 SDH Masečín oslavil 120 let od svého vzniku. V průběhu let se sbor účastnil jak pomocných akcí při požárech, tak také akcí kulturních. Některou svoji techniku musel již z důvodu životnosti prodat, nyní však vlastní CAS a další drobnější potřebnou techniku.

Hasičské zbrojnice

Hasiči ve Štěchovicích mají svoji zbrojnici, která je v dobrém stavu. Oproti tomu však zbrojnice hasičů v Masečíně by potřebovala zateplení.

Vltavan

Spolek Vltavan pro Štěchovice a okolí je jedním ze čtyř stejnojmenných spolků – Vltavan Praha (založen 1871), Vltavan Davle (1897) a Vltavan Purkarec (1902).

Založen byl v roce 1898 v hospodě Na Lešanské (nyní č. p. 12) jako „vzájemně se podporující spolek plavců, rybářů, pobřežných a lodníků »Vltavan« pro Štěchovice na Vltavě a okolí“. Z okolí se členové hlásili zejména z Brunšova, Rajchardova a Hradišťka. Hlavním účelem spolku bylo, podobně jako v ostatních vltavanských spolcích, z příspěvků členů a výtěžku akcí, které spolek pořádal, podporovat nemocné, poskytovat příspěvek na pohřeb zesnulého člena, přispívat vdovám a sirotkům pozůstalým po členech. Kromě vzájemně podpůrné činnosti kladli si členové za cíl také vzdělávání formou přednášek, naučných výletů a vycházek. Ke spolkové činnosti patřily i zábavy a plesy.

Členem spolku se mohl stát každý plavec, rybář, pobřežný nebo lodník ve věku od 20 do 60 let ze Štěchovic a okolí. Odstěhováním nebo změnou zaměstnání členství člen nepozbyl. Pokud se však odstěhoval z Čech, přestal být členem Vltavana.

V současnosti může být výborem spolku přijata za člena každá svéprávná osoba.

Členové spolku si pořizovali stejnokroj pro slavnostní příležitosti, plesy a výroční schůze. Stejnokroj tvořila bílá čepice, červenobíle pruhovaná košile, bílé kalhoty či sukně a tmavomodré sako s kotvou. Spolkový stejnokroj si zachoval svůj vzhled dodnes. Nyní se však také používá varianta s tmavomodrou čepicí a kalhotami nebo sukní, a to např. na plesy a pohřby.

Přestože během doby ztratil Vltavan svůj původní význam, tradice spolku se udržela dodnes.

Nedostatek vhodných místností potřebných ke konání schůzí, k uložení spolkového majetku a podobným spolkovým účelům vedl v roce 1996 k rozhodnutí vybudovat vlastní klubovnu. Obec Štěchovice pronajala spolku pozemek a stavba mohla započít. Jen díky ohromnému pracovnímu nasazení a obětavosti členů spolku, kteří na stavbě odpracovali stovky hodin, mohla být klubovna dokončena.

V srpnu 2002 zaplavila klubovnu povodeň. Zbyla jen hrubá stavba. Stejně jako při stavbě, i při obnově klubovny projevili členové svůj vztah ke spolku, a tak již v červenci 2003 mohla být oslava 105 let trvání spolku v obnovené klubovně.

V současnosti Vltavan organizuje pro své členy akce, které napomáhají udržet přátelské vztahy mezi členy. Jsou např. konány zájezdy na výstavy Zahrada Čech a Země živitelka, návštěvy sklípků na jižní Moravě či účast při výlovech jihočeských rybníků.

V klubovně se konají mikulášské nadílky pro štěchovické děti, silvestrovská posezení. K významným akcím patří i každoroční tradiční ples, na kterém se baví, radují a tančí nejen členové Vltavana, ale i mnoho ostatních občanů ze Štěchovic a okolí.

Podpora spolků

Obec podporuje spolky především v oblasti finanční, přispívá do jejich rozpočtů. Také jim pronajímá nebo vypůjčuje nebytové prostory či obecní pozemky.

Práce s mládeží

Pro děti je zde k dispozici tenis při MFC, dále v MFC – Mariondance (taneční, tvůrčí a hudební nauka), SDH Štěchovice a Masečín (práce s malými hasiči). Mezi další patří: HraDítko, Hvozdík, Klubíčko na Valše či Povltavská fotbalová akademie.

Dále sociálně aktivizační služby CSS HVOZDY a TJ Štěchovice.

Akce pořádané v obci

Ve společenském sále a veřejném prostranství se za pomoci členů sociální a kulturní komise městyse Štěchovice a spolků pořádají kulturní a společenské akce pro obyvatele Štěchovic a okolních obcí, například:

  • pohádkové odpoledne - představení pohádek amatérských a profesionálních souborů
  • den Integrovaného záchranného systému - pro žáky MŠ a ZŠ
  • maškarní plesy pro děti
  • plesy a zábavy pořádané MŠ a spolky

Dále se v obci každoročně pořádá pálení čarodejnic, dětské dny, dny IZS a Rozsvícení Vánočního stromku.

Další tématické akce jsou připravovány především pro děti v knihovně MFC.

Informování občanů o dění v obci

Občané jsou o dění v obci informováni především místním rozhlasem. Ten však není zřízen do všech koutů obce, a tak obyvatelé dostávají informace také prostřednictvím mobilní aplikace, na vývěsných místech či webových stránkách městyse a Facebooku. Dále zde vychází občasník s názvem „Štěchovické proudy“.

3. Hospodářství

Ekonomická situace

Charakter ekonomických aktivit

Tabulka níže zobrazuje počet podnikatelských subjektů dle odvětví za rok 2016. Tyto počty jsou však zkresleny, a to z důvodu, že podnikatelské subjekty, které jsou zde registrovány a nahlásily, že mají své sídlo ve Štěchovicích, nemusejí zde svoji činnost fakticky vykonávat.

Dle tabulky lze říci, že nejvíce registrovaných podnikatelských subjektů je v oblasti velkoobchodu a maloobchodu, dále profesní, vědecké a technické činnosti a nebo také činnosti ve zpracovatelském průmyslu.

Odvětvová a velikostní struktura podniků

Kromě skutečnosti, že spoustu podnikatelských subjektů dané údaje neuvedlo, lze z tabulky, která vyplývá z šetření z roku 2016, říci, že nejvíce subjektů jsou samostatné osoby, které si provádějí svoji činnost samy a nepotřebují k ní žádné zaměstnance. Dále je zde registrováno nejvíce mikropodniků, a to 41. Velké podniky se zde nenacházejí.

Ze spodní (šedé) části tabulky výše je ještě viditelné, že nejvíce osob je zaměstnaných ve službách. Naopak nejméně pak ve stavebnictví. Několik zemědělců hospodaří na území Masečína.

Turistická infrastruktura (ubytování, stravování, služby)

Ve Štěchovicích, popř. v jejich okolí, je možné se ubytovat na třech místech:

  • Ubytování Pizza Na Zastávce
  • Villa Ginetta – Masečín

Dále je možné ubytování na Hradištku a Štěchovicích (Kocába).

Trh práce

V tabulce je zobrazen počet ekonomicky aktivních obyvatel v roce 2016. 

Nezaměstnanost

Z grafu níže je viditelné, že kromě roku 2014 si obec, vzhledem ke svému neustále se rozrůstajícímu počtu obyvatel, drží hladinu nezaměstnaných osob na nízké úrovni, konkrétně ke konci roku 2016 to bylo 1,75% a na konci roku 2017 2,63%.

 

Vývoj počtu nezaměstnaných osob
Vývoj počtu nezaměstnaných osob
Zdroj: ČSÚ

Aktualizace k r. 2022:

Vývoj počtu nezaměstnaných osob v letech 2014 až 2021
Vývoj počtu nezaměstnaných osob v letech 2014 až 2021
Zdroj: ČSÚ

4. Infrastruktura

Technická infrastruktura

Zásobování teplem

Veškeré objekty v obci jsou vytápěny a zásobovány teplou užitkovou vodou individuálně.

Internet v obci

Na území obce je funkční Vaše síť, Eurosignal a dále mobilní operátoři.

Nakládání s odpady

V oblasti svozu odpadů funguje v rámci městyse Štěchovice společnost RUMPOLD s. r. o. Komunální odpad je vyvážen 1× týdně, tříděný taktéž. V obci se nachází přes 30 stanovišť s kontejnery na odpad. Kontejnery jsou obvykle na místě čtyři, někdy jich je však dokonce 6 až 7. Přímo ve Štěchovicích se nachází tzv. "sběrné hnízdo".

Vodovod a kanalizace

Téměř ve všech částech obce (Štěchovice, Masečín, Třebenice) se nachází vodovodní a kanalizační řád s vlastním vodojemem, úpravnou vody a čistírnou odpadních vod. Pouze v Třebenicích, konkrétně v části Staré Třebenice, se vodovodní ani kanalizační síť nenachází. V budoucnu je zde plánována výstavba této infrastrukturní sítě, k tomu je však nejdříve potřeba zpracovat projektovou dokumentaci. Zásobování vodou do Masečína bylo posíleno dalším vodojemem ze Štěchovic (lokalita Nad Horou).

Městys je vlastníkem vodovodu a kanalizace. Odborný dohled je zajištěn provozovatelem VHS Benešov, který byl schválen na základě výběrového řízení. Platby jdou přímo do rozpočtu městyse Štěchovice.

V oblasti Masečína - Hvozdy vlastní a provozuje vodovod soukromá firma.

Ve Štěchovicích je potřeba také dokončit vodovodní a kanalizační síť v částech obce Za Kocábou, na Kocábě, Zadní konce a Třebenice. Ve Třebenicích je zaveden vodovod a kanalizace v lokalitě s č. p. Je zapotřebí rekonstrukce ČOV a úpravny vody.

V Masečíně je zaveden vodovod a kanalizace v lokalitě s č. p., v rekreačních oblastech síť není pokryta.

Obec plánuje také výměnu vodoměrů za novější se samoodečtem.

Plynofikace nikde na území městyse není.

 

Dopravní infrastruktura

Čísla a kategorie komunikací procházejících obcí

Obcí Štěchovice prochází silnice č. 102. Silnice č. 102 je česká silnice II. třídy vedoucí z Prahy do Milevska. Je to významná regionální spojnice Prahy a rekreační oblasti středního Povltaví. Měří 87 km.

Obcemi Masečín a Třebnice prochází silnice III. třídy, č. 1023 a 1027.

Vzdálenost obce od nájezdu na dálnici/rychlostní komunikaci

Nejblíže je to z obce Štěchovice k nájezdu na dálnici cca 15 km, a to přes obce Bojanovice a Čisovice. Nájezd je zde na silnici č. 4, což je silnice I. třídy vedoucí z Prahy do jihozápadních Čech a dále do Německa (směr Pasov). Je dlouhá 153 km. V Praze navazuje na povltavskou levobřežní jižní radiálu (Strakonická). V úseku Jíloviště – Háje a Radobytce – Nová Hospoda je silnice označena jako dálnice D4.

Autobusová doprava

Autobusová doprava je zde velmi rozšířená. Obcí projíždí, nebo zde má svoji počáteční/konečnou stanici celkem osm linek autobusů. Podrobný přehled je v tabulce níže:

Železniční doprava

Železnice městysem Štěchovice neprochází.

Lodní doprava

Už proto, že Štěchovice leží u Vltavy, je zde také zřízen přístav parníků. Lodní dopravu provozuje již od roku 1856 Pražská paroplavební společnost, a. s., zpravidla od května do září o sobotách a nedělích – jeden spoj z Prahy do Třebenic a zpět.

Dopravní zátěž obce

Nejvíce je obec zatížena automobilovou dopravou v letních měsících. Centrum Štěchovic je jakýsi dopravní uzel, který slouží jako přestupní místo pro občany i návštěvníky, když se chtějí dostat kamkoli do okolí. Lidé tu obvykle nechají svůj automobil a dále se dopravují autobusem. To však obec neuvěřitelně zatěžuje. Ať už se jedná o velmi špatný stav silnic nebo o nedostatek parkovacích míst v obci.

Technický stav komunikací

Jak již bylo naznačeno výše, stav komunikací je v takovém stavu, že potřebují velmi nutně rekonstrukci. Dopravní zátěž je poměrně vysoká i během roku, avšak během sezóny v letních měsících je na zdejší komunikace vyvíjena obrovská zátěž, zejména ze strany návštěvníků a turistů. Obec by ráda za pomoci vhodných dotačních prostředků tuto potřebnou rekonstrukci zrealizovala.

Průjezd

Průměrný průjezd obcí dle jednotlivých úseků je přehledně zobrazen na obrázku níže.

Zdroj: Demografická studie pro městys Štěchovice

Cyklostezky a cyklotrasy

Přímo územím městyse žádná cyklotrasa neprochází, avšak nedaleko je cyklotrasa „Hadí řekou - údolí Kocáby“.

Kocába – 45 km dlouhá říčka se zapsala do dějin trampingu hned po I. světové válce, kdy začala být navštěvována milovníky Divokého západu, kteří Kocábu přezdívali Hadí řekou. Od třicátých let našeho století pak oživily skalnatý kaňon stovky chatiček a starých trampských osad, jako jsou Ascalona, Dashwood, Kansas, Louisiana aj. Na této trase projedete velkou část nejkrásnějšího úseku Kocáby, který se nachází mezi Novým Knínem a Štěchovicemi.

Vhodné kolo pro tuto trasu je trekové nebo MTB, náročnost trasy je středně těžká a délka trasy je 42 km.

Obec jinak nemá v plánu jakékoli cyklostezky či cyklotrasy na svém území budovat.

Turistické trasy

Povltavská stezka – Naučná stezka Svatojánské proudy

První pěší turistická trasa Klubu českých turistů vznikla 11. května 1889, kdy „označovací družstvo“ spojilo červenou značkou Štěchovice a Svatojánské proudy. Ještě v tomto roce byly vyznačeny další trasy na Karlštejn, Skalku a Rač a délka tras tak dosáhla 55,5 km. V roce 1912 bylo dokončeno značení první dálkové trasy z Prahy přes Brdy na Šumavu.

Zdroj: web Klubu českých turistů

Přehrady

Na území Štěchovic jsou na Vltavě dvě přehrady: Štěchovická nedaleko vlastních Štěchovic (její vzdutí zatopilo někdejší Svatojánské proudy) a Slapská u Třebenic. Štěchovická byla vybudována v letech 1938 až 1944. Ke Svatojánským proudům vedla po dnes již zatopené stezce historicky první turistická značená cesta Klubu českých turistů. Dnes vede štěchovickou strání nad přehradní nádrží zeleně značená trasa, která je zároveň i naučnou stezkou Svatojánské proudy, s atraktivními výhledy. Turistickými značenými trasami je protkáno celé okolí Štěchovic.

Místní komunikace

Technický stav

O technickém stavu komunikací v obci již bylo pojednáno výše. Rekonstrukce je velmi potřebná. Dále je zde velmi nutná rekonstrukce chodníků v obci.

Obec považuje za nutné zpracovat Pasport komunikací.

Údržba a zimní údržba

Místní komunikace jsou během celého roku udržovány zaměstnanci obce. Z pohledu budoucího fungování těchto služeb by bylo vhodné pořízení určitého vybavení, např. drtiče větví. Drtiče větví zpracují dřevní odpad na jemnou drť, která může být využita jako kvalitní mulč nebo je možné ji vložit spolu s dalším odpadem do kompostu.

Parkovací místa

V oblasti parkovacích míst má obec největší problém právě v letních měsících jak kvůli návštěvnosti, tak i proto, že zde lidé nechávají své vozy a dále využívají autobusy, což bylo zmíněno i výše v textu.

Dopravní obslužnost

Zapojení obcí do integrovaného systému dopravy

Městys Štěchovice je zapojen do integrovaného systému dopravy ROPID. Četnost linek je dostačující.

Největším problémem je zde však skutečnost, že právě ve Štěchovicích, jakožto dopravním uzlu, není zřízeno vhodné autobusové stanoviště. Vedení obce má plány, včetně zpracované dokumentace, jak by mohlo toto autobusové stanoviště vypadat.

V minulosti proběhla částečná rekonstrukce autobusového nádraží pořízením mobiliáře. Vlastní podoba autobusového nádraží je však stále v řešení.

Obcí projíždí osm linek veřejné autobusové dopravy, které byly jmenované výše.

5. Vybavenost městyse

Školství

Mateřská škola Štěchovice

Škola má celkem 3 součásti:

  1. mateřská škola
  2. jídelna MŠ
  3. školní jídelna – výdejna

Mateřská škola Štěchovice je trojtřídní s kapacitou 76 žáků. Děti jsou do tříd zařazeny podle věku. O děti pečuje kolektiv šesti pedagogických pracovnic a školnice. Provozní doba školky je od 6:45 do 17:00.

Součástí mateřské školy je školní jídelna pro základní školu s kapacitou 300 jídel. Mateřská škola v rámci doplňkové činnosti vaří obědy pro veřejnost. Tato jídelna s kuchyní by však za pomoci vhodných dotačních možností uvítala rekonstrukci a modernizaci.

Základní škola Štěchovice

Základní škola Štěchovice je plně organizována. Ve školním roce 2016–2017 ji navštěvovalo 228 žáků (stav k 30. září 2016). V prvním ročníku byla jedna třída s 25 žáky, ve druhém ročníku s 27 žáky, ve třetím ročníku byly zřízeny dvě třídy (v jedné 16, ve druhé 18 žáků), v ostatních ročnících po jedné třídě. Velký počet žáků byl v pátém (31) a devátém (33) ročníku.

Škola ve školním roce 2016–2017 disponovala čtrnácti učebnami v hlavní budově, z nichž čtyři byly odborné (informatiky, chemie + hudební výchovy, dvě jazykové), a třemi v přilehlých, s hlavní budovou propojených prostorách (dílny, tělocvična, cvičná kuchyňka). Všechny kmenové třídy byly umístěné v hlavní budově školy. Součástí školy je také školní družina s kapacitou 85 dětí. V uplynulém školním roce bylo do školní družiny přihlášeno 85 dětí prvního stupně (stav k 30. září 2016) a byly umístěny ve třech odděleních – učebnách v přízemí budovy školy.

Sociálně aktivizační služby poskytované v rámci ZŠ Štěchovice

Aktuální nabídka pro rodiče:

  • diagnostika specifických poruch učení a chování pro volbu vhodné nápravy (speciálně pedagogické testy zaměřené na kvalitu percepčně motorických funkcí)
  • individuální náprava (stimulační program „šitý na míru“, autorizované programy – KUPOZ, Percepčně motorický nácvik, neuro-vývojová terapie,…)
  • skupinová náprava (pro děti s diagnózou SPU, ADHD, ADD)
  • výchovné poradenství
  • kontakty na jiné odborníky (psycholog, neurolog, fyzioterapeut, kl. logoped,…)

Místní škola však bude do budoucna potřebovat nezbytné opravy, které zahrnují například: výměnu oken a osvětlení v tělocvičně a klimatizaci, dále postupné opravy podezdívek a oplocení, kompletní rekonstrukci toalet včetně dveří a nebo také postupnou opravu podlah do prvního patra výše a výměnu podlahových krytin. Také rozvody vody, odpadů a elektřiny, které jsou staré přes 80 let, by bylo třeba opravit.

Obec by také ráda vybudovala novější a především stabilní zázemí pro školní družinu přístavbou kmenových učeben a zajistila zastínění odpočinkových místní školní zahradě.

Díky zajištění bezpečnosti školy tím, že je nyní vstup do budovy umožněn pouze za čip, je zamezeno vstupu nepovolaným osobám. Dále je zde také záměr výměny stávajících svítidel v budově celé školy - za novější LED svítidla. Žákovský nábytek v učebnách je také staršího typu, a tak by zde připadala v úvahu jeho postupná výměna. Stejně tak technologické vybavení - konkrétně IT vybavení učeben a kabinetů.

Střecha školní budovy potřebuje projít revizí, kde budou především zkontrolovány hřeby a nepropustnost střechy. S tí je spojena i izolační schopnost střechy. Pokud by byla střecha v pořádku, škola by pák dále přistoupila k investicím zaměřeným na zlepšení vytápění v budově školy.

V delším časovém horizontu škola také uvažuje o rozšíření, a to výkupem pozemku pro novou výstavbu. Tím by se zvýšila kapacita ZŠ i jídelny.

Soukromé jesličky a školička Klubíčko Na Valše

Klubíčko Na Valše je především pro rodiče dětí mladších tří let, kteří chtějí dopřát dítěti pobyt v kolektivu, mezi vrstevníky, nebo nemají vyžití pro své děti v době zaměstnání, nebo si prostě potřebují trochu odpočinout: děti potřebují ostatní děti a odpočinuté maminky.

V Klubíčku se každý den od pondělí do pátku děti scházejí a hrají nejrůznější hry, vyprávějí se zde pohádky, cvičí, zpívá, maluje, lepí, dále je u dětí rozvíjena jemná motorika, hrají se pohybové hry a spoustu dalšího.

 

Zdravotnictví

Lékařské služby v obci

V obci se nachází Zdravotní středisko Štěchovice. Je zde ordinace lékaře pro dospělé, ordinace dětského lékaře a zubní ordinace.

Vetší nemocnice s pohotovostí se nachází v nedaleké Praze.

Lékárna

Lékárna se nachází přímo ve Štěchovicích a je otevřena 6 dní v týdnu. V případě potřeby mohou občané či veřejnost využít nejbližší lékárny v okolí, a to v obci Jílové u Prahy, Zbraslav nebo Davle.

Sociální péče

Komunitní plánování sociálních služeb

Obec spadá do ORP Černošice. Město Černošice však v současné době nemá zpracován Komunitní plán sociálních služeb pro území svého ORP.

Dostupnost zařízení sociálních služeb

Centrum sociálních služeb Hvozdy, o. p. s.

CSS Hvozdy poskytuje velký výběr služeb sociální péče, sociální prevence a odborného sociálního poradenství, a to jak formou pobytovou, tak i ambulantní a terénní. Tyto služby nabízí široké škále různých cílových skupin.

Tato obecně prospěšná společnost svoji činnost provozuje v Masečíně a ve štěchovickém Multifunkčním centru.

Farní charita Starý Knín

Charita Starý Knín je církevní právnická osoba zaměřená na pomoc potřebným lidem. Působí od 1. března 1993 v rámci celorepublikové sítě farních, oblastních a diecézních charit. Ve své činnosti se zaměřuje především na poskytování sociálních služeb.

Od r. 2019 je název „Charita Starý Knín“.

Sociální byty

V obci Štěchovice se nachází několik objektů, ve kterých jsou obecní byty. Tyto byty jsou poskytovány občanům za: měsíční nájem, na nájemní smlouvy.

V Masečíně se nachází bytový dům na návsi, kde jsou všechny byty trvale nájemní, tzv. sociální byty se smlouvou na dva roky.

Ve Štěchovicích se nachází bytový dům poskytující tzv. sociální bydlení se smlouvou na dva roky, dále tři byty se smlouvami na dobu neurčitou za nájemné běžné v místě a čase, dva byty v ubytovně hasičské zbrojnice a čtyři domky se sedmi bytovými jednotkami, které byly postaveny po povodních roku 2002.

V Třebenicích se žádné tyto byty nenachází.

Podmínky pro život seniorů

V obci je pro seniory k dispozici Dům s pečovatelskou službou.

Farní charita Starý Knín

Farní charita Starý Knín je církevní právnická osoba zaměřená na pomoc starým, nemocným i jinak potřebným lidem. Působí od 1. března 1993 v rámci celorepublikové sítě farních, oblastních a diecézních charit. Ve své činnosti se zaměřuje především na poskytování terénních domácích zdravotních a sociálních služeb. Ve Štěchovicích se nachází jedno z 11 středisek této farní charity. 

Štěchovice-Davle

Středisko charitních sociálních služeb ve Štěchovicích bylo založeno v květnu 2004 a velmi brzy došlo k prudkému nárůstu zájmu o služby i osobní asistenci. Klientům jsou také poskytovány jednorázové nebo dočasné služby nebo pomoc malého rozsahu. Středisko poskytuje i služby odlehčovací a aktivizační.

Multifunkční centrum Štěchovice

Multifunkční centrum Štěchovice (MFC) slouží jak místním občanům, tak široké veřejnosti ke společenskému, volnočasovému, sportovnímu i kulturnímu vyžití.

Je zde společenský sál, který je využíván například pro pořádání svateb, rodinných oslav nebo firemních školení či seminářů. Má kapacitu 60–70 míst, dataprojektor s promítací plátnem, dobré ozvučení, wifi připojení nebo také nápojový bar.

Služby

V MFC se nachází také knihovna, Mariondance (taneční, autorské a hudební kurzy pro dospělé i děti), rodinné centrum HraDítko, kosmetika, kadeřnictví, zakázkové krejčovství, léčba čínskou medicínou, pedikúra či výrobna dortů.

I přes veškerou vybavenost by budova MFC potřebovala rekonstrukci střechy. Je zde také nutnost vykoupení pozemků pod sportovišti.

Rozšíření dětského hřiště obec také do budoucna zvažuje.

Kultura a péče o památky

Kostel svatého Jana Nepomuckého s farou

V roce 2015 uběhlo 100 let od vysvěcení kostela sv. Jana Nepomuckého. Během celého roku se konaly různé akce a oslavy, jako například zahájení oslav tohoto výročí na počátku května, kdy proběhly farmářské trhy, výstavy, různá vystoupení či mše. Dále oslavy pokračovaly na konci května, kdy proběhla Noc kostelů. Od května do října probíhaly další akce v podobě pikniku, setkání absolventů bývalé školy a školky na faře či pochodu. Tyto velké oslavy byly zakončeny v říjnu 2015, kdy proběhl celodenní program zahrnující koncerty, mše, vystoupení či přivítání kardinála Dominika Duky.

Obecně se v kostele pořádají cca čtyři akce ročně.

U kostela byla vybudována křížová cesta z kamenů a MUZEUM VE VĚŽI.

Ve věži kostela bylo zpřístupněno malé muzeum, v němž si lze prohlédnout třeba staré dokumenty a fotografie ze života farností ve Štěchovicích, Slapech a Davli. Dále nepoužívané bohoslužebné náčiní, obrazy i předměty denní potřeby a také některé dosud „bezprizorní“ plastiky a sochy Vojtěcha Suchardy, který se podílel na výzdobě kostela i fary.

Součástí muzea je i expozice historické podoby bytu faráře a přiblížení životního příběhu patera Josefa Krejčího, jehož osud plný dramatických zvratů téměř připomíná romány Charlese Dickense. To vše v autentických a neupravovaných prostorách věže secesního kostela, postaveného v posledních letech rakousko-uherské monarchie.

Štěchovický archív

V roce 1945 byl nad štěchovickou přehradou v rokli Dušno uložen tzv. Frankův archív, který o rok později tajně vyzvedla a odvezla  americká armáda. V jeho okolí má být také ještě uložen zlatý poklad, který do dnešního dne zatím nikdo nenalezl.

Rokle Dušno byla pro tento úkryt vybrána pravděpodobně záměrně. Jednalo o zabrané a přísně střežené území cvičiště vojsk zbraní SS (SS-Truppenübungsplatz Böhmen) a druhým důvodem mohl být i fakt, že se v této oblasti nalézá množství středověkých štol z dob těžby zlata.

Protože v okolí původní štoly Štěchovického archívu probíhaly v nedávné minulosti značné výkopové a zemní práce spojené s hledáním štěchovického pokladu, je i vstup do původní štoly jen pouhou minulostí a na jeho místě je vybudován symbolický portál a na jehož konci začíná rok 1945.

Most Dr. Edvarda Beneše

Most stavěný v letech 1937–1939 podle projektu Miloslava Klementa byl první mostní stavbou v Česku (resp. Československu), mající dva duté betonové oblouky (rozpětí 114 metrů), na nichž je zavěšena mostovka. Ve své době byl jako stavba významný i v evropském měřítku.

V dobovém tisku byl most prezentován takto: „V srpnu 1937 byla zahájena výstavba železobetonového mostu ve Štěchovicích, který překračuje řeku Vltavu jediným obloukem 114 m, největším v Československé republice. Stavba spotřebuje asi 6 000 m3 betonu, 200 000 kg oceli a vyžádá si nákladu asi 3 000 000 Kč."

V roce 1946 byl most slavnostně pojmenován jako „most Dr. Edvarda Beneše“. Od konce roku 1965 je most národní kulturní památkou.

V současné době je most ve špatném stavu a je potřeba jeho generální opravy. Most však není majetkem obce, a tak vedení obce vyčkává na vyjádření a jakoukoli činnost ze strany vyšších orgánů.

Dolování zlata v okolí Štěchovic

Zlato v okolí Štěchovic bylo známo pravděpodobně již velmi dávno. Před vlastním dolováním, které se datuje k začátku 14. století, to byla rýžoviště na řece Kocábě a Vltavě. O této činnosti se můžeme domnívat především z místních názvů lokalit některých původních osad. Na pravém břehu Vltavy se dnes nachází Brunšov a níže po proudu Vltavy i osada Šlemín, které dnes přísluší k obci Hradištko. Název Brunšov je z historie znám jako Brunnenseifen , což v překladu znamená „rýžoviště“. Místní název osady Šlemín si lze zase odvodit od slova šlemit – rýžovat.

Hřbitov

Na území městyse se nachází také hřbitov, jehož součástí je i márnice a zeď. Jelikož je hřbitov již majetkem městyse, jsou plánovány rozsáhlé rekonstrukce márnice i hřbitovní zdi, které jsou v horším stavu.

Kapličky

Najdeme zde také dvě kapličky – v Masečíně a Třebenicích. Kaplička v Třebenicích je po rekonstrukci, avšak kaplička v Masečíně potřebuje nutnou opravu.

V obci se nachází také několik památníků a památných stromů.

Podmínky pro kulturní aktivity

Zajištuje sociální a kulturní komise pro městys Štěchovice. Akce bývají pořádány na veřejných prostranstvích nebo v Multifunkčním centru. Dále organizují různé akce také spolky, které využívají společenských sálů v restauraci Štěchovický Maják a v restauraci U Cihelků.

Kulturní zařízení a jejich návštěvnost

Dle průzkumů Multifunkčního centra byla návštěvnost v roce 2017 550 osob/týden + 300 osob v rámci soukromých služeb. Tyto hodnoty neobsahují návštěvnost na pořádaných akcích. Tato návštěvnost je zhruba 100 osob/akci.

Kulturní památky (návštěvnost)

V současné době obec spolupracuje s Římskokatolickou farností Štěchovice – Křížová cesta, Rozsvícení vánočního stromku, Noc kostelů či Výstava betlémů. Návštěvnost zde činí zhruba 200 osob na jednu akci.

Dále je navštěvováno Muzeum ve Věži.

Sport a volnočasové vyžití

Podmínky pro sportovní a volnočasové aktivity

V rámci Multifunkčního centra Štěchovice je zde nabídka prostor k různému sportovnímu vyžití. Nacházejí se zde:

  • tenisový kurt s antukovým povrchem – v zimě tenisová hala
  • hřiště na plážový volejbal
  • dětské hřiště
  • hřiště na nohejbal, volejbal, tenis
  • fitness – posilovna
  • fitness – trenéři

A k odpočinku je zde sauna a solarium.

TJ Štěchovice

V rámci TJ Štěchovice fungují oddíly: fotbal, nohejbal, cvičení žen a turistický oddíl.

Fotbalový klub TJ Štěchovice

Oficiální založení fotbalového klubu ve Štěchovicích je datováno do roku 1926 zásluhou pánů Studničky a Štaplíka. Zpočátku byly klubové barvy bílá a černá. Až do 2. světové války hrál klub pouze přátelské zápasy. Po zapojení do mistrovských soutěží se pohybovalo ve II. třídě, dokázalo se probojovat i do I. B třídy. Během období reorganizací soutěží se klub pohyboval střídavě ve II. třídě a okresním přeboru, na krátkou dobu se dostal do krajského přeboru. Rok 2002 přinesl do Štěchovic historickou povodeň, která schovala pod vodu kompletně celý areál, a klub přišel o historické památky, klubové kroniky či vybavení. O rok později byl otevřen zrekonstruovaný areál.

Nástupem trenéra Vrány započala historická éra. Každým rokem klub postupoval o soutěž výše a dostal se postupně do divize. V té se zastavil na dva roky a vybojoval si historický postup do ČFL. Účastí ve třetí nejvyšší lize dosáhl klub svého maxima a během čtyř let se v této soutěži zabydlel.

Mezi nejprestižnější soutěžní zápasy v novodobé historii klubu se řadí pět pohárových zápasů s kluby z první či druhé ligy. Postupně do Štěchovic zamířily ligové kluby: Dukla Praha (1:4), Mladá Boleslav (0:1), Teplice (1:4) a Bohemians Praha (2:3). Dorazila také druholigová Příbram (1:2).

Ostatní sporty

Jak již bylo zmíněno, ve Štěchovicích funguje také nohejbalový tým a tenis při MFC.

Vybavenost obce – Masečín a Třebenice

V Masečíně a Třebenicích se také nacházejí dětská hřiště a nebo například kurty - pro tenis a případně nohejbal. Pokud by v těchto dvou obcích proběhla v budoucnosti další výstavba, musí se zde počítat i s většími nároky na občanskou vybavenost. Městys by zde rád upravil veřejná prostranství, zastávky autobusové dopravy a také vylepšil situaci v oblasti dopravy a komunikací. Především v Třebenicích, kde převažují chaty nad rodinnými domy. Tam je potřeba úprava komunikací právě do zmíněné chatové oblasti.

V chatové oblasti není zřízena kanalizační síť a tudíž ani ČOV.

Dále se v obou obcích nacházejí i klubovny, které však potřebují nutně rekonstrukci z důvodu havarijního stavu.

Ostatní občanská vybavenost

Stravovací zařízení:

  • Restaurace Štěchovický maják
  • Restaurace Štěchovický dvůr
  • Pizza Na zastávce
  • Cukrárna Hájek-Hájková
  • Restaurace Rozmarná Róza
  • Restaurace u Taterů v Třebenicích,
  • Restaurace U Cihelků - Masečín

Obchody s potravinami:

  • Samoobsluha
  • Ovoce, zelenina, květiny
  • Cukrárna

Ostatní obchody a služby:

  • BKS Decor
  • Papírnictví, textil – M. Smíšková
  • Železářství, instalatérské a domácí potřeby
  • Kadeřnictví
  • Renata Braná – Dekorativní předměty (internetový obchod)
  • Tabák-nápoje „Na Lešanské“
  • Vinotéka + kavárna
  • Prodej lahvového a sudového vína
  • Rybářské potřeby (Dvořák)
  • Prodej paliva, zahrádkářské potřeby – p. Volešák
  • Navika s. r. o.
  • Duke Manufacturing
  • VH stavební stroje
  • Veterinární klinika
  • Lenka Soudková – Bytové doplňky (internetový obchod)
  • Miloslav Dvořák – Tvorba internetových stránek
  • Výtvarníček – výtvarné potřeby
  • Do kuchyně + Do koupelny – kuchyňské potřeby a vybavení, vybavení koupelen
  • Posters.cz – internetový prodej plakátů
  • e-shop Čepice s LED diodami
  • Milan Dvořák, Třebenice – e-shop vzduchové filtry
  • Figgarden – Maloobchod a velkoobchod s dekorativním zbožím
  • Milá Josefína – květiny

Pošta

Zdejší pošta, která je u hlavní silnice vedoucí obcí, nabízí vnitrostátní a mezinárodní poštovní, peněžní a kurýrní služby. Prodej dálničních kuponů a doplňkového sortimentu.

Knihovna

Místní knihovna Štěchovice, která se nachází v Multifunkčním centru, je organizační složkou obce Štěchovice, zaevidovanou u Ministerstva kultury pod číslem 4332/2002. Odbornou pomoc v rámci plnění regionálních funkcí zajišťuje knihovna Jana Drdy Příbram.

Knihovna vznikla přemístěním knihovního fondu z místní lidové knihovny Masečín. Po rekonstrukci prostor v multifunkčním centru byly vyvíjeny všechny síly na modernizaci celé knihovny včetně knih. Knihovna byla slavnostně otevřena 25. 9. 2016. V současné době je zde k dispozici cca 3500 knih.

Dále je na autobusovém nádraží umístěna knihobudka.

6. Životní prostředí

Půdní fond

Struktura využití půdy v obci

Struktura využití půdy
Struktura využití půdy
Zdroj: ČSÚ

Území obce nejvíce zabírají lesní plochy, a to více než 60%. Dále se zde nachází orná půda, ostatní plochy nebo také trvalé travní porosty.

Koeficient ekologické stability

Koeficient ekologické stability vyjadřuje poměr mezi přírodně stabilními plochami (jako jsou lesy, zahrady atd.) a plochami zastavěnými či intenzivně zemědělsky obdělávanými (tzv. nestabilními). Vyšší hodnota koeficientu obecně značí příznivější stav, hodnota vyšší než 1 znamená vyváženou (stabilní) krajinu. V obci Štěchovice dosahuje koeficient hodnoty 4,15.
Zdroj: ČSÚ

Míra ohrožení erozí

Na území obcí Štěchovic a Masečína žádné oblasti ohrožené erozí nejsou. V Třebenicích je místo, kde hrozí sesuvy půdy. Je zde potřeba určité formy sanace a zajištění, aby se sesuv půdy neopakoval.

Povodně

Od roku 2000 se musela obec Štěchovice (a část Třebenic) vypořádat již dvakrát se záplavami. Ty zde zničily spoustu obecních budov, rodinných domů nebo například hřiště.

Park ve Štěchovicích

Vedení obce má na svém území několik pozemků, které nebyly do současnosti nijak vhodně využívány. Vzešel zde tedy návrh, že by se na těchto pozemcích mohl vybudovat park, který by byl opatřen veškerými nutnými prvky, jako například cesty, odpadkové koše včetně košů na psí exkrementy, lavičky, osvětlení, apod. 

V minulosti tedy proběhly prvotní kroky k realizaci tohoto projektu, a těmi bylo vykoupení pozemků od původních majitelů. V současné době je většina pozemků vykoupena a s realizací by se mohlo začít. Obec však potřebuje finanční výpomoc v podobě dotačních prostředků, a tak - ačkoli se již s pracemi začalo (vybudování cest, mobiliář, výsadba) -  obec vyčkává na další vhodné příležitosti tento park dobudovat.

Stav životního prostředí

Kvalita ovzduší

Kvalita ovzduší je ve Štěchovicích horší, a to však jen z důvodu, že obec je v údolí, obklopená zalesněnými kopci.

Kvalita vody v tocích a vodních plochách je bez závady.

Míra ohrožení hlukem, protihluková opatření

Částí obcí Štěchovice prochází hlučná silnice č. 102/II. Protihluková opatření nejsou realizována.

Významné zdroje znečištění na území obce nejsou, stejně tak se zde nenachází brownfieldy, lokality s ekologickými zátěžemi.

7. Správa městyse

Obecní úřad a kompetence obce

Obecní úřad ve Štěchovicích může vykonávat úkony příslušné všem obecním úřadům.

Pověřeným obecním úřadem je MěÚ Jílové u Prahy. Tam je pro štěchovické občany přestupkové oddělení. Příslušnou obcí s rozšířenou působností (ORP) jsou Černošice, kde se vyřizuje veškerá agenda, kterou nemají v pravomoci úřady ve Štěchovicích a v Jílovém u Prahy.

V čele úřadu stojí starosta.

Odbory:

  • Matrika – evidence obyvatel     
  • Stavební úřad

Počet zaměstnanců obce

V rámci úřadu městyse je zde evidováno 6 zaměstnanců, dále tři z čety na údržbu obce, 2 lidé v Multifunkčním centru, 3 v rámci stavebního úřadu a zhruba 5 osob zaměstnaných na dohody.

Organizace zřizované obcí

Zřizované příspěvkové organizace:

  • Mateřská škola Štěchovice
  • Základní škola Štěchovice
  • Jednotka Sboru dobrovolných hasičů Štěchovice (zahrnuje bývalou JSDH Masečín)

Městys Štěchovice provozuje:

  • Dům s pečovatelskou službou
  • Multifunkční centrum Štěchovice

Hospodaření obce

Bilance rozpočtového hospodaření

Dle grafu níže lze říci, že až na roky 2012, 2014 a 2015 obec hospodařila se svými prostředky uváženě a byla vždy v přebytku. Schodek po roce 2013 může být přičten k likvidaci následků po velké povodni v r. 2013.

Vývoj rozpočtového hospodaření v obci Štěchovice v letech 2009–2016 (v tis. Kč)
Vývoj rozpočtového hospodaření v obci Štěchovice v letech 2009 - 2016 (v tis. Kč)
Zdroj: ČSÚ

Majetek obce

Nemovitý majetek obce, jeho stav a způsob využívání

Zde jsou shrnuty objekty ve vlastnictví městyse v jednotlivých částech:

Masečín

  • č. p. 199 – nebytové prostory, které jsou pronajímány, ale potřebují rekonstrukci
  • č. p. 179 – bytový dům s hasičskou zbrojnicí – potřeba zateplení
  • č. p. 136 – budova vypůjčena TJ Sokol Masečín – potřeba rekonstrukce
  • vodojem
  • ČOV
  • úpravna vody

Štěchovice

  • Multifunkční centrum – střecha k rekonstrukci
  • DPS – 17 bytů
  • zdravotní středisko
  • Tělocvična ZŠ – interiéry k rekonstrukci, později potřeba rekonstrukce střechy
  • MŠ
  • montáže/pronajato – k rekonstrukci
  • ČOV
  • 2x vodojem
  • úpravna vody
  • č. p. 370-375, 381 – pronajaté bytové domy
  • Vltavská 316 – 3 pronajaté byty
  • hasičská zbrojnice včetně dvou bytů
  • č. p. 383 – pronajato
  • č. p. 55 – 4 pronajaté byty
  • budova OÚ
  • hřbitov
  • márnice

Třebenice

  • parkoviště lodí – pronajato
  • lesní pozemky pod chatami – pronajato

V obci Třebenice má městys ve vlastnictví tenisové kurty s budovou zázemí a dětským hřištěm. Stav budovy jde zde však havarijní a je zde potřeba opravy.

Čistírna odpadních vod, spolu s vodojemem a úpravnou vody je také v havarijním stavu.

Městys bude v letech budoucích realizovat postupné majetkové nápravy, a to tak, že bude vykupovat potřebné pozemky.

 

Bezpečnost

Policie

Ve Štěchovicích působí (ale nemá zde svoji služebnu) policie Hradištko pod Medníkem. Územní působnost policie: Hradišťko pod Medníkem, Bojanovice, Bratřínov, Buš, Davle, Hvozdnice, Masečín, Měchenice, Pikovice, Sázava, Slapy, Sloup, Štěchovice, Třebenice.

Radary

V obci Štěchovice jsou umístěny dva radary, které měří rychlost projíždějících vozů. Nevětší problém zde však je neukázněnost a nedisciplinovanost motocyklistů, kteří i přes existenci radaru obcí projíždí vysokou rychlostí.

Řízení krizových situací

Vzhledem k minulým událostem je pochopitelné, že obec má svůj povodňový i krizový plán. Jako varovný systém zde prozatím slouží rozhlas, ale z důvodu, že do některých oblastí (chatařské) na území městyse rozhlas nedosahuje, bude varovný systém přesunut na mobilní telefony a obyvatelé se o krizových situacích dovědí prostřednictvím mobilní aplikace.

Začlenění do integrovaného záchranného systému

V kapitole 2 Obyvatelstvo je již pojednáno o zásahové jednotce sboru dobrovolných hasičů Štěchovice, která je zařazena do Integrovaného záchranného systému.

Vnější vztahy a vazby

Členství obce v organizacích a sdruženích

Městys je členem svazku obcí Střední Povltaví. Svazek obcí Střední Povltaví byl založen 1. října 1999 na základě zakladatelské smlouvy uzavřené dne 24. září 1999 na ustavujícím zasedání starostů a místostarostů obcí Štěchovice, Buš, Davle, Měchenice, Hradištko a Slapy nad Vltavou. Sídlo tohoto mikroregionu je v obci Štěchovice.

Partnerské obce a regiony v ČR, v zahraničí

Mezi partnerské obce v zahraničí patří Kalmthout a San Juan Nepomuceno.

Kalmthout – Belgie

Kalmthout je belgická obec ve Vlámském regionu v provincii Antverpy v Belgii.

4. září 2005 byla podepsána Smlouva o přátelství a spolupráci mezi oběma městy.

Hlavní témata spolupráce:

  • vytvoření a udržování dlouhodobých vztahů mezi obcemi a vzájemná podpora ve všech oblastech, uskutečňování výměnných akcí mezi občany,
  • vyhledávání společných zájmů a vzájemné obohacování kulturními a sociálními tradicemi; rozšiřování přátelských, vyrovnaných a mírových vztahů, které již mezi obcemi existují;
  • uskutečnění veškeré iniciativy v rámci partnerství, aby obce nebyly spojeny jen administrativně, ale hlavně jako obce živých politických, sociálních, ekonomických, kulturních, školských a sportovních zájmů;
  • podpora především mládeže a využití rámce partnerství pro její vývoj;
  • účast na politickém sblížení, na kterém pracují naše vlády, které ale musí realizovat naši občané.

San Juan Nepomuceno – Paraguay

Obě obce chtějí podporovat a usilovat o konkrétní naplnění partnerského svazku, a proto se zavazují rozvíjet aktivity směřující k šíření povědomí o svých historických, kulturních a společenských charakteristikách a umožnit občanům obou obcí se přímým způsobem vzájemně poznávat. Partnerství obcí bude napomáhat vzájemné výměně zkušeností a technické spolupráci, a to prostřednictvím seminářů, stáží a setkání odborníků z obou obcí, především v oblasti produkce, obchodu, zemědělství, těžby, zalesňování, technologií, vzdělání, kultury a zdravotnictví.

A.2 Východiska pro návrhovou část

SWOT analýza

Silné stránky

  • Bohaté volnočasové vyžití
  • Zahraniční partnerství
  • Dostatečná četnost autobusových spojů
  • Demografický nárůst v posledních deseti letech
  • Vysoký podíl obyvatelstva v produktivním věku
  • Spolková činnost
  • Klesající nezaměstnanost
  • Technická infrastruktura
  • Vzdálenost k nájezdu na dálnici
  • Nízká dojezdová vzdálenost vůči hlavnímu městu
  • Dostačující lékařské služby
  • Školy v obci
  • Podmínky pro život seniorů
  • Multifunkční centrum
  • Pozitivní koeficient ekologické stability

Slabé stránky

  • Nárůst zástavby
  • Navýšení počtu osob na rekreačních objektech
  • Nedostatečná kapacita MŠ, ZŠ, jídelny
  • Velká rozloha území
  • Nedostatek parkovacích míst
  • Vysoký průjezd obcí
  • Špatný stav komunikací
  • Špatný stav kulturních památek
  • Ohrožení povodněmi
  • Kvalita ovzduší
  • Neukázněnost motocyklistů

Příležitosti

  • Vyřešení situace dopravního uzlu Štěchovice
  • Revitalizace mobiliáře obce
    (lavičky, koše,..)
  • Nové technologie do školní jídelny
  • Tělocvična ZŠ
    (okna)
  • Modernizace veřejného osvětlení
  • Oprava komunikací
    včetně chodníků
  • Nákup vybavení na údržbu obce
  • Hasiči Masečín - zateplení zbrojnice
  • Nové nákupní středisko
  • Park
  • Oprava mostu E. Beneše
  • Technická infrastruktura Třebenice
  • Úprava a rozšíření dětských hřišť
  • Rekonstrukce střechy a zateplení MFC
  • Úprava a rozšíření sportovišť

Hrozby

  • Nedostatečné finanční prostředky
  • Nevhodné dotační možnosti
  • Nevyhovující dotační možnosti
  • Neochota spolupráce ze strany ostatních aktérů podílejících se na rozvoji obce

B. NÁVRHOVÁ ČÁST

B.1 Strategická vize

Vize je jakási formulace stavu, kterého by chtěla obec v daném střednědobém horizontu dosáhnout. Vize je psána v přítomném čase, jelikož poukazuje na cílový stav jako na skutečnost, která je již aktuální - jako kdybychom se ocitli na konci daného časového horizontu a všechny plány již byly zrealizovány.

Vize pro městys Štěchovice:

Městys Štěchovice je místem s výhodnou polohou vůči hlavnímu městu, avšak s klidným prostředím. Z důvodu vysoké návštěvnosti v letních měsících má obec dostatečně vyřešenou situaci s parkovacími místy a také má nové autobusové stanoviště. Obec má vymezenou klidnou zónu pro občany obce v podobě místního parku, který podtrhuje ráz přilehlé krajiny. Dopravní infrastruktura včetně stavu komunikací je ve vyhovujícím stavu a stejně tak i infrastruktura technická. Majetek obce je opraven a případně modernizován. Prostředí obce je čisté díky dostatečným sběrným hnízdům a množství odpadkových košů.

B.2 Cíle, opatření a aktivity

Vysoká důležitost    Střední důležitost    Nízká důležitost

Cíl : „Infrastruktura”

Opatření : „Dopravní infrastruktura”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Rekonstrukce komunikací na území obce”

2018 - 2028 obec Vlastní + externí

„Vyřešení situace v rámci dopravního uzlu”

2018 - 2028 obec Vlastní + externí
rekonstrukce a zlepšení celkového vzhledu autobusového stanoviště

Opatření : „Technická infrastruktura”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Vybudování technické infrastruktury v Třebenicích”

2018 - 2028 obec Vlastní + externí
zbourání zastaralé a nefunkční sítě a vybudování nové kanalizační sítě a vodovodního řádu, včetně ČOV

„Rekonstrukce vodojemu Štěchovice a Třebenice”

2022 - 2028 obec Vlastní + externí

„Nové řády V + K”

2022 - 2028 obec Vlastní + externí

Opatření : „Majetek kraje”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Vyřešení situace havarijního stavu mostu E. Beneše”

2018 - 2028 Vlastní + externí
most není v majetku obce, ta by však ráda prosadila záměr jeho generální opravy

Opatření : „Chodníky v obci”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Rekonstrukce chodníků v obci”

2018 - 2028 obec Vlastní + externí

Opatření : „Ostatní infrastruktura”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Hřbitov a přilehlé zázemí”

2022 - 2028 obec Vlastní + externí
oprava kapličky, hřbitovní zdi a márnice

Cíl : „Vybavenost obce”

Opatření : „Občanská vybavenost - volnočasové vyžití”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Oprava sportovišť na území městyse”

2018 - 2025 obec Vlastní + externí

„Oprava a modernizace dětských hřišť”

2018 - 2025 obec Vlastní + externí

Opatření : „Mobiliář”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Rekonstrukce a modernizace obecního mobiliáře”

2018 - 2025 obec Vlastní + externí
lavičky, odpadkové koše, zastávky

Opatření : „Veřejné osvětlení v obci”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Výměna starých technologií za nové”

2018 - 2025 obec Vlastní + externí
opatření LED světly; podél ul. Hlavní

Opatření : „Nákupní středisko”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Výstavba nákupního střediska v obci”

2018 - 2028 obec Vlastní + externí

Opatření : „Pasportizace”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Opatření obce pasportem komunikací”

2018 - 2028 obec Vlastní

Cíl : „Majetek obce”

Opatření : „Školská zařízení a jejich budovy”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Opatření školní jídelny a kuchyně moderními technologiemi”

2018 - 2025 obec Vlastní + externí
z důvodu stávajících, které jsou zastaralé

„Zateplení tělocvičny ZŠ, včetně pořízení nových oken a výměny osvětlení”

2018 - 2025 obec Vlastní + externí

„Oprava podezdívek a výměna oplocení”

2018 - 2028 obec Vlastní + externí

„Revize školní budovy a rozvodů”

2018 - 2025 obec Vlastní + externí
revize střechy a rozvodů vody, elektřiny a odpadů

„Postupná generální oprava podlah a podlahových krytin”

2019 - 2028 obec Vlastní + externí

„Vybudování stabilního zázemí pro školní družinu”

2019 - 2028 obec Vlastní + externí
(přístavba kmenových učeben)

„Zvýšení kapacity ZŠ a jídelny novou výstavbou”

2019 - 2028 obec Vlastní + externí
(nutnost výkupu pozemku)

„Zastínění odpočinkových míst na školní zahrady”

2019 - 2028 obec Vlastní + externí

Opatření : „Hasičská zbrojnice”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Zateplení hasičské zbrojnice v Masečíně”

2018 - 2025 obec Vlastní + externí

„Přístavba hasičské zbrojnice Masečín”

2020 - 2028 obec Vlastní + externí

Opatření : „Obecní budovy a jejich prostory”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Rekonstrukce střechy budovy MFC”

2018 - 2028 obec Vlastní + externí

„Rekonstrukce budovy Sokol Masečín”

2018 - 2028 obec Vlastní + externí

„Oprava budovy č.p. 199”

2018 - 2028 obec Vlastní
zateplení + oprava střechy

„Rozsáhlá oprava budovy u tenisových kurtů v Třebenicích”

2018 - 2028 obec Vlastní + externí
případně demolice a nová výstavba zázemí

Opatření : „Vybavení školy”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Výměna osvětlení za novější”

2018 - 2028 obec Vlastní + externí
(LED svítidla)

„Kompletní rekonstrukce toalet”

2019 - 2028 obec Vlastní + externí
včetně výměny dveří

„Postupná výměna žákovského nábytku”

2019 - 2028 obec Vlastní + externí
cca 5 500,- na jednoho žáka

„Obnova IT technologií”

2019 - 2028 obec Vlastní + externí
ve třídách i kabinetech

Cíl : „Prostředí v obci”

Opatření : „Údržba obce”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Nákup vybavení na údržbu obce”

2018 - 2025 obec Vlastní + externí

Opatření : „Zeleň v obci”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Vybudování parku, revitalizace zeleně a pořízení příslušného mobiliáře”

2018 - 2028 obec Vlastní + externí

Opatření : „Zlepšení situace kontejnerových stanovišť”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Oplocení kontejnerových stanovišť - vytvoření sběrných hnízd”

2018 - 2025 obec Vlastní + externí

Opatření : „Průmyslové haly na území obce”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Rekonstrukce průmyslových hal v obci”

2018 - 2028 obec Vlastní + externí

B.3 Podpora realizace programu

Realizace programu rozvoje obce

Za zajištění realizace programu rozvoje je zodpovědný starosta, místostarosta a zastupitelstvo. Zastupitelstvo, starosta, místostarosta obce koordinují všechny činnosti a aktivity, které povedou k naplnění Programu rozvoje obce. Úspěšnost realizace PRO a naplnění jednotlivých cílů závisí také na efektivní spolupráci všech aktérů, kterými je samotná obec, spolky, občané a subjekty v obci.

Zajišťování a naplňování programu rozvoje obce Štěchovice

Zajištění naplnění programu bude mít na starosti zastupitelstvo v čele se starostou obce.

Monitoring plnění Programu rozvoje obce

Sledování bude probíhat prostřednictvím Zprávy o plnění, která bude přednesena na zastupitelstvu obce vždy k 31. 12. Za zpracování zprávy o plnění je zodpovědný místostarosta obce, který zajišťuje sběr dat potřebný pro monitoring a hodnocení plnění. Hodnocení plnění probíhá na zastupitelstvu obce. Je sledováno zejména:

  • naplňování aktivit, které byly na daný rok naplánovány
  • jejich realizace, či případná nerealizace a důvod, proč nebyly realizovány
  • projednání změn PRO
  • schvalování aktualizace

Spolu s těmito aktivitami bude prováděno i přehodnocování jednotlivých záměrů z hlediska jejich možnosti a potřebnosti jejich realizace a bude také zkontrolováno nastavení priorit záměrů.

Aktualizace PRO

Program rozvoje obce je nutno průběžně upravovat a aktualizovat jeho části. Dílčí revize budou probíhat v případě potřeby – úpravy stávajících aktivit, zařazení nových či vyřazení neaktuálních. Podkladem pro tyto revize mohou být např. výstupy z monitoringu či zápisy z jednání zastupitelstva. Aktualizace budou vždy schváleny zastupitelstvem obce.

Zpřístupnění dokumentu

Dokument bude zveřejněn na internetových stránkách obce a zároveň bude k nahlédnutí, případně i k zapůjčení v listinné podobě na obecním úřadě.