Program rozvoje města Hoštka na období od 2016 do 2020

Program rozvoje města Hoštka
{PAGENO} / {nbpg}
Ministerstvo pro místní rozvoj Program rozvoje obcí

Program rozvoje města
Hoštka
Obecní znak

na období let
2016 - 2020

Tento dokument byl vypracován Radou města a schválen Zastupitelstvem města Hoštky dne 27.6.2016, na zasedání č. 9/2016, usnesením č. 2.

Úvod

Program rozvoje obce (dále také PRO) je základní dokument města, v němž jsou zakotveny hlavní rozvojové priority. Slouží k převedení plánů představitelů obce na její budoucnost do podoby přístupné všem občanům. PRO napomáhá efektivnímu využití vlastních finanční prostředků obce a zvyšuje možnosti využití dostupných dotací. Zapojením občanů do tvorby PRO umožňuje směřování rozvoje obce v souladu s jejich představami. Klíčovým procesem řízení rozvoje je plánování. Základním plánovacím dokumentem obce, zakotveným v zákoně č. 128/2000 Sb., o obcích, je program rozvoje obce (PRO). Jde o hlavní nástroj řízení rozvoje obce. Na základě poznání situace v obci a názorů a potřeb občanů, podnikatelů, zájmových organizací a dalších subjektů v obci formuluje představy o budoucnosti obce spolu s činnostmi vedoucími k jejich naplnění. Program rozvoje obce se zpracovává na období 4 -10 let. Dlouhodobý pohled na rozvoj obce je formulován ve strategické vizi pro období 10-20 let.

Program rozvoje má za úkol následující:

  • naplňovat vizi všech společenství a postupně realizovat dlouhodobé cíle
  • koordinovat aktivity a zájmy různých subjektů působících ve městě
  • prezentovat zaměření a činnost města finančním institucím, podnikatelům a ostatním možným partnerům
  • lépe prosazovat a chránit veřejný zájem
  • rozhodovat v zastupitelstvu v širším koncepčním rámci
  • kvalifikovaně formulovat následné koncepční dokumenty
  • stanovit priority investičního programu

Program rozvoje vychází z analýzy současného stavu, tj. zhodnocení silných a slabých stránek města a jeho rozvojových příležitostí, jakož i identifikace příležitostí a existujících rizik.

PRO dává přehled, jak se bude obec v nejbližší i vzdálenější budoucnosti rozvíjet, stanovuje cíle, priority a časové plány akcí. Je určen pro širokou veřejnost, spoluobčany našich obcí a zároveň pro všechny, kdo by chtěli v našem městě a jeho místních částech žít, nebo podnikat.

Než přistoupíme k analytické části PRO ještě trochu historie Hoštky.

Stručný přehled historie

První písemná zmínka o městečku Hoštka pochází z roku 1266 a bylo založeno za panování Přemysla Otakara II. Až do 60. let 14. století jej vlastnil Mikuláš Srša a jeho potomci. Za jejich správy se městečko značně rozrostlo, vznikl zde gotický chrám, zasvěcený sv. Otmarovi, a městský špitál, Hoštka již měla také některá privilegia.

V roce 2014 došlo k významnému objevu, kdy byla v zakládacích listinách kláštera Kladruby u Stříbra nalezena zmínka o místní části Hoštky, Kochovicích. Tato zmínka je z roku 1115, kdy byly Kochovice darovány založenému klášteru.

Dalšími majiteli městečka se stali pražští biskupové. Za nich získali roku 1406 hoštečtí měšťané právo svobodně vládnout svými statky. Následující roky však pro městečko nebyly příliš šťastné - v zemi propukly husitské války, během nichž zdejší krajinou procházelo Žižkovo vojsko a Hoštka byla při tomto tažení znatelně poškozena. Poté se spolu s Roudnickým panstvím dostala do světských rukou. Život zde pak plynul v poklidu dál. Obyvatelé městečka se živili převážně zemědělstvím - na zdejších úrodných polích a stráních se pěstovalo obilí, ovoce, chmel a réva. Významným druhem obživy byla také těžba kamene. Každý týden se zde konaly trhy obilní, na vlnu a dobytek, v provozu byly také lázně. Na konci 16. století nastal v městečku velký hospodářský a správní rozvoj, spojený s privilegiem, uděleným císařem Rudolfem II. v roce 1577. V této době zde byla papírna, důležitým příjmem bylo pro městečko také vybírání mýtného na Labi. Význam Hoštky neustále rostl, dokladem toho je, že měla také hrdelní právo! Popravy se zde konaly až do roku 1730, popraviště stálo na Karlovce, což je návrší, ležící severovýchodně od obce.

V první polovině 17. století se Čechami prohnala třicetiletá válka, která pro mnoho obcí znamenala zkázu. Nevyhnula se ani Hoštce, která byla v jejím průběhu opět poškozena a její rozvoj se tak přerušil. Naštěstí však jenom na čas, a v druhé polovině 17. století zde dochází k opětovnému a vůbec největšímu hospodářskému a populačnímu rozvoji. Tato doba byla v Hoštce také obdobím upevňování cechů a řemesel. Také zde byl přestavěn chrám sv. Otmara a v roce 1762 byla dokončena výstavba barokního kostela Nanebevzetí Panny Marie. Kromě něj tu již od roku 1737 také stál na paměť velkého požáru barokní sloup Nejsvětější Trojice.

V Hoštce žili vedle sebe obyvatelé jak české, tak německé národnosti. To vedlo ke vzniku dvojího školství - v roce 1821 zde byla postavena německá škola. V této době tu žilo na 2300 lidí. Dne 11. 11. 1853 byla Hoštka povýšena na město.

Poklidný a prosperující život, který pak Hoštka vedla, ukončila až první světová válka. Zpočátku lidé sice věřili, že konflikt bude krátký a vítězný, tato představa se však velice brzy rozplynula a záhy přišla první válečná opatření. Obyvatelé začali trpět nedostatkem, byly zavedeny potravinové lístky, město sužovaly také povinné odvody obilí, různých výrobků a naturálií pro potřeby armády, navíc začala přicházet oznámení o padlých… Situace se postupem času stále zhoršovala. Konec války proto všichni lidé přivítali s velkou úlevou. Ani konec válečného konfliktu však ještě neměl znamenat klid. Po válce padla monarchie a v Evropě se začaly utvářet nové hranice států. Tehdy se ozvala německá část obyvatel města, která jevila snahu se od nově vzniklého Československa odtrhnout. Češi, kterých zde byla menšina, se však postupně přeci jen začali prosazovat, důkazem toho je opětovné zřízení české menšinové školy v roce 1919.

Po I. světové válce se život pomalu vrátil do starých kolejí, a pak v poklidu plynul až do třicátých let. V této době se ve městě, stejně jako v celém státě, opět začaly horšit česko-německé vztahy. Po „Mnichovu“ v letech 1938–39 velká část českého obyvatelstva Hoštku opustila. Brzy nato vypukla druhá světová válka. Ke konci války projížděly Hoštkou vlaky s transporty věz­ňů. Z vagonu byli vyhozeni 2 mrtví vězni a zastřelena mladá dívka. Tyto oběti jsou pohřbeny na místním hřbitově. O hrob pečuje město a je pietním místem.

Na konci války se Češi velice rychle zaktivizovali a již 6. 5. 1945 byl v Hoštce ustanoven Revoluční národní výbor. Hoštka byla osvobozena polskou armádou 9. 5. 1945 a revoluční národní výbor převzal Radnici.

Před válkou a v průběhu války uprchlo před nacistickým útlakem ze Sudet do vnitrozemí mnoho českých rodin a uprchlí Češi se vraceli po válce zpět. První poválečné volby se konaly 26. 5. 1945. Jako v celé zemi, i zde následoval odsun německého obyvatelstva. Tím se stalo, že byla Hoštka téměř vylidněna. Podle pamětníků nezůstalo v Hoštce více než asi 10 rodin. Na dosídlení po odsunutém německém obyvatelstvu přišlo mnoho jednotlivců i celých rodin z různých oblastí a různých národností. Z těchto časů není k dispozici kronika, protože se část zápisů vůbec nedochovala a Hoštka neměla v období 1945–1966 kronikáře.

Po roce 1948, s nástupem komunistického režimu, byli postupně zlikvidováni řemeslníci, živnostníci i soukromá hospodářství. V Lindově dvoře vznikl Státní statek, který vůbec neprosperoval. Pod nátlakem došlo k založení JZD. Lidé se museli novým poměrům přizpůsobit, jinak by se vystavili tvrdým postihům. Začátky společného hospodaření byly těžké, ještě v r. 1965 jsou zaznamenány výnosy obilí okolo 3 tun na 1 ha a průměrná denní dojivost 5,5 litru. Postupně se stav zlepšoval a životní úroveň se zvýšila. To se projevilo výstavbou nových domků a vybavením domácností. Také se rozvíjel kulturní a společenský život a vznikaly různé zájmové svazy – tělovýchovná jednota Sokol, hasiči, zahrádkáři, chovatelé, myslivci, Svaz žen, Svaz mládeže, Červený kříž, Svazarm a velice činní byli i členové divadelního spolku Klicpera.

Rok 1968 život v obci ve větší míře nenarušil. Většina lidí se připojila k protestům proti okupaci, byly roznášeny letáky, proběhla protestní podpisová akce, po celé obci se objevily plakáty. Dokonce Rada MNV odhlasovala rezoluci na podporu Dubčeka. Toto vzepětí kopírovalo situaci celého národa a také stejným způsobem skončilo.

Pokračovala další výstavba v obci, v r. 1972 byla zahájena výstavba 3 bytových domů v Kochovicích. Výstavba nové školy probíhala v letech 1977–1980. V r. 1982 byla také zahájena výstavba vodovodu a kanalizace. Panelové domy byly dokončeny v r. 1984. Následovala výstavba zdravotního střediska (1983–1988), nákupního střediska (1986–1988). JZD postavilo pro své členy v r. 1987 na Malé straně 6 rodinných domků.

Ve staré zástavbě však mnohé domy zchátraly. Střed Hoštky byl postupně devastován a některé stavby nabyly demoličního rázu. Celkový vzhled obce byl proto velmi neutěšený.

Rozvoj města po roce 1989

Po roce 1989 bylo zvoleno nové zastupitelstvo v čele se starostkou paní Annou Podpěrovou a vývoj v obci doznal dramatický obrat. Hlavní úsilí bylo věnováno na konsolidaci a obnovu otevřené občanské společnosti a života v obci. V prvním období byla věnována pozornost stavební obnově zejména historického náměstí a eliminaci škod na životním prostředí. Byly zrušeny černé skládky, velká, zákonným předpisům neodpovídající, skládka ve Velešicích byla asanována a zalesněna.       

Jako důležité téma byl řešen vodohospodářský problém Hoštecka prosazením komplexního revitalizačního programu. V jeho rámci byl dokončen rozvod pitné vody a kanalizační sítě, byla vybudována retenční nádrž u Velešic a přivedena závlahová voda k Obrtce. Na základě četných odborných posudků se podařilo prosadit pro malešovskou vodárnu optimalizaci čerpání vody. Lesní závod spolu s Lesoprojektem připravil zdarma projekt na zalesnění okolí obce.

Dalším významným projektem byla plynofikace obce v letech 1992-94. Skutečnost, že trasa tranzitního plynovodu prochází přes katastr obce, příznivě ovlivnila rozhodnutí o proveditelnosti plynofikace. To přispělo ke zkvalitnění života obyvatel, odstranění exhalací z lokálních topidel a tím ke zkvalitnění životního prostředí.

V souvislosti s výkopovými pracemi bylo vyřešeno a provedeno uložení i dalších inženýrských sítí, takže každý občan získal možnost připojení pevné telefonní linky a kabelové televize. Částečně byl kabelizován rozvod vedení elektrické energie, byla opravena větší část místních komunikací a chodníků.

Nemalé finanční částky se věnovaly na obnovu historických objektů a památek. Především to byl kostel sv. Otmara, barokní kaple Nanebevzetí Panny Marie a barokní sloup Nejsvětější Trojice. Důkladné rekonstrukce se dočkala plocha náměstí Svobody a fasády historických domů na náměstí Svobody a v Litoměřické ulici. Bylo upraveno bývalé náměstí Josefa II. (Kaiser-platz), kaple sv. Antonína ve Velešicích a nově byla umístěna kašna se sochou sv. Jana Nepomuckého na náměstí Svobody na místě staré obecní studny. Umělecké dílo Astroláb bylo umístěno v areálu školy.

Budovy ve vlastnictví obce byly průběžně opravovány a rekonstruovány za pomoci státní podpory. Tak byla například přebudována bývalá škola na dispozičně hodnotné byty. Za pomoci státu vybudovala obec ze zcela zdevastované obecní budovy 11 bytů pro seniory v domě s pečovatelskou službou.

V oblasti odpadového hospodářství byl vybudován moderní skládkový dvůr.

Velkým a pro život města důležitým projektem bylo přebudování staré již značně zdevastované Sokolovny, na moderní Areál sportu, volného času a rekreace s tenisovými kurty, bowlingem a možností provozovaní dalších sportovních i společenských aktivit. Projekt byl s využitím dotace realizován nákladem 15 mil. Kč.

Rozvoji podnikání je věnována velká pozornost. Snahou orgánů Městského úřadu i zastupitelstva je zajistit přicházejícím podnikatelům výhodné startovací podmínky a stejně tak podporovat podnikatele již existující.

Téměř všechny rozvojové projekty byly financovány s pomocí dotací z nejrůznějších zdrojů. Díky cílevědomé práci dlouholeté starostky paní Anny Podpěrové získala Hoštka na realizaci projektů zdroje značně přesahující částku 100 mil. Kč.

Jako ocenění úspěšné dlouhodobé práce a vynikajících výsledků získala obec v roce 1998 zelenou stuhu, v roce 2002 zlatou stuhu (1. místo) a v roce 2006 modrou stuhu v soutěži vesnice roku Ústeckého kraje.

V roce 2006 byl obci Hoštka navrácen statut města, o který přišla po 2. světové válce úřednickým rozhodnutím v době kdy se ustanovovaly místní národní výbory.

Vedení města, vzešlé z komunálních voleb v roce 2010 řešilo menší, ale neméně důležité problémy a usilovalo o dobudování sítě místních komunikací, zejména propojovacích chodníků a schodišť. V ohrožených lokalitách bylo provedeno odvodnění komunikací. Úpravy směřovaly ke zvýšení bezpečnosti uživatelů. Z dotace byl pořízen zametací stroj, který usnadňuje úklid komunikací a snižuje prašnost. Byla vybudována hřiště v Kochovicích a další v areálu ZŠ. Proběhla rekonstrukce školní kuchyně a tělocvičny ZŠ.Byly upraveny další plochy pro umístění kontejnerů na tříděný odpad. Pokračovala péče o vysazené lesní plochy. Veškeré tyto akce přispěly ke zpříjemnění života všech věkových kategorií obyvatel.

Město Hoštka vlastní 106 obecních bytů a celou řadu nebytových prostor.

Po volbách v r. 2014 začalo nové vedení města připravovat podklady pro vypracování Programu rozvoje obce do roku 2020. Probíhalo projednávání návrhu Programu rozvoje se spoluobčany i zastupiteli města a schválení Programu rozvoje města Hoštky na roky 2016 – 2020 připadlo na konec června 2016. S přípravou realizace a uskutečňováním jasných cílů se však začalo již v roce 2015. Připravují se projekty a potřebné podklady pro podání žádostí o dotace. Největší investicí bude výstavba Komunitního domu pro seniory, kde je zpracován projekt a probíhá schvalovací proces k bytovému domu s 17 bezbariérovými byty. Některé akce, např. výstavba nového skládkového dvora, zateplení dalších bytových domů, projektová příprava multifunkční sportovní haly, výstavba inženýrských sítí pro následnou výstavbu rodinných domů, jsou ve stadiu přípravy, do kterého patří i získání potřebných pozemků. Byl vystavěn nový mostek přes Obrtku náhradou za již dosluhující. Radnice dostala novou fasádu a po celé obci probíhaly větší a menší opravy a úpravy v souvislosti s přípravou na oslavy výročí 750 a 900 let od prvních doložených písemných záznamů o Hoštce a Kochovicích.

Hlavním úklem tohoto dokumentu je zajištění dalšího rozvoje města Hoštky, Kochovic, Malešova a Velešic a uspokojování potřeb jejich obyvatel. Snahou zastupitelstva města je, aby naše obce byly i nadále dobrým místem pro život.

A. ANALYTICKÁ ČÁST

A.1 Charakteristika města

1. Území

Geografická poloha území

Území města Hoštky a jeho místních částí Kochovic, Malešova a Velešic se rozkládá v Ústeckém kraji, v jihovýchodní části bývalého okresu Litoměřice, mezi městy Štětí, Litoměřice a Roudnice nad Labem, v bezprostřední blízkosti pravého břehu řeky Labe, do které zasahuje katastrálním územím Hoštka. Tak jako celý litoměřický okres i území našeho města patří svým charakterem mezi zemědělské oblasti s vysokým podílem zemědělské půdy a nízkým procentem zalesnění bez výrazného vertikálního členění. Územím města protéká potok Obrtka a západně od Malešova Úštěcký potok.

 

 

Počet obyvatel 1 767

Celková plocha území obce 1 879,72 ha 

Výměra zemědělské půdy 1 564,69 ha 

Výměra lesní půdy 116,13 ha 

Struktura využití půdy v obci Hoštka v roce 2014
Struktura využití půdy v obci Hoštka v roce 2014
Pramen: ČSÚ

2. Obyvatelstvo

Vývoj počtu obyvatel obce Hoštka v letech 2003 - 2015

Vývoj počtu obyvatel zřetelně zobrazuje odliv obyvatelstva následkem odchodu českých obyvatel po podepsání mnichovského diktátu a poválečného odsunu občanů německé národnosti. Po návratu části původních českých obyvatel a dosídlení novými rodinami následoval pozvolný, ale trvalý úbytek obyvatel v důsledku kolektivizace zemědělství, které bylo doprovázeno dlouhodobým zanedbáváním a úpadkem venkovských sídel společně s odchodem lidí do měst. Po roce 1989 se podařilo tento nepříznivý vývoj zvrátit, byl doceněn význam venkova pro bydlení, dochází k revitalizaci naší obce a k návratu obyvatelstva.  Vysoký počet obyvatel na konci 19. a v první polovině 20. století byl dán velkým počtem lidí zaměstnaných v zemědělství. Na konci roku 2015 měla Hoštka a místní části dohromady 1767 obyvatel. 

Dlouhodobý vývoj počtu obyvatel obce Hoštka od roku 1910
Dlouhodobý vývoj počtu obyvatel obce Hoštka od roku 1910
Pramen: ČSÚ

Vývoj počtu obyvatel obce Hoštka v letech 2003 - 2014
Vývoj počtu obyvatel obce Hoštka v letech 2003 - 2014
Pramen: ČSÚ

Změna počtu obyvatel a věkové poměry v obci Hoštka

  Počet obyvatel v roce 2014 Změna počtu obyvatel (2001-2011) 0-14 let (%) 65 a více let (%) Index stáří Změna podílu obyvatel
0-14 let (2003-2013)
Změna podílu obyvatel
65+ let (2003-2013)
Hoštka 1 735,00 84,61 19,94% 14,06% 70,52 97,02 75,79
ORP LITOMĚŘICE 59 134,00 98,82 15,50% 16,48% 108,85 102,92 74,18
Okres Litoměřice 118 966,00 97,43 15,69% 17,78% 113,33 98,65 76,10
Ústecký kraj 823 972,00 101,39 15,71% 17,06% 108,54 102,71 71,65
ČR 10 538 275,00 98,02 15,19% 17,84% 117,45 100,26 78,10

Pramen: ČSÚ

Obec má výrazně nižší index stáří oproti okresu, kraji a celé ČR, což je dáno především vyšším podílem dětí ve věkové struktuře obyvatel.

 

Pohyb obyvatel v obci Hoštka v roce 2014

  Absolutně Na 1 000 obyv.
Živě narození celkem 24 14‰
Zemřelí celkem 13 7‰
Přirozený přírůstek 11 6‰
Přistěhovalí celkem 43 25‰
Vystěhovalí celkem 46 27‰
Saldo migrace -3 -2‰
Meziroční změna počtu obyvatel 8 5‰

Pramen: ČSÚ


Vzdělanostní struktura obyvatel obce Hoštka v roce 2011
Vzdělanostní struktura obyvatel obce Hoštka v roce 2011
Pramen: ČSÚ

Vysokoškolské vzdělání má 7,8% obyvatel, střední vzdělání bez maturity 36,8% a střední s maturitou 25,9% obyvatel. Téměř čtvrtina obyvatel má základní vzdělání a nebo je zcela bez vzdělání. Tento fakt přináší následné sociální problémy a stále vysokou nezaměstnanost přesahující 8%. Šest procent obyvatel vzdělání při posledním sčítání lidu, budov a bytů v roce 2011 neuvedlo.

3. Hospodářství

Podpora podnikání

Zastupitelstvo města se dlouhodobě snaží vytvářet příznivé a motivující podmínky jak pro nově příchozí tak i stávající podnikatele. Snahou je nabídnout pro podnikání vhodné pozemky nebo prostory a v mezích možností stanovit vstřícné ceny za pronájem nebo jejich nákup. Velká pozornost je zejména věnována drobnému podnikání, zřizování obchodů a služeb. K rozšíření sítě obchodů a služeb ve městě vedla v roce 2009 rekonstrukce bývalého nákupního střediska na prodejnu, salonek a motorest, v celém horním patře je moderní posilovna.

Pracovní příležitosti a podnikatelské prostředí.

Počet ekonomicky aktivních osob 756.

Počet osob vyjíždějících z obce za prací 267.

Počet osob dojíždějících za prací do obce 60.

Počet zaměstnaných osob 660.

Počet uchazečů o zaměstnání 98.  

Struktura podnikatelských subjektů podle odvětví v obci Hoštka v roce 2013

Struktura podnikatelských subjektů podle odvětví v obci Hoštka v roce 2013
Pramen: ČSÚ

 

Struktura podnikatelských subjektů podle velikosti v obci Hoštka v roce 2013

Počet zaměstnancůKategorieAbsolutně
do 10 mikropodniky 21
10-49 malé podniky 4
50-249 střední podniky 2
bez zaměstnanců   103
celkem - 130

Počet uchazečů o zaměstnání 98,00 počet

Pramen: ČSÚ

Podíl počtu nezaměstnaných osob

 

Pramen: ČSÚ

V Hoštce mají sídlo 2 střední podniky, Chvalis s.r.o. a Agro Hoštka a.s. Chvalis s.r.o. zaměstnává 97 zaměstnanců a  Agro Hoštka a.s. 65 zaměstnanců, dále 4 malé podniky od 10 do 50 zaměstnanců a 21 mikropodniků do 10 zaměstnanců. V našich obcích je zaznamenáno 103 podnikatelů, kteří nemají žádné zaměstanance.

V našich obcích žije mnoho schopných a úspěšných lidí, které zde mají sídlo svých podnikatelských aktivit a zde také odvádí daně, které jsou následně obcím přerozdělovány ze státního rozpočtu.

4. Infrastruktura

Technická infrastruktura ve městě

Vodovodní síť pokrývá celé město. Voda vysoké kvality, je čerpána z blízkých podzemních zdrojů do úpravny v místní části Malešov odkud je vodou zásobována kromě Hoštky i část Ústeckého kraje.

Kanalizační síť pro splaškové vody včetně čistírny odpadních vod, která je majetkem SČVAK (SVS),  je vybudována pouze v části Hoštka a Kochovice. Kapacita  Čistírny odpadních vod byla v roce 2014 zvýšena především pro potřeby další výstavby rodinných a bytových domů. V Hoštce a na Malešově existuje a je v majetku města stará kanalizační síť pro dešťové vody, která je postupně obnovována. Z nové zástavby jsou budovány individuální svody dešťových vod přímo do vodoteče.

V částech Malešov a Velešice jsou splaškové vody jímány do individuálních domovních jímek a vyváženy. Bytový dům v majetku města ve Velešicích má fungující kořenovou ČOV.

Plynofikace je provedena v Hoštce a Kochovicích.

Kabelová televize a pevné telefonní linky byly v Hoštce a Kochovicích společně zavedeny téměř do všech domácností v rámci instalace kabelové televize. Po lince kabelové televize je zprostředkováno i trvalé připojení k internetu. Zařízení kabelové televize bylo v roce 2007 zrekonstruováno, bylo docíleno podstatného zlepšení obrazu a v současné době přenáší 28 programů. V rámci kabelové televize je zřízen informační kanál pro pravidelné místní vysílání. Části Velešice a Malešov mohou toto vysílání sledovat na internetu.

Městský rozhlas pokrývá od počátku roku 2008 svojí sítí všechny místní části. Rozhlas je využíván k vysílání pravidelných i operativních informací a je součástí varovného systému.

Třídění odpadů, využití sběrného dvora

Sběrný dvůr je v provozu od roku 2004. V Hoštce a všech místních částech města je třídění odpadu prováděno do kontejnerů o objemu 1100 litrů. V roce 2015 byla schválena nová Obecně závazná vyhláška, která stanoví systém shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálního odpadu vznikajícího na území města Hoštky. Na jednotlivá sběrná místa mohou občané bezplatně odevzdat tříděný odpad: sklo, papír, plasty a nápojové kartony, kovy, biologicky rozložitelný odpad. Nebezpečný odpad, objemný odpad mimo stavebního odpadu a veškerý vytříděný odpad se dá odevzdat ve sběrném dvoře od roku 2015 bezplatně.

Nebezpečný odpad a elektro zařízení jsou sváženy dvakrát ročně specializovanou firmou. V roce 2015 byl zaveden 2x ročně pravidelný svoz objemného odpadu z místních částí Malešov a Velešice. Biologicky rozložitelný odpad je pravidelně svážen ze všech místních částí.

Napojení na silniční síť, dálnice D8

Komunikační osou území našeho města je silnice II. třídy č. 261, procházející Hoštkou ve směru severozápad – jihovýchod. Po této silnici se dá dojet na východ do Štětí (5 km) a Mělníka (21 km), na západ do Litoměřic (18 km).  Nejbližší komunikace nadstátního významu, dálnice D8, je snadno dostupná ve vzdálenosti 15 km přes Roudnici nad Labem. Blízkost dálnice umožňuje dojezdovou dobu do Prahy přibližně 50 minut.

Autobusová a železniční doprava

Dopravní obslužnost města je z valné většiny zajišťována hromadnou autobusovou dopravou. Hoštkou prochází železniční elektrifikovaná trať Lysá nad Labem – Ústí nad Labem a je zde železniční stanice včetně nákladního překladiště. Kombinovanou dopravou autobusem do Štětí- Hněvice a rychlíkovým spojem do Prahy lze dosáhnout centra Prahy za necelou hodinu.

Vodní doprava

Labská vodní cesta je součástí IV. transevropského multimediálního koridoru. Nejbližšími přístavišti jsou Štětí, Kyškovice a Křešice pro nákladní dopravu, v Litoměřicích a ve Štětí je přístaviště pro osobní dopravu.

Letiště

Nejbližší letiště je v Roudnici nad Labem, které slouží pouze ke sportovním účelům. Mezinárodní letiště Praha-Ruzyně je vzdáleno cca 65 km.

Dopravní zátěž obce

Na západním okraji města jsou vybudovány sklady společnosti SHH, do kterých jsou kamiony naváženy především výrobky společnosti Mondi ze Štětí. Objem činí několik tisíc tun měsíčně a znamená pohyb 500 - 600 kamionů měsíčně pouze pro provoz skladů.

5. Vybavenost města

 

Vývoj bytové výstavby v obci Hoštka v období 2009 - 2014

  2009 2010 2011 2012 2013 2014
Počet dokončených bytů 25 19 6 7 2 0
Počet dokončených bytů v přepočtu na 1000 obyvatel 14,84 11,05 3,53 4,12 1,16 0,00
Počet dokončených bytů v přepočtu na 1000 obyvatel v kraji 1,30 1,31 1,50 1,54 1,13 0,90
Počet dokončených bytů v přepočtu na 1000 obyvatel v ČR 3,68 3,48 2,76 2,75 2,40 2,27

Pramen: ČSÚ

Další rozvoj bytové výstavby se zastavil z důvodu nezajištění dalších pozemků pro výstavbu rodinných domů.

Domovní a bytový fond v obci Hoštka dle SLDB 2011

Počet domů 456
Počet obydlených domů 385
Podíl obydlených domů 84,43%
Podíl obydlených domů v ČR 83,40%
Počet rodinných domů 355
Podíl rodinných domů 77,85%
Podíl rodinných domů v ČR 72,18%
Podíl bytových domácností vybavených počítačem a připojením na internet 51,22%
Podíl bytových domácností vybavených počítačem a připojením na internet v ČR 53,00%

Pramen: ČSÚ

Škola

ZŠ a MŠ Hoštka je úplná základní škola integrující základní školu s kapacitou 240 žáků, mateřskou školu s kapacitou 70 dětí, školní družinu s kapacitou 100 žáků a školní jídelnu s kapacitou 560 jídel. V organizaci, jejímž zřizovatelem je město Hoštka, pracuje 34 zaměstnanců. V MŠ pracuje 5 a v ZŠ 18 pedagogů, vlastní provoz zajišťuje 11 zaměstnanců. ZŠ a MŠ hospodaří s vyrovnaným rozpočtem a k zabezpečení své činnosti dostává každoročně dotaci od zřizovatele ve výši 1 860 tis. Kč, určenou k zajištění provozu školy. Zbývající část na straně příjmu tvoří dotace krajského úřadu na platy zaměstnanců školy. Současná výše dotací pokrývá potřeby organizace a umožňuje další její rozvoj.

Každá plně organizovaná škola (a zvláště jediná škola v obci) musí z principu nabízet vzdělávání všem skupinám žáků města - jak nadaným, průměrným a podprůměrným, tak i žákům se specifickými vývojovými poruchami.

Z těchto důvodů je pro školu jedinou šancí na perspektivu dlouhodobého udržení rozvoje naplnění cíle stát se školou komunitní - to je školou, která je přirozeným vzdělávacím centrem města a to nejen pro žáky školního věku v rámci povinné výuky i mimo ni, ale také pro všechny zájemce z řad široké veřejnosti. Její nabídka musí mít velmi široké spektrum záběru ve všech citovaných oblastech.

Cílem úzce souvisejícím je realizací širokého spektra zájmových aktivit odvézt děti z ulic a od počítačů a přirozenou cestou je vrátit tam, kde budou moci smysluplně trávit svůj volný čas.

Cíle stanovené v plánu rozvoje města Hoštky na období 2008-2013 byly splněny a s využitím dotačních programů realizovány i další priority v rozvoji školy: vybudování multimediální učebny, obnoveno vybavení počítačové učebny, instalace interaktivních tabulí v učebnách s využitím interaktivních učebnic, vybudování multifunkčního hřiště a dětského hřiště, rekonstrukce školní kuchyně a jídelny, rekonstrukce tělocvičny a rekonstrukce mateřské školy s navýšením kapacity na 70 žáků.

Zdravotní péče

Ve městě mají v současné době své ordinace praktická lékařka a dětská lékařka. Zubní lékařka ukončila svojí činnost na konci roku 2015. V roce 2008 zahájila provoz moderní výdejna léků. Široká nabídka ambulantní lékařské péče včetně některých specialistů je dostupná ve Štětí (5 km). V blízkém okolí jsou nemocnice v Roudnici nad Labem a v Litoměřicích.  

Sociální péče a pečovatelská služba

Město vlastní Dům s pečovatelskou službou, ve kterém je 11 bytů. V tomto domě pracuje pečovatelka, která od roku 2015 zajišťuje také terénní pečovatelskou službu v domácnostech klientů. Od roku 2015 pracuje zatím na zkrácený úvazek sociální pracovnice, která provádí sociální šetření, dělá pohovory s klienty a sepisuje žádosti o sociální příspěvky a dávky. Dále zajišťuje naplňování standardů kvality sociálních služeb.

Bytová politika

Od roku 1989 obec velkoryse a úspěšně investovala finanční prostředky do výstavby  bytových jednotek v nových i rekonstruovaných domech. Obec po odprodeji 36 bytů v letech 1999-2001 a prodeji 8 bytů v roce 2009, vlastní 106 bytových jednotek.

V územně plánovací dokumentaci se počítá s další výstavbou nových bytů a rekonstrukcí stávajících, již kvalitnímu bydlení neodpovídajících, nemovitostí. Ze staré školy, téměř v demoličním stavu, byl vybudován dům s pečovatelskou službou. Pro občany postižené záplavami v roce 2002 byly s pomocí dotací vybudovány dva bytové domy.

Veřejná knihovna, připojení na internet

Veřejná městská knihovna sídlí v budově radnice. Občanům je k dispozici široká nabídka literatury na základě spolupráce s okresní knihovnou Karla Hynka Máchy v Litoměřicích, kde jsou objednávány celé výměnné soubory knih. Součástí knihovny je veřejné připojení na internet.

Centrum multimediální výuky MěÚ

Centrum bylo vybudováno v rámci modernizace Městského úřadu z dotace EU v roce 2006. Občané zde mají možnost vyřídit si prostřednictvím internetu své soukromé záležitosti.

Služby a možnosti nakupování

Obchod a služby ve městě ne zcela splňují požadavky občanů. Vedení města se vstřícným jednáním a v rámci možností i dalšími pobídkami snaží motivovat  k otevření dalších obchodů a služeb. Vzhledem k nízké poptávce dané počtem obyvatel je stále co zlepšovat, především v oblasti služeb.

V Hoštce jsou dvě prodejny potravin a smíšeného zboží, v Kochovicích a na Malešově po jedné. V Hoštce ja dále pekařství, kadeřnictví, manikůra a pedikůra, masáže, prodejna textilu a oděvů, stavebniny, autoservis, benzínová pumpa, hotel a Jack Daniels klub a další čtyři zařízení restauračního typu. 

Dva funkční kostely a jedna kaple

V Hoštce se nachází kostel sv. Otmara a kaple Nanebevzetí Panny Marie,  ve Velešicích je kostel sv. Antonína Paduánského. V kostelech a kapli jsou slouženy mše a konány církevní obřady. Kostel na Malešově je v majetku soukromé osoby.

Hřbitovy v Hoštce a na Malešově

Oba hřbitovy jsou udržovány v rámci možností města. Pravidelně je prováděn úklid, sekání trávy, údržba křovin a stromů. Užívání a provoz hřbitovů probíhá podle vyhlášky o pohřebnictví vydané Radou města. V rozpočtovém výhledu  je počítáno s další úpravou hřbitovů, sanací starých hrobů a se zřízením urnových hrobů.

Kulturní, společenské a sportovní vyžití

Po komunálních volbách v roce 2014 byla ustanovena Kulturní komise, která je velice aktivní a stará se o zajištění kulturních a společenských akcí ve městě.

Společenský sál městského úřadu

Sál je využíván k pořádání slavnostních, kulturních a společenských událostí organizovaných městským úřadem, školou a případně podnikateli. Za úplatu je pronajímán i jiným organizacím ke kulturním akcím.

Pořádání společenských událostí

Společenské události veřejně přístupné občanům města jsou pořádány v restauračních a ostatních prostorách hotelu U lišky, Motorestu a v prostorách Sportovního centra.

Fotbalový oddíl TJ Sokol Hoštka

Výrazně aktivním a jediným sportovním sdružením ve městě věnujícím se ve větší míře soustavnému pravidelnému sportování mládeže je fotbalový oddíl kopané TJ Sokol. Jednotlivá družstva se účastní organizovaných okresních soutěží Fotbalové asociace ČR. V současné době máme pět aktivních družstev. Družstvo přípravky (6 - 11 let), ml. žáky (ve věku 8 - 13 let), starší žáky (ve věku 13 - 15 let), družstvo dospělých a družstvo staré gardy. Družstvo dorostu (ve věku 15 – 18 let) jsme sdružili se Štětím. Celkem má TJ Sokol Hoštka téměř 200 členů, z toho je přibližně 60 v mládežnických kategoriích. Z této kategorie 15 - 18 let je aktivních 45 hráčů.

Tělovýchovná jednota Sokol byla založena v roce 1932. Pravidelně výročí založení slavíme po pěti letech. Poslední oslava byla 11. srpna 2012, kdy jsme oslavili 80 let hošteckého fotbalu.

Po dlouhých letech škváry máme travnaté hřiště se závlahou. V roce 2005 proběhla regenerace travnatého povrchu. V roce 2006 bylo hřiště nově oploceno. Nové kabiny byly slavnostně předány do užívání již pro jarní část sezóny v roce 2010.

Dospělým se v roce 2003/2004 po letech úsilí podařilo postoupit do třetí třídy. V sezóně 2009 – 2010 jsme si rok zahráli II. třídu. Podíl na tomto výsledku mají v minulosti úspěšní dorostenci (především ročník 1984 – 1985) a především cit a ochota trenéra Jiřího Beery je zařazovat do základního kádru. Právě to bylo u nás v minulosti problémem vyúsťujícím až v rezignaci mladých na fotbal vůbec. V sezóně 2011 – 2012 náš dorost vyhrál okresní přebor. Bohužel do krajské soutěže postoupit nemohl, odcházelo 7 hráčů do dospělých.

Myslivecký spolek

Myslivecký spolek Hoštka je spolkem (neziskovou organizací) hospodařící v honitbě Hoštka o celkové výměře 1.654 ha. Honitbu Mysliveckému sdružení pronajímá Honební společenstvo Hoštka. Honitba zasahuje do katastrů obcí Hoštka, Kochovice, Malešov, Mastířovice, Svařenice, Vědlice a Štětí I. Honitba Hoštka je smíšenou honitbou s převládajícím podílem polních ploch. Lesní porosty v honitbě jsou tvořeny většinou drobnými akátovými lesíky s příměsí jasanu, které jsou lokalizovány do roklí mezi Malešovem, Hoštkou a Velešicemi. Relativně větší komplex lesa se zastoupením borovice, smrku, dubu a břízy leží v jihozápadní části honitby. Vodní plochy v honitbě jsou tvořeny jednak tokem Labe, dále krátkým úsekem Úštěckého potoka, tokem Obrtky a s ní sousedícími rybníky u Velešic. Polní plochy jsou většinou intenzívně využívány.V honitbě se stále vyskytuje zvěř srnčí a černá, nestále zvěř mufloní. Z drobné zvěře, u které je zaznamenáván stálý pokles, se vyskytuje zajíc, bažant a koroptev. Hlavním posláním spolku je zajištění výkonu práva myslivosti dle platné legislativy. K dalším činnostem patří pořádání střeleckých závodů a kulturních akcí. V rámci propagace myslivosti Spolek spolupracuje se Základní a Mateřskou školou v Hoštce pořádáním setkání myslivců s nejmenšími dětmi zejména z MŠ. Spolek má v současnosti 20 členů.

Spolek Český svaz žen

ČSŽ má v současné době 49 platících členek Činnost je zaměřena na práci s dětmi. Členky se zúčastňují vítání občánků, kde vedou kroniku s obrázky, do které se podepisují rodiče přivítaných dětí. Spolu s MŠ pořádájí Mikulášskou nadílku a dětský karneval. ČSŽ dále pořádá jarní a zimní burzu oblečení, obuvi, hraček a velikonočního a vánočního tématického zboží. ČSŽ se finančně a organizačně podílí na organizaci dětského dnu, pro ženy pořádá setkání u příležitosti MDŽ.

Spolek Hoštecké děti

Občanské sdružení Hoštecké děti (dnes spolek),  bylo založeno v roce 2000 a pravidelně pořádá mnoho akcí nejen pro děti, ale i pro ostatní věkové kategorie. Například dětské dny, strašidelné stezky, cyklo výlety, zájezdy na lyže, za koupáním a mnoho dalších. Některé z akcí jsou pořádány ve spolupráci s městem Hoštka. Na akcích sdružení pravidelně vypomáhají i někteří dobrovolníci z řad občanů našeho města. 

Mateřské centrum Mája

V roce 2008 zahájilo činnost v bytovém domě č.p. 232 Občanské sdružení (dnes spolek) Mája. Toto mateřské centrum pracuje na základě dobrovolné činnosti maminek a nabízí širokou škálu služeb pro maminky od hlídání dětí, jejich rozvoje, až po různé burzy hraček a oblečení.

Sbor dobrovolných hasičů

HDSDH na Malešově bylo do konce roku 2007 součástí hasičského sboru Snědovice. V roce 2008 vznikl SDH Hoštka - Malešov. Jeho činnost překračuje úzké hranice názvu. Je organizátorem společenského života na Malešově. Sbor dobrovolných hasičů je spolek a má 23 aktivních členů. Jednotka požární ochrany (V) má ve výjezdu 13 členů. JPO V má každoročně několik výjezdů k požárům nebo haváriím a jedno námětové cvičení. SDH pořádá každý rok cca 3-4 společenské akce pro veřejnost, Hasičský ples v Hoštce, Pálení čarodějnic na Malešově a v červnu Dětský den. Dále pomáhá na plesech a jiných společenských akcích jako požární dozor 4-6x za rok. Pět členek sboru reprezentuje SDH Štětí v požárním sportu. Jednotka pomáhá městu Hoštka se zaléváním zeleně, likvidací vos a včel a také čištění koryta Obrtky. SDH i JPO V se podílí na opravách nově získaného objektu čp. 6 na Malešově, kde bude zázemí pro hasiče a výjezdovou techniku.

Sportovní centrum

Sportovní centrum, vybudované v roce 2003 z objektu původní již značně zdevastované sokolovny, se stalo významným sportovním a společenským centrem ke sportu,  zábavě a trávení volného času. Zařízení je využíváno k pořádání turnajů v tenise, nohejbalu a bowlingu. K dispozici je celoročně hřiště s povrchem z umělé hmoty, kde lze hrát tenis, odbíjenou, basketbal či nohejbal. Antukové dvorce na tenis jsou využívány v sezóně jaro – podzim. Dětské hřiště je vybaveno atrakcemi pro děti.

Český kynologický svaz

Český kynologický svaz - ZKO Hoštka - 775, je spolkem a neziskovou organizací. Aktivita kynologie v Hoštce sahá až před rok 1970. Od roku 2011 je veden oficiálně pod ČKS ČR. Průměrný počet členů je 15 a má vzrůstající tendenci. Výcvik a prostory jsou určeny nejen pro zkušené kynology, ale i pro "krátkodobé pejskaře z okolí města Hoštky". Do roku 2015 byl klub a cvičiště dovybaveno potřebnými pomůckami. Dne 17.11.2015 se podařilo ZKO Hoštka zorganizovat (v prostorách její pobočky ve Svářenicích) první oficiální zkoušky pod ČKS ČR, které byly hodnoceny rozhodčím známkou-výborně. Stávající činnost probíhá na pronajatém pozemku, který rozměry nevyhovuje standardům zkoušek. V měsíci 5/2015 došlo k pronájmu nového pozemku v majetku města s budovou v havarijním stavu, kde se daří pomalu již budovat nové cvičiště za podpory města, sponzorů a členů ZKO Hoštka. Zahájení činnosti 6-7/2016, celkové dokončení - plán 2018. Díky tomu hodlá rozšířit ZKO Hoštka své nynější aktivity (výcvik psů, činnost pro děti) o pravidelné zkoušky ČKS ČR 2x za rok, výcvikové víkendy, Dogtreking 1x za rok.

Ve městě dále působí  jezdci motokrosu, kteří provozují areál na Malešově, střelecký oddíl z Roudnice n.L., který provozuje hošteckou střelnici a amatérský lední hokej. V tělocvičně a na hřištích školy probíhají sportovní aktivity mládeže i dospělých.

Možnosti turistiky a cykloturistiky

Okolí našeho města nabízí široké možnosti turistického poznávání. Městem prochází modře značená cesta přes Roudnici n. L. na horu Říp, která je napojena na rozvětvenou síť značených turistických cest. Turisticky přitažlivá oblast Polabí zasahuje přímo do katastru obce. V těsné blízkosti jsou hranice dvou velmi atraktivních chráněných krajinných území Českého středohoří, Úštěcka, Kokořínska a Liběchovska. V blízkosti jsou tři významná města Roudnice n. L., Litoměřice a Mělník. Velmi dobré spojení do Prahy je veřejnou dopravou a díky blízkosti dálnice D8 i soukromými prostředky. Okolí našeho města, zejména v severozápadním a v severovýchodním směru, kde navazuje na východní část Českého Středohoří a Kokořínska, je svojí krásnou krajinou turisticky velmi atraktivní. Hustá síť silnic třetí třídy s nepatrným automobilovým provozem, která je dále propojena dobrými lesními a polními cestami, vytváří ideální podmínky pro rekreační cyklistiku. Územím prochází několik již značených páteřních cyklotras. Labská cyklostezka dnes vede z Prahy až na státní hranice, kde navazuje na cyklotrasy v Německu. Z Hoštky se po deseti kilometrech napojíme na tuto cyklostezku u Roudnice n.L. 

Jezdecký sport

V rámci soukromé iniciativy bylo na pozemcích bývalého Ježkova Mlýna realizováno zařízení pro milovníky koní včetně stájí s názvem Ježkův mlýn. Tato iniciativa se neustále rozvíjí a byla zde postavena speciální dráha pro Extreme trial závody. V Evropě je pouze několik takových drah pro mezinárodní závody. Do osady Ježkův mlýn přijíždí mnoho umělců a známých osobností, které se současně podílí na dobré propagaci Hoštky. 

Památky

Městské centrum vytváří kompaktní zástavba kolem historického náměstí a kostela svatého Otmara. Mezi domy lemujícími náměstí je několik domů památkového a kulturně historického významu.

Kostel sv. Otmara svou mohutnou kostelní věží tvoří nepřehlédnutelnou dominantu města. Založen byl jako románský na konci 12. stol., goticky byl přestaven na konci 15. stol. Dnešní barokní podoba je výsledkem přestavby z let 1703 – 1712.

Kaple Nanebevzetí Panny Marie byla do dnešní barokní podoby přestavěna ze zchátralé kaple v roce 1756.

Sloup nejsvětější trojice, který je barokní dominantou hlavního náměstí, připomíná velký požár v roce 1735. Na stavbě sloupu pracovali kamenické dílny z Úštěka a Bíliny. Autorem soch je litoměřický sochař Mathias Tollinger.

Kostel sv. Jiří na Malešově, dominanta viditelná v dalekém okolí, se nachází ve velmi zchátralém neudržovaném stavu. Provizorně opravená střecha poněkud odvrátila hrozící zřícení. Založení chrámu lze datovat do 11. – 12. století. V současné době je tato památka v soukromých rukách  se záměrem vybudování galerie.

Kostel sv. Antonína Paduánského ve Velešicích byl postaven v roce 1773. Kaple byla obnovena v roce 1877. Obnova, při které byla provedena i rekonstrukce  výzdoby interiéru, byla započata v roce 2004 a poslední byla dokončena v letech 2014 - 2016.

Kašna na náměstí, se sochou sv. Jana Nepomuckého, je zapsána jako historická památka.

6. Životní prostředí

Životní prostředí, péče o vzhled města

Stav životního prostředí doznal během 90. let značných pozitivních změn. Na počátku tohoto období působily nejvýraznějším negativním vlivem velké zdroje emisí do ovzduší a odpadních vod do řeky Labe. V Hoštce se jednalo zejména o znečištění způsobované provozem papíren ve Štětí a Elektrárny Mělník. Obě tyto firmy investovaly v průběhu devadesátých let na odstranění ekologické zátěže značné prostředky a snížily emise tak, že jejich vliv na ovzduší v Hoštce je neznatelný. Výrazně se zlepšila též čistota vody v Labi.

V našem městě bylo nejvíce zhoršujícím činitelem ovzduší používání lokálních topenišť na tuhá paliva. Plynofikace, která byla v Hoštce a v Kochovicích provedena v roce 1994 tento problém téměř odstranila. V místních částech Malešov a Velešice problém lokálního znečišťování ovzduší stále přetrvává.

V celém ORP Litoměřice se vyskytuje nízké, až střední radonové riziko. 

Dodržování environmentálních pravidel

Zastupitelstvo města se snaží důsledně dodržovat zásady ochrany životního prostředí, přesvědčovat občany o nezbytnosti jejich dodržování a vhodným způsobem je motivovat. S výukou se začíná již v MŠ a ZŠ a od roku 2015 vedení města přispívá a aktivně se účastní propagace třídění odpadů v domácnostech.  V roce 2015 byla zpracována nová Obecně závazná vyhláška týkající se nakládání s komunálními odpady. 

Třídění odpadů, využití sběrného dvora

Sběrný dvůr je v provozu od roku 2004 a stojí na soukromém pozemku. Ve Sběrném dvoře odpadu mohou občané bezplatně odevzdat veškerý tříděný odpad včetně elektrospotřebičů a nebezpečného odpadu. Od roku 2015 je zde možno bezplatně odložit objemný odpad, pneumatiky a další odpad kromě odpadu stavebního. Nebezpečný odpad je odebírán a rovněž bezplatně svážen dvakrát ročně specializovanou firmou.  V Hoštce a místních částech Kochovice, Velešice a Malešov je třídění odpadu prováděno do kontejnerů na tříděný odpad a počet stanovišť se neustále zvyšuje. MěÚ zajišťuje pravidelně svoz biologicky rozložitelného (zeleného) odpadu, od roku 2015 také ze všech místních částí.  Sběr papíru je realizován i ZŠ Hoštka. 

Údržba zeleně, zapojení všech občanů

Zatravněné plochy, křoviny a stromy v intravilánu obce činí velké nároky na údržbu. Pracovní skupina městského úřadu kapacitně nestačí udržovat všechny zelené plochy v náležitém stavu. Je úkolem zastupitelstva a vedení města motivovat občan, aby sami udržovali travnaté plochy v blízkosti svých obydlí. Městem by měly být udržovány pouze plochy veřejných prostranství jako jsou náměstí, návsi, hřbitovy, parky, sportoviště a pod.

Zkrášlení vzhledu města

Na zlepšení vzhledu města bylo od roku 1989 vynaloženo mnoho úsilí a finančních prostředků. K motivaci občanů jsou využívány i finanční příspěvky na opravu fasád soukromých domů. Stále více obyvatel chápe jak je důležité mít kolem sebe čisté a hezky upravené prostředí a zapojují se do tohoto nikdy nekončícího projektu. Cílem vedení města a sympatizujících obyvatel je mít krásné upravené město.

Rekonstrukce veřejné zeleně.

V Hoštce je realizována systematická obnova zeleně v intravilánu obce. Jsou odstraňovány nebezpečné, při silném větru pádem hrozící, přerostlé nebo přestárlé stromy. Pro obnovu a doplnění zeleně je realizován projekt komplexního řešení parkových úprav. Pro první etapu již byla získána dotace. Druhá etapa bude z dotačního titulu. Do projektu je zapracována i zeleň, která zasahuje do extravilánu. V Hoštce a okolí bylo vysázeno téměř 20 ha lesů a v této činnosti se bude dále pokračovat. Dnes je v majetku města celkem 49 ha lesů.

 

 

 

 

7. Správa města

Řízení a správa

Vedení města sídlí v budově Radnice, náměstí Svobody č.p. 2.

Uvolněný starosta: Milan Konfršt, neuvolněný místostarosta: Mgr. Radovan Rieger

Členové Rady města: Jiřina Bláhová, Irena Nádvorníková a Anna Podpěrová

Další zastupitelé města zvolení v roce 2014: Zdeněk Buřil, Ing. Vladimír Drož, Milan Chvalina, Anna Kučeráková, Ing. Ivo Perna, Bc. Tomáš Perna, Ing. Josef Šenfeld, Martin Španko, Vlastimil Valeš a  Zdeněk Voldřich

Zaměstnanci úřadu: matrikářka – Hana Baková, účetní – Jitka Soukupová, asistentka starosty – Jana Doležalová, stavební technik – Aleš Müller DiS, úředník dotace a majetek - Martin Janeček, asistentka stavebního technika – neobsazeno. Město dále zaměstnává vedoucího a čtyři členy technické čety. Město navíc zaměstnává 4 - 6 lidí vedených v evidenci úřadu práce.

Osadní výbor pracuje v místní části Malešov ve složení: Předsedkyně - Jaroslava Lochmanová ml., členové Jan Januška, Mgr. Jan Klimunda.

Město Hoštka se přihlásilo k programu Czech point, který umožňuje od roku 2008 pracovníkům MěÚ zajišťovat pro občany výpis z rejstříku trestů, z registru nemovitostí, z obchodního rejstříku a výpis ze živnostenského rejstříku.

V souladu s programem MV jsou tyto služby neustále rozšiřovány.

Majetek města

Město Hoštka vlastní 196,7 ha pozemků v celkové hodnotě 31.699.552,13 Kč.

Z celkové výměry pozemků je 67,5 ha orné půdy, 48,8 ha lesních porostů, 17,8 ha trvalých travních porostů a 53,8 ha pozemků vedených jako ostatní plocha.

Hmotný majetek města (bez pohledávek a závazků) má k 31.12.2015 hodnotu 270.215.738,70 Kč.

 

 

 

 

 

 

 

 

Vývoj rozpočtového hospodaření obce Hoštka v letech 2009 - 2015 (v tis. Kč)

  2009 2010 2011 2012 2013 2014  2015 
Daňové příjmy 13 987 15 272 13 601 14 169 18 342 19 557   19 948 
Nedaňové příjmy 3 986 4 039 3 959 5 751 5 343  5 314 5 965 
Kapitálové příjmy 6 248 348 873 79 178  617 581 
Neinvestiční přijaté dotace 973 5 461 1 615 1 565 1 209  866  980
Investiční přijaté dotace 19 344 1 863 716 1 250 1 565  0 2 381 
Příjmy 44 539 26 983 20 764 22 813 26 637  26 354 29 855 
Běžné výdaje 13 216 20 593 14 227 16 516 16 699  16 632 15 701 
Kapitálové výdaje 26 964 16 767 5 756 3 796 8 280 5 178   4 177
Výdaje celkem 40 179 37 360 19 983 20 312 24 979  21 810 19 878 
Saldo příjmů a výdajů 4 359 -10377 781 2 501 1 658  4 544  9 977
Podíl kapitálových výdajů 67,11% 44,88% 28,81% 18,69% 33,15%  20,83%  33,42%
Podíl běžných výdajů na celkových příjmech nnnnn 29,67% 76,32% 68,52% 72,40% 62,69%  63,11%  52,59%

Pramen: ČSÚ

Vývoj rozpočtového hospodaření v obci Hoštka v letech 2009 - 2015 (v tis. Kč)


Pramen: ČSÚ + MěÚ

Město Hoštka pracuje většinou s přebytkovými rozpočty a dochází tím ke kumulaci finančních prostředků pro větší investiční akce. 

Schválený rozpočet na rok 2016 v Kč

 

  Pramen: MěÚ

 V roce 2015 město nevyčerpalo 10 mil. Kč a tyto prostředky zůstaly na účtech města a tím se zvýšily finanční rezervy. Na konci roku 2015 bylo ma účtech města 22,761 mil. Kč.

Pramen: MěÚ

Součet běžných výdajů do roku 2020 je 89 555 tis. Kč, součet kapitálových výdajů je 40 565 tis. Kč. Celkový součet hodnoty všech běžných a kapitálových výdajů do roku 2020 je 130 120 tis. Kč  při zachování rezervy finančních zdrojů mezi 13 a 15 miliony Kč.

Hodnocení Plánu rozvoje města Hoštky pro období let 2010 – 2015.

Strategický program rozvoje je základní dokument každé obce schvalovaný Zastupitelstvem. Plán rozvoje města Hoštky pro období let 2010 – 2015 obsahuje v analytické části základní geografické, demografické, technické a ekonomické údaje, rozpočty a rozpočtové výhledy. Obsahuje rovněž Strategii dalšího rozvoje města, to znamená Prioritní projekty, Další rozvojové projekty a zdroje financování.

V Plánu rozvoje města Hoštky pro období let 2010 – 2015 je uvedeno  5 prioritních a 13 dalších rozvojových projektů. Na 5 prioritních projektů navazuje 27 dílčích projektů (opatření), která měla vést ke splnění jednotlivých prioritních projektů. V letech 2011 - 2014 byly z rozvojových projektů splněny pouze tři pod číslem 2.3. Rekonstrukce domu č.p. 1 a 2.9. Napojení na cyklostezky (stezka Hoštka – Brzánky) a prioritní projekt s číslem 1.5. s pěti dílčími projekty týkajících se rozvoje Základní a mateřské školy byl splněn zejména díky obětavosti ředitele Základní a mateřské školy. Ze zbývajících 22 dílčích projektů byly splněny pouze tři a další tři byly splněny jen částečně. Rozvojové projekty číslo 2.4., 2.5. a 2.6. byly splněny již v roce 2010.

Plán rozvoje města Hoštky byl schválen Zastupitelstvem města v roce 2010 a po celou dobu jeho platnosti do roku 2015 nebyl ani jednou aktualizován či upraven. Nedošlo ani k aktualizaci základních údajů o starostovi, místostarostovi a dalších členech Rady a Zastupitelstva města. Do dnešních dnů je v něm uveden starosta Miloš Gruber a ostatní členové s ním působící v Radě a Zastupitelstvu města. Rada města v období let 2010 - 2014 se nezabývala ani plněním, ani aktualizací a ani hodnocením Plánu rozvoje a tento dokument města byl zcela opomíjen.

A.2 Východiska pro návrhovou část

Výsledky dotazníkového šetření.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SWOT analýza

Silné stránky

  • Zajímavosti ve městě
    Koňský ranč Ježkův mlýn s překážkovou dráhou Extreme trial a mezinárodními závody. Labská vyhlídka.
  • Vzdělanostní struktura
    SŠ vzdělání bez maturity má 36,8%, SŠ s maturitou 25,9% a VŠ vzdělání 7,8% což je celkem 70,5% dospělé populace.
  • Ubytování
    Hotel U Lišky má ubytovací kapacitu 100 lůžek. Společnost Ježkův mlýn kapacita 30 lůžek.
  • Územní plán
    Novelizace územního plánu do konce roku 2016.
  • Vnější vztahy a vazby
    Město je členem Svazu měst a obcí, Severočeského sdružení obcí, Místní akční skupiny Podřipsko.
  • Ochrana majetku
    Na Malešově sídlí SDH s Jednotkou požární ochrany V.
  • Senioři
    Funkční Dům s pečovatelskou službou, terénní pečovatelská služba a sociální pracovník na částečný úvazek.
  • Spolková činnost
    Pracující spolky: Hoštecké děti, Kynologové, Mája, Myslivecký spolek, TJ Sokol, ČSŽ, tenis, střelecký spolek, motokros a amatérský lední hokej.
  • Bydlení
    Nově připravované parcely nejsou v záplavovém území. Bydlení je obyvateli ceněno pro klidný život a blízkost přírody a pro dobré mezilidské vztahy.
  • Majetek města
    Celkový majetek města činí 300 milionů Kč. Město vlasní 197 ha pozemků.
  • Cykloturistika
    Vzdálenost od Labské cyklostezky č.2 Praha - Drážďany je 6 km do Hněvic a 14 km do Roudnice n.L.
  • Základní škola
    Kapacita ZŠ je 240 žáků.
  • Dopravní dostupnost
    Dopravní dostupnost do Ústí n.L., Mělníka a Litoměřic vlakem i autobusem. Do Prahy, Roudnice n.L. a Úštěka autobusem nebo kombinovaně.
  • Počet obyvatel
    Počet obyvatel stále mírně roste. Vyšší podíl dětí do 15 let a nižší seniorů 65+, index stáří nižší o 30% ve srovnání s ORP a ČR.
  • Infrastruktura
    V Hoštce a Kochovicích vodovodní a kanalizační síť, plynofikace a kabelová TV. Ve všech částech městský rozhlas.
  • Bytová situace
    Ve vlastnictví města je 106 bytů.
  • Třídění odpadů
    Možnost třídění odpadů ve všech místních částech. Stoupá počet stanovišť k ukládání tříděného odpadu.
  • Doprava
    Dopravní obslužnost autobusovou i železniční dopravou. Vzdálenost na dálnici D8 je 16 km, letiště Václava Havla 65 km.
  • Podnikatelské subjekty
    V obcích máme 130 evidovaných podnikatelských subjektů.
  • Mateřská škola
    Kapacita MŠ je po rekonstrukci 70 žáků.
  • Prostředí
    Možnost celosezónního využívání. Potenciál přírodního prostředí a blízkost přírody.
  • Ostatní vybavení
    Místní rozhlas, zpravodajský a informační kanál v KTV a na internetu. Veřejná knihovna s internetem. Areál sportu, volného času a rekreace a hřiště TJ.
  • Životní prostředí
    Plynofikace Hoštky a Kochovic. Bezplatný sběrný dvůr a podpora třídění odpadů. Příjemné prostředí ve všech obcích. Údržba a rozšiřování zeleně.
  • Turistika
    Hoštka patří do regionu České středohoří a sousedí s regiony Kokořínsko, Liběchovsko a Podřipsko.
  • Městský úřad
    Poloha MěÚ v centru města.
  • Rozpočty
    Město pracuje většinou s přebytkovými rozpočty a dochází ke kumulaci finančních prostředků pro větší investiční akce.
  • Sběrný dvůr
    Od roku 2015 ukládání všech odpadů ve sběrném dvoře zdarma a pravidelný svoz biologicky rozložitelného odpadu ze všech místních částí.
  • Zajímavosti v okolí
    Hora Říp, Sovice, Labe aréna Račice, Terezín, Budyně n.O, Libochovice, Úštěk, vinařství Roudnice n.L., Velké Žernoseky, Mělník a Litoměřice.
  • Památky Hoštky
    Sloup Nejsvětější trojice, kostel sv. Otmara, městský kostel Nanebevzetí Panny Marie, kašna se sochou sv. Jana Nepomuckého, busta Josefa II.
  • Památka Velešic
    Kaple sv. Antonína Paduánského.
  • Klimatické podmínky
    V letních měsících slunečné, teplé a suché počasí.

Slabé stránky

  • Městský úřad - vybavení
    Nevyhovující technické vybavení. Chybí IT vybavení (nebo je zastaralé) v zasedací místnosti a dalších prostorách. Nedokončená elektronizace agend MěÚ.
  • Vzdělanostní struktura
    Bez vzdělání nebo základní vzdělání má 24 % dospělé populace. Neochota této skupiny se dále vzdělávat nebo získat pracovní kvalifikaci.
  • Finanční gramotnost
    Velká skupina obyvatel nemá ani základní povědomí o finančních záležitostech. Příjmy vs. vydání, spotřeb. půjčky, ost. půjčky, úvěry a jejich splácení.
  • Věci veřejné
    Málý zájem obyvatel o dění ve městě, neúčast na zasedání Zastupitelstva města a o programu rozvoje. Dlouhodobě malá účast v anketách k fungování města.
  • Bezpečnost
    Ve městě chybí služby městské policie, příp. jiné pořádkové služby pro prevenci kriminality a negativních jevů.
  • Občanské soužití
    Stoupající vandalismus a negativní jevy ve městě.
  • Spolková činnost
    Nedostatek dobrovolníků pro zajištění činnosti spolků a práci v orgánech spolků.
  • Nezaměstnanost
    Stále vysoký podíl uchazečů o zaměstnání, k 30. 4. 2016 jich bylo 8,12 %.
  • Obyvatelé
    Nedostatečná profesní vzdělanost u 24% obyvatel a nedostatek pracovních příležitostí pro tuto skupinu lidí.
  • Infrastruktura
    Malešov a Velešice chybějící plynofikace, kanalizace a kabelová TV.
  • Bydlení
    Nejsou ucelené pozemky ve vlastnictví města pro vybudování sítí a výstavbu rodinných domů.
  • Prostředí
    Nevhodné klimatické podmínky a nedostatek sportovních příležitostí pro zimní dovolenou. Špatná kvalita přírodních vodních zdrojů.
  • Doprava
    Vysoká dopravní zátěž silnice II/261 z důvodu umístění skladů SHH na kraji města a papírny Mondi ve Štětí. Špatná kvalita místních komunikací.
  • Odkládání odpadů
    Nevyhovující sběrný dvůr umístěný na soukromém pozemku.
  • Zaměstnanost
    Nedostatek kvalifikovaných pracovníků. Nezaměstnanost v obci se stále pohybuje kolem 8%.
  • Životní prostředí
    Malý zájem značné části obyvatel o údržbu a úpravu svého nejbližšího okolí. Neustále vznikající černé skládky ve městě a okolí.
  • Městský úřad - budova
    Budova úřadu, sál a přilehlé prostory ve dvoře ve špatném technickém stavu. Narušené krovy, chybí izolace tepelná i proti vlhkosti.
  • Turistické aktivity
    Chybějící atrakce spojené s koupáním, koupání je možné ve Štětí, Roudnici n.L. a Litoměřicích. Nedostatek značených cyklo i turistických tras.
  • Senioři
    Podíl seniorů ve společnosti roste. Nedostatek vhodných ubytovacích kapacit pro seniory.

Příležitosti

  • Podnikání
    Podpora drobného podnikání a vytváření podmínek. Orientace podnikatelských subjektů na sektor služeb.
  • Poloha města
    Větší využití polohy města k turistickým aktivitám.
  • Obyvatelstvo
    Příprava nových stavebních parcel a další příchod mladých lidí a rodin s dětmi do města.
  • Spolková činnost
    Vyšší podpora spolkové činnosti a vytvoření zázemí pro další spolkovou činnost.
  • Turistika
    Propojení cyklostezkami s okolními lokalitami, označení cykloturistických a turistických cest.
  • Meziobecní spolupráce
    Rozšíření a prohloubení meziobecní spolupráce po stránce bezpečnosti, rozvoje turistiky, školství a životního prostředí.

Hrozby

  • Obyvatelstvo
    Stárnutí populace a pokles obyvatel v produktivním věku. Odchod perspektivních věkových skupin 18-30 let pro nedostatek možností zaměstnání a bydlení.
  • Zaměstnanost
    Nedostatek pracovních míst pro skupinu lidí se základním vzděláním a bez vzdělání.
  • Turistika
    Nedostatek finančních prostředků pro rozšiřování turisticky zajímavých aktivit jako je rozhledna nebo víceúčelová hala.
  • Bydlení
    Nedostatečná výstavba rodinných případně bytových domů.
  • Občanské soužití
    Stoupající vandalismus, negativní jevy a nepořádek ve městě. Chybějící služby prevence kriminality a negativních jevů.
  • Samospráva
    Neustále stoupající administrativní zátěž ze starny státních orgánů.
  • Zhoršení poštovních služeb
    Česká pošta postupně převádí pobočky menších obcí na smluvní partnery, které fungují jako Pošta Partner při poskytování těchto služeb.

B. NÁVRHOVÁ ČÁST

B.1 Strategická vize

Vize města Hoštky:

V rámci zajištění návaznosti na předchozí Program rozvoje města Hoštky a vzhledem k výsledkům provedené analýzy, výsledkům ankety mezi obyvateli a také vzhledem k výstupům činnosti pracovní skupiny zůstává základní dlouhodobá vize města shodná s předchozím vydáním programu rozvoje města. Lišit se budou opatření a aktivity. Dlouhodobá vize zachycuje představu o budoucnosti obce, jak se bude obec měnit a rozvíjet. Strategická vize obce je definována zejména na základě výsledků a závěrů předchozích bodů analytické části a také na základě jednání pracovní skupiny.

Město Hoštka bude úspěšné, prosperující sídlo přitažlivé pro své občany, pro podnikatele i návštěvníky. Město úhledně upravené, čisté, představující se jako atraktivní lokalita pro spokojené a klidné bydlení s bohatou nabídkou sportovních a společenských aktivit. Město urbanisticky harmonické, se zřetelem na ochranu životního prostředí, se spolehlivě fungující technickou infrastrukturou a vstřícnou veřejnou správou. Město, ve kterém jsou občané spokojeni a žijí ve svém městě rádi. Společnou snahou občanů, zaměstnanců a  starosty, Rady a Zastupitelstva města je udržitelný rozvoj všech našich místních částí, školství, lékařských a sociálních služeb, sportovního, kulturního a společenského života, zhodnocování majetku města, rozvoj bydlení, zvýšení bezpečnosti v našich obcích, podpora turistického ruchu, ochrana a rozvoj životního prostředí.

Maximální přiblížení k vizi bude zajišťováno realizací tohoto krátkodobého Programu rozvoje města Hoštky do roku 2020. V následující kapitole jsou stanoveny cíle, opatření a aktivity  pro jednotlivé oblasti rozvoje města a jejich priority.

 

B.2 Cíle, opatření a aktivity

Vysoká důležitost    Střední důležitost    Nízká důležitost

Cíl : „1. Rozšíření a zefektivnění komunikace MěÚ s občany.”

Zahrnuje zvýšení informovanosti občanů o místním dění, umožnění jejich účasti na rozhodování o veřejných záležitostech. Zlepšení pracovního prostředí.

Opatření : „Hlášení MěÚ na internetu a odesílání SMS zpráv občanům.”

Zahrnuje investice pro zlepšení informovanosti obyvatel a zlepšení pracovního prostředí zaměstnanců.

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Aktualizace SW”

2016 - 2018 město 150 Vlastní
K dosažení cíle je potřeba up grade SW a některých systémů.

Opatření : „Dokončení elektronizace agend MěÚ”

Zahrnuje investice do systému zadávání a údržby dat.

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Zahrnuje SW vybavení a modernizaci HW vybavení.”

2017 - 2020 město 180 Vlastní
Některé agendy včetně pasportů komunikací, osvětlení, hrobových míst, pozemků a dalšího majetku města jsou ještě v papírové podobě.

Opatření : „Modernizace vybavení MěÚ”

Zahrnuje využívání nových technologií pro komunikaci uvnitř i vně MěÚ včetně zlepšení technického zázemí pro jednání orgánů města.

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Zlepšení komunikace uvnitř i vně MěÚ.”

2016 - 2019 město 300 Vlastní
Zahrnuje obnovu technických prostředků, včetně projekcí a zasíťování dalších prostor úřadu.

Opatření : „Rekonstrukce MěÚ, sálu a přilehlých prostor.”

Zahrnuje investice pro celkovou rekonstrukci Radnice, sálu a přilehlých prostor.

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Celková rekonstrukce: krovy, izolace, rozvody.”

2017 - 2020 město 15000 Vlastní + externí
Budova je z konce 19. století a úpravy v minulosti směřovaly k zajištění bezbariérovosti. Je nutné vyměnit krovy, izolace, rozvody a podlahy.

Cíl : „2. Školství a služby ve městě.”

Zahrnuje rozvoj školství, zachování a rozšíření lékařských služeb, rozvoj sociálních služeb a bydlení pro seniory.

Opatření : „Služby ve městě.”

Zahrnuje aktivity a investice k udržení a rozšíření lékařských a sociálních služeb ve městě a místních částech.

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Znovuzískání zubního lékaře.”

2016 - 2017 Obec 2200 Vlastní
Město zajistí stavební úpravy a bezbariérovost, vybaví zubní ordinaci.

„Rozšíření pečovatelské terénní služby do všech místních částí.”

2017 - 2017 město 250 Vlastní
K zajištění terénní pečovatelské služby do místních částí je potřeba zajistit mobilitu terénního pracovníka.

„Zvýšení úvazku sociálního pracovníka.”

2017 - 2020 město 120 Vlastní + externí
Pracovník je nezbytný pro zapsání soc. služby do základního registru, soc. šetření u klientů, uzavírání smluv a podávání žádostí o příspěvky na péči.

„Komunitní dům”

2016 - 2018 město 15000 Vlastní + externí
Stárnoucí populace vyžaduje další byty s pečovatelskou službou.

Opatření : „Rozvoj školství”

Zahrnuje aktivity k dalšímu zvýšení kapacity a rozvoji výuky v ZŠ a zázemí pro MŠ.

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Rozšíření kapacity MŠ a družiny ZŠ”

2016 - 2016 město + škola 1500 Vlastní
Využitím bytu v budově školy získáme prostory pro přemístění školní družiny a další odborné učebny.

„Dětské hřiště MŠ”

2016 - 2016 město + škola 700 Vlastní + externí
MŠ má naplněnou kapacitu 70 dětí a nové hřiště patří k základnímu vybavení MŠ.

„Vybudování odborných učeben”

2017 - 2020 škola 5000 Vlastní + externí
Modernizace počítačové učebny, učebny přírodopisu, fyziky a chemie a vybudování jazykové učebny a dílny pro technické vzdělávání.

„Rekonstrukce šaten”

2017 - 2017 Obec 2000 Vlastní
Současné šatny jsou již zastaralé a nesplňují nároky na bezpečnost a soukromí žáků.

Opatření : „Služby České pošty.”

Česká pošta převádí 2800 poboček včetně Hoštky na smluvní partnery a hrozí zde zhoršení těchto služeb.

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Pošta Partner”

2018 - 2020 město 300 Vlastní
Česká pošta hledá partnerské subjekty k poskatování služeb ČP. Pokud nedojde k dohodě s obcí, tak hledá další partnery ochotné smlouvu uzavřít.

Cíl : „3. Zhodnocování majetku města a rozvoj bydlení”

Zahrnuje zhodnocování majetku města, údržbu a modernizaci bytového fondu města a přípravu pro individuální výstavbu.

Opatření : „Budovy, bytové domy a byty v majetku města.”

Zahrnuje údržbu a modernizaci budov a bytů v majetku města, zlepšení prostředí v okolí bytových domů.

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Zateplení domu lékařských služeb”

2016 - 2018 město 3600 Vlastní + externí
Zateplením domu se sníží náklady na energie a dojde ke snížení emisí CO2 při výrobě el. energie.

„Rekonstrukce bytů v majetku města.”

2016 - 2020 město 5000 Vlastní + externí
V nezrekonstruovaných městských bytech ve staré zástavbě potřeba zrekonstruovat rozvody el. energie, vody a odpadů do kanalizace.

„Dům čp. 6 Malešov”

2016 - 2020 město + hašiči 1500 Vlastní + externí
Oprava domu na návsi včetně místa pro setkávání občanů.

„Úprava okolí bytových domů.”

2016 - 2018 město 400 Vlastní
Dosázení zeleně v okolí bytových domů, zhotovení stání pro nádoby na komunální odpad.

„Budova a sál Radnice.”

2016 - 2020 město 500 Vlastní
Oprava fasády průčelí Radnice, oprava omítek a malby společenského sálu, oprava portálu jeviště a výměna opony.

Opatření : „Individuální výstavba - lokalita Nad Ježkovým mlýnem.”

Zahrnuje přípravu pozemků včetně jejich zasíťování.

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Příprava a zasíťování pozemků pro individuální výstavbu.”

2017 - 2020 město + 2. investor 5000 Vlastní + externí
Přípravou pozemků pro individuální výstavbu podpoříme další růst počtu obyvatel, dostatek dětí do MŠ a ZŠ.

Opatření : „Údržba a modernizace města a místních částí.”

Zhrnuje investiční akce ke zlepšení vzhledu města a zvýšení bezpečnosti.

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Výstavba nového mostku”

2016 - 2016 město 500 Vlastní
Původní lávka již nevyhovovala bezpečnosti obyvatel.

„Nové autobusové zastávky”

2016 - 2016 město 200 Vlastní
Nová zastávka ulice Velešická a náměstí Svobody.

„Obnova a údržba vývěsek.”

2016 - 2019 město 100 Vlastní
Vývěsky pro zlepšení informovanosti obyvatel a turistů.

„Opravy místních komunikací”

2016 - 2020 město 3000 Vlastní + externí
Zahrnuje opravy povrchu komunikací ulice Kolonka, Bodláková, Hrotovická, k nádraží, okolo kostela, Malešov a Velešice.

„Hřbitov Hoštka a Sloup Nejsvětější trojice”

2016 - 2019 město 300 Vlastní
Zahrnuje opravu vstupních prostor, úpravy hřbitova, nový náhrobek obětem válek.

„Hřbitov Malešov”

2017 - 2020 město 200 Vlastní
Zahrnuje opravu vstupních prostor, úpravy hřbitova, parkování a zdroj vody.

Opatření : „Nákup pozemků”

Zahrnuje pozemky v okolí sportovního areálu.

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Pozemky v okolí Areálu sportu”

2016 - 2017 město 2500 Vlastní
Zahrnuje pozemky pro výstavbu víceúčelové haly a dalších sportovišť.

Opatření : „Koupě domu čp. 6 Malešov”

Získání dalšího městského bytu, zázemí pro hasiče a místo pro setkávání malešovských občanů.

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Nemovitost na návsi Malešova”

2016 - 2016 město 950 Vlastní
Město získalo jeden byt, zázemí pro hasiče a místo pro setkávání občanů.

Cíl : „4. Sportovní, kulturní a spolkový život ve městě.”

Zahrnuje podporu činnosti stávajících spolků a aktivit, včetně rozvoje nových.

Opatření : „Podpora stávajících spolků.”

Investiční záměry pro rozvoj činnosti spolků.

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„TJ Sokol Hoštka”

2019 - 2020 město + TJ 2000 Vlastní + externí
Zahrnuje zhotovení pergoly a nový trávník se závlahou.

„Kynologický spolek”

2016 - 2020 město + kynologové 1000 Vlastní + externí
Zahrnuje výstavbu nového cvičiště a zázemí pro kynology v čp. 235.

„Podpora nových spolků.”

2017 - 2019 město 150 Vlastní + externí
Město podpoří vznik nových spolků a jejich činnost.

„Sbor dobrovolných hasičů.”

2016 - 2020 město + SDJ 900 Vlastní + externí
Zahrnuje garáž pro zásahovou techniku a zázemí pro členy spolku a výjezdové jednotky.

„Podpora činnosti stávajících spolků.”

2016 - 2020 město 1000
Pravidelné podpory z rozpočtu města pro spolky TJ Sokol, Hoštecké děti, spolek Mája, ČS Žen, ČS Kynologů, Myslivecký spolek.

Opatření : „Volnočasové aktivity.”

Zahrnuje ostatní volnočasové aktivity

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Areál sportu, volného času a rekreace”

2016 - 2020 město 900 Vlastní + externí
Modernizace a zozšíření vybavení areálu. Nové herní prvky, pergola, opravy.

„Kulturní a vzdělávací aktivity.”

2016 - 2020 město + kulturní komise 300 Vlastní
Zahrnuje odpoledne pro seniory, taneční zábavy, koncerty, školení pro veřejnost.

„Tělocvična v přírodě”

2017 - 2017 město 900 Vlastní
Zahrnuje cvičební prvky ve volné přírodě.

„Víceúčelová hala”

2017 - 2020 město 6000 Vlastní + externí
Rozšíření sportovní nabídky především v zimních měsících.

„Odpočinková zóna u rybníka Podpěrák.”

2017 - 2018 město 250 Vlastní
Vybudování místa pro odpočinek s přístřeškem a možností grilování.

Cíl : „5. Podpora turistického ruchu.”

Zahrnuje opatření pro zvýšení turistické atraktivnosti a dostupnosti města.

Opatření : „Opravy cest, napojení na okolní lokality, značení tras.”

Napojení katastru na Kokořínsko, Liběchovsko a cyklostezku č. 2 Praha - Drážďany.

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Do města pohodlněji”

2016 - 2017 město 200 Vlastní
Zahrnuje úpravy cest v intravilánu i extravilánu města: u Obrtky, k Hájce, nad Malešovem, k Ježkovu mlýnu, u Labe.

Opatření : „Výstavba rozhledny.”

Podpora turistického ruchu.

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Podpora turistického ruchu”

2017 - 2019 město 3500 Vlastní + externí
Výstavbou rozhledny na stezce Brzánky - Hoštka podpoříme zájem turistů o naší lokalitu jaro - podzim.

Opatření : „Nové cykloturistické trasy.”

Značení nových cykloturistických tras.

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Značení nových cykloturistických tras”

2018 - 2020 KÚ, ORP, KČT 100 Vlastní + externí
Označení cyklotrasy z cyklostezky č. 2 směr Hoštka, Malešov, Úštěk a Děčín. Propojení této nové trasy na Liběchovsko - Kokořínsko.

Cíl : „6. Bezpečnost v obcích”

Zahrnuje všechny bezpečnostní prvky sloužící k bezpečnosti a ochraně obyvatel, ochraně majetku obyvatel a města.

Opatření : „Bezpečnost pro pěší”

Zahrnuje zajištění bezpečnosti dětí a dospělých při pohybu ve městě.

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Chodník podél silnice II/261”

2017 - 2020 město 1400 Vlastní + externí
Propojení chodníku od světelného přechodu k autobusové zastávce a na druhou stranu k přechodu u stavebnin.

„Chodník Lužická ulice”

2017 - 2020 město 1200 Vlastní
Zvýšení bezpečnosti chodců.

„Chodník a veřejné osvětlení Malešovská a Klicperova ulice”

2017 - 2017 ČEZ, město 300 Vlastní + externí
Bude provedeno při položení elektrických kabelů do země.

„Komunikace pro pěší a cyklisty Hoštka - Velešice”

2018 - 2020 město 5000 Vlastní + externí
Zvýšení bezpečnosti chodců a cyklistů.

„Zpomalení rychlosti motorových vozidel”

2017 - 2018 město 200 Vlastní
Zahrnuje radary na vjezdu do Hoštky a další prvky a aktivity ke snížení rychlosti motoristů v obcích.

„Vybudování lávky od Areálu sportu k tenisovým kurtům”

2018 - 2018 město 300 Vlastní
Zvýšení bezpečnosti u Areálu sportu.

„Obnova a doplnění dopravního značení.”

2016 - 2020 město 500 Vlastní + externí
Zahrnuje dopravní značení ve všech místních částech.

Opatření : „Ochrana majetku”

Zahrnuje opatření k ochraně majetku města a občanů

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Kamerový systém”

2017 - 2017 město 150 Vlastní
Zahrnuje monitorování důležitých míst: Škola, náměstí Svobody, Areál sportu, areál TJ, Malé náměstí, sběrný dvůr.

„Meziobecní spolupráce”

2016 - 2020 město 1250 Vlastní
Stoupající vandalismus a negativní jevy včetně distribuce a užívání drog ve městě vyžadují prevenci a kontrolu bezpečnostními složkami.

Cíl : „7. Životní prostředí”

Zahrnuje aktivity k ochraně a rozvoji životního prostředí.

Opatření : „Likvidace komunálního a tříděného odpadu.”

Zahrnuje všechny aktivity k podpoře třídění odpadů.

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Nový skládkový dvůr”

2016 - 2018 město 3800 Vlastní
Stávající skládkový dvůr je na soukromém pozemku a nevyhovuje moderním trendům a potřebám města ve vztahu k třídění a likvidaci odpadů.

„Nová stanoviště pro tříděný odpad”

2016 - 2020 město 200 Vlastní
Vybudování nových stanovišť pro tříděný odpad ulice Velešická, Kolonka a Malešov.

„Využití naskladněných materiálů (štětský kopec)”

2017 - 2019 město 200 Vlastní
Vytřídění naskladněných materiálů a převoz na nový sběrný dvůr.

Opatření : „Odvod děšťových a splaškových vod.”

Zahrunuje činnosti k modernizaci a rozšíření kanalizace.

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Odkanalizování Areálu sportu”

2017 - 2017 město 500 Vlastní
Stávající jímka je v havarijním stavu.

„Obnova dešťové kanalizace Litoměřická a Ostrovní ulice”

2017 - 2018 město 200 Vlastní
Postupně dochází k obnově původních dešťových kalnalizací.

„Nové vpusti a obnova dešťové kanalizace Malešov.”

2016 - 2018 město 300 Vlastní
Vubudování nových kanalizačních vpustí, čištění a obnova původní dešťové kalnalizace.

„Vybudování a obnova dešťové kanalizace Velešice”

2017 - 2018 město 200 Vlastní
Vybudování nové trasy dešťové kanalizace a odvodnění komunikace u kostela.

Opatření : „Výsadba a údržba zeleně.”

Zahrnuje věřejná prostranství ve městě a v místních částech.

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Vysázení nových stromů v okolí Areálu sportou”

2016 - 2020 město+ povodí Ohře 500 Vlastní + externí
Výsadba nových stromů za pokácené v bízkosti hřiště TJ a v korytě Obrtky.

„Sázení ostatní a stromů žáky ZŠ”

2016 - 2020 město 200 Vlastní + externí
Každoroční sázení stromů žáky ZŠ v Hoštce a místních částech.

„Údržba a dosazování městských lesů”

2016 - 2020 město 400 Vlastní
Zahrnuje městské lesy Karlovka a Velešice.

Opatření : „Zadržování vody v krajině”

Úpravami vodních děl se zvýší zadržrní vody v krajině.

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Zadržování vody v krajině a odbahnění rybníku Podpěrák.”

2017 - 2020 město 3500 Vlastní + externí
Odbahněním rybníka dojde k lepšímu zadržení vody v krajině a možnosti koupání.

„Obnova vodního díla na úšteckém potoce pod Malešovem.”

2018 - 2019 město 150 Vlastní + externí
Obnovením vodního díla dojde k lepšímu zadržení vody v krajině a možmnosti koupání.

Opatření : „Veřejné osvětlení”

Výměna a optimalizace osvětlovacích soustav.

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Výměna a optimalizace veřejného osvětlení”

2016 - 2020 město 2500 Vlastní + externí
Úspora el. energie a vyšší ochrana životního prostředí (snížení emisí CO2 a světelného smogu). Minimalizace nákladů na údržbu.

B.3 Podpora realizace programu

Způsob financování PRO

Základním zdrojem financování rozvojových aktivit jsou vlastní zdroje obce. Předpokládá se využití spolufinancování z veřejných rozpočtů (kraje, ČR, fondy EU), případně ze soukromého sektoru. Předpokládané zdroje financování jsou popsány u jednotlivých aktivit (při využití externích prostředků je vždy počítat s určitou spoluúčastí vlastních prostředků). V průběhu naplňování PRO bude docházet k upřesňování informací o možnostech finančních zdrojů podle aktuálních informací o dotačních zdrojích apod.

PRO obsahuje 7 cílových oblastí, na které navazuje 61 opatření. Část opatření je údržbového charakteru, další investičního a dále jsou zde opatření tzv. průběžná. Průběžnými opatřeními jsou například rozvoj a modernizace bytového fondu, zhodnocování majetku města, údržba a rozvoj veřejné zeleně, zkrášlování vzhledu města, nebo pravidelná podpora místních spolků. PRO obsahuje všechna tato opatření pro získání celkového přehledu o předpokládaném směřování rozvoje města a jeho finanční náročnosti.

Součet opatření, kde se počítá pouze s vlastními zdroji financování je 17 800 tis. Kč. Součet opatření, kde se počítá s externími zdroji financování je 75 520 tis. Kč. Celkový součet hodnoty všech opatření do roku 2020 je 93 320 tis. Kč. 

Počítáme-li 20% spoluúčast u externího financování, tak město potřebuje dalších 15 104 tis. Kč, což je celkem 32 904 tis. Kč k profinancování  všech opatření včetně spoluúčasti města až do roku 2020 za předpokladu, že bychom u všech aktivit získali externí financování. Podle rozpočtu pro rok 2016 a rozpočtového výhledu do roku 2020 plánuje město celkem na kapitálové výdaje 40 565 tis. Kč, při zachování rezervy finančních zdrojů mezi 13 a 15 miliony Kč.

Obecně platí, že v případě nezískání externích zdrojů financování může město realizovat opatření z vlastních zdrojů, což je v případě vysokých nákladů například na výstavbu komunitního domu nebo rekonstrukce MěÚ jen obtížně realizovatelné a může dojít k posunutí realizace jednotlivých opatření. Z výše uvedených čísel vyplývá, že město má rezervu cca 10 mil. Kč do roku 2020 (mimo předpokládané spoluúčasti) v plánovaných kapitálových výdajích na realizaci opatření, na které město nezíská podporu z externích zdrojů financování.

Způsob aktualizace PRO

Program rozvoje obce je živým dokumentem, který je nutné revidovat či aktualizovat dle průběhu realizace jeho dílčích částí. Podnětem k aktualizaci PRO může být závažná změna vnějších podmínek, naplnění části PRO, či potřeba stanovení nových cílů. Dílčí revize dokumentu (v průběhu jeho platnosti) budou probíhat v případě potřeby (minimálně však 1x za rok) – úpravy stávajících aktivit, zařazení nových či vyřazení již neaktuálních. Podkladem pro dílčí revize budou aktualizované seznamy aktivit a výstupy monitoringu. Podklady připraví osoba odpovědná za monitoring realizace PRO. Změny budou prováděny přímo do dokumentu, dokument bude v úvodu obsahovat seznam revizí. Po každé revizi se PRO označí datem, ke kterému se vztahuje. Aktualizace PRO a jeho změny budou schváleny zastupitelstvem obce. Aktualizovaný PRO bude zveřejněn na internetových stránkách obce. Za aktualizaci PRO je zodpovědný místostarosta města.

Monitoring realizace PRO

Naplňování Programu rozvoje obce bude sledovat starosta společně s místostarostou. Zejména budou iniciovat realizaci opatření, aktivit  a vyhledávání možných zdrojů financování, projednávat a předkládat schvalování změn a aktualizací PRO do Zastupitelstva města. Hodnocení průběžného naplňování PRO, bude provádět Rada města každoročně před koncem kalendářního roku (v době tvorby rozpočtu na další rok) a budou sledovány zejména:

  • aktivity naplánované na daný rok – které byly realizovány, které realizovány nebyly
  • aktivity naplánované na další rok a jejich finanční náročnost.

Tento přehled bude sloužit Radě města jako podklad pro sestavení ročního rozpočtu a rozpočtového výhledu pro předložení k projednání a schválení do Zastupitelstva města. V posledním roce platnosti stávajícího PRO (2020) bude sloužit také pro vypracování komplexního zhodnocení stávajícího PRO a jako podklad pro jeho aktualizaci.

Zpracoval: Rada města Hoštky