Program rozvoje obce Svinaře na období od 2020 do 2030

Program rozvoje obce Svinaře
{PAGENO} / {nbpg}
Ministerstvo pro místní rozvoj Program rozvoje obcí

Program rozvoje obce
Svinaře
Obecní znak

na období let
2020 - 2030

Schváleno zastupitelstvem obce dne 11.3.2020

Úvod

Program rozvoje obce Svinaře lze považovat za jakýsi strategický koncepční dokument, který pomáhá charakterizovat prioritní oblasti potřeb, které obec má a v nichž se může a především chce rozvíjet. Stanovení těchto prioritních oblastí je dáno zejména demografickou, environmentální, sociální a ekonomickou analýzou dané obce. Toto analytické zhodnocení obce se nachází v úvodní části tohoto dokumentu. Na konci analytické části jsou stanoveny slabé a silné stránky obce, dle nichž lze stanovit, v čem je možné obec dále rozvíjet. Lze dle toho také vyvodit jak využít potenciálu, jež doposud má a také jsou v této části vymezeny příležitosti k rozvoji a hrozby, jež by tomu mohly bránit.

Po analytické části následuje část návrhová, kde je uvedena vize. Ta říká, jak by měla obec vypadat v časovém horizontu 10 -20 let. Dále následuje formulace cílů, opatření a aktivit, jež by měly přispět ke splnění vymezených prioritních oblastí.

Dokument Program rozvoje obce Svinaře na období let 2020 - 2030 byl zpracován v rámci řešení projektu "Elektronická metodická podpora tvorby rozvojových dokumentů obcí" (CZ.1.04/4.1.00/62.00008), jehož nositelem bylo Ministerstvo pro místní rozvoj ČR. Projekt byl financován z Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a ze státního rozpočtu České republiky. Představitelům obce byla poskytnuta metodická podpora jako pilotním obcím projektu, které byly vybrány za účelem praktického ověření jednoho ze vzniklých produktů projektu – metodiky tvorby programu rozvoje obce.

 

A. ANALYTICKÁ ČÁST

A.1 Charakteristika obce

1. Území

Svinaře

Obec Svinaře se rozkládá 25 km jihozápadně od centra Prahy, ve Středočeském kraji. Obec má rozlohu 7,48 km². Obec je turisticky oblíbená, zejména díky blízkosti Brdských lesů nebo Českého krasu. Také její poloha vůči hlavnímu městu je výhodná a proto se zde nachází mnoho chatařských obydlí pro ty, kteří si chtějí odpočinout od ruchu velkoměsta.

V blízkosti se nachází český hrad Karlštejn, lomy Amerika nebo Koněpruské jeskyně.

Obec Svinaře má také dvě přidružené části - Halouny a Lhotka.

 

Město Beroun je důležitým místem pro obyvatele obce, především proto, že se zde nachází úřady, kam si občané musí jezdit vyřizovat veškeré osobní záležitosti. Matriční úřad se pro občany nachází v Litni.

Krajina v okolí, využívání krajiny, přírodní útvary, vodní toky

Na území obce a jejích částí se nachází Svinařský potok a Halounský potok, dále rybníky Žába a Nádynek, které jsou největší a dalších 6 menších rybníků v soukromém vlastnictví.

Je zde snaha v budoucnu vybudovat další rybníky na severním okraji obce v lokalitě zvané V Rybníčkách.

 

Historie obce

Listina týkající se Svinař je z roku 1088. Vyšehradský kostel má v zakládací listině z tohoto roku zapsáno 80 osad a mezi nimi jedno popluží se Svinařem Uzdíkem. V roce 1271 manželka krále Přemysla Otakara II, dala královna Kunhuta klášteru křížovníků s červenou hvězdou vesnice na Podbrdsku: Všeradice, Suchomasty, Drahlovice, Chodouň, Krupnou, Radouš, Vižina a Svinaře. Na základě těchto údajů a jiných souvislosti lze usoudit, že už v jedenáctém století existovala naprostá většina nynějších osad, některé již možná na přelomu desátého a jedenáctého století. Vyplývá to z faktu, že na katastrech obcí Liteň, Korno, Všeradice a Svinaře byla lidská sídliště již před tisíciletím, o čemž svědčí archeologické nálezy.

V roce 1715 měly Svinaře 78 obyvatel a v roce 1770 již 258. Na přelomu roku 1900 žilo ve Svinařích již 433 obyvatel. Rozvoj obce prosperoval po celý počátek století. V roce 1910 bylo 60 popisných čísel a 417 obyvatel a byla zřízena pošta. V roce 1911 vznikla Raiffeisenka a o rok později byl navržen vodovod, který se bohužel nerealizoval.

Škola ve Svinařích je od roku 1816, nová je od roku 1882-1885. Vybudováním "nové" školy byly vytvořeny podmínky pro další rozvoj společenského života. Do roku 1918 zde vzniklo přes 10 různých spolků. Ve Svinařích žilo 395 obyvatel v 62 domech.

Vznikem československé republiky začíná nová etapa vývoje, která je podrobně zdokumentována v archivních materiálech 19. a 20. století uložených ve státním archivu v Berouně.

V 80. letech minulého století byl provoz ZŠ ukončen. V současné době slouží budova školy jako MŠ.

2. Obyvatelstvo

Demografická situace

V grafu níže je viditelný vývoj počtu obyvatel v obci Svinaře od roku 1910 do r. 2011. Po roce 1930 se počet obyvatel začal velmi snižovat. Důvodem bylo stěhování za prací, především do Prahy, která lidem přišla atraktivnější než venkov. Počátkem 20. století se však tato hodnota začala opět zvyšovat, jelikož lidé začali opět spatřovat výhodnou polohu obce vůči hlavnímu městu a zároveň oceňovat klid zdejšího prostředí.

Dlouhodobý vývoj počtu obyvatel obce Svinaře od roku 1910
Dlouhodobý vývoj počtu obyvatel obce Svinaře od roku 1910
Zdroj: ČSÚ

Počátkem nového tisíciletí se zájem o bydlení v obci zvýšil (viz. graf výše). Během let 2011 a 2019 se počet obyvatel zvýšil téměř o 200 a předpokládá se, že i nadále poroste.

Přirozený přírůstek/úbytek, migrační saldo

Jak již bylo zmíněno, změny obyvatelstva se v obci Svinaře pohybují v kladných hodnotách. Největší podíl na pozitivní změně počtu obyvatel má migrační saldo - tzn. že se z velké většiny počet obyvatel zvyšuje díky přistěhovalým a ne díky porodnosti.

Věkové složení obyvatel

Největší podíl na celkovém počtu obyvatel v obci mají občané v aktivním, produktivním věku, tzn. v rozmezí 15 - 64 let. Tento věk je obecně považován za věk práceschopný. Nejmenší počet je naopak seniorů. Do obce se v posledních letech stěhují mladí lidé, resp. mladé rodiny, tudíž z toho vyplývá, že se bude postupně podíl dětí do 14 let zvyšovat a bude převyšovat počet seniorů v obci.

Sociální situace

Obec se nenachází v sociálně vyloučené lokalitě, nenachází se zde sociálně slabí obyvatelé ani jejich skupiny. V obci se dále nenachází žádné národnostní menšiny.  V obci nejsou zaznamenány problémy ani výskyt sociopatologických jevů.

ORP Beroun má systém sociálních služeb a v případě nutnosti jsou veškeré sociální problémy přesměrovány na příslušné organizace v okolí.

Spolky

Mopeďáci Svinaře

Členové tohoto spolku rekonstruují staré mopedy, s nimiž podnikají spanilé jízdy a závody. Počet členů je 34 žen a mužů. Věkový průměr této skupiny je cca 60 let.

SOKOL Svinaře

Členská základna Sokola se skládá z 32 osob. Mezi činnosti patří pořádání tenisových turnajů, malé kopané, Dětského dne, hudebních vystoupení, masopustu a dalších zábav. Sokol také pronajímá tenisové kurty.

Klub obyvatel a přátel Lhotky, o.s.

Klub má zhruba 28 členů. Má za cíl podporu společenského života na Lhotce, vzájemnou pomoc občanů a pořádání spousty různých kulturních akcí.

Sbor dobrovolných hasičů Svinaře

SDH sdružuje celkem 30 zájemců o hasičské aktivity. Provádí se výcvik členů SDH, hasičské závody a cvičení, členové se účastní celkem úspěšně hasičských soutěží v rámci okrsku a okolních sborů, pořádají také zábavy.

Základní organizace Českého zahrádkářského svazu

Organizace sdružuje zájemce o zahrádkaření v osadě Bílý Kámen. Organizace má také poradnu pro pěstitele. Věkový průměr skupiny se však rok od roku zvyšuje a mladí nemají o tuto aktivitu takový zájem.

Honební společenstvo Svinaře a Hodyně

Toto myslivecké sdružení má celkem 12 členů a myslivecky hospodaří na svých i pronajatých pozemcích v katastru Svinaře a Hodyně.

Živý spolek

Zhruba 12-ti členný spolek sdružující občany Haloun, Svinař a Lhotky, který se snaží o zlepšení podmínek všech, co mají tuto obec rádi. Spolek se podílí na pořádání masopustu, realizuje výsadbu stromů a keřů.

HALESA Halouny

Členové HALESA Halouny pořádají na svém sportovišti spoustu akcí pro zlepšení sportovního a kulturního života v obci jak pro trvale žijící občany, tak pro rekreanty.

Podpora spolků

Spolky většinou disponují svými vlastními potřebami, které hojně využívají. V případě potřeby je zde možnost využití prostor v budově OÚ. Finanční podpora spolků probíhá na základě smluvního vztahu, kdy obec každoročně přispívá spolkům na jejich činnost.

Práce s mládeží a seniory

Jak mládež, tak senioři se dle svých sil a možností zapojují do života v obci. V místní knihovně se setkávají senioři k besedám nad kronikou. Mládež hojně využívá sportovní a společenské plochy v obci.

Akce pořádané v obci

  • obchůzka Tří králů,
  • masopust,
  • Dětský maškarní karneval,
  • sportovní turnaje,
  • závody mopedů,
  • pálení čarodějnic,
  • Máje,
  • letní zábavy,
  • dětský den,
  • divadelní představení,
  • pouť,
  • Oktoberfest,
  • Dýňování,
  • vázání věnců,
  • vánoční dílna pro děti,
  • rozsvícení vánočního stromku,
  • jarmark
  • vánoční zpívání.

Informování občanů o dění v obci

Občané jsou pravidelně informováni o dění v obci prostřednictvím úřední desky, webu obce, ale především SMS z úřadu. 

3. Hospodářství

Ekonomická situace

Charakter zemědělské výroby

V obci převažuje rostlinná výroba, cca 98%. Také se zde nachází poměrně rozlehlé stáje, přičemž v každé je zhruba 35 koní.

Trh práce

Stejně jako je to u většiny obcí i zde je viditelný vysoký počet registrovaných podnikatelských  subjektů, avšak skutečně aktivních je kolem 60 %. Data jsou aktuální k počátku roku 2019.

Nezaměstnanost

Na grafu níže je viditelné, že kromě výkyvu v letech 2014 a 2015, kdy počet nezaměstnaných vzrostl téměř 100%, se nezaměstnanost pohybuje v poměrně nízkých hodnotách. Vzhledem ke skutečnosti, že se počet obyvatel meziročně neustále zvyšuje, je vývoj nezaměstnanosti pozitivní.

Vývoj počtu nezaměstnaných osob
Vývoj počtu nezaměstnaných osob
Zdroj: ČSÚ

Dojížďka a vyjížďka za prací

Místní obyvatelé jezdí nejčastěji za prací do Prahy a do Berouna, kde se pro ně nachází nejvíce pracovních příležitostí.

Cestovní ruch

Kaplička u „Kyselé vody“

Kaplička je pojmenována na základě Kdysi žila na svinařském zámku paní, která byla nejen půvabná, ale i jemná a laskavá. I když byla bohatá, štěstí se k ní otočilo zády a paní každým dnem chřadla. Když se jednoho dne procházela venku, ale opět ji přepadla slabost. Služebná hledala, čím by své paní pomohla – a nalezla čirou vodu, která vyvěrala z pramene. Paní se napila a záchvat přešel. Později paní hraběnka poslala pro tuto vodu, jelikož věřila, že voda je léčivá. Během léta si častokrát došla ke studánce - a stal se zázrak. Hraběnka se uzdravila. Z vděčnosti u pramenu nechala postavit kapličku.

Až po ukončení první světové války byla voda podrobena dalšímu výzkumu. Kniha, která byla vydána Všeobecným ústavem ke zkoumání potravin při Karlově universitě v Praze, popisuje vodu následovně. „Jedná se vodu zažloutlou, prosté chuti i zápachu s kyselou reakcí. Lze jí určit jako železitou vodu minerální, která se vyznačuje tím, že obsahuje malé množství volné kyseliny, počítané jako sírová. Dále je zde kyselina fosforečná a soli lithia. Proto nynější název.

Veřejná kaple sv. Václava ve Svinařích

Byla postavena v roce 1901 dle plánu stavitele Antonína Fischera z Litně jako náhrada za kapli sv. Kříže v zámku Svinařském, jež byla 5. června 1901 zrušena z důvodů vyhoření. Kaple byla vysvěcena o sv. Václavu 28. září 1901. Dne 28. května 1902 bylo dovoleno udržovati a obnovovati v kapli nejsvatější svátost oltářní. Obec se zavázala o kapli pečovati a udržovati jí.

Zámek Svinaře

Na místě zámku stávala tvrz, jejíž vznik lze předpokládat již v první polovině 14. století. Tvrz sloužila majitelům do počátku 16. století, kdy vzhledem k tomu, že majitelé Svinař žili jinde, přestala být využívána. V roce 1766 nechal Antonín Maschek z Maasburgu vystavět v poplužním dvoře zámek a rozsáhlou zahradu s parkem. Zámek je obvyklá patrová budova o rozměrech 24 x 12 metrů o sedmi osách, jejíž střední trojosý rizalit v západním průčelí ji o patro převyšoval. Nad střechou se tyčí polygonální věžička se stanovou stříškou s korouhví. Ze dvora je hlavní vchod, nad kterým je erb stavebníka zámku. Takto zůstal zámek až do závěru 19. století. Poté noví majitelé Bachofenové z Echtu provedli určité stavební úpravy. Jižním směrem přistavili 7 metrů dlouhou přístavbu a na jejím jihozápadním nároží vznikl osmiboký arkýř se stanovou stříškou. Nad ní se tyčí (stejně jako na hlavní věžičce) ozdobná korouhev s nápisem. Na straně severní byla přistavěna patrová obdélníková budova. Od strany západní tj. od parku, lze do ní vstoupit dvěma oblouky arkády. Nad arkádou je umístěn erb rodiny Bachofenů. Tato přístavba sloužila k provozním účelům. Byla zde umístěna přípravna a kuchyně, z níž vedl ruční nákladní výtah a také pomocné schodiště do patra. Z doby těchto přestaveb je i fasáda, která dala zámku podobu, tak jak ji známe do současnosti.

Dalšími majiteli svinařského zámku se židovská rodina Kahlerů. Za dob jejich držení tohoto majetku nedošlo k žádné významné stavební úpravě. V roce 1938 byla tato rodina nucena uprchnout před nastávající nacistickou okupací Československa. Zámek s celým majetkem byl v držení pražského gestapa.

Po válce byl veškerý majetek zabaven vítěznou mocností a předán do správy českého státu.

Po provedení přídělů v roce 1950, připadl zámek Cementárnám v Berouně a nastala nejsmutnější etapa v jeho historii. Zámecká budova byla předělána na byty a hospodářský dvůr používalo družstvo a později státní statky k zemědělské výrobě. Do údržby a oprav peníze neplynuly a nastalo pozvolné chátrání.

V roce 2003 koupil zámek Ing. Jiří Nosek, který zahájil rekonstrukci objektu. Areál zámku Svinaře i přes probíhající rekonstrukci nabízí zajímavé interiéry a nádherný zámecký park pro významné životní okamžiky, odpočinek, výlet i kulturní zážitky.

 

Mezi památky a zajímavosti v okolí patří:

  • hrad Karlštejn
  • Lesní divadlo Řevnice
  • Koněpruské jeskyně
  • zámek Dobřichovice
  • Český kras
  • lomy Velká a Malá Amerika
  • zámek Mníšek pod Brdy
  • Svatý Jan pod Skalou
  • Tetín
  • Solvayovy lomy
  • Zámecký dvůr Všeradice - rodiště M. D. Rettigové, Hostinec U Paní Magdalény

4. Infrastruktura

Technická infrastruktura

Kanalizace, ČOV

V obci se nachází kanalizační síť a také čistírna odpadních vod. Kanalizační síť se nachází pouze v obci Svinaře. V Halounech a Lhotce kanalizace není.

Zásobování pitnou vodou, vodovod

Vodovod se nachází v obcích Svinaře a Halouny. Obec Lhotka vodovodní sítí nedisponuje.

Plynofikace

Obec je plynofikována.

Zásobování teplem, stav a kapacity ostatní technické infrastruktury

Občané si topí převážně sami lokálně. Elektrická síť je ve vyhovujícím stavu. V obci se dále nachází síť WiFi v rámci lokálních poskytovatelů.

Odpadové hospodářství

V obci a jejích částech se třídí následující druhy odpadů:

  • komunální odpad,
  • plasty,
  • papír,
  • sklo,
  • textil,
  • kovy,
  • bioodpad,
  • domovní oleje

Svoz zde provádí společnost AVE CZ odpadové hospodářství, s. r. o. Sběrný dvůr, kompostárna ani skládka se zde nenachází.

Dopravní infrastruktura

Čísla a kategorie komunikací procházejících obcí

Obcí Svinaře prochází silnice č. 115, která je silnicí II. třídy. Provozovatelem této silnice je Středočeský kraj. Do přidružených částí Lhotka a Halouny vedou silnice nižších tříd, a to silnice č. 11519 a silnice č. 11521.

Vzdálenost obce od nájezdu na dálnici

Obec je vzdálena zhruba 13 km od nájezdu na dálnici D4 a 17 km na dálnici D5.

Železniční doprava

Obec nemá svoji samostatnou železniční zastávku ani územím obce neprochází železniční trať. Nejbližší zastávka vlakové dopravy je v Zadní Třebáni a Řevnici, odkud se dále lze do Svinař dostat autobusy.

Dopravní zátěž obce

Je zaznamenán vysoký průjezd vozidel nákladní dopravy přes hlavní silnici vedoucí obcí Svinaře, tzn. silnici č. 115. S nákladní dopravou je samozřejmě spojen také hluk a váha vozidel, která stav silnice zhoršuje.

Cyklostezky a cyklotrasy

Obcí vedou 3-4 cyklotrasy.

  • Cyklotrasa č.3 Praha - Plzeň - Domažlice - Folmava
  • Cyklotrasa: Mezi Brdy a Křivoklátem
  • Cyklotrasa č. 8130

Místní komunikace

Délka a technický stav

Obec a její části mají místní komunikace ve velké většině v dobrém stavu. Zhruba 82 % místních komunikací má stav vyhovující a zbylých 18 % je třeba dokončit/opravit/rekonstruovat.

Údržba a zimní údržba

Na údržbu obce, stejně jako komunikací v ní, je najata celoročně 1 osoba, které se o vše stará. Pro zimní údržbu je nasmlouvána spolupráce se dvěma soukromníky na prohrnování a případný posyp ulic.

Parkovací místa

Parkovací místa ani jejich případné rozšiřování není nutné v obci řešit.

Dopravní obslužnost

Obec a její části jsou zapojeny do integrovaného systému dopravy, jehož provozovatelem je ARRIVA STŘEDNÍ ČECHY.

Linky projíždějící obcí/obcemi:

  • C15 Králův Dvůr-Liteň-Svinaře-Zadní Třebaň
  • C26 Beroun-Zadní Třebaň
  • C45 Hořovice-Zadní Třebaň
  • C50 Běštín-Hostomice-Všeradice-Nesvačily-Řevnice
  • C80 Strašice-Praha

 

5. Vybavenost obce

Školství

V obci Svinaře se nachází mateřská škola, kam chodí děti jak z okolních přidružených obcí Lhotka a Halouny, ale také z obce Skuhrov, pro kterou je místní MŠ spádová.

MŠ Svinaře

Mateřská škola má od 1.10.2016 celkem 3 třídy, jejichž kapacita je 63 dětí. Děti jsou zpravidla ve věku od 3 do 6 let.

Základní škola se v obci nenachází a žáci navštěvují školská zařízení v Řevnicích a Litni.

Zdravotnictví

Lékař v obci Svinaře, Halouny ani Lhotka není, nejbližší větší lékařské zařízení je ve městě Beroun a Řevnice. Dále také v Litni, kde je obvodní, zubní a dětský lékař.

Nemocnice se nachází v Hořovicích a Berouně, pohotovost pak v Řevnicích (Trans Hospital Řevnice). Záchranná služba jezdí v případě nutnosti z Berouna a Hořovic.

Sociální péče

Obec v současné době neřeší opatření v oblasti sociální situace obyvatel. Město Beroun má komunitní plán sociální péče. V případě potřeby jsou osoby se sociálními problémy odkázány na odbor sociálních služeb v Berouně, případě do zařízení v Berouně, Zdicích či Hořovicích.

Občanská vybavenost

V obci Svinaře se nachází následující:

  • pošta
  • Restaurace U Lípy
  • Férovky - půjčovna svatebních šatů
  • bistro a kavárna zámek Svinaře

Lhotka

  • bar u Emy

Halouny

  • Hostinec U Zrzavého paviána
  • obchůdek Oka mámení (ruční práce)
  • půjčovna elektro koloběžek

 

 

Kultura a péče o památky

Podmínky pro kulturní aktivity

Kulturní a společenské akce se v obci konají jak venku, tak uvnitř. Co se týče prostor pro tyto akce, tak z výše uvedených se v Restauraci U Lípy a Hostinci U Zrzavého paviána nachází sály.

Spolek KOPL Lhotka má dále v Baru U Emy své občasné zázemí.

Dostupnost kulturních zařízení v okolních obcích

Nedaleko od obce se nachází Řevnice, kde je kino a také divadlo. Tam obyvatelé mohou docházet za kulturou. V Berouně je také kino, avšak největším lákadlem, které je v dobré dojezdové vzdálenosti pro obyvatele obce, je OC Praha-Zličín.

Knihovna

V budově obecního úřadu se nachází také knihovna. K zapůjčení je velký výběr knih jak pro dospělé, tak i děti. Nahlédnout mohou návštěvníci i do kroniky a fotodokumentace obce nebo zdarma využít internetové připojení.

Sport a tělovýchova

Podmínky pro sportovní a volnočasové aktivity

V roce 2010 došlo k revitalizaci sportovního areálu TJ Sokol Svinaře. Projekt byl spolufinancován Evropskou Unií z Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova v rámci osy IV Leader „Programu rozvoje venkova ČR“ z finanční alokace MAS Karlštejnsko, z.ú.

Díky projektu má obec nyní nové antukové hřiště vhodné především na tenis, nohejbal nebo volejbal a jedno multifunkční hřiště s umělým povrchem, vhodné na hokejbal, floorball, nohejbal, volejbal, ale i tenis.

Sportovní a volnočasová zařízení

Záměrem vedení obce je vybudování multifunkčního mezigeneračního hřiště, které by sloužilo jako sportovně-společenská plocha pro obyvatele obce a široké okolí.

Hřiště a prostory pro neorganizované setkávání dětí

Mateřská škola má své vlastní dětské hřiště, které je volně přístupné v době provozu školky. Na večer a noc je toto hřiště zamykáno. Dále lze v denních hodinách využít sportovní hřiště.

Sportovní kluby, sportovní a volnočasové aktivity

V rámci obce a jejích částí působí následující sportovní spolky:

  • TJ Sokol Svinaře
  • HALESA Halouny

Popis činnosti a počet členů je již v kapitole 2 Obyvatelstvo.

Dostupnost sportovních zařízení v okolních obcích

V nedalekých Dobřichovicích a Černošicích se nachází tenisová hala.

6. Životní prostředí

Stav životního prostředí

Půdní fond, členění, kvalita, míra ohrožení erozí

Obec neleží v záplavovém území, ani není přímo ohrožena jinými přírodními katastrofami. Jediným místem, které se potýká s občasnými bleskovými povodněmi a erozí půdy je jižní svah nad obcí směrem k Hodyni. V této lokalitě je preferováno zemědělské hospodaření formou zatravnění a sklizením sena.

Připravuje se opatření ve formě úpravy melioračního kanálu tak, aby zadržená voda byla pomalu vsakována do okolní půdy.

Pozemkové úpravy v obci

Pozemkové úpravy v obci již proběhly, a to v roce 2015. Hlavní zaměření pozemkové úpravy spočívá v navracení původních polních cest do katastru včetně doprovodné zeleně, zpřístupnění všech pozemků, zmenšení počtu parcel a listů vlastnických.

Kvalita ovzduší

Kvalita ovzduší je v obci velmi dobrá, není zde významný zdroj znečištění. Ve stejném stavu jsou také vodní plochy a kvalita vody v nich. Rybník Žába je pak také místem mnoha společenských, ale i sportovních akcí.

Míra ohrožení hlukem

Jak již bylo zmíněno, jediným zdrojem hluku v obci je projíždějící nákladní doprava. Zřízení protihlukových opatření zde ale není plánováno.

7. Správa obce

Obecní úřad a kompetence obce

Typ obecního úřadu

Obec spadá do ORP Beroun, kde se nachází také pověřený obecní úřad, pracoviště finančního úřadu a katastrální pracoviště.

Na obecním úřadě působí v současné době starosta, místostarosta a dalších 5 zastupitelů. Na úřadě fungují následující výbory

  • finanční,
  • kontrolní,
  • stavební,
  • výbor ochrany veřejného pořádku
  • výbor školský, kulturní a sociální

Obec zaměstnává tři zaměstnance.

Využívání veřejně prospěšných prací

Již v minulosti byly veřejně prospěšné práce využívány. V současnosti není tolik možností na jejich získání, ale pokud se naskytne možnost, obec se bude snažit o jejich využití.

Organizace zřizované obcí, jejich hlavní aktivity

Obec je zřizovatelem místní mateřské školy (o které je zmínka v kapitole 5 Vybavenost obce) a dále také dvou jednotek SDH, z nichž Svinařská je současně JPO V.

Hospodaření a majetek obce

Bilance rozpočtového hospodaření v posledních 5 letech

Vedení obce se v průběhu let snaží udržovat svůj rozpočet vyrovnaný. Velkým rozdílem mezi ročními příjmy a výdaji byl rok 2016, kdy obec realizovala výstavbu vodovodní a kanalizační sítě a z důvodu nutnosti financování projektu musela vydat větší finanční obnos. Na tuto akci byl Českou spořitelnou, a.s. poskytnut úvěr, který je řádně splácen.

Vývoj rozpočtového hospodaření v obci Svinaře v letech 2009 - 2018 (v tis. Kč)
Vývoj rozpočtového hospodaření v obci Svinaře v letech 2009 - 2018 (v tis. Kč)
Zdroj: ČSÚ

Z pohledu velikosti obce a nutnosti jejího růstu a rozvoje, je potřeba zdejší prostředí a vybavenost neustále zlepšovat. Obec se snaží získávat finanční prostředky z dotací EU, z národních fondů ČR i z rozpočtu Středočeského kraje.

Majetek obce (finanční, nemovitý)

Obec v současné době disponuje majetkem ve výši 122 251 946,50 Kč, který je stále udržován a rozšiřován. Dle auditu hospodaření za rok 2019 je obec v dobré finanční kondici.

Bezpečnost

Řízení krizových situací

Obec má zpracovaný platný krizový plán i povodňový plán. Kromě rizika eroze půdy při bleskových povodních není obec nijak výrazněji ohrožena živelními pohromami.

V případě havárií či jiných nehod zasahuje místní JPO. U větších zásahů přijíždí do obce hasičské jednotky z Řevnice a Berouna.

V naléhavých případech jsou občané informování prostřednictvím SMS, což je velice rychlý a poměrně spolehlivý způsob jak předat informace.

Vnější vztahy a vazby

Členství obce v organizacích a sdruženích

MAS Karlštejnsko, z.ú.

Obec je v územní působnosti Místní akční skupiny Karlštejnsko, z.ú. Místní akční skupiny jsou důležitým aktérem při rozvoji venkova a jsou zprostředkovatelem Evropských finančních prostředků pro tento rozvoj. MAS Karlštejnsko podpořila projekt rekonstrukce sportovního zařízení v obci Svinaře.

Dobrovolný svazek obcí Horymír

Destinační agentura Berounsko, a.s.

Ostatní

Obec je dále členem Sdružení místních samospráv (SMS ČR), Svazu města a obcí (SMO) a Spolku pro obnovu venkova (SPOV).

A.2 Východiska pro návrhovou část

SWOT analýza

Silné stránky

  • Rybníky
  • Bohatý kulturní život v obci
  • Demografický vývoj
  • Vývoj nezaměstnanosti
  • Kulturní zajímavosti
  • Vybudovaná technická infrastruktura
  • Dobré zajištění autobusovou dopravou
  • Příjemné prostředí, blízkost přírodě
  • Existence platného územního plánu
  • Čisté ovzduší
  • Poloha obce
    dobrá dostupnost Praha/Beroun
  • Rozsáhlý potenciál okolní krajiny
  • Dostatek spodních vod

Slabé stránky

  • Nedostatek zeleně a míst pro setkávání a trávení volného času pro obyvatele v centru obce
  • Finance – nízké příjmy obce
  • Nedostatek pozemků v majetku obce
  • Velmi málo služeb pro občany
  • Chybí vybavení pro sport (venkovní nebo kryté sportoviště)

Příležitosti

  • Dobudování kanalizace a vodovodu tam, kde není
  • Rodinné zázemí
  • Zvýšit servis spojený s bydlením
  • Rozvoj MŠ
  • Sociálně kulturní potenciál
  • Regenerace stávajících vodních ploch
  • Spolupráce s ostatními samosprávami a subjekty v DSO HORYMÍR, DA Berounsko a MAS Karlštejnsko
  • Sportovní vyžití
  • Budování zastávek autobusů – zejména v nových lokalitách
  • Chránit a zachovat kulturní památky, které jsou dědictvím od našich předků
  • Zlepšení dopravní dostupnosti
  • Pravidelná péče o zeleň
  • Pozitivní migrace co do počtu i struktury (příliv mladé generace - rodin)
  • Střední a vyšší sociální úroveň

Hrozby

  • Obrovský nárůst počtu obyvatel
    a s tím související nárůst jejich potřeb, které nebudou nabídkou veřejných služeb uspokojeny
  • Nepřihlášení občanů k trvalému pobytu
    což znamená pro obec velmi výrazné finanční ztráty na příjmech
  • Rostoucí doprava
    + možné zhoršení dostupnosti míst, které poskytují práci místním občanům
  • Ohrožení závějemi vlivem silných severozápadních větrů v zimě
  • Nevhodná urbanizace
    nevhodná zástavba bez zázemí občanské vybavenosti
  • Starousedlíci – utlumení společenských aktivit
  • Zanedbání technické infrastruktury
  • Nárůst automobilového provozu
    na poddimenzované silniční síti, zavlečení těžkého provozu do obce v souvislosti s pokračující výstavbou

B. NÁVRHOVÁ ČÁST

B.1 Strategická vize

Vize je jakousi formulací stavu, kterého chce obec ke konci svého plánovacího období dosáhnout. Vize je formulována v čase přítomném, jelikož tím značí, že daný stav již nastal a všechny své záměry, které byly plánovány, již obec realizovala.

Vize obce Svinaře

Obec Svinaře je obcí s klidným a příjemným prostředím k životu. Občané zde mají zajištěnu kvalitní infrastrukturu ve všech částech obce. Obyvatelé zde mají zajištěno kvalitní zázemí pro setkávání, pořádání kulturních akcí, ale také pro sportovní a volnočasové vyžití. Vedení obce se aktivně stará o prostředí jak přímo v obci, tak v okolní krajině. Vodní plochy, resp. kvalita vody v nich, je zde dobrá. Obyvatelé zde žijí rádi a panují zde dobré sousedské vztahy.

Rozvojové záměry obce Svinaře

Rozvojový strategický dokument obce Svinaře obsahuje výčet základních záměrů, které zastupitelstvo obce Svinaře považuje za nezbytné realizovat v zájmu rozvoje obce. Předpokladem realizace většiny záměrů je využití dotací z fondů Evropské Unie, národních dotačních programů, fondů Středočeského kraje a financování z rozpočtu obce Svinaře.

B.2 Cíle, opatření a aktivity

Vysoká důležitost    Střední důležitost    Nízká důležitost

Cíl : „Infrastruktura na území obce”

Opatření : „Zlepšení stavu technické infrastruktury”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Vybudování vodovodní sítě”

2020 - 2030 obec 20000 Vlastní + externí
vodovodní síť v obci Lhotka

„Vybudování kanalizační sítě”

2020 - 2030 obec 50000 Vlastní + externí
kanalizační síť - Halouny a Lhotka

Opatření : „Dopravní infrastruktura - komunikace v obci”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Rekonstrukce místních komunikací”

2020 - 2030 obec 25000 Vlastní + externí
položení nových povrchů místních komunikací patřících obci Svinaře; Svinaře = Višňová, U Rybníka (bytovky-Hovorka), Za Humny, Sousedská, Západní; Halouny = Slepá, Kamenná, K Vodárně (od restaurace k potoku), Pod Hřištěm, Kosovka, Rochotská; Lhotka = Lipová, Ke Statku, Vydrova, K Hájku (poslední RD)

„Rekonstrukce a výstavba chodníků”

2020 - 2030 obec 24000 Vlastní + externí
Výstavba nových chodníků podél komunikace III. třídy procházející obcí - Šípková, Obecní, Řevnická (k ul. Květinová), Řevnická (od restaurace k ul. Západní), Řevnická (od restaurace k ul. Dlážděná), Halounská (k ul. K Vodárně)

Opatření : „Dopravní obslužnost”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Zastávka ČD na trati "Zadní Třebaň - Lochovice"”

2020 - 2030 obec 10000 Vlastní + externí
vybudování vlakové zastávky v lokalitě Lhotka - Vatina

Opatření : „Odpadové hospodářství”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Vybudován sběrného svora v areálu ČOV”

2020 - 2030 obec 6000 Vlastní + externí
sběrný dvůr na bioodpad a velkoobjemový odpad

Cíl : „Péče o přírodu”

Opatření : „Zlepšení stavu vodních ploch v obci”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Rekonstrukce hráze rybníka Žába”

2020 - 2021 obec 500 Vlastní + externí

„Odbahnění rybníka Nádynek”

2020 - 2021 obec 1800 Vlastní + externí
oprava hráze rybníka a odstranění bahnitých nánosů ze dna

Cíl : „Sportovní a kulturní vyžití v obci”

Opatření : „Plochy pro sport a volný čas”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Halouny - celospolečenská sportovní plocha”

2020 - 2030 obec 2200 Vlastní + externí
vybudování plochy určené k celospolečenským a sportovním aktivitám všech občanů obce

„TJ Sokol Svinaře - celospolečenská sportovní plocha”

2020 - 2030 obec 3000 Vlastní + externí
vybudování plochy určené k celospolečenským a sportovním aktivitám všech občanů obce

Cíl : „Prostředí v obci”

Opatření : „Péče o prostředí v obci a okolní krajinu”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Pravidelná údržba obecních komunikací”

2020 - 2030 obec 200
udržovat místní komunikace v dobrém stavu

„Plnění projektů z Komplexní pozemkové úpravy k.ú. Svinaře”

2020 - 2030 obec 8000 Vlastní + externí
obnovit polní cesty s výsadbou zeleně a umístěním doprovodných prvků dle schválené KPÚ

Cíl : „Energetické úspory / ŽP”

Opatření : „Veřejné osvětlení”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Oprava veřejného osvětlení v obci”

2020 - 2030 obec 800 Vlastní + externí
rekonstrukce veřejného osvětlení, aby jeho modernizací bylo docíleno výrazné snížení spotřeby elektrické energie

B.3 Podpora realizace programu

Realizace programu rozvoje obce

Za zajištění realizace programu rozvoje je zodpovědný starosta, místostarosta a zastupitelstvo. Zastupitelstvo, starosta, místostarosta obce koordinují všechny činnosti a aktivity, které povedou k naplnění Programu rozvoje obce. Úspěšnost realizace PRO a naplnění jednotlivých cílů závisí také na efektivní spolupráci všech aktérů, kterými je samotná obec, spolky, občané a subjekty v obci.

Zajišťování a naplňování programu rozvoje obce Svinaře

Zajištění naplnění programu bude mít na starosti zastupitelstvo, v čele se starostou obce.

Monitoring plnění Programu rozvoje obce

Sledování bude probíhat prostřednictvím projednání plnění Programu rozvoje obce vždy na konci daného roku. Je sledováno zejména:

  • naplňování aktivit, které byly na daný rok naplánovány, jejich realizace, či případná nerealizace a důvod proč nebyly realizovány
  • projednání změn PRO
  • schvalování aktualizace

Spolu s těmito aktivitami bude prováděno i přehodnocování jednotlivých záměrů z hlediska jejich možnosti a potřebnosti jejich realizace a bude také zkontrolováno nastavení priorit záměrů.

Výsledek projednání plnění PRO bude vždy zanesen v posledním zápisu ze zastupitelstva daného roku.

Aktualizace PRO

Program rozvoje obce je nutno průběžně upravovat a aktualizovat jeho části. Dílčí revize budou probíhat v případě potřeby - úpravy stávajících aktivit, zařazení nových či vyřazení neaktuálních. Podkladem pro tyto revize mohou být např. výstupy z monitoringu či zápisy z jednání zastupitelstva. Aktualizace budou vždy schváleny zastupitelstvem obce.

Zpřístupnění dokumentu

Dokument bude zveřejněn na internetových stránkách obce a zároveň bude k nahlédnutí, případně i k zapůjčení v listinné podobě na obecním úřadě.