Program rozvoje obce Svatá na období od 2019 do 2029

Program rozvoje obce Svatá
{PAGENO} / {nbpg}
Ministerstvo pro místní rozvoj Program rozvoje obcí

Program rozvoje obce
Svatá
Obecní znak

na období let
2019 - 2029

Schváleno zastupitelstvem obce dne 10.4.2019

Úvod

Program rozvoje obce Svatá lze považovat za jakýsi strategický koncepční dokument, který pomáhá charakterizovat prioritní oblasti potřeb, které obec má a v nichž se může a především chce rozvíjet. Stanovení těchto prioritních oblastí je dáno zejména demografickou, environmentální, sociální a ekonomickou analýzou dané obce. Toto analytické zhodnocení obce se nachází v úvodní části tohoto dokumentu. Na konci analytické části jsou stanoveny slabé a silné stránky obce, dle nichž lze stanovit, v čem je možné obec dále rozvíjet. Lze dle toho také vyvodit jak využít potenciálu, jež doposud má a také jsou v této části vymezeny příležitosti k rozvoji a hrozby, jež by tomu mohly bránit.

Po analytické části následuje část návrhová, kde je uvedena vize. Ta říká, jak by měla obec vypadat v časovém horizontu 10 -20 let. Dále následuje formulace cílů, opatření a aktivit, jež by měly přispět ke splnění vymezených prioritních oblastí.

Dokument Program rozvoje obce Svatá na období let 2019 - 2029 byl zpracován v rámci řešení projektu "Elektronická metodická podpora tvorby rozvojových dokumentů obcí" (CZ.1.04/4.1.00/62.00008), jehož nositelem bylo Ministerstvo pro místní rozvoj ČR. Projekt byl financován z Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a ze státního rozpočtu České republiky. Představitelům obce byla poskytnuta metodická podpora jako pilotním obcím projektu, které byly vybrány za účelem praktického ověření jednoho ze vzniklých produktů projektu – metodiky tvorby programu rozvoje obce.

A. ANALYTICKÁ ČÁST

A.1 Charakteristika obce

1. Území

Obec Svatá leží 9km západně od města Beroun ve Středočeském kraji. Z větší části je rozložena na strmém východním svahu kolem význačného krajinného útvaru, buližníkové Svatské skály (480 m n.m.) v nadmořské výšce kolem 450 m n.m. v Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko.

Historie obce 

Minulost obce je převážně spojována s těžbou rud. První písemná zmínka o výnosech z hornické činnosti kolem současné obce Svatá pochází z roku 1417, první písemná zmínka o trvalém osídlení obce se objevuje až v roce 1577.

Z moderních dějin stojí za zmínku fakt, že se v obci, na místě, kde dodnes stojí objekt bývalé myslivny „Král“, setkali, spřátelili a přišli na myšlenku založit tělovýchovnou organizaci Sokol pánové Jindřich Fugner a Dr. Miroslav Tyrš. U příležitosti 60. výročí založení Sokola byla 20.června 1922 na myslivně odhalena pamětní deska.

Poloha obce 

Obec leží na samém okraji křivoklátských lesů. Její okolí je velmi vhodné pro pěší turistiku i cykloturistiku – od jara až do podzimu – v zimě okolí Svaté vyhledávají hlavně milovníci bílé stopy. Okolí Svaté mají též v oblibě horolezci, kteří zkoušejí své umění na nedaleké Vraní skále.

Díky své poloze vysoko na západ nad Berounskou kotlinou má obec velmi zdravé, i když drsné ovzduší. Leží však v místě srážkového stínu.

Obec má schválený Územní plán z roku 2009 a v prosinci r. 2018 započaly přípravy na tvorbu plánu nového.

Současnost obce

V současné době má obec okolo 515 stálých obyvatel (údaj k 1.1.2018). Místním i turistům slouží obchod COOP-Jednota Rakovník či nově zrekonstruovaná Restaurace Na Svaté s vynikající teplou i studenou kuchyní. 

Jak již bylo řečeno, obec leží cca 9 kilometrů od města Beroun. SO ORP Beroun slouží jako centrum pro vyřizování veškerých důležitých agend pro občany obce Svatá - pověřený obecní úřad, pracoviště finančního úřadu či katastrální pracoviště. Matriční úřad je pro občany dostupný v Králově Dvoře (6 km).

V obci žije a tvoří svatský rodák – malíř a sochař Jiří Vydra.

 

2. Obyvatelstvo

Demografická situace

Počet obyvatel k roku 2018 byl 515. Co se týče vývoje obyvatelstva, lze ho dle dostupných dat sledovat z dlouhodobého hlediska (od roku 1910) a také z krátkodobějšího (2003 - 2018).

Dostupná data ukazují, že obec byla poměrně zabydlena okolo roku 1910. Od té doby se počet obyvatel začal snižovat - důvodem byla především válečné období a krize. Od roku 1991 se však lidé začali opět do obce stěhovat a je tak viditelná pozitivní změna.

 

Dlouhodobý vývoj počtu obyvatel obce Svatá od roku 1910
Dlouhodobý vývoj počtu obyvatel obce Svatá od roku 1910
Zdroj: ČSÚ

Zhruba od roku 2006 se počet obyvatel opět zvyšuje. Důvodem je především blízkost k velkému městu (Beroun), případně dobrá dojezdová vzdálenost do hlavního města. Jak je viditelné z grafu níže, počet obyvatel od roku 2010 opět rapidně meziročně stoupal až do současného počtu 515 obyvatel a vedení obce předpokládá do budoucna další nárůst.

Vývoj počtu obyvatel obce Svatá v letech 2003 - 2017

Zdroj: ČSÚ

Věkové složení obyvatel

Dle výsečového grafu níže lze zjistit podíl věkových skupin obyvatel v obci Svatá. Nejvyšší podíl zde zaujímají občané ve věku 15-64 let, což je obyvatelstvo v produktivním věku. Nejnižší počet v obci zaujímají děti do 14ti let.

Věková struktura obyvatel obce Svatá v roce 2017
Věková struktura obyvatel obce Svatá v roce 2017
Zdroj: ČSÚ

Předpokládaný vývoj podílu dětí a seniorů

V rámci tvorby nového územního plánu obec neplánuje rozšíření stavebních ploch. Nový územní plán bude řešit zejména otázky etapizace a regulace nové výstavby tak, aby rozvoj obce byl co možná nejvíce přirozený a nedošlo ke skokovému nárůstu počtu obyvatel, což by, dle vedení obce, vedlo ke změně rázu obce a vzniku samostatných nezačleněných částí obce. Se zvýšením počtu obyvatel by se zvýšil také počet nových rodin a s tím by rostl počet dětí. Na téma demografického vývoje byla zpracována studie s názvem „Demografická prognóza obce Svatá a regionu Svatá – Trubín – Trubská za účelem plánování kapacit mateřských a základních škol pro období 2017-2035“ Mgr. Blaženou Baštovou.

Dle této prognózy bude v obci Svatá do roku 2020 celkem 570 obyvatel, následujících 5 let poté vzroste počet na 650. V roce 2029 bude 65 předškolních dětí, 65 mladších školních a 65 starších školních. Počet obyvatel by se zvýšil na 750. Je zde tedy viditelná potřeba v budoucnu navyšovat kapacity MŠ, případně uvažovat o vybudování ZŠ.

Výše zmíněná demografická studie je v celém svém znění k dispozici na OÚ Svatá.

Sociální situace

V obci Svatá jsou evidovány sociálně slabí obyvatelé, konkrétně tyto osoby 

  • osoby bez přístřeší po vystěhování z bytu, (v ekonomicky aktivním věku)
  • osoby přechodně bydlící u příbuzných nebo přátel (nemají jinou možnost bydlení),
  • osoby bydlící v bytě bez právního důvodu, (v ekonomicky aktivním věku)
  • osoby, které dostaly výpověď z nájemního bytu, (v ekonomicky aktivním věku)

Obec Svatá leží v ORP Beroun, které není územím se sociálně vyloučenou lokalitou.

Spolková činnost

MS Lipový Dolík

Místní spolek "Myslivecké sdružení Lipový Dolík" vykonává právo myslivosti na území o rozloze bezmála 1000ha zahrnující katastrální území Králův Dvůr, Trubín, Trubská, Zahořany, Zdice a Svatá. Webové stránky sdružení: http://www.mslipovydolik.cz/

ZO Českého zahrádkářského svazu

Organizace působí v obci již od roku 1963 a v současné době čítá 41 členů. Pravidelně pořádanými akcemi jsou květnová Jarní prodejní výstava, která je zaměřena na prodej sadby zeleniny a květin, roubované okurky a pěstební substráty a říjnová Podzimní výstava ovoce, která představuje výpěstky zahrádkářů ze zdejšího regionu a je doplněna o prodej dušičkového zboží, drobných výrobků a medu. Zajisté největší akcí je však již též tradiční Adventní koncert, který se pořádá za finančního přispění Obce. Mnoho let k nám se svým repertoárem přijíždí Smíšený pěvecký sbor Slavoš z Berouna. I tuto akci doplňuje drobný prodej knih, vánočního zboží a drobných dárků. Dalšími oblíbenými akcemi jsou pak tématické zájezdy např. Zahrada Čech, lysá nad Labem, výstava květin v Čimelicích a jiné. Pravidelné schůzky se konají vždy první středu v měsíci od 15 hodin v Restauraci na Svaté a vítání jsou všichni zájemci.

FK Svatá a TJ Sokol Svatá

V obci funguje oddíl kopané – žáci i dospělí a oddíl badmintonu.

Sbor dobrovolných hasičů Svatá

SDH Svatá byla založena v roce 1899, v současné době má 57 členů. V rámci SDH Obec zřídila též zásahovou jednotku, která se aktivně účastní výjezdů dle požadavků dispečinku HZDS. V roce 2010 byla za příspěvku Střed. Kraje zrekonstruována a rozšířena požární zbrojnice. JSDH v současné době disponuje hasičskou stříkačkou a osobním automobilem.

Podpora spolků

Místním spolkům a organizacím je k dispozici kulturní místnost dle potřeby a po domluvě s vedením obce.

Akce pořádané v obci

Obec i organizace pořádají plesy, zábavy, dětské dny, setkání starších spoluobčanů či adventní koncert. Svatská mládež obnovila tradici Staročeských Májů. 

Informování občanů o dění v obci

V obci funguje místní rozhlas, webové stránky a je vydáván občasník SVAŤÁK. Informace jsou občanům k dispozici také na úřední desce.

3. Hospodářství

Charakter ekonomických aktivit

V obci se nachází restaurace "Na Svaté" autopůjčovna Carmapa, Ploty Šmíd a také obchod se smíšeným zbožím COOP Svatá. Prostory obchodu jsou v majetku obce, která ho pronajímá. V obci funguje také kadeřnictví a ubytování.

Charakter zemědělské výroby

Na území obce hospodaří také několik zemědělců. Jedná se o kombinaci rostlinné a živočišné výroby.

Trh práce

Nezaměstnanost

Jak je viditelné z grafu níže, počet nezaměstnaných osob v obci se mezi lety 2007 - 2017 pohyboval mezi 10 a 20 nezaměstnanými. Tedy kromě roku 2008, kdy nezaměstnaných výrazně ubylo a roku 2016, kdy naopak hodnota stoupla nad 20 osob. To bylo dáno ekonomickou krizí.

Vývoj počtu nezaměstnaných osob
Vývoj počtu nezaměstnaných osob
Zdroj: ČSÚ

Dojížďka a vyjížďka za prací

Nejvíce pracujících vyjíždí za prací do Prahy a do Zdic, kde se nachází průmyslová zóna. Občané dále dojíždí za prací do Berouna a do průmyslové zóny Žebrák.

Atraktivity cestovního ruchu

Přímo v obci je význačným bodem Obecná skála, která je krásnou vyhlídkou do okolí obce. Kousek od Obecné skály se nachází také Vraní skála. Na okrajích obce se nacházejí dva turistické rozcestníky - Rozcestník Zelený Kříž a Rozcestí V Potocích.

Obecná skála je krásnou vyhlídkou do okolí, avšak chybí zde vhodný přístup na tuto skálu (schody, zábradlí), a to především z důvodu bezpečnosti návštěvníků.

Turisticky je tato obec poměrně navštěvovaná, především z důvodu krásné přírody, lesů a blízkosti hradu Křivoklát. Pro návštěvníky je k dispozici místní restaurace, obchod či případně ubytování.

4. Infrastruktura

Technická infrastruktura

Vodovod, zásobování pitnou vodou

V obci Svatá je vybudován veřejný vodovod, kterým je zásobena celá obec. Vlastníkem vodovodního systému a současně provozovatelem vodovodu je VaK Beroun a.s.

Kanalizační síť, ČOV

Obec Svatá nemá vybudovaný systém veřejné kanalizace. Dešťové vody jsou z obce odváděny do místní vodoteče. Do ní jsou zaúsťovány i přepady ze septiků a v některých případech i splaškové vody. U starších domů jsou splaškové vody shromažďovány v domovních žumpách, odkud jsou vyváženy a u novější zástavby mají domy své domovní čističky odpadních vod. Obec v současné době však aktivně řeší otázku kanalizační sítě. V roce 2018 získala dotaci z SFŽP na výstavbu, která by měla být dokončena v roce 2021.

Plynofikace

Obec není v současné době plynofikována. Případná plynofikace by byla zajisté přínosem ke zlepšení kvality ovzduší. Otázkou však zůstává, kdo by poskytl na tuto akci prostředky a do jaké míry by byla občany využita vzhledem k vzrůstu nákladů na vytápění.

Stav a kapacity ostatní technické infrastruktury (elektrická síť, sítě pro internet)

Elektrická energie je do obce dopravována z rozvodny Beroun prostřednictvím venkovního vedení 22 kV, které rozvádí elektrickou energii do dvou trafostanic (jedné zděné a jedné příhradové) s osazenými transformátory, které byly zřízeny v západní a v centrální části Svaté.

Pro pokrytí potřeb nové bytové výstavby bude nezbytné vybudování nových transformačních stanic a to v rámci rozvojových ploch B1, B3, B4 a B5.

Veškeré nové rozvody budou realizovány jako podzemní kabelové vedení el. energie.

Odpadové hospodářství

Obec má na svém území celkem 3 stanoviště pro tříděný odpad. Kontejnery jsou na plast, papír (vyváženo 1x týdně), sklo (vyváženo dle dohody) a také textil. Obec by ráda dále pořídila kontejnery na oleje a kovy.

Komunální odpad je vyvážen 1x týdně.

Služby zde poskytuje společnost AVE CZ odpadové hospodářství s. r. o., pobočka Beroun.

Dopravní infrastruktura

Obcí prochází silnice č 236. Silnice II/236 je silnice II. třídy v trase: Zdice (odpojení od silnice II/605) – Černín – Svatá – Karlov – Roztoky (napojení na silnici II/201) – Křivoklát – Písky (odpojení od silnice II/201) – Požáry – Lány – Slovanka – podjezd pod dálnicí D6 – Kačice – Smečno – napojení na silnici II/118 (u odbočky na Kvíc).

Dále obcí prochází silnice III. třídy č. 2363.

Vzdálenost obce od nájezdu na dálnici/rychlostní komunikaci

Zhruba 5 kilometrů od okraje obce je vzdálen nájezd na dálnici D5 (exit 22), která je součástí mezinárodní silnice E50. Dálnice D5 (tzv. Plzeňská dálnice) spojuje Prahu s hranicí s Německem. Trasa dálnice je Praha – Plzeň – Rozvadov – státní hranice Česko/Německo.

Dopravní zátěž obce

Jak již bylo řečeno, obcí prochází silnice II. třídy č. 236. Ta je hojně využívána řidiči nákladních automobilů. Průjezd těchto vozidel nejenže zatěžuje vozovku a její povrch je v tomto důsledku ve špatném stavu, ale také je obec zatížena hlukem.

Místní komunikace

Délka a technický stav

Silnice III. třídy v obci a celkově všechny místní komunikace jsou ve velmi špatném stavu a je zde potřeba rekonstrukce. Další velký problém je absence chodníků podél komunikací. Obec však prozatím není schopna tento nedostatek z dispozičních důvodů odstranit. 

Údržba a zimní údržba

Zimní údržbu provádí obec částečně vlastními prostředky, ale z větší části externí službou. V případě nákupu vhodného vozidla by se v budoucnosti mohl tento poměr obrátit.

Parkovací místa

V obci se nenachází žádná vyhrazená parkovací místa. Automobily zde stojí dle potřeby a místa, avšak ne vždy je to vhodné.

Železniční doprava

Katastrálním územím Svaté ani v jeho bezprostředním okolí v současné době neprobíhá žádná železniční trať. Nejbližší železniční zastávka (na trati č.170 Zdice-Plzeň-Cheb) se nachází jižně od obce v 5 km vzdálených Zdicích.

Cyklostezky a cyklotrasy

Lokalitou Král prochází cyklotrasa 0052, Obec protíná modrá turistická trasa, která se u Vraní skály setkává se žlutou.

Na území obce ne dále nachází dva turistické rozcestníky, které jsou popsány v kapitole 3 Hospodářství.

Dopravní obslužnost

Obcí projíždí v současné době pouze jedna linka a tou je C24 Beroun - Skryje. Autobusovou linku provozuje ARRIVA STŘEDNÍ ČECHY, s.r.o. Pro účely autobusové dopravy byly vybudovány čtyři autobusové zastávky - Pod Kopcem, U Sýkorů, Myslivna Král a Zelený Kříž.

Kvalita spojení je z pohledu místních obyvatel postačující. Pokud by byl vznesen návrh na větší četnost spojů, obec by jej začala řešit.

5. Vybavenost obce

Zdravotnictví

Lékařské služby v obci

V obci se žádný lékař nenachází. Občané mají možnost nejblíže lékaře v Králově Dvoře, kde nachází Poliklinika Zdraví - Králův Dvůr. Zde mají obyvatelé možnost využít služeb:

  • chirurgie
  • praktického lékaře
  • zubního lékaře či dentální hygieny
  • rehabilitace
  • diabetologie
  • neurologie
  • ortopedie
  • gynekologie
  • očního lékaře

Dále se ve městě Králův Dvůr nachází 2x praktický lékař pro děti a dorost, 3x praktický lékař pro dospělé a 3x lékárna.

Jako centrum lékařských služeb dále slouží občanům obce Svatá také město Beroun. Tam se nachází Medicentrum Beroun a Rehabilitační nemocnice Beroun.

Medicentrum Beroun s. r. o.

Erudovaný tým odborníků s klientským přístupem zajišťuje péči v širokém spektru lékařských oborů od praktického lékaře po specializované obory jako je např. chirurgie, interna, neurologie, psychiatrie a další v poliklinice v Berouně, případně dislokovaných pracovištích v Praze či Králově Dvoře.

Rehabilitační nemocnice Beroun

V nemocnici se nachází:

  • Rehabilitační centrum
  • Oddělení jednodenní péče
  • Anesteziologicko-resuscitační oddělení
  • Dopravní zdravotní služba
  • Oddělení léčebné výživy a stravování
  • Interní oddělení s jednotkou intenzivní péče (kde se nachází například diabetologická ambulance, echokardiografická ambulance, endokrinologická ambulance, gastroenterologická ambulance, interní ambulance, kardiologická ambulance, plicní ambulance, praktický lékař pro dospělé či revmatologická ambulance)
  • Oddělení centrální sterilizace
  • Oddělení klinické biochemie a hematologie
  • Oddělení následné péče
  • Oddělení zobrazovacích metod s magnetickou rezonancí
  • Ostatní ambulance (cévní chirurgie, klinické psychologie, gynekologie, chirurgie, ortopedická a urologická ambulance)

Ambulantní péče

Jelikož nemocnice Beroun je spíše zaměřena na rehabilitační péči, v případě nutnosti ambulantní péče, využívají občané Svaté Nemocnici v Hořovicích. Zde je občanům k dispozici anesteziologicko-resuscitační oddělení, centrální příjem, chirurgie, dětské oddělení, gynekologické oddělení, endokrinologická či gastroenterologická ambulance, dále také kardiologická ambulance, osteologická a plicní ambulance, neurologické oddělení, novorozenecké oddělení, onkologie, fyzioterapie, zubní ambulance či radiodiagnostické oddělení.

Školství

Mateřská škola Svatá

Mateřská škola Svatá, příspěvková organizace je zrekonstruovaná a znovuotevřená (po uzavření v roce 2003) jednotřídní MŠ, která byla vybudována za finančního přispění Středočeského kraje. Od 22.4.2013 nabízí předškolní vzdělávání celkem pro 25 dětí. S dětmi pracuje jedna učitelka a ředitelka školy.

Chod mateřské školy dále zajišťují i dvě nepedagogické pracovnice – uklízečka a kuchařka. Všechny pracovnice se snaží o kvalitní provoz mateřské školy. Hlavním cílem je vytváření rodinné pohody s využíváním krásné okolní přírody k získání zážitků, které budou východiskem pro další vzdělávací činnosti.

Základní škola se v obci nenachází, děti musí dojíždět do Broum, Berouna, Králova Dvora a Zdic. Obec nemá s nikým doposud uzavřenou smlouvu o spádovosti.

Sociální péče

Komunitní plánování sociálních služeb

V současné době  ve městě Beroun probíhá příprava aktualizace „Střednědobého plánu rozvoje sociálních služeb města Beroun a spádového území 2019 – 2023“.

Sociální služby, jejich rozsah a způsob zajištění

Obec Svatá v současné době (k 12/2018) vyvíjí snahu o získání dotace na realizaci projektu na vybudování dvou sociálních bytů. Pořízení těchto sociálních bytů je prvním krokem v této oblasti z pohledu žadatele. Nutí jej k tomu změny, které jsou čím dál víc viditelné i v tak malé obci jako je Svatá. Hlavním impulzem k předložení projektu je současná situace v oblasti výrazné potřeby sociálního bydlení pro několik obyvatel v obci, které se nepřízní osudu ocitly na okraji bytové nouze.

Co se týče sociálních služeb v okrese Beroun, jsou zde následující:

Z pohledu života seniorů, většina jich zůstává ve svých domovech a pečují o ně členové rodiny či pečovatelky či pracovníci terénních sociálních služeb. V případě zájmu jsou pak senioři umisťováni do Domovů pro seniory ve Zdicích či v Berouně.

Kultura a péče o památky

Podmínky pro kulturní aktivity

Jak již bylo zmíněno, obec má k dispozici kulturní místnost v budově OÚ - zde se konají schůze místních spolků  a zahradnická výstava (1-2x/rok). Dále je v obci sokolovna, která slouží především ke sportovním aktivitám, avšak v případě potřeby se zde konají i kulturní akce. Kapacitou cca 150 osob disponuje i menší sál v místní restauraci "Na Svaté".

Obec však usiluje o výstavbu nového zázemí, či rekonstrukci stávajícího zařízení, které se v obci nachází. Prostory k pořádání společenských akcí jsou nevyhovující.

Návštěvnost

Obec nemá žádné kulturní památky, ani zařízení, která by evidovala roční návštěvnost. Avšak na místní společenské akce (Den dětí, adventní koncerty, apod.) chodí zhruba 80-100 návštěvníků/akci.

Kulturní památky, péče

V obci se nachází 6 křížů, které prošly v minulých letech opravou.

Sport a tělovýchova

Podmínky pro sportovní a volnočasové aktivity

Jak již bylo zmíněno, v obci Svatá je stále aktivní TJ Sokol Svatá a FK Svatá. TJ Sokol Svatá reprezentuje obec v badmintonu, účastní se různých soutěží a turnajů. 

Sportovní aktivity se provozují v místní sokolovně, která je však v nevyhovující, stavu. Stejně tak i venkovní hřiště. Obec by ráda s finanční spoluúčastí EU realizovala výstavbu multifunkčního hřiště, které by bylo k dispozici jak všem místním občanům, tak obyvatelům obcí okolních.

Dostupnost sportovních zařízení v okolních obcích

Obyvatelé obce Svatá mohou v současné době využít sportovní zařízení v nedalekých Zdicích, Králově Dvoře či Berouně.

Hřiště a prostory pro neorganizované setkávání dětí

Za přispění veřejné sbírky pořádané SDH Svatá se v roce 2019 připravuje otevření zrekonstruovaného a doplněného dětského hřiště v areálu fotbalového hřiště.

6. Životní prostředí

Míra ohrožení erozí

V rámci ochrany zemědělské půdy proti vodní erozi navrhuje územní plán doplnění krajinné zeleně podél polních cest, na mezích, ve stržích, výsadbu zatravněných, křovinných nebo zalesněných pásů ve formě vsakovacích a sedimentačních pásů.

Pozemkové úpravy v obci v minulosti proběhly.

Kvalita vody v tocích a vodních plochách

Vzhledem k absenci kanalizace v obci, není kvalita vodních toků příliš dobrá. Obec i z tohoto důvodu aktivně pracuje na výstavbě kanalizace.

Dále se na území obce nachází požární nádrž a bývalé koupaliště. Prostor koupaliště je v současné době neudržovaný a stal se z něj rybářský rybník. Obec by však tento prostor využila vhodnějším způsobem.

Kvalita ovzduší

Ovzduší v obci je v posledních letech, zejména s přibývající novou zástavbou velmi řešeno. Lidé v původní zástavbě zůstávají u topení tuhými palivy a objevuje se zde rozpor ohledně znečišťování ovzduší a překračování imisního limitu. Řešení tohoto problému je však velice složité. Pro mnoho občanů převládá ekonomický aspekt nad kvalitou ovzduší. Svědčí o tom i minimální zájem občanu obce o dotační titul Kotlíkových dotací, který nabízí Středočeský kraj.

Míra ohrožení hlukem, protihluková opatření

Jediný zdroj hluku v obci je nákladní doprava. Obec však v současné době není hlukem ohrožena natolik, že by musela být realizována jakákoli opatření.

Brownfieldy, lokality s ekologickými zátěžemi

Obec nemá v současné době zaregistrovanou žádnou plochu v databázi brownfieldů. Obec však zvažuje zaregistrování do této kategorie areál bývalého koupaliště.

Ochrana životního prostředí

Chráněná území

Obec se nachází v CHKO Křivoklátsko. V případě rozvojových záměrů obce prozatím nenastal střet s ochránci přírody. Naopak je zde sledována přílišná benevolence v rámci nové výstavby.

7. Správa obce

Obecní úřad a kompetence obce

Obec spadá do působnosti ORP Beroun. V Berouně se nachází také finanční úřad a katastrální úřad, který mohou občané obce Svatá využívat. Matriční úřad je pro občany ve městě Králův Dvůr.

Úřad obce

Obecní úřad Svatá má ve svém čele starostu, dále místostarostu a 5 členů zastupitelstva. Na úřadě je zřízen kontrolní a finanční výbor.

Mimo tyto členy jsou na úřadě dále zaměstnáni zaměstnanci na celkem 2,5 úvazku.

Organizace zřizované obcí, jejich hlavní aktivity

Obec je zřizovatelem pouze místní mateřské školy

Využívání veřejně prospěšných prací - v minulosti obec využívala veřejně prospěšné práce. V současné době tuto službu nikdo nevykonává.

Hospodaření a majetek obce

Bilance rozpočtového hospodaření v posledních 5 letech

Na grafu níže je viditelné, že obec Svatá, resp. její vedení si během let 2009 - 2016 vedlo dobře. Kromě let 2009 a 2011 byl obecní rozpočet v přebytku. Dle interní dokumentace obce lze tvrdit, že tomu je tak i v dalších letech.

Vývoj rozpočtového hospodaření v obci Svatá v letech 2009 - 2016 (v tis. Kč)
Vývoj rozpočtového hospodaření v obci Svatá v letech 2009 - 2016 (v tis. Kč)
Zdroj: ČSÚ

Získané nenárokové dotace v posledních 5 letech

Jak již bylo zmíněno, vedení obce se snaží udržovat obecní rozpočet v kladných hodnotách. To se daří především díky úspornosti při investování a také díky dotačním možnostem, které byly v minulosti využity. Dotace byly poskytnuty na:

  • kompostéry (cca 0,5 mil. Kč)
  • křížky, márnice, místa pasivního odpočinku (v součtu cca 200 tis. Kč)

Stejně tak si vede při hospodaření i obcí zřizovaná organizace - školka.

Bezpečnost

Řízení krizových situací

Obec má zpracován krizový plán.

Rizika živelních pohrom a jejich předcházení

Hlavním odvodňovacím tokem Svaté je levostranný přítok Počapelského potoka, který pramení jižně od sídla, na úpatí Pravé hory, a teče východním směrem mimo řešené území. Severní okraj katastrálního území tečuje Dibeřský potok. Ani jeden z těchto dvou vodních toků nemá stanoveno záplavové území. Územní plán nenavrhuje žádná protipovodňová opatření.

Začlenění do integrovaného záchranného systému

V obci funguje jednotka SDH, která zasahuje při základních záchranných úkonech. Dále do obce a okolí může při zásazích přijet také hasičský záchranný sbor z města Berouna, Králova Dvora či Zdic.

Varování obyvatel před nebezpečím

Obec má zřízen rozhlas, který slouží jako hlavní zdroj varování obyvatel před nebezpečím. Na budově OÚ je instalována siréna systému HZDS.

Počet skutečností řešených přestupkovou komisí /rok

V obci není zaznamenán problém s kriminalitou. V roce 2018 byly řešeny přestupkovou komisí pouze dva případy.

Vnější vztahy a vazby

Členství obce v organizacích a sdruženích

Obec je členem Místní akční skupiny Mezi Hrady a Mikroregionu Hudlicko. Mikroregion Hudlicko je dobrovolný svazek obcí podle zákona v okresu Beroun, jeho sídlem je Hudlice a jeho cílem je celkový rozvoj mikroregionu, ÚP, infrastruktury, životního prostředí a cestovního ruchu. Sdružuje celkem 12 obcí a byl založen v roce 2001.

Partnerské obce a regiony v ČR, v zahraničí

Partnerské obce v ČR ani v zahraničí doposud obec nemá.

A.2 Východiska pro návrhovou část

Obec Svatá má pro tuto část dokumentu k dispozici výstupy z průzkumu, který uskutečnila na jaře 2018 studentka FSv ČVUT, obor Architektura a urbanismus - Zuzana Boušková v rámci tvorby diplomové práce.

Občané měli možnost se vyjádřit k situaci v obci formou dotazníku, který jim byl doručen do schránek. Celkem vyplněný dotazník vrátilo 37 respondentů. Celkem bylo občanům položeno 19 otázek. Byly vybrány pouze ty, které jsou pro tvorbu návrhové části nejdůležitější. Následující tabulky tedy zobrazují vybrané výstupy z tohoto dotazníku.

Z pohledu občanů se nejvíce vyskytuje problém v oblasti místních komunikací a odpadového hospodářství. 

Jak již bylo zmíněno v kapitole "Životní prostředí", na území obce je požární nádrž a bývalé koupaliště. Z dotazníkového šetření jasně vyplynulo, že občané mají největší zájem změnit právě tato dvě místa.

Nakonec následuje představa, jak by mě měla dle místních obyvatel obec Svatá vypadat v budoucnu. Nejvíce občanů chce klidnou obec s čistým ovzduším.

 

SWOT analýza

Silné stránky

  • Vyrovnaný rozpočet
  • Blízkost k velkému městu - Beroun, Praha
  • Nízké ohrožení poškození půdního fondu (eroze, apod.)
  • Bohatý kulturní život
  • Vzdálenost obce vůči dálnici
  • Příjemné prostředí, blízkost přírodě
  • Podpora spolků
  • Demografický nárůst
  • Zajímavá historie obce

Slabé stránky

  • Stav zařízení pro sportovní a kulturní aktivity
  • Neexistence chodníků a nemožnost jejich vybudování
  • Špatný stav místních komunikací
  • Absence kanalizace
  • Zajištění bezpečnosti návštěvníků na Obecné skále

Příležitosti

  • Zlepšení technické infrastruktury v obci
  • Oprava místních komunikací
  • Zefektivnění odpadového hospodářství
  • Ochrana životního prostředí, snížení znečištění ovzduší
  • Využití atraktivity obce a zajištění rekreačního prostoru
  • Zlepšení prostředí v obci
  • Péče o krajinu v okolí obce
  • Podpora kulturních, sportovních a společenských akcí, zajištění vhodného prostoru pro tyto akce

Hrozby

  • Nevhodné dotační možnosti
  • Zhoršení stavu komunikací se zvýšením automobilové dopravy
  • Nárůst kriminality související s demografickým růstem
  • Narušení rovnováhy krajiny
    (nestabilita lesních porostů, snížení úrodnosti půdy, zanedbání péče o zeleň, odtoky povrchové vody, atd.)
  • Nezájem občanů o spolupráci v rámci zlepšování ovzduší

B. NÁVRHOVÁ ČÁST

B.1 Strategická vize

Vize je jakási formulace stavu, kterého chce obec v následujících 5-10ti let dosáhnout. Ačkoli je vize stavem budoucím, je formulována v čase přítomném a dává tak najevo, že požadovaný cílový stav již nastal.

Vize obce Svatá

Obec Svatá je obcí s příjemným a klidným prostředím a krajině je věnována dostatečná péče. Život v obci je obohacen mnoha kulturními a společenskými akcemi a stejně tak se zde plně využívá nového sportoviště. Návštěvnost v obci je zajištěna díky přírodním památkám a zajímavé historii obce. Chybějící technická infrastruktura v obci je vybudována a stav místních komunikací je v dobrém stavu.

B.2 Cíle, opatření a aktivity

Vysoká důležitost    Střední důležitost    Nízká důležitost

Cíl : „Infrastruktura”

Opatření : „Technická infrastruktura”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Vybudování kanalizační sítě”

2019 - 2021 obec Vlastní + externí

Opatření : „Dopravní infrastruktura”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Zlepšení stavu komunikací v obci”

2019 - 2023 obec Vlastní + externí

„Doplnění chodníků a opatření ke snížení rychlosti projíždějících vozidel”

2019 - 2025 obec Vlastní + externí

Cíl : „Obec jako prostor”

Opatření : „Kvalitní veřejný prostor”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Návrh a realizace "návsi" - vytvoření centra obce”

2019 - 2029 obec Vlastní + externí
kolem OÚ

„Prostor kolem rybníku/požární nádrže”

2019 - 2025 obec Vlastní + externí
mobiliář + zeleň

„Značení v obci”

2019 - 2025 obec Vlastní
zřízení směrových tabulí

Opatření : „Osvětlení”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Náhrada zastaralého veřejného osvětlení v obci”

2019 - 2023 obec Vlastní + externí

Opatření : „Údržba obce”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Pořízení malého vozidla/traktoru pro údržbu obce”

2019 - 2021 obec Vlastní + externí

Cíl : „Vybavenost obce”

Opatření : „Sportovní vyžití v obci”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Vybudování víceúčelového hřiště pro děti i dospělé”

2019 - 2021 obec Vlastní + externí
+ adekvátní zázemí pro sportovní vyžití, popř. vyhledání nových ploch pro vybudování sportovního zázemí

„Rekonstrukce stávajícího sportoviště a jeho rozšíření”

2019 - 2025 obec Vlastní + externí
rozšíření např. o multifunkční hřiště

Opatření : „Školství”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Rekonstrukce/rozšíření MŠ”

2019 - 2025 obec Vlastní + externí

Opatření : „Odpadové hospodářství”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Zvýšení počtu stanovišť na kontejnery na tříděný odpad”

2019 - 2023 obec Vlastní + externí
podnítit obyvatele ke správnému třídění

Opatření : „Využití budov v majetku obce”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Rekonstrukce budovy s prodejnou a Sokola”

2019 - 2029 obec Vlastní + externí
s možným následným propojením a dalším využitím

„Podpora drobných podnikatelů a snaha zajistit služby pro občany (obecní prostory)”

2019 - 2029 obec Vlastní + externí

„Zajištění garáže pro techniku obce”

2019 - 2021 obec Vlastní + externí

„Vybudování sociálního bydlení/sociální byty”

2019 - 2021 obec Vlastní + externí

Opatření : „Nákup nových budov”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Pořízení nových budov, které by sloužily k účelům zajišťujícím rozvoj obce”

2019 - 2029 obec Vlastní + externí
(účely - technické zázemí pro údržbu obce, prostor pro malé muzeum, prostor pro komunitní setkávání obyvatel)

Cíl : „Příroda a životní prostředí”

Opatření : „Snížení znečištění ovzduší v obci”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Omezit kotle na tuhá paliva”

2019 - 2025 obec Vlastní + externí

Opatření : „Využití vodních ploch a jejich okolí”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Rozvíjení potenciálu bývalého koupaliště”

2019 - 2029 obec Vlastní + externí
možnost vybudování prostoru pro společenské a kulturní akce

Opatření : „Zeleň v okolí obce”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Výsadba remízků na lánech a odlesněných plochách v okolí obce”

2019 - 2029 obec Vlastní + externí

Cíl : „Kultura a atraktivita obce”

Opatření : „Využití historického potenciálu obce”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Vyhledávání dostupných dokumentů o historii obce, snaha vytvořit zázemí mapující historii obce”

2019 - 2029 obec Vlastní + externí
(muzeum hornictví, letáky, cedule na turistických trasách)

Opatření : „Ubytování v obci”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Zřízení ubytovacích kapacit v obci”

2019 - 2029 obec Vlastní

Opatření : „Spolková činnost”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Podpora spolků”

2019 - 2029 obec Vlastní
(materiálně, finančně)

Opatření : „Turisticky přívětivé prostředí”

Od - do Odpovědnost Náklady
(tis. Kč)
Zdroj
financování

„Zlepšení přístupu na Obecnou a Vraní skálu”

2019 - 2023 obec Vlastní + externí
bezpečnostní opatření - schody, zábradlí, atd.

„Revitalizace a využití prostoru kolem Obecné skály spojené s jejím zpřístupněním”

2019 - 2025 obec Vlastní + externí
např. malá naučná stezka, cestičky pro procházky, vyhlídka na vrcholu, výsadba a výsev dřevin, hmyzích záhonů, miniarboretum, atd.

B.3 Podpora realizace programu

Realizace programu rozvoje obce

Za zajištění realizace programu rozvoje je zodpovědný starosta, místostarosta a zastupitelstvo. Zastupitelstvo, starosta, místostarosta obce koordinují všechny činnosti a aktivity, které povedou k naplnění Programu rozvoje obce. Úspěšnost realizace PRO a naplnění jednotlivých cílů závisí také na efektivní spolupráci všech aktérů, kterými je samotná obec, spolky, občané a subjekty v obci.

Zajišťování a naplňování programu rozvoje obce Svatá

Zajištění naplnění programu bude mít na starosti zastupitelstvo, v čele se starostou obce.

Monitoring plnění Programu rozvoje obce

Sledování bude probíhat prostřednictvím Zprávy o plnění, která bude přednesena na zastupitelstvu obce vždy k 31.12. Za zpracování zprávy o plnění je zodpovědný místostarosta obce, který zajišťuje sběr dat potřebný pro monitoring a hodnocení plnění. Hodnocení plnění probíhá na zastupitelstvu obce. Je sledováno zejména:

  • naplňování aktivit, které byly na daný rok naplánovány, jejich realizace, či případná nerealizace a důvod proč nebyly realizovány
  • projednání změn PRO
  • schvalování aktualizace

Spolu s těmito aktivitami bude prováděno i přehodnocování jednotlivých záměrů z hlediska jejich možnosti a potřebnosti jejich realizace a bude také zkontrolováno nastavení priorit záměrů.

Aktualizace PRO

Program rozvoje obce je nutno průběžně upravovat a aktualizovat jeho části. Dílčí revize budou probíhat v případě potřeby - úpravy stávajících aktivit, zařazení nových či vyřazení neaktuálních. Podkladem pro tyto revize mohou být např. výstupy z monitoringu či zápisy z jednání zastupitelstva. Malé aktualizace nemusí být schváleny zastupitelstvem obce, velké a zásadní aktualizace budou vždy schváleny zastupitelstvem obce.

Zpřístupnění dokumentu

Dokument bude zveřejněn na internetových stránkách obce a zároveň bude k nahlédnutí, případně i k zapůjčení v listinné podobě na obecním úřadě.