Invence TODOTEXT

Adaptace venkovských oblastí na klimatickou změnu
{PAGENO} / {nbpg}
Ministerstvo pro místní rozvoj Program rozvoje obcí

Adaptace venkovských oblastí na klimatickou změnu

Instituce / autor: ZO ČSOP Veronica, NS MAS ČR, MAS Opavsko, VŠB - TU Ostrava
Datum zveřejnění: 22.6.2020
Registrační číslo: 65
Číslo projektu: EHP-CZ02-OV-1-017-2014
Název projektu: Resilience a adaptace na klimatickou změnu v regionálních strategiích
Klíčová slova: venkov, klimatická změna, adaptace

Souhrn problematiky

Klimatická změna kromě globálních dopadů přináší značné množství změn a jevů, které se projeví na úrovních lokálních, a je nutné na ně adekvátně reagovat. V historii nalezneme mnoho případů, kdy neschopnost se adaptovat vedla k propadu, někdy i rozpadu společnosti. Při návrhu adaptačních opatření je potřeba vycházet z předpokládaných dopadů, které na místní úrovni očekáváme. Je důležité soustředit se na změny a jevy, které budou způsobovat především dopady negativní. Proto je identifikace možných hrozeb základním krokem při tvorbě strategií, které mají obsahovat postupy vyrovnání se s klimatickou změnou. Následně je zhodnocena zranitelnost území těmito hrozbami, možné dopady, které mohou mít, a jejich pravděpodobnost. Jelikož hrozeb plynoucích z klimatické změny je celá řada, je třeba ve strategii daného území zohledňovat především ty, které představují nejzávažnější rizika. Konkrétně se jedná o hrozby, kterými je dané území nejvíce zranitelné, a ty, u kterých je nejvyšší pravděpodobnost výskytu. Pokud jsou hrozby v území prioritizovány, je vhodné do strategií navrhovat opatření, která zohlední jak závažnost těchto hrozeb, tak reálnost přijetí daných opatření, a také dotační programy a jiné zdroje umožňující jejich financování.

Postup navržený v rámci projektu Resilience a adaptace na klimatickou změnu v regionálních strategiích slouží primárně místním akčním skupinám, aby bylo možné provést hodnocení zranitelnosti a volbu vhodných adaptačních opatření na místní úrovni a dále je využít při tvorbě strategie. Propojuje lokální znalosti a zkušenosti aktérů na místní úrovni jak s globálními poznatky o změně klimatu, tak s poznatky o zranitelnosti území České republiky ve vztahu k jednotlivým hrozbám.

Celý postup implementace opatření pro adaptaci na klimatickou změnu je znázorněn ve formě vývojového diagramu a rozebrán v jednotlivých kapitolách publikace.

Přílohy

  1. https://www.veronica.cz/klima/resilience/Od_zranitelnosti_k_resilienci.pdf