Program rozvoje obce Lhota na období od 2015 do 2020

Program rozvoje obce Lhota
{PAGENO} / {nbpg}
Ministerstvo pro místní rozvoj Program rozvoje obcí

Program rozvoje obce
Lhota
Obecní znak

na období let
2015 - 2020

Dokument byl schválen zastupitelstvem obce Lhota dne 21.5.2016.

Úvod

Program rozvoje obce Lhota lze považovat za jakýsi strategický koncepční dokument, který pomáhá charakterizovat prioritní oblasti potřeb, které obec má a v nichž se může a chce rozvíjet. Stanovení těchto pritoritních oblastí je závislé na demografické, environmentální, sociální a ekonomické analýzy dané obce. Tato analýza se nachází v úvodní části tohoto dokumentu. Na konci této analytické části jsou stanoveny slabé a silné stránky obce, dle nichž lze stanovit v čem je možné obec dále rozvíjet a jak využít potenciálu jež doposud má a také jsou zde vymezeny příležitosti k rozvoji a hrozby jež by tomu mohly bránit. Po analytické části následuje část návrhová, kde je uvedena vize, jak by měla obec vypadat časovém horizintu 10 -20 let. Dále následuje formulace cílů, opatření a aktivit, jež by měly přispět ke splnění vymezených pritoritních oblastí.

Dokument Program rozvoje obce Lhota na období let 2015–2020 byl zpracován v rámci řešení projektu „Elektronická metodická podpora tvorby rozvojových dokumentů obcí" (CZ.1.04/4.1.00/62.00008), jehož nositelem bylo Ministerstvo pro místní rozvoj ČR. Projekt byl financován z Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a ze státního rozpočtu České republiky. Představitelům obce byla poskytnuta metodická podpora jako pilotním obcím projektu, které byly vybrány za účelem praktického ověření jednoho ze vzniklých produktů projektu – metodiky tvorby programu rozvoje obce.

A. ANALYTICKÁ ČÁST

A.1 Charakteristika obce

1. Území

 

 

Obec se nachází v severní části okresu Praha - východ, v úrodné Polabské nížině, na okraji rozlehlých borových lesů. Leží v rovinatém území pravého břehu středního Polabí, nadmořská výška se pohybuje mezi 172 a 174 m n.m. V minulosti užívala i název Lhota nad Labem.

U obce Lhota leží jedna z nejznámějších rekreačních oblastí pro Prahu a celé okolí. Hluboké jezero s čistou vodou (viz obrázek níže) - ideální místo pro koupání a rekreaci, které vzniklo na místě bývalé štěrkopískovny. Na nejslunnější straně byla založena, ještě za totality, první veřejná nudistická pláž na našem území.

 

První zmínka o obci pochází z r. 1332 z doby vlády Jana Lucemburského. Lhota patří mezi vesnice, vysazené po r. 1332, po připojení Skorkova, pány z Michalovic na pokraji lesa Boru nebo lesa Brandejského, a zůstala vždy příslušenstvím brandýského panství.

 

2. Obyvatelstvo

 

Následující část stručně popisuje demografickou charakteristiku obce pomocí přehledných spojnicových a výsečových grafů.

Z dlouhodobého hlediska je viditelné, že počet obyvatel střídavě klesal a opět stoupal. největší pokles byl zaznamenán v destiletí mezi roky 1991 a 2001, kdy byl v r. 2001 nejnižší (viz. graf č. 1). Ovšem v následujících deseti letech opět začal stoupat, a dle grafu č. 2 je viditelné, že stále stoupá.

 

Dlouhodobý vývoj počtu obyvatel obce Lhota od roku 1910
<i class="fa fa-line-chart"></i> Dlouhodobý vývoj počtu obyvatel obce Lhota od roku 1910
Pramen: ČSÚ

 

Vývoj počtu obyvatel obce Lhota v letech 2003 - 2014
<i class="fa fa-line-chart"></i> Vývoj počtu obyvatel obce Lhota v letech 2003 - 2014
Pramen: ČSÚ

Z pohledu věkové struktury je obec Lhota složena především obyvateli ve věku 15 - 64 let, což je považováno za ekonomicky aktivní obyvatelstvo a které tvoří 66,4% z celkového počtu obyvatel obce

 

Věková struktura obyvatel obce Lhota v roce 2014
<i class="fa fa-pie-chart fa-lg"></i>  Věková struktura obyvatel obce Lhota v roce 2014
Pramen: ČSÚ

3. Hospodářství

Z grafu níže je viditelné, že pohyb podílu nezaměstnaných osob se mezi lety 2007 a 2014 byl kolísavý, ovšem vždy se jedná o meziroční rozdíl v řádu jedné či dvou osob.

 

  Vývoj podílu nezaměstnaných osob
<i class="fa fa-line-chart"></i> Vývoj podílu nezaměstnaných osob
Pramen: ČSÚ

Z hlediska struktury podnikatelských subjektů na území obce je z grafu patrné, že největší podíl zaujímají služby s 64%, dále průmysl a stavebnictví a na třetím místě je zemědělství a lesnictví.

 

  Struktura podnikatelských subjektů podle odvětví v obci Lhota v roce 2013
<i class="fa fa-pie-chart fa-lg"></i> Struktura podnikatelských subjektů podle odvětví v obci Lhota v roce 2013
Pramen: ČSÚ

V obci Lhota se nacházejí následující podnikatelské subjekty:

  • Obchod se smíšeným zbožím
  • Soukromě hospodařící zemědělec František Klíma, Karel Roubíček, Václav Rejšek, Václav Jirmus
  • Hotel Bor
  • Nepomucký - travní koberce

4. Infrastruktura

Dopravní infrastruktura

Autobusová doprava

Z pohledu autobusové dopravy projíždí obcí autobusová linka 419 (Brandýs n.L.-St. Boleslav - Křenek - Dřísy - Kostelní Hlavno - Mečeříž), jejímž provozovatelem je ČSAD Střední Čechy, a.s. Do Prahy lze cestovat také linkami 379, 375 a 367, které nespadají do páteřního systému pražské integrované dopravy, jelikož obec leží mimo jeho dostupnost.

Automobilová doprava

Obec je napojena na rychlostní komunikaci R10, resp. dálnici D10 (od 1.1.2016), která vede z Prahy, přes Mladou Boleslav až do Turnova, sjezd na Starou Boleslav: exit 14. Dále silnice II. třídy č. 331, která spojuje Mělník se Starou Boleslaví - Brandýsem nad Labem.

Kromě vazby na Prahu existuje přirozená spádovost za prací, vybaveností a zejména do škol v Brandýse n/L-Staré Boleslavi. Toto město bude pro Lhotu vždy plnit funkci střediskové městské vybavenosti. Výhodou je přitom směr, totožný s vazbou na Prahu.

Technická infrastruktura

V obci Lhota je veden pouze vodovod. Občané jsou zásobováni pitnou vodou z dokončeného vodovodu s vlastním vrtem. Schválený územní plán umožní další rozvoj obce v příštích letech.

Kanalizace v obci chybí, což se ovšem v budoucnu vyřeší spoluprací s DSO Cecemínsko. Obec není plynofikována.

Dále jsou v katastrálním území obce vedeny tyto nadřazené systémy technické infrastruktury:

- dálkové kabely SPT Telecom a.s.
- vojenské dálkové kabely
- trasy vysokého napětí

5. Vybavenost obce

Zdravotnictví

pro Tišice - Chrást a Lhotu funguje ordinace praktické lékařky pro dospělé MUDr. Jitky Klemanové, která je ve Lhotě ale jen v úterý.

 

Ordinační hodiny od 1.6.2011

pondělí

Tišice - Chrást

8:00 – 12:00

14:00 – 17:00

17:00 – 18:00 objednaní pacienti

úterý

Lhota

8:00 – 12:00

12:00 - 14:00 objednaní pacienti

středa

Tišice - Chrást

8:00 – 11:00

11:00 - 13:00 objednaní pacienti

čtvrtek

Tišice - Chrást

8:00 – 12:00

12:00 - 14:00 objednaní pacienti

pátek

Tišice - Chrást

8:00 – 11:00

11:00 - 13:00 objednaní pacienti

 

Zdroj: http://www.ordinacechrast.cz/ordinacni-hodiny

 

Občanská vybavenost

Z pohledu občanské vybavenosti se obec snaží rozvíjet postupně. DSO Cecemínsko vybudovalo čističku odpadních vod, kam se chce obec Lhota po jejím rozšíření napojit.

V obci se bohužel nenachází základní ani mateřská škola. Děti předškolního věku navštěvují dle možností mateřské školy v okolních obcích a do základní školy musí dojíždět do obce Dřísy, nebo do Brandýsa nad Labem - Staré Boleslavi.

Následuje tabulka se základními údaji o obci.

 

 
Základní vybavenost obce
Pošta

ne

Škola

ne

Zdravotnické zařízení

ano

Policie

ne

Kanalizace (ČOV)

ne

Vodovod

ano

Plynofikace

ne

 

Prvky občanské vybavenosti

  • Obecní úřad v rekonstruovaném obecním objektu
  • Obchod se smíšeným zbožím
  • Obecní hostinec s restaurací a soukromý hostinec s restaurací
  • Hasičská zbrojnice
  • Knihovna (cca 3500 knih)
  • V obci je v původní budově zrušené školy umístěna lékařská ordinace - 1x týdně praktický lékař.
  • Sportovní zařízení je vyhovující.
  • V obci je hřiště pro fotbal, tenisové kurty, volejbalové hřiště u jezera.
  • Obec nemá vlastní hřbitov, občané jsou pohřbíváni ve Staré Boleslavi a Dřísech.

Kompletní vyšší vybavenost je v nedalekém Brandýse nad Labem-Staré Boleslavi.

V obci chybí také prostor pro volnočasové vyžití dětí, konkrétně dětské hřiště. Obec má však v plánu hřiště za pomoci vhodných dotačních prostředků vybudovat.

Bydlení

Lze očekávat, že nabídku rozvoje bydlení ve Lhotě využije zejména silnější a středně silná sociální skupina obyvatel, které bude vyhovovat bydlení ve specifické atmosféře tohoto menšího sídla s bezprostřední vazbou na jeho sportovní a rekreační zázemí a které nebude překážkou vazba k hlavnímu městu, vyžadující pro dostupnost cca 30 minut použití vlastního vozidla.

Nová zástavba navazuje na jihu a východě na historické jádro. Rekreační funkce je soustředěna zejména do rekreačního areálu jezera Lhota.
V současné době probíhá rozsáhlá výstavba rodinných domů. V současné době je před dokončením cca 9 RD, v příštích letech se zahájí výstavba dalších 15.

Památky na území obce

V obci je pouze jeden památkově chráněný objekt - brána usedlosti č.p. 1. V roce 1990 byla i s průčelím domu opravena. Za urbanisticky hodnotné lze však považovat celé historické jádro obce (náves kolem rybníčku se zvonicí z r. 1915).

Další cenné a charakteristické stavby:

  • křížek na návsi 3x
  • křížek před obcí 3x
  • zvonička z r. 1915
  • památník padlým v I. světové válce

6. Životní prostředí

Přes čtyři pětiny katastru obce zaujímají lesy, což příznivě ovlivňuje životní prostředí a celkový ráz krajiny. V katastru obce se nachází na místě bývalého lužního lesa několik k ochraně navržených stromů. Jedná se o 3 duby letní ve stáří 300-400 let.

Struktura využití půdy
<i class="fa fa-pie-chart"></i> Struktura využití půdy
Pramen: ČSÚ

Rekreační jezero Lhota vzniklo těžbou štěrkopísků v 70. a 80. letech, další těžba se v tomto prostoru nepředpokládá. V území obce je nutno provést rekultivaci těžebního prostoru Borek, kdy vlivem navezení nepropustných materiálů došlo k částečnému zamokření lesů směrem na Starou Boleslav.

Na území obce není žádná skládka.

Rozsáhlé pěstební plochy umožňují produkci velice zdravých a odolných dřevin pro naše postižená území a reprodukci lesů. V současné době je oblastní velkoškolka Vojenských lesů a statků ČR, s. p., jejíž celková plocha je 25 ha, z toho produkční 19 ha, nejvýznamnějším podnikem v obci. Ročně vyprodukuje 2,5 - mil. sazenic, převážně jehličnanů. Výhodné půdní a klimatické podmínky umožňují zemědělcům intenzivně pěstovat ranou zeleninu a brambory.

Rekreační obec Lhota lze také charakterizovat jako atraktivní sídlo, známé a vyhledávané zejména díky rekreační funkci jezera, vzniklého těžbou štěrkopísků a obklopeného komplexem kvalitních, převážně borových a smíšených lesů. Rovinatý charakter krajiny dává předpoklady k dalším formám rekreační aktivity zejména cyklistice. Krajina není viditelně narušena průmyslovou výrobou ani nevhodnými stavebními dominantami a je poznamenána pouze zemědělskou (převážně rostlinnou) výrobou, jejíž spojení s obytnou funkcí v malých sídlech venkovského charakteru má tradiční a do jisté míry přitažlivý kolorit.

7. Správa obce

Obecní úřad

Struktura rozpočtu a hospodaření obce

Dle grafu níže je zřetelné,že až na rok 2011 obec Lhota hospodaří se svými prostředky vhodně a rozpočet má vyrovnaný.

Vývoj rozpočtového hospodaření v obci Lhota v letech 2009 - 2013 (v tis. Kč)
<i class="fa fa-line-chart"></i> Vývoj rozpočtového hospodaření v obci Lhota v letech 2009 - 2013 (v tis. Kč)
Pramen: ČSÚ

Vnější vztahy a vazby

Obec vyvíjí snahu o zapojení do spolupráce s jinými obcemi v určitých oblastech, a to prostřednictvím DSO Cecemínsko, s jehož pomocí bude budovat kanalizaci. Dobré vztahy má obec Lhota především s obcí Dřísy, se kterou sousedí a která je vzdálená pouze 1 km. Vytváří s ní do značné míry integrovaný sídelní celek (společná zařízení školské a zdravotnické vybavenosti, záměr společné čistírny odpadních vod, bydliště - pracovní vztahy).

Spolková činnost v obci

Sbor dobrovolných hasičů Lhota

V obci působí pouze Sbor dobrovolných hasičů Lhota, který patří do Okresního sdružení hasičů Mělník. Ten se pravidelně zúčastňuje okrskových soutěží v požárním sportu.

 

A.2 Východiska pro návrhovou část

 

 

 

 

 

 

Dalším nápadem, jenž občané obce v dotazníkovém šetření uváděli bylo vybudování kanalizace. V grafu je zřetelné, že pro tuto možnost je zhruba 30% obyvatel.

 

 

SWOT analýza

Silné stránky

  • Snaha o spolupráci s okolními obcemi
  • Vyrovnanost rozpočtu
  • Vhodné půdní a klimatické podmínky pro zemědělce
  • Nenarušenost prostředí průmyslovou výrobou
  • Obec je atraktivním sídlem
  • Jezero jako rekreační objekt
  • Rozvoj bydlení
  • Dobrá dopravní dostupnost, poloha obce

Slabé stránky

  • Absence dětského hřiště
  • Rychlost aut
  • Stav pozemních komunikaci
    (nejen v obci)
  • Chybějící kanalizace
  • Absence školských zařízení
  • Nedostatek ordinačních hodin praktického lékaře v obci
  • Plynofikace

Příležitosti

  • Vybudování kanalizace
  • Zřízení autobusové zastávky na okraji obce od St. Boleslavi
  • Zajištění menších intervalů autobusových spojů
  • Oprava pozemních komunikací
  • Vyhláška na psy, zřízení košů na exkrementy
  • Zajištění opatření na snížení rychlosti

Hrozby

  • Nevhodné dotační možnosti
  • Nedostatek financí

B. NÁVRHOVÁ ČÁST

B.1 Strategická vize

Obec Lhota ve střednědobém časovém horizontu vidí jako obec, jež má dostatečnou občanskou vybavenost, technickou infrastrukturu a upravené dopravní sítě. Chce aby se občané v obci cítili dobře a bezpečně. Obec se stará o pořádek jak v obci, ale také o okolní přírodu. Obec si udržuje kladný sezónní cestovní ruch.

B.2 Cíle, opatření a aktivity

Vysoká důležitost    Střední důležitost    Nízká důležitost

Cíl : „Technická infrastruktura”

Opatření : „Kanalizační síť”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Vybudování kanalizace”

2016 - 2017 obec 0 Vlastní + externí
ve spolupráci s DSO Cecemínsko

Opatření : „Vodovod”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Posílení vodovodu”

2017 - 2017 obec 0 Vlastní + externí
Žádost bez problémů, obec by ráda k roku 2017 byla sama provozovatelem

Cíl : „Dopravní infrastruktura”

Opatření : „Pozemní komunikace”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Oprava povrchů místních komunikací”

2020 - 2021 obec 0 Vlastní + externí

„Rekonstrukce chodníků”

2017 - 2017 obec 0 Vlastní + externí
obdobně jako u místních komunikací se může rekonstrukce zahájit až po vybudování kanalizace, popř. ještě posílení vodovodní sítě

Cíl : „Správa obce”

Opatření : „Pořádek v obci”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Vyhláška na psy, koše na exkrementy”

- 0 Vlastní

Cíl : „Dopravní obslužnost”

Opatření : „Autobusová zastávka”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Zřízení autobusové zastávky”

2018 - 2018 obec 0 Vlastní + externí
Zřízení zastávky s pomocí ROPID; avšak se zřízením jsou spojeny další náklady v podobě bezpečnostních opatření (panely, chodníky, přechod)

Cíl : „Občanská vybavenost”

Opatření : „Prostor pro volný čas dětí”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Vybudování dětského hřiště”

2018 - 2020 obec Vlastní + externí
Obec by rády využila vhodných dotačních možností a zřídila v obci dětské hřiště. Hřiště by se nacházelo u stávajícího hostince.

B.3 Podpora realizace programu

Realizace Programu rozvoje obce Lhota

Za zajištění programu rozvoje obce je zodpovědná starostka, místostarosta a zastupitelstvo, kteří také koordinují všechny činnosti a aktivity, které povedou k naplnění tohoto strategického dokumentu.

Monitoring plnění Programu rozvoje obce

Sledování bude probíhat prostřednictvím Zprávy o plnění, která bude zveřejněna pravidelně vždy 31.12. na zastupitelstvu obce. Za zpracování samotné Zprávy o plnění je zodpovědný místostarosta, který je také zodpovědný za zajištění sběru dat, potřebných pro monitoring a hodnocení plnění. Hodnocení plnění probíhá na zastupitelstvu.

Aktualizace

Za aktualizaci dokumentu je zodpovědný místostarosta obce. Aktualizace probíhá na základě dané situace a také na základě připomínek a námětů, které se do dané doby vyskytnou. Za přípravu aktualizací, podkladů pro ně a souhrnů, jež budou sloužit k  vyhodnocování programu. Aktulazice případně může proběhnout na základě Zprávy o plnění, a to maximálně jednou ročně.

Zpřístupnění dokumentu

Dokument bude přístupný v elektronické podobě na webových stránkách obce Lhota, a také v listinné formě k nahlédnutí, popřípadě k zapůjčení na obecním úřadě.