Program rozvoje obce Broumy na období od 2015 do 2020

Program rozvoje obce Broumy
{PAGENO} / {nbpg}
Ministerstvo pro místní rozvoj Program rozvoje obcí

Program rozvoje obce
Broumy
Obecní znak

na období let
2015 - 2020

19.4.2016

Úvod

Program rozvoje obce Broumy je považován za strategický koncepční dokument, který slouží a napomáhá především pro vymezení a charakteristiku prioritních oblastí potřeb, které obec má a v kterých se může dále rozvíjet. Samotné stanovení těchto priorit je především závislé na demografické, geografické, sociální, environmentální a ekonomické analýze daného území. Veškeré tyto analýzy se nachází v úvodní části tohoto dokumentu, také zvané jako analytická část. Východisky těchto analýz je především SWOT analýza a také další východiska v podobě grafických výstupů z případného dotazníkového šetření, které bylo v obci provedeno. V samotné SWOT analýze jsou uvedeny silné a slabé stránky, které odráží aktuální stav v obci a také v čem by se mohla obec rozvíjet. Dále analýza obsahuje příležitosti k rozvoji a hrozby, jež by realizaci těchto příležitostí mohly bránit.

Po analytické části následuje část návrhová, v jejíž úvodní části je uvedena vize, ve které je uveden stav, jakého by chtěla obec dosáhnout v horizontu 10 - 20 let. Dále následuje samotná formulace cílů, opatření a aktivit, které by měly přispět ke splnění vymezených prioritních oblastí.

Dokument Program rozvoje obce Broumy na období let 2015 - 2020 byl zpracován v rámci řešení projektu "Elektronická metodická podpora tvorby rozvojových dokumentů obcí" (CZ.1.04./4.1.00/62.00008), jehož nositelem bylo Ministerstvo pro místní rozvoj ČR. Projekt byl financován z Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a ze státního rozpočtu České republiky. Představitelům obce byla poskytnuta metodická podpora jako pilotním obcím projektu, které byly vybrány za účelem praktického ověření jednoho ze vzniklých produktů projektu - metodiky tvorby programu rozvoje obcí.

A. ANALYTICKÁ ČÁST

A.1 Charakteristika obce

1. Území

 

Obec Broumy se nachází v okrese Beroun, na spojnici mezi hrady Žebrák, Točník a Křivoklát. Díky dálnici D5 je odtud rychlé spojení přes Beroun na Prahu a přes Žebrák na Plzeň. Na západní straně, za širokým pásmem lesů sousedí městečko Zbiroh a obec Skryje. V těsném sousedství je obec Kublov pod historicky známým Velízem.

Na katastru obce Broumy pramení Úpořský potok, vlévající se do řeky Berounky u Týřovic. Berounka je dostupná ve vzdálenosti 12-14 km v několika místech severozápadně od Broum v obcích: Skryje (známý Barandien), Týřovice (zřícenina hradu), Křivoklát (hrad), Zbečno, Bránov (krajina spisovatele Oty Pavla), Račice, Žloukovice, Nižbor (sklárna), Stradonice (místo působení spisovatele Františka Nepila) a Hýskov. Odtud řeka pokračuje na Beroun.

Obec je na severním svahu broumské kotliny, kterou vytvořily potoky Míza, Habrový potok a Úpoř. Průměrná nadmořská výška obce je okolo 400m, s okolními vrchy Vlastec 612m, Velíz 595m a Jouglovka 563m. Obec s velkým katastrálním územím (2584ha) leží uprostřed křivoklátských lesů. Je zde krásná zachovalá příroda a čistý průmyslovými exhalacemi nezkažený vzduch. Od jara do pozdního podzimu je možné využít velkých možností k pěší turistice, cykloturistice a v rozsáhlých lesích i možnosti houbaření. Zvláště pěkné jsou procházky podzimní přírodou, kdy zdejší smíšené lesy vytvářejí překrásné scenérie.

 

2. Obyvatelstvo

Demografická situace

Následující grafy názorně zobrazují demografickou analýzu obce, zejména vývoj počtu obyvatel, věkovou a vzdělanostní strukturu.

Z dlouhodobého hlediska se vývoj počtu obyvatel snižoval. Jak je z grafu níže viditelné, největší pokles byl mezi lety 1930 a 1950, což můžeme přičítat 2. světové válce. Následně počet obyvatel lehce vzrostl a od té doby, až do r. 1991 znovu klesal. Poté, začal opět růst a na grafu č. 2 je i viditelný podrobnější vývoj od roku 2003, kdy zvolna roste až do současnosti. V současné době má obec Broumy 938 obyvatel.

 

Dlouhodobý vývoj počtu obyvatel obce Broumy od roku 1910
Dlouhodobý vývoj počtu obyvatel obce Broumy od roku 1910Zdroj: ČSÚ
Graf č. 1

 
Vývoj počtu obyvatel obce Broumy v letech 2003 - 2015
Vývoj počtu obyvatel obce Broumy v letech 2003 - 2015
Zdroj: ČSÚ
Graf č. 2

 

Z pohledu věkové struktury obyvatel obce výrazně převládá věková skupina v rozmezí 15 - 64 let, což jsou obyvatelé v produktivním věku. Těch je v obci 596.

 

Věková struktura obyvatel obce Broumy v roce 2015
Věková struktura obyvatel obce Broumy v roce 2015
Zdroj: ČSÚ

Pohyb obyvatel v obci Broumy v roce 2015

 AbsolutněNa 1 000 obyv.
Živě narození celkem 13 14‰
Zemřelí celkem 6 14‰
Přirozený přírůstek 7 7‰
Přistěhovalí celkem 17 18‰
Vystěhovalí celkem 13 14‰
Saldo migrace 4 4‰
Meziroční změna počtu obyvatel 11 12‰


Zdroj: ČSÚ

V tabulce výše je viditelné, že z pohledu pohybu obyvatel se lidé spíše stěhují do obce, než že z ní odcházejí. I díky kladnému přirozenému přírůstku se početní zastoupení obyvatel v obci zvyšuje. Data v tabulce jsou z r. 2015 a od té doby se počet obyvatel dále zvyšuje.

Sociální situace

Spolky a sdružení v obci

Český rybářský svaz - ČRS Broumy

Místní skupina ČRS Broumy je součástí ČRS Křivoklát. Hospodaří na šesti rybnících obce. Rybářský spolek byl založen v r.1969 a stále má dostatek zájemců.
 


 

Český zahrádkářský svaz - ČZS Broumy

Působí v obci od roku 1963. Hlavním úkolem je výměna zkušeností pěstitelů i drobných zahrádkářů. Zároveň se spolek věnuje údržbě květinových záhonů před místní radnicí i ostatní zeleni v obci. Každoročně organizuje výstavu květin v obci, zájezdy na zahrádkářské výstavy a různé besedy.

Klub Matýsek - Sdružení pro rodiny s dětmi

Toto sdružení působí v obci od r. 2008 především s cílem nabídnout rodičům na rodičovské dovolené řadu zajímavých aktivit. A to takových, které jejich děti nejen zabaví, ale i dále rozvíjí a stimulují v jejich vývoji.

Dále se Klub Matýsek podílí na různých sportovních a kulturních akcích pořádaných v obci. Také pracuje na volnočasových aktivitách se snahou zajistit možnost dalšího vzdělávání rodičů v oblasti výchovy dětí i dalších témat, která rodiče zajímají.

Myslivecké sdružení OUPOŘ Broumy - v rámci ČMMJ - Českomoravská myslivecká jednota

V Broumech bylo myslivecké sdružení založeno v roce 1962. Má zde vlastní honitbu, v níž se stará celoročně o uchování a regulaci stavu zvěře a rovnováhy v přírodě.

Sbor dobrovolných hasičů - SDH

Hasiči jsou v obci rozděleni na dvě skupiny, které se vzájemně prolínají.

První skupinou je Zásahová jednotka SDH Broumy, která je zřizována obcí Broumy. V současné době má 11 členů stará se o požární techniku a její provozuschopnost a je zařazena do JPO kategorie 5. Je určena k zásahu při požárech nebo mimořádných událostech.

V současné době obec řeší doplnění a obnovu techniky. Aby ZJ dále fungovala, je nutná obnova techniky především hasičské cisterny. SDH Broumy sice je až v páté kategorii, avšak velmi rozhodujícím faktorem při žádosti o dotační prostředky je především to, že obec je obklopena lesy a v případě požáru jsou dojezdové časy nejbližších hasičských jednotek vyšších stupňů velmi dlouhé.

Dále je počítáno s rekonstrukcí starých garáží ve vlastnictví obce, které dříve sloužily pro autobusy MHD, které jsou dnes v pronájmu. Mohly by sloužit jako místo pro hasičskou techniku či pro stání.

Druhou skupinou je Sbor dobrovolných hasičů Broumy, který pomáhá vychovávat hasičský dorost a připravuje své členy k případné pomoci při živelných pohromách, pomáhá obci při zajišťování akcí pořádaných obcí a v neposlední řadě při svozu plastů a při údržbě obce. Účastní se soutěží v požárním sportu ve všech kategoriích až na úrovni kraje.

Sbor oslavil v roce 2015 již 135 let od svého založení.

Sportovní spolky

Organizovaný sport je v Broumech znám od r. 1907, kdy byla založena Dělnická tělovýchovná jednota - DTJ. V současnosti má sport, mimo tělovýchovu na škole, zázemí ve dvou sportovních organizacích. Působí zde Tělovýchovná jednota Broumy (TJ) v rámci celostátního ČSTV a obnovená Tělocvičná jednota SOKOL.

Tělovýchovná jednota v Broumech

Tento spolek působí v obci v rámci celostátního ČSTV a má několik sportovních odvětví - kopanou, stolní tenis a ASPV - asociace sportu pro všechny - cvičení žen.

Tělocvičná jednota SOKOL Broumy

Od roku 2001 je v Broumech obnoven TJ SOKOL. Součástí TJ SOKOL Broumy je oddíl volejbalu a oddíl nohejbalu. Zaměřuje se také na zdravotní TV pro ženy.

Podrobnější zapojení těchto spolků do života v obci je popsáno v kapitole Vybavenost obce.

Ke sportování je využívána tělocvična školy, stadion TJ a školní stadion.

 

Informování občanů o dění v obci

Občané jsou informování prostřednictvím bezdrátového rozhlasu, kde je však možnost zlepšení v budoucnu a také pomocí webových stránek obce. Obec Broumy vydává již 30. ročník tištěného měsíčníku "Broumský zpravodaj", ve kterém pravidelně informuje občany o dění v obci a nejbližším okolí. Jednotlivá čísla zpravodaje jsou zdarma distribuována do poštovních schránek občanů. V případě zájmu jsou výtisky k dispozici i na Obecním úřadě. Poslední a některá starší čísla se nachází na webových stránkách obce a jsou zde ke stažení.

3. Hospodářství

Nezaměstnanost

Následující graf zobrazuje stav nezaměstnaných osob v obci Broumy do r. 2015. Nejhorší stav od roku 2007 byl v r. 2010, od té doby se počet stále snižuje.

 Vývoj podílu nezaměstnaných osob
Vývoj podílu nezaměstnaných osob
Zdroj: ČSÚ


Podnikatelské subjekty

 

Struktura podnikatelských subjektů podle odvětví v obci Broumy v roce 2013
Struktura podnikatelských subjektů podle odvětví v obci Broumy v roce 2013
Pramen: ČSÚ


Podnikatelé

Z pohledu podnikatelských subjektů v obci se jedná o širokou škálu činností a služeb. Následující výčet shrnuje všechny tyto činnosti, avšak nejedná se vždy o činnosti v obci skutečně provozované. Jsou zde společně ty, které mají v obci pouze přihlášeno sídlo, ale i ty, které jsou v obci skutečně provozované.

- Obchod

- Zprostředkování obchodu a služeb

- Velkoobchod a maloobchod

- Poradenské a konzultační činnosti a služby

  • Zpracování odborných studií a posudků
  • Daňové a účetní poradenství, vedení účetnictví, vedení daňové evidence
  • V oblasti informačních technologií, poskytování software a webové portály

- Realitní činnost, správa a údržba nemovitostí

- Řemeslné práce

  • Kominictví
  • Topenářství
  • Zámečnictví
  • Pneuservis
  • Klempířství a oprava karoserií
  • Opravy a údržba motorových vozidel
  • Zednické práce
  • Obuvnictví, švec
  • Montáž, opravy, revize a zkoušky plynových zařízení a plnění nádob plyny

- Obchod se zbraněmi a střelivem

- Silniční motorová nákladní doprava

- Potravinářství

  • Hostinská činnost
  • Stravování v restauracích, u stánků a v mobilních zařízeních
  • Výroba potravinářských a škrobárenských výrobků
  • Pivovarnictví

- Fotografické služby

- Lesnictví a zemědělství

  • Služby v oblasti lesního hospodářství
  • Myslivost
  • Služby pro zemědělství, zahradnictví, rybníkářství

- Chov zvířat a jejich výcvik

- Výroba

  • Výroba krmiv, krmných směsí, doplňkových látek a premixů
  • Výroba textilií, textilních výrobků, oděvů a oděvních doplňků
  • Výroba školních a kancelářských potřeb, kromě výrobků z papíru, výroba bižuterie, kartáčnického a konfekčního zboží, deštníků, upomínkových předmětů
  • Výroba nůžek na plastové potrubí

- Provozování cestovní agentury a průvodcovská činnost v oblasti cestovního ruchu

- Mimoškolní výchova a vzdělávání, pořádání kurzů, školení, včetně lektorské činnosti

 

4. Infrastruktura

Technická infrastruktura

Kanalizace, ČOV a dobudování vodovodu

V rámci dotačního projektu byla vybudována v období mezi 6. 9. 2011 a 4. 9. 2013 nová v kanalizace a vodovod. Realizací projektu bylo vytvoření podmínek pro připojení 700 EO na nově vybudovanou kanalizační síť a ČOV.

Celkem bylo připojeno přes 96% popisných čísel v obci v reálném dosahu kanalizace.

Plynofikace v obci Broumy chybí a vzhledem ke vzdálenostem přípojných bodů se s ní do budoucna nepočítá.

Nakládání s odpady

Obec je vybavena kontejnery na tříděný odpad (sklo, papír, plast) na 7 stanovištích rozmístěných po celé obci. Sběrné místo v obci zajišťuje uložení všech komodit včetně elektroodpadu. Nebezpečné odpady, které nelze uložit na sběrném místě jsou zajištěny pravidelně mobilním svozem. Černé skládky v okolí obce jsou velkým problémem, avšak je vyvíjena snaha o jejich odklízení.

Dopravní infrastruktura

Páteřně obcí Broumy prochází silnice III. třídy č. 236. Ostatní místní komunikace jsou ve vlastnictví obce.

Technický stav komunikací

Komunikace v obci nejsou v příliš dobrém stavu, a to z důvodu budování kanalizační a vodovodní sítě (viz výše). Avšak jejich oprava je plánována v následujících letech

Vzdálenost obce od nájezdu na dálnici / rychlostní komunikaci

Obec Broumy se nachází v okrese Beroun, na spojnici mezi hrady Žebrák, Točník a Křivoklát. Díky dálnici D5 je odtud rychlé spojení přes Beroun na Prahu a přes Žebrák na Plzeň.

Spojení po dálnici D5:
- směr od Prahy - výjezd Beroun západ - Králův Dvůr přes obce Trubín, Svatá a Kublov
- směr od Plzně - výjezd přes město Žebrák a dále obce Točník a Březová

Spojení ze severu:
- od Rakovníka přes Křivoklát, Roztoky a Karlov
- od Kladna přes Nižbor a Karlov

Spoje železniční dopravy obcí neprochází.

Místní komunikace

Z důvodu výstavby kanalizační a vodovodní sítě v obci byla většina místních komunikací narušena a silnice jsou tak ve špatném stavu. Obec má však záměr komunikace opravit a to s pomocí dotačních prostředků, pokud se naskytne možnost.

Chodníky v obci byly v posledních letech vybudovány podél silnice III. třídy procházející obcí.

Dopravní obslužnost

Dopravní obslužnost v obci je zajišťována prostřednictvím autobusové linky č. C 24 Berouny - Skryje. Linka je součástí Středočeské integrované dopravy, jejímž zřizovatelem je kraj. Byla by potřeba optimalizace autobusové dopravy, především co se týče četnosti spojů. Vzhledem ke stavu dopravní obslužnosti je většina obyvatel odkázána na dojezd, popř. musí počítat, pokud se do obce stěhují, s tímto nedostatkem a jsou vybavena vlastními automobily a všude dojíždí. Neznamená to však, že lepší dopravní obslužnost a optimalizace spojů v obci není žádána a potřebná.

5. Vybavenost obce

Vybavenost obce

Obecně lze shrnout, že obec Broumy má dobré základní podmínky pro svůj rozvoj. Je zde úplná základní škola, mateřská škola, základní obchodní síť, pošta, zdravotní služby (praktický lékař, dětský lékař, zubní ordinace) a také služby kadeřnictví, masáže a pedikúra. V obci jsou tři restaurace, kulturní dům s kinem, fotbalový stadion a školní sportovní areál.

Je vybudována vodovodní síť s místním zdrojem dobré pramenité pitné vody a kanalizace.

Školství

Základní škola

Počátky školy v Broumech jsou spojovány se vznikem sklárny na počátku 17. století, avšak první písemná zpráva o broumské škole je až z r. 1713. V roce 1837 se stala škola v Broumech veřejnou tzv. filiální školou pod patronací Náboženské matice. O 11 let později (1848) byla vystavěna nákladem Náboženské matice nová škola (nyní obecní knihovna a muzeum mikroregionu), která byla využívána až do roku 1961, kdy byla otevřena nově vybudovaná budova současné školy. Od prosince 1983 je využívána přístavba školy s tělocvičnou. 
 
Dnešní podobu získal školní areál v letech 2000 a 2001, kdy bylo dobudováno školní sportoviště a do nové přístavby přestěhována mateřská škola.
 
V současné době se v obci nachází plnotřídní základní škola s 9 postupnými ročníky a jednou třídou mateřské školy. Součástí školy je i školní jídelna a školní družina. Do Základní školy a mateřské školy Broumy dojíždějí, či docházejí, žáci ze 6 obcí 2 okresů. Jsou to obce: Broumy, Kublov, Svatá, Nový Jáchymov, Roztoky (Karlov, Leontýn) a Skryje.
 
Provoz školy je upraven tak, aby co nejvíce vyhovoval dopravní obslužnosti a časovým možnostem přespolních žáků. Děti z 1. stupně mohou zůstávat pod dohledem vychovatelky školní družiny nebo učitelek 1. stupně v areálu školy až do odjezdu autobusů, volný čas je vyplňován mimoškolními zájmovými útvary. Velkou výhodou místní školy je to, že vše, co je potřeba pro výchovu a vzdělávání žáků, se nachází v jednom uzavřeném areálu.

Školní areál byl dostavěn v roce 2000 posledním objektem, v němž je kuchyně s jídelnou, družina, speciální učebny a také školní byt. Součástí areálu je krásný školní stadion s atletickou dráhou, hřišti na košíkovou, volejbal, tenis a malou kopanou.

Sportoviště jsou v mimoškolní době k dispozici i veřejnosti. Avšak ačkoli bylo hřiště s umělým povrchem vybudováno v roce 2000, je zde již potřebná rekonstrukce. Budova školy byla v roce 2015 zateplena s opravou střechy na hlavní budově a změnou způsobu vytápění. V nejbližší době bude provedena rekonstrukce vnitřních rozvodů elektrické energie spojená s vybudováním zabezpečení i rozvodem počítačové sítě po budově a s tím spojené zřízení kamer v areálu.

Mateřská škola

Mateřská školka je v obci jednotřídní. V současné době našla své místo v nové budově v areálu školy. Školce slouží nejen hezké a pěkně vybavené vnitřní prostory, ale i prostorné dětské hřiště v zahradě.

V nejbližší době je nutná výstavba dvoutřídního areálu nové školky pro zajištění dostatečné kapacity v letech následujících.

Sociální péče a péče o seniory

Obec má v plánu zlepšit služby pro seniory, a to prostřednictvím jakékoli formy terénní služby, která by nad nimi pravidelně vykonávala dohled. Popřípadě jde zde zájem zajistit větší vozidlo, které by mělo multifunkční využití - např. jako dopravní spoj pro starší občany, jenž se potřebují dostat do větších měst v okolí obce, když není k dispozici autobusový spoj, popř. pro žáky, popř. pro samotné pracovníky terénní služby, kteří by tento způsob dopravy využívali k poskytování vlastních služeb.

Zároveň má obec záměr vybudovat v obci na vhodném místě zónu pro seniory, která by obsahovala lavičky či cvičící stroj. Tento záměr je naplánován a bude také realizován, pokud možno ještě v roce 2016.

Kultura a péče o památky

Kultura má bezpochyby v Broumech nezastupitelné místo a hluboké kořeny. Zřejmě nejstarší známou kulturní činností je ochotnické divadlo, které se dle historických podkladů datuje od roku 1874. Je druhým nejstarším na berounsku. Dnešní ochotnický soubor působí pod názvem "MÁJ" od roku 1941.

Kulturní aktivity

Ke svým vystoupením používá Broumské divadlo sál Kulturního domu. Sál je dále využíván především k pořádání plesů a tanečních zábav. Pravidelně druhou únorovou sobotu je již od roku 1992 pořádán Zastupitelstvem obce oblíbený reprezentační Obecní ples. Pravidelné jsou také novoroční koncerty se setkáním důchodců, vánoční koncerty, koncerty Základní umělecké školy, která v obci působí aj.

Mezi kulturní aktivity obce patří dále vystoupení dětského pěveckého sboru broumské Základní školy. Pravidelnými návštěvníky jsou pěvecký sbor berounského Gymnázia a taneční klub Romany Chvátalové z Berouna.
Velkou a stále udržovanou tradicí v obci jsou Staročeské máje, které zcela samostatně připravuje broumská mládež pod záštitou Kulturní komise Zastupitelstva.

Kulturní dům

Součástí Kulturního domu je kino a restaurace. Kino nyní promítá pouze příležitostně, především pak pro děti a také pro základní a mateřskou školu. Restaurace poskytuje občerstvení a stravování, s možností využití salónku. Je také vhodným místem pro zastavení a odpočinek turistů.

V obci se konají různé výstavy např. výstava květin, fotografií, obrazů keramiky atd.

S pohledu technického stavu budovy kulturního domu je zde potřeba oprava střechy, která však v současné době není z finančních důvodů možná. Potřebné by bylo i zateplení celé budovy.

Obecní knihovna

V současnosti má přes 3000 svazků a na doplňování četby se pomocí výměnného fondu podílí Středočeská vědecká knihovna Kladno. Obecní knihovna vznikla již v roce 1921 sloučením několika, tehdy existujících spolkových knihoven.

Sportovní činnost

Oba spolky byly obecně popsány již v kapitole Obyvatelstvo. V následující části je popsáno jejich zapojení do kulturního dění v obci, především tedy TJ SOKOL Broumy.

Tělovýchovná jednota SOKOL Broumy

Jak již bylo zmíněno, TJ se zaměřuje na zdravotní TV pro ženy, které je dále doplňováno o další aktivity např. turistické pochody, výlety na kolech, ale především o nácvik tanečních vystoupení. Zatím bylo vytvořeno 6 tanců, které je možné shlédnout na různých společenských nebo sportovních akcích v Broumech i okolí.

Dále se členky a členové TJ Sokol podílí na různých akcích jako např.: Čarodějnice, Den dětí a dalších aktivitách pořádaných v obci.

Ke sportovním aktivitám patří velmi oblíbený turistický pochod "Broumský špacír", který se koná každý rok druhou říjnovou sobotu. Start a cíl jsou na stadionu TJ. Trasy pochodu jsou 10-15-20 km a jsou vždy obměňovány. V roce 2016 se bude konat ji 32. ročník tohoto pochodu.


Ke sportování je využívána tělocvična školy, stadion TJ a školní stadion.

6. Životní prostředí

Stav životního prostředí

Obec je na severním svahu broumské kotliny, kterou vytvořily potoky Míza, Habrový potok a Úpoř. Průměrná nadmořská výška obce je okolo 400m, s okolními vrchy Vlastec 612m, Velíz 595m a Jouglovka 563m. Obec s velkým katastrálním územím (2584ha) leží uprostřed křivoklátských lesů. Je zde krásná zachovalá příroda a čistý průmyslovými exhalacemi nezkažený vzduch.

Na katastru obce Broumy pramení Úpořský potok, vlévající se do řeky Berounky u Týřovic.

Na následujícím grafu je viditelné, že velkou většinou území obce Broumy tvoří lesy, a to necelých 78%. Druhé největší zastoupení má pak orná půda a výměra trvalých travních porostů.

Struktura využití půdy
Struktura využití půdy
Pramen: ČSÚ

Koeficient ekologické stability vyjadřuje poměr mezi přírodně stabilními plochami (jako jsou lesy, zahrady atd.) a plochami zastavěnými či intenzivně zemědělsky obdělávanými (tzv. nestabilními). Vyšší hodnota koeficientu obecně značí příznivější stav, hodnota vyšší než 1 znamená vyváženou (stabilní) krajinu. V obci Broumy dosahuje koeficient hodnoty 5,80.

Nedaleko hlavní a nejvíce obydlené části obce se nachází rybník, u něhož se obec chystá na revitalizaci. Také zde má vedení obce zájem o to, zajistit v okolí rybníka odpočinkovou zónu.

7. Správa obce

Obecní úřad a kompetence obce

K zajištění potřeb obce v rámci samosprávy a k vyřizování záležitostí státní správy v rámci pravomocí přenesené působnosti slouží kancelář OÚ. Stálými pracovníky kanceláře jsou starosta a hospodářka. Záležitosti obce pomáhají řešit neuvolnění členové Zastupitelstva Obce Broumy. Každý člen zastupitelstva má ve své působnosti určitou oblast činností v obci.

Z hlediska vybavenosti budovy obecního úřadu by zde mohlo dojít ke zlepšení v podobě zateplení, které by bylo v budoucnu možné z vlastních finančních prostředků. Jelikož se ale v budově obecního úřadu nachází také lékař, který je v prvním patře, uvažuje se také o vybudování výtahu či bezbariérového přístupu.

Mezi organizace zřizované obcí patří:

  • Zásahová jednotka Sboru dobrovolných hasičů (ZJ SDH), která zabezpečuje pomoc při likvidaci živelných pohrom. Má celkem 11 členů.
  • Kulturní a společenské středisko (KaSS), které připravuje ve spolupráci s Kulturní komisí Zastupitelstva kulturní a společenské akce v obci. Pod jeho působnost spadá:

- Sbor pro občanské záležitost (SPOZ)
- Divadelní ochotnický soubor MÁJ

  • Obecní knihovna

Dále také obec zřídila svoji příspěvkovou organizaci s právní subjektivitou, kterou je Základní škola a mateřská škola Broumy.

Obec vydává také pravidelný měsíčník "Broumský zpravodaj", který je vydáván od roku 1977 a od r. 1991 je vydáván pravidelně každý měsíc. Pomáhá dobré informovanosti občanů a redakcí je Zastupitelstvo obce.

Ve společenském centru se nachází Pamětní síň obce - Muzeum Mikroregionu, kde je umístěna trvalá expozice o životě a řemeslech v obci, přístupná po dohodě na Obecním úřadě Broumy celoročně.

Hospodaření a majetek obce

Následující graf zobrazuje vývoj rozpočtu obce v letech 2009 - 2013. Aktuálnější data kromě roku 2014 nejsou k dispozici.

Vývoj rozpočtového hospodaření obce Broumy v letech 2009 - 2013 (v tis. Kč)

 20092010201120122013
Daňové příjmy 6 518 6 755 7 012 6 994 9 801
Nedaňové příjmy 1 110 1 048 1 082 942 1 288
Kapitálové příjmy 2 555 3 931 6 078 2 183 9
Neinvestiční přijaté dotace 1 567 1 381 1 545 3 235 1 179
Investiční přijaté dotace 0 1 050 0 46 566 22 264
Příjmy 11 750 14 165 15 717 59 920 34 540
Běžné výdaje 5 857 6 160 5 424 7 731 5 371
Kapitálové výdaje 4 982 6 019 4 304 63 083 30 415
Výdaje celkem 10 839 12 179 9 728 70 814 35 786
Saldo příjmů a výdajů 911 1 986 5 989 -10 894 -1 246
Podíl kapitálových výdajů 45,96% 49,42% 44,24% 89,08% 84,99%
Podíl běžných výdajů na celkových příjmech 49,85% 43,49% 34,51% 12,90% 15,55%

Pramen: ČSÚ

Data za rok 2014:

Pramen: webové stránky obce

Data za rok 2015

Pramen: webové stránky obce

Od roku 2013 do roku 2014 je viditelné výrazné zlepšení v saldu obecního rozpočtu. Ačkoli v roce 2015 byl obecní rozpočet ve schodku, tak se obec snaží v roce 2016 nakládat s obecními finančními prostředky tak, aby nadále ke schodku nedocházelo.

Vnější vztahy a vazby

Aktivity obce

Program obnovy venkova
Obec je zapojena do Programu obnovy venkova (POV) od roku 1999. Základním dokumentem pro postupné zlepšování vzhledu obce je "Program rozvoje a obnovy obce Broumy", vytvořený architektonickým ateliérem AUA Praha 6, který vyhotovil také i Územní plán obce.
V rámci POV byly již řešeny např. opravy autobusových zastávek, úpravy veřejných prostranství, dopravně informační značení, oprava střechy základní školy, celkové opravy sociálních zařízení školy, opravy a přestavba školních šaten, úpravy v mateřské škole, značení cykloturistických tras, byla vydána mapa cyklotras mikroregionu, byla provedena oprava hřbitovní zdi, v rámci ochrany architektonických památek provedena oprava křížku u rozcestí, byla opravena budova Radnice a tělocvična ZŠ.

Svaz měst a obcí (SMO) ČR
Obec je členem této celostátní organizace.

Mikroregion Hudlicko
je spojení dvanácti obcí jihozápadně od Berouna. Účelem je vzájemná součinnost při správě obcí a koordinace společných zájmů.

MAS Mezi Hrady
Obec je také členem Místní akční skupiny Mezi Hrady. Území MAS leží jihozápadně od Prahy, vpravo od dálnice D5 ve směru na Plzeň. Většina území je součástí CHKO Křivoklátsko, biosferické rezervace UNESCO.

A.2 Východiska pro návrhovou část

V této kapitole se zobrazuje především SWOT analýza, která je odrazem charakteristik obce v jednotlivých oblastech výše zmíněných. Následující část může také obsahovat grafické výstupy z dotazníkových šetření, které bylo jednou z možností zapojení občanů při tvorbě tohoto dokumentu. Z rozhodnutí starosty obce se však dotazníkové šetření neuskutečnilo, a proto zde dané výstupy nejsou. Ovšem všechny důležité informace a podklady pro SWOT analýzu a samotnou návrhovou část strategického plánu obce Broumy byly zmíněny v předchozí analytické části.

SWOT analýza

Silné stránky

  • Spolupráce s okolními obcemi
  • Velká spolková činnost
  • Kulturní a spolková činnost
  • Členství v organizacích a sdruženích
  • Čisté ovzduší a nezkažené životní prostředí
  • Vyrovnanost rozpočtu
  • Blízkost přírody
  • Angažovanost v oblasti sportu
  • Vybavenost obce
  • Dobré podmínky obce pro svůj rozvoj
  • Relativně vysoký podíl ekonomicky aktivního obyvatelstva
    Občané v produktivním věku
  • Rozrůstání počtu obyvatel
    Zvyšující se počet přistěhovalých
  • Pořádek v obci
  • Rozvinutá technická infrastruktura
    Kanalizační a vodovodní síť

Slabé stránky

  • Špatný stav střechy kulturního domu
  • Černé skládky
  • Zastaralé hasičské vybavení
  • Zhoršující se stav sportoviště
    Hřiště s umělým povrchem
  • Autobusová doprava
  • Špatný stav místních komunikací

Příležitosti

  • Odpočinková zóna pro obyvatele/seniory
  • Rekonstrukce hřiště s umělým povrchem
  • Oprava místních komunikací
  • Rozšíření školky
    ne z důvodu nedostatečných kapacit
  • Revitalizace zeleně
  • Střecha a zateplení budovy Kulturního domu
  • Autobusová doprava

Hrozby

  • Nedostatek či nevhodné dotační možnosti
  • Nedostatečné finanční prostředky

B. NÁVRHOVÁ ČÁST

B.1 Strategická vize

Obec Broumy je neustále se rozvíjející obcí, která se snaží přispívat ke svému rozvoji v oblasti kulturní, demografické, v oblasti vybavenosti obce a její správy. Tohoto cíle dosahuje prostřednictvím vhodného využívání obecních finančních prostředků a také s pomocí prostředků dotačních. Dále pomocí spolupráce s okolními obcemi, s nimiž může participovat při aktivitách a společných zájmech.

B.2 Cíle, opatření a aktivity

Vysoká důležitost    Střední důležitost    Nízká důležitost

Cíl : „Místní komunikace”

Opatření : „Rekonstrukce komunikací v rámci obce”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Oprava místních komunikací”

2017 - 2019 obec 0 Vlastní + externí
Oprava komunikací je velmi potřebná. Komunikace jsou ve špatném stavu kvůli budování kanalizační a vodovodní sítě v minulých letech.

Cíl : „Revitalizace zeleně a odpočinkové zóny”

Opatření : „Zeleň v okolí rybníka”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Revitalizace zeleně a cest v okolí rybníka”

2016 - 2017 obec 0 Vlastní + externí

Opatření : „Odpočinková zóna”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Vybudování odpočinkého prostoru pro obyvatele obce”

2016 - 2017 500 Vlastní
Součástí této zóny budou lavičky a cvičící stroje. Je předpokládáno, že prostor bude soužit především pro seniory.

Cíl : „Podpora spolkové činnosti”

Opatření : „Vybavenost hasičského sboru”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Pořízení nového vozidla-cisterny pro SDH”

2016 - 2020 obec 2500 Vlastní + externí
Rozhodujícím faktorem při získávání dotačních prostředků je umístění obce, která se je obklopena lesy a v případě požáru jsou dojezdové časy hasičských jednotek z ostatních obcí příliš dlouhé.

Opatření : „Rekonstrukce nepoužívaných prostor k potřebám sboru”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Staré garáže pro hasiče”

2017 - 2020 obec 0 Vlastní + externí

Cíl : „Opravy obecního majetku”

Opatření : „Kulturní dům”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Oprava střechy a případné zateplení”

2017 - 2020 obec 0 Vlastní + externí

Opatření : „Obecní úřad”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Zateplení budovy”

2017 - 2019 0 Vlastní

B.3 Podpora realizace programu

Realizace programu rozvoje obce

Za zajištění realizace programu rozvoje je zodpovědný starosta, místostarosta a zastupitelstvo. Zastupitelstvo, starosta, místostarosta obce koordinují všechny činnosti a aktivity, které povedou k naplnění Programu rozvoje obce. Úspěšnost realizace PRO a naplnění jednotlivých cílů závisí také na efektivní spolupráci všech aktérů, kterými je samotná obec, spolky, občané a subjekty v obci.
 

Zajišťování a naplňování programu rozvoje obce Broumy

Zajištění naplnění programu bude mít na starosti zastupitelstvo, v čele se starostou obce.
 

Monitoring plnění Programu rozvoje obce

Sledování bude probíhat prostřednictvím Zprávy o plnění, která bude přednesena na zastupitelstvu obce vždy k 31.12. Za zpracování zprávy o plnění je zodpovědný místostarosta obce, který zajišťuje sběr dat potřebný pro monitoring a hodnocení plnění. Hodnocení plnění probíhá na zastupitelstvu obce. Je sledováno zejména:
  • naplňování aktivit, které byly na daný rok naplánovány, jejich realizace, či případná nerealizace a důvod proč nebyly realizovány
  • projednání změn PRO
  • schvalování aktualizace

Spolu s těmito aktivitami bude prováděno i přehodnocování jednotlivých záměrů z hlediska jejich možnosti a potřebnosti jejich realizace a bude také zkontrolováno nastavení priorit záměrů.

Aktualizace PRO

Program rozvoje obce je nutno průběžně upravovat a aktualizovat jeho části. Dílčí revize budou probíhat v případě potřeby - úpravy stávajících aktivit, zařazení nových či vyřazení neaktuálních. Podkladem pro tyto revize budou např. výstupy z monitoringu.
Aktualizace budou vždy schváleny zastupitelstvem obce.

Zpřístupnění dokumentu

Dokument bude zveřejněn na internetových stránkách obce a zároveň bude k nahlédnutí, případně i k zapůjčení v listinné podobě na obecním úřadě.