Program rozvoje obce Nový Dům na období od 2020 do 2027

Program rozvoje obce Nový Dům
{PAGENO} / {nbpg}
Ministerstvo pro místní rozvoj Program rozvoje obcí

Program rozvoje obce
Nový Dům
Obecní znak

na období let
2020 - 2027

Schváleno zastupitelstvem obce Nový Dům dne 30.12.2019, č. usnesení 3/30.12.2019

Úvod

Program rozvoje obce Nový Dům (dále jen PRO) je dlouhodobější strategický dokument, který má stanovit komplexní rozvojovou koncepci obce, která je pro řízení obce a pro rozhodování o klíčových otázkách budoucnosti obce zcela nezbytná. Je zpracován na období let 2020-2027, tedy na více než jedno volební období. Dlouhodobé plánování napomáhá efektivně využívat jak vlastní finanční prostředky tak pomáhá i se zaměřením se na konkrétní dotační tituly vedoucí ke splnění stanovených cílů a potřeb. Na objektivním stanovení cílů a potřeb se v tomto PRO nepodílelo jen samotné zastupitelstvo, ale právě samotní občané obce, se kterými byly priority diskutovány a bylo provedeno dotazníkové šetření. 

PRO se sestává ze dvou částí, a to z - analytické, která definuje současný stav území, obyvatelstva, hospodářství, infrastruktury, vybavenosti obce, životního prostředí a správy obce. Z ananlytické části jsou pak stanovena možná východiska pro druhou část PRO - návrhovou, která na část analytickou část navazuje tím, že navrhuje nejvhodnější řešení dané situace.

PRO byl zpracován v rámci projektu "Elektronická metodická podpora tvorby rozvojových dokumentů obcí" (CZ.1.04/4.1.00/62.00008), jehož nositelem je Ministerstvo pro místní rozvoj ČR. Projekt byl financován z Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a ze státního rozpočtu České republiky.

A. ANALYTICKÁ ČÁST

A.1 Charakteristika obce

1. Území

Poloha obce

Obec Nový Dům se nachází na západě Středočeského kraje, v okrese Rakovník. Město Rakovník je pro Nový Dům hlavním centrem, obcí s rozšířenou působností i pověřenou obcí a leží zhruba 7 km západně od obce Nový Dům. Obec Nový Dům má jedno katastrální území o rozloze 629 ha, které leží z největší části na zemědělské půdě. Celé je součástí Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko, a to v její severní části a je obklopené křivoklátskými lesy. Poloha obce se v negativním ohledu podepisuje na spojení obyvatel s městem Rakovníkem, přičemž jsou odkázáni buď na dopravu vlastními vozidly či na omezenou nabídku dopravců - autobusy. V obci chybí železniční trať. Naopak pozitivní na poloze obce je klid, příroda, nízký provoz dopravy. V případě dispozice vlastním dopravním prostředkem je poloha obce a špatná dopravní obslužnost vykoupena blízkostí města Rakovníka a dálnice D6, která umožňuje např. spojení s hlavním městem zhruba za 45min. Obec má dvě části, Nový Dům a Doupno, ač jsou obě označeny dopravní značkou Nový Dům. V katastru obce se nachází dva rybníky - jeden Pod kostelem, přímo v obci a druhý nedaleko zastavěného území jižním směrem. V minulosti byl v obci mezi těmito rybníky ještě jeden rybník, který však vzhledem k nedostatku vody ve vodním toku potoka Ryšava, na kterém všechny tři rybníky ležely, zanikl. Situace kolem vodního toku je špatná, potok během letních měsíců takřka vysychá, rybník Pod kostelem vzhledem k havarijnímu stavu stavidla a silnému zanešení, zejména splavenou ornicí, se naplní pouze při silných deštích a následně opět veškerá voda odteče. Jak jest výše uvedeno, katastrální území obce je využíváno mimo obydlené oblasti v největší míře k zemědělství a dále k lesnictví.

 

 

 

Historie obce

Před vznikem samotného Nového Domu se ve 14. století na jeho území nacházel klášterec Doupno s dřevěnou kaplí sv. Máří Magdaleny, založenou augustiniány od sv. Tomáše na Malé Straně. Později, v 16. století, byla na území Nového Domu zřízena zubří obora s budovou pro hlídače, která dala základ pozdější vsi a právě i názvu, budově se říkalo "nový dům". Ve 20. letech 18. století na katastru obce a okolí pořádal tehdejší majitel křivoklátského panství hrabě Jan Josef z Valdštejna pro manželku císaře Karla VI. myslivecké hony, kterými se Nový Dům zapsal do dějin kraje. Zejména honem ze dne 26.06.1721, na kterém císařovna Alžběta Kristina skolila za jediný den 138 jelenů a několik set kusů další zvěře. Na počest tohoto honu byla postavena nedaleko obce, v lese, směrem na obec Lány, socha sv. Jana Nepomuckého. Myslivost byla populární na území obce i za pozdějších majitelů křivoklátského panství, Fürstenberků, kdy K. E. Fürestenberk zde založil poplužní dvůr a barokní zámek Doupno, který sloužil pro ubytování honců a myslivců. Za dob Fürstenberků vznikl v obci např. také vodovod a jejich zakladatelská a obnovovatelská aktivita byla patrná až do pozdějších dob. Na území obce - před objektem pohotinství se nachází pomník obětem 1. světové války, kde jsou uvedena jména 14 občanů, kteří položili životy za svou vlast. Dále na místním hřbitově u kostela je pomník obětem 2. světové války, který byl postaven na paměť pěti vojáků Rudé armády, kteří zemřeli v okolí obce v květnu roku 1945. Velkého rozmachu zaznamenala obec po druhé světové válce a zejména v 60. a 70. letech 20. století, kdy bylo v režii státního statku a státních lesů, kteří zaměstnávali mnoho obyvatel v produktivním věku, vystavěno celkem 16 rodinných domků a 2 bytové domy o 12ti bytových jednotkách. Dále byla vybudována vodní nádrž na potoce Ryšava a v areálu statku Dopno několik objektů pro živočišnou výrobu a velkokapacitní seník. V rámci činnosti Místního národního výboru a v budovatelských akcích "Z" byla v obci postavena prodejna potravin, hasičská zbrojnice, vybudována požární nádrž, fotbalové a dětské hřiště. Komunikace v intravilánu byly pokryty živičným kobercem, vydlážděny chodníky, budova bývalé školy byla přebuvána v pohostinství, do obce byl zaveden vodovod, který Fürstenberkové zbudovali pouze na statek a v neposlední řadě byla zajištěna oprava kostela sv. Máří Magdaleny. 

 

2. Obyvatelstvo

Obyvatelstvo

 

Demografická situace

Z historického hlediska je počet obyvatel obce oproti roku 1910 v současnosti výrazně nižší. Ve 20. letech 20. století byl dokonce větší, než v roce 1910. Největší pokles počtu obyvatel je v přiloženém grafu viditelný mezi roky 1930 - 1950 a poté dále zvolna, s výjimkou 80. let 20. stojetí klesal až do současnosti. Za tím patrně stojí migrování lidí do měst. V současnosti se lidé stěhují zpět na venkov, přičemž počet obyvatel v současnosti v naší obci jistě brzdí vysoký počet nemovitostí držených pro rekreační využití.

Dlouhodobý vývoj počtu obyvatel obce Nový Dům od roku 1910

Dlouhodobý vývoj počtu obyvatel obce Nový Dům od roku 1910
Zdroj: ČSÚ

Na dalším grafu je viditelná mírně vzrůstající tendence počtu obyvatel až do r. 2015, následně zaznamenáváme mírný pokles až do r. 2017. V grafu již nejsou zaneseny další roky, kdy na konci r. 2018 měla obec 144 obyvatel, v r. 2019 počet obyvatel opět narůstá, a to zejména z důvodu vysokého přirozeného přírůstku, tedy počtu narozených dětí.

Vývoj počtu obyvatel obce Nový Dům v letech 2009 - 2017
Vývoj počtu obyvatel obce Nový Dům v letech 2003 - 2017
Zdroj: ČSÚ

Věková struktura obyvatel obce Nový Dům v roce 2017

Na grafu níže je vyobrazena situace struktury obyvatelstva obce dle věku v roce 2017, přičemž největší částí obyvatelstva jsou občané ve věku 15-64 let, tedy lidé v produktivním věku. Zhruba pětina obyvatel je vě věku důchodovém, přičemž tito nevyžadují zvláštní sociální péči ani zařízení, jsou soběstační či mají své rodinné příslušníky a přátelé, kteří jim bez dalších opatření jsou schopni pomoci a vyhovět.
Věková struktura obyvatel obce Nový Dům v roce 2017
Zdroj: ČSÚ

Jak je výše uvedeno, v r. 2019 dochází k vysokému přirozenému přírůstku obyvatel, tudíž je zřejmé, že z obyvatel v důchodovém věku se pomalu stává nejmenší část obyvatelstva z pohledu věkové struktury, ač tedy osob ve věku předdůchodovém přirozeně přibývá. 

Vzdělanostní struktura

V následujícím grafu je vyobrazena situace z pohledu vzdělanosti obyvatel z posledního sčítání lidu v r. 2011. Tehdy největší část - zhruba 2/5 - tvořilo obyvatelstvo se středním vzděláním bez maturity, 1/4 obyvatestvo se středním vzděláním s maturitou a 1/5 obyvatelstvo se základním či žádným vzděláním. Je těžko odhadnutelné, bez podkladů určit, jakým směrem se tato situace změnila.

Vzdělanostní struktura obyvatel obce Nový Dům v roce 2011
Vzdělanostní struktura obyvatel obce Nový Dům v roce 2011
Zdroj: ČSÚ

Sociální situace

V obci není zaznamenán výskyt sociálně slabých obyvatel nebo skupin obyvatel, národnostních menšin ani sociopatologických jevů. Není proto nutné tuto problematiku v současné době řešit ani provádět příslušná opatření.

Spolky

V obci působí Sbor dobrovolných hasičů, který kromě spolkové, provádí také osvětovou činnost. SDH Nový Dům je obci nejvýznamějším a dlouhodobým partnerem a jsou proto ze strany obce podporovány akce sboru pořádané v zájmu udržování a rozvoje dobrých mezilidských vztahů, rozvoje sportu, kultury a kulturního vyžití obyvatel a akcí pro děti. Obec finačně v tomto ohledu podporuje konání tradičního hasičského plesu, pálení čarodějnic, dětského dne či mikulášské nadílky.

Informování občanů o dění v obci

Obyvatelstvo je o dění v obci informováno na úřední desce obecního úřadu (jak na fyzické tak i na elektronické), informačním občasníkem do poštovních schránek a dále formou SMS informativních zpráv.

3. Hospodářství

Hospodářství

V obci, a to i vzhledem k velikosti a poloze, se nenachází žádný velký podnik, pouze soukromí podnikatelé s minimálním počtem zaměstnanců. Za zmínku stojí zejména podnikatelé v zemědělství, kteří se specializují jak na rostlinnou tak i živočišnou výrobu. Dále se zde nachází pohostinství se společenským sálem v soukromých rukách, kde jsou pořádány kulturní a sportovní akce v letním i zimním období. Obyvatelstvo dojíždí za zaměstnáním zejména do nedalekého Rakovníka. V následujícíh grafech a tabulkách jsou znázorněna a uvedena data v souvislosti s podnikatelskými subjekty a zaměstnaností. Pokud jde o samotnou nezaměstnanost, je tato v současné chvíli na velmi nízké úrovni, a to díky dobré kondici hospodářství a s ní spojeným nedostatkem pracovních sil v celé České republice.  

Struktura podnikatelských subjektů podle velikosti v obci Nový Dům v roce 2016

Počet zaměstnancůKategorieAbsolutněRelativně (%)
do 10 mikropodniky 3 50,00%
10-49 malé podniky 0 0,00%
50-249 střední podniky 0 0,00%
250 a více velké podniky 0 -
nezjištěno - 19 50,00%


Zdroj: ČSÚ

Struktura podnikatelských subjektů podle odvětví v obci Nový Dům v roce 2016
Struktura podnikatelských subjektů podle odvětví v obci Nový Dům v roce 2016
Zdroj: ČSÚ

Struktura zaměstnanosti v obci Nový Dům podle odvětví v roce 2011 (%)

 Zemědělství a lesnictvíPrůmysl a stavebnictvíSlužby
Nový Dům 20,37% 22,22% 48,15%
RAKOVNÍK 4,56% 30,98% 54,54%
Středočeský kraj 2,85% 29,82% 55,52%
ČR 2,74% 32,23% 53,87%


Zdroj: ČSÚ

Vývoj počtu nezaměstnaných osob
Vývoj počtu nezaměstnaných osob
Zdroj: ČSÚ

Pro obec a celou oblast Křivoklátska je významným ekonomickým odvětvím cestovní ruch. Ten skrývá vysoký potenciál a mohl by být pro rozvoj obce a ekonomických aktivit jejích obyvatel zajímavým odvětvím pro podnikání, zejména pro poskytování služeb. Dominantním je již podle názvu celé oblasti státní hrad Křivoklát, jehož vzdálenost od obce Nový Dům je zhruba 10km. Dalšími hojně navštěvovanými místy v blízkosti obce jsou město Rakovník, středověké hrady Točník, Žebrák a Krakovec, zříceniny hradů Týřov a Jenčov, zámek Lány, želzniční muzeum Lužná u Rakovníka či v letním období vodáky oblíbená řeka Berounka. Obcí či v nedalekých lesích vede dále nespočet pěších a naučných turistických stezek, cyklostezek či koňská stezka, v letním období jsou okolní lesy rájem houbařů.

4. Infrastruktura

Infrastruktura

 

Technická infrastruktura

Pitná voda

Obec Nový Dům disponuje vlastním vodovodem, s vlastní správou. Vznik vodovodu se datuje do dob Fürstenberkského panství, kdy byl zaveden na statek Doupno, následně ve 20. století byl zaveden i do samotné obce. V současné době lze jen konstatovat, že část vodovodu je v ucházejícím a část v havarijním stavu (původní vedení) a je potřebné provést v nejbližší době jeho rekonstrukci. Kvalita vody je pravidelně prověřována prováděním rozborů a je dobrá. Na obecní vodovod nejsou napojeny všechny objekty v obci, řada rodinných domů a chalup disponuje vlastními studnami a vrty.

Odpadní vody

Centrální čistírna odpadních vod se v obci nenachází, rodinné domy a další objekty buď disponují vlastní (domácí) čistírnou odpadních vod či septiky, které musí vyvážet na okolní ČOV. V minulosti byl zpracován projekt na vybudování kanalizace s vlastní ČOV, a to v rámci projektu Kanalizace a voda Křivoklátsko, který však, vzhledem k finační nákladovosti a s ní spojenou neposkytnutou dotací od státu, zkrachoval a s ním i projekt pro obec Nový Dům.

Internet

V obci je možnost se připojit k internetu přes pevnou telefonní síť, mobilní síť (špatný signál) či se stát členem spolku Křivonet, který má v obci pokrytí.

Nakládání s odpady

Nakládání s odpady na území obce upravuje obecně závazná vyhláška č. 2/2019, o stanovení systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů a nakládání se stavebním odpadem na území obce Nový Dům. V obci jsou zřízena dvě místa - hnízda s pravidelně vyváženými kontejnery na separovaný odpad (plast, papír a sklo), v obecním dvoře je shromažďován objemný odpad, jedlé oleje a tuky a dále kovy a nebezpečný odpad. Dále je v obci místo k ukládání biologického odpadu rostlinného původu. Takový odpad je vyvážen dle potřeby na skládku, přičemž tohoto odpadu by mohlo být produkováno méně, pokud by lidé byli ochotni tento kompostovat.  

 

Dopravní infrastruktura

Obcí prochází komunikace III. třídy, a to jak hlavní částí obce (č.2279) tak i v části Doupno (č.2372). Dopravní zatíženost je celkem vysoká, přičemž přes obec jezdí ve zvýšené míře nákladní vozidla do nedalekého kamenolomu v obci Zbečno, čímž je obec zatížena i zvýšenou hlučností. Z tohoto směru, tedy od obcí Zbečno, Sýkořice, Račice a obce Křivoklát - Amalín, je to jediná trasa do okresního města Rakovník, takže tudy cestují obyvatelé těchto obcí. Vzhledem k blízkým nájezdům na dálnici D6 pak obcí projíždí obyvatelé z obcí jižně a jihozápadně od Nového Domu položených. Nejbližším nájezdem na dálnici č. D6 (nejbližší dálnice), bude po dostavbě nájezd u obce Třice, a to vzdálený zhruba 10km. V současnosti je jím nájezd u Stochova, 15km. Jak je již výše uvedeno, železnice obcí neprochází, nejbližší vlakovou zastávkou dostupnou pěšky jsou Lašovice (5km), vozidlem pak Pustověty (7,5km). V okolí obce a samotnou obcí vede několik cyklotras, cyklostezek.

Místní komunikace

V obci je několik místních komunikací ve vlastnictví obce. Jejich údržba je zajišťována dohodami o provedení prace či na základě smluvního ujednání. Jejich technický stav však není, z důvodu dlouhodobého podfinancování (údržba), dobrý. V lokalitě "baráčky" je nuná výměna povrchu, stav je kritický. Dále vlastní obec na svém území několik účelových komunikací a polních cest, které by bylo vhodné též zrekonstruovat, příp. vyměnit jejich povrch, čímž by mohly následně sloužit i pro volnočasové aktivity občanů.

Dopravní obslužnost

Obec je členem svazku obcí okresu Rakovník pro zajištění dopravní obslužnosti. V roce 2019 proběhlou integrací Rakovnicka a Kladenska do systému Pražské integrované dopravy se pozitivně o několik spojů změnil počet autobusových spojů obce s Rakovníkem a Prahou.

 

5. Vybavenost obce

Zdravotnictví

V obci se žádné zdravotnické zařízení nenachází. Obyvatelé dojíždí nejčastěji za lékaři, jak praktickými tak specializovanými, do okresního města Rakovník, kde se nachází též nemocniční zařízení s pohotovostí a stanoviště zdravotní záchranné služby. Nejbližší krajská oblastní nemocnice se nachází v nedalekém Kladně.

Sociální péče

V obci se nenachází žádné zařízení sociálních služeb a pro zájemce o tyto služby jsou dostupní poskytovatelé, zejména z Rakovníka.

Kultura a sport

O kulturní vyžití obyvatel se za podpory obce stará zejména SDH Nový Dům, který pořádá či spolupořádá hasičský ples, pálení čarodějnic, dětský den a mikulášskou nadílku. SDH má dále od obce v bezplatném pronájmu rybník nedaleko zastavěného území jižním směrem, kde zájemcům, zejména z řad místních obyvatel, umožňuje za poplatek se věnovat rybářskému sportu. Dále je v oblasti kultury a sportu aktivní provozovatelka místního pohostinství, která zájemcům umožní pořádat či sama pořádá několikrát ročně hudební poslechové a taneční akce a sportovní turnaje, zejména v nohejbalu a šipkách. Šipky se v pohostinství hrajou dále i v rámci ligové soutěže registrované u Unie šipkových organizací.

V obci bylo v roce 2019 vybudováno dětské hřiště, sportovní zařízení se v obci dosud žádné nenachází, prostorami k pořádání kultruních akcí obec ve svém vlastnictví nedisponuje. Veškeré sportovní kroužky a zařízení jsou dostupné ve městě Rakovníku, přičemž např. v nejbližších obcích Městečko a Pustověty se nachází fotbalová hřiště v majetku obcí (s působícími fotbalovými spolky).

6. Životní prostředí

Stav životního prostředí  :

Celková plocha území obce Nový Dům činí 629,39 ha, nejvýznamější plochou je zemědělská půda 489,49 ha, nezanedbatelnou je dále půda lesní - 93,94 ha. Travní plochy mají rozlohu 18,81 ha a výměra zastavěných ploch na území obce činí 9,51 ha.

Struktura využití půdy je vyznačena v následujícím grafu z roku 2017. 

Struktura využití půdy v obci Nový Dům v roce 2017
Struktura využití půdy v obci Nový Dům v roce 2017
Zdroj: ČSÚ

Koeficient ekologické stability vyjadřuje poměr mezi přírodně stablními plochami (jako jsou lesy, zahrady atd.) a plochami zastavěnými či intenzivně zemědělsky obdělávanými (tzv. nestabilními). Vyšší hodnota koeficientu obecně značí příznivější stav, hodnota vyšší než 1 znamená vyváženou (stabilní) krajinu. V obci Nový Dům dosahuje koeficient hodnoty 0,25 .

Zdroj: ČSÚ

Koeficient ekologické stability tedy není dle zdroje příznivý a jedná se tak o nestabilní krajinu.

Kavlita ovzduší a kvalita vody ve vodních tocích a vodních plochách nebyla dle zjištění nikdy sledována.

Pokud se jedná o kvalitu ovzduší, mohou ji ovlivňovat samotní obyvatelé obce vytápěním objektů, kdy z největší části tak činí kotli na tuhá paliva. Mnoho obyvatel má v současné době kotle na dřevo a dále automatizované kotle na hnědé uhlí. Trendem je však vytápění tzv. tepelnými čerpadly (vzduch - voda), na což někteří obyvatelé v poslední době přecházejí. Kvalita ovzduší by mohla být dále pozitivně ovlivněna regulací dopravy, zejména v souvislosti s průjezdem nákladních vozidel do a z lomu v obci Zbečno, což je však z hlediska možné činnosti obce v této oblasti nereálné ovlivnit a dopravu tedy nějakým způsobem regulovat.

Míra ohrožení hlukem je nízká, hluk v obci vzniká zejména hustotou dopravy a rychlostí vozidel. Rychlost dopravy je řešena technickými prostředky, tzv. měřiči rychlosti a spoluprací s orgány Policie ČR.

 

Ochrana životního prostředí :

Obec se nachází v území s územní ochranou přírody CHKO Křivoklátsko.

Chráněná krajinná oblast byla zřízena výnosem MK ČSR ze dne 24. listopadu 1978, č.j. 21972/78, o zřízení Chráněné krajinné oblasti „Křivoklátsko”. Rozloha CHKO Křivoklátsko činí 628km2.

Posláním oblasti je ochrana všech hodnot krajiny, jejího vzhledu a jejích typických znaků i přírodních zdrojů a vytváření vyváženého životního prostředí. K typickým znakům krajiny náleží zejména její povrchové utváření, včetně vodních toků a ploch, její vegetační kryt a volně žijící živočišstvo, rozložení a využití lesního a zemědělského půdního fondu a ve vztahu k ní také rozmístění a urbanistická skladba sídlišť, architektonické stavby a místní zástavba lidového rázu. Chráněná krajinná oblast Křivoklátsko je rozsáhlé území s harmonicky utvářenou krajinou, charakteristicky vyvinutým reliéfem, významným podílem přirozených ekosystémů lesních a trvalých travních porostů s hojným zastoupením dřevin a s mnoha dochovanými památkami historického osídlení.

Činnost odborné organizace ochrany přírody v souladu s ustanoveními zákona o ochraně přírody a krajiny (zákon č.114/92 Sb.) a činnost speciální státní správy na úseku ochrany přírody a krajiny vykonává Správa CHKO Křivoklátsko . 
Na území chráněné krajinné oblasti rovněž administruje program péče o krajinu a pečuje o svěřený státní majetek.

Zdroj : http://krivoklatsko.ochranaprirody.cz/o-sprave-chko/

Rozvojové záměry obce a jejích občanů musejí být v souladu s ochranou přírody a záměry jsou tedy konzultovány se Správou CHKO Křivoklátsko. Čas od času dochází ke střetům v této oblasti.

7. Správa obce

Správu obce zajišťuje obecní úřad Nový Dům. Obcí s rozšířenou působností a zároveň pověřeným úřadem je město Rakovník. V čele obce Nový Dům stojí starosta, místostarosta o další tři zastupitelé. Funkce starosty a místostarosty byly dosud neuvolněné. Obec má zřízen ze zákona finanční a kontrolní výbor, jiné výbory nejsou zpravidla zřizovány. Obec má jednoho zaměstnance - účetní, další práce pro obec jsou řešeny dohodami o provedení práce a v případě možnosti též využitím veřejně prospěšných prací. Obec je členem Svazku obcí okresu Rakovník pro zajištění dopravní obslužnosti a Mistní akční skupiny Rakovnicko. 

Hospodaření :

V následující tabulce a dále i grafu je popsán (znázorněn) vývoj rozpočtového hospodaření obce v letech 2009-2018. Největšími příjmy do rozpočtu obce, které po většinu času rostly, jsou daňové příjmy, následují nedaňové příjmy a neinvestiční dotace. Investiční dotace obec v uvedeném období nezískala. Největšími výdaji byly v uvedeném období výdaje běžné, obec hospodařila vždy v uvedených letech s přebytkovým rozpočtem, (ač je tento zpravidla sestavován jako vyrovnaný) tedy s kladným saldem příjmů a výdajů. Obec má tedy naspořené finančí prostředky do budoucích investic. Výpadek u zdroje za r. 2017 není znám, nicméně i tehdy se hospodařilo s kladným saldem příjmů a výdajů.

Vývoj rozpočtového hospodaření obce Nový Dům v letech 2009 - 2018 (v tis. Kč)

 2009201020112012201320142015201620172018
Daňové příjmy 1 383 1 278 1 292 1 390 1 580 1 788 1 768 2 176   2 381
Nedaňové příjmy 164 189 169 183 189 186 250 188   232
Kapitálové příjmy 13 0 0 0 0 0 0 0   0
Neinvestiční přijaté dotace 17 86 49 283 140 69 44 54   76
Investiční přijaté dotace 0 0 0 0 0 0 0 0   0
Příjmy 1 577 1 552 1 510 1 856 1 909 2 043 2 061 2 418   2 688
Běžné výdaje 1 044 891 827 1 289 965 1 055 785 823   1 350
Kapitálové výdaje 92 89 278 481 375 0 0 0   0
Výdaje celkem 1 136 980 1 105 1 770 1 340 1 055 785 823   1 350
Saldo příjmů a výdajů 440 573 405 87 568 988 1 275 1 595   1 338
Podíl kapitálových výdajů 8,12% 9,10% 25,20% 27,16% 27,98% 0,00% 0,00% 0,00%   0,00%
Podíl běžných výdajů na celkových příjmech 66,22% 57,37% 54,76% 69,45% 50,57% 51,65% 38,11% 34,06%   50,22%


Zdroj: ČSÚ

Vývoj rozpočtového hospodaření v obci Nový Dům v letech 2009 - 2018 (v tis. Kč)
Vývoj rozpočtového hospodaření v obci Nový Dům v letech 2009 - 2018 (v tis. Kč)
Zdroj: ČSÚ

Bezpečnost :

Z hlediska živelních pohrom je nejpravděpodobnějším a asi jediným ryzikem blesková povodeň v případě přívalových dešťů, přičemž ohroženými by v takovém případě byly některé nemovitosti, zejména u toku potoka. Dále by mohlo dojít k zatopení sklepů u dalších několika nemovitostí. Záplavové území není stanoveno.

V obci je zřízena a registrována jednotka sboru dobrovolných hasičů. V případě krizové situace na území obce sem dále dojíždí Hasičský záchranný sbor - stanice Rakovník, popř. stanice Stochov a další vyslané jednotky SDH. Operační středisko HZS, které jednotky do obce vysílá sídlí v Kladně. Obec je členem Okrsku SDH Křivoklát.

V případě krizové situace, např. při hrozící živelné pohromě, může obec obyvatele informovat pomocí SMS informačního systému nebo osobní obchůzkou.

Kriminalita v obci je nárazová, avšak zcela nepatrná. Na území obce je nejčastější druhem kriminality kriminalita majetková, a to v letním období nejčastěji vloupání do vozidel houbařů, popř. krádeže dřevní hmoty.

A.2 Východiska pro návrhovou část

Mezi východiska pro návrhovou část patří výsledky uspořádané ankety mezi obyvateli obce v období od 09.11.2019 do 17.11.2019. Níže jsou uvedeny jak otázky tak i k nim se vztahující kompletní výsledky.

SWOT analýza

Silné stránky

  • Možnost využití atraktivity území v oblasti cestovního ruchu
  • Ekonomická situace obce
  • Dobrá bezpečnostní situace z pohledu kriminality a rizika živelních pohrom
  • Vlastní vodovod s vlastní správou
  • Příroda, lesy
  • Výhodná poloha obce ve vztahu k městu a dálnici, snadná dostupnost
  • Zajímavá historie obce
  • Potenciál v demografickém růstu
  • Existence sboru dobrovolných hasičů
    Zájem spolku o kulturní vyžití obyvatel a další dění v obci
  • Nízká nezaměstnanost
  • Klid
  • Možnost vybudování domácí čistírny odpadních vod
    Až na některé případy dostupnost vodotečí
  • Dostupnost internetového připojení
  • Nárůst objemu tříděného odpadu
  • Nové dětské hřiště v obci

Slabé stránky

  • Špatný stav vodních nádrží
    Rybníky pod kostelem a u hlaváčů
  • Vysychání koryta potoka
  • Nízká míra kompostování odpadu
  • Nízký koeficient ekologické stability krajiny
  • Neexistence místa aktivního odpočinku
    víceúčelová sportovní plocha, workout
  • Zastaralé webové stránky
  • Potřeba vlastního dopravního prostředku
    zaměstnání, lékař, obchody a služby aj.
  • Málo spojů veřejné dopravy
  • Eroze půdy
  • Špatný technický stav některých částí vodovodu
  • Neexistence kanalizace a centrální čistírny odpadních vod
  • Bezpečnost dopravy
    Komunikace procházející obcí svádí k rychlé jízdě
  • Slabý signál mobilní sítě
  • Špatný technický stav místních a účelových komunikací

Příležitosti

  • Podpora spolkové činnosti a setkávání občanů
  • Čerpání vhodných dotačních titulů
  • Zlepšení stavu místních komunikací
  • Zlepšení stavu technické infrastruktury
  • Zhodnocování majetku obce
  • Využití atraktivity oblasti - cestovní ruch

Hrozby

  • Nezájem občanů o dění v obci
  • Nedostatek finančních prostředků
  • Projektová nepřipravenost
  • Legislativa, byrokracie, centralizace
  • Úbytek vody v krajině - klimatické změny

B. NÁVRHOVÁ ČÁST

B.1 Strategická vize

Základní vize :

Obec Nový Dům je příjemným, klidným a bezpečným místem pro život. Obec disponuje fungující technickou infrastrukturou, vyhovujícím stavem místních komunikací a čistým prostředím. V obci mají obyvatelé možnost kvalitního sportovního, společenského a kulturního vyžití. Obyvatelé mají mezi sebou výborné vztahy a jsou hrdí na svou příslušnost k obci.

 

B.2 Cíle, opatření a aktivity

Vysoká důležitost    Střední důležitost    Nízká důležitost

Cíl : „Zlepšení stavu technické a dopravní infrastruktury”

Opatření : „Technická infrastruktura”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Rekonstrukce vodovodu v části "baráčky"”

2020 - 2021 Vlastní + externí

„Vybudování vlastní čistírny odpadních vod”

2021 - 2025 Vlastní + externí

„Vodovod a veřejné osvětlení na parcely obce určené k zástavbě naproti lihovaru”

2021 - 2023 Vlastní + externí

Opatření : „Dopravní infrastruktura”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Rekonsrukce komunikace v části "baráčky"”

2020 - 2021 Vlastní + externí

„Příjezdová komunikace na parcely obce určené k zástavbě naproti lihovaru”

2021 - 2023 Vlastní + externí

„Rekonstrukce (výměna povrchu) komunikace k obecní vodárně”

2021 - 2027 Vlastní + externí

„Oprava, příp. výměna povrchu obecní cesty k rybníku za vesnicí”

2021 - 2027 Vlastní + externí

Cíl : „Důraz na životní prostředí”

Opatření : „Vodní plochy”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Revitalizace rybníka pod kostelem”

2021 - 2027 Vlastní + externí

„Znovuzprovoznění rybníka u Hlaváčů”

2021 - 2027 Externí

Opatření : „Odpady”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Komunitní kompostování”

2021 - 2027 Vlastní + externí

Cíl : „Vzhled a prezentace obce”

Opatření : „Objekt obecního úřadu”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Rekonstrukce objektu obecního úřadu, zřízení obecního bytu”

2021 - 2027 Vlastní + externí

Opatření : „Symboly obce”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Vítací tabule, vlajka, smaltovaný znak, propagační materiál”

2020 - 2021 Vlastní

Opatření : „Internet”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Nové webové stránky”

2020 - 2021 Vlastní

Cíl : „Setkávání občanů”

Opatření : „Sportovní vyžití”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Vybudování víceúčelové sportovní plochy”

2021 - 2027 Vlastní + externí

Opatření : „Kulturní vyžití”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Zájezdy pro širokou veřejnost (divadla, kina, ZOO aj.)”

2021 - 2027 Vlastní

B.3 Podpora realizace programu

Za realizaci programu rozvoje obce Nový Dům je zodpovědné zastupitelstvo obce, v čele se starostou. Iniciovat opatření, aktivity a vyhledávat finanční zdroje ke splnění programu má v popisu činnosti zejména starosta, který bude dále sledovat plnění stanovených cílů. Vždy ke konci kalendářního roku bude starostou vyhodnoceno naplňování programu, o čemž podá ještě v témže roce zastupitelům zprávu na zasedání (pod samostaným bodem programu) a následně budou zastupitelstvem stanoveny prioritní projekty pro rok následující, příp. pro roky nejbližší. Případná aktualizace programu může být prováděna pouze jednou ročně (při vyhodnocování naplňování programu), přičemž bude vždy podmíněna schválením zastupitelstva.